Random Book Stuff

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Fri Sep 26, 2014 4:11 pm

Що пък не? Стига да не е лайняно времето. Аз няма да мога, просто защото няма да съм в София тогава.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Post by penzata » Fri Sep 26, 2014 9:46 pm

Claymore47_Fen wrote:Що пък не? Стига да не е лайняно времето. Аз няма да мога, просто защото няма да съм в София тогава.
Защото четенето е самостоятелен и емоционален процес, който има нужда от асимилиране и тишина, не е колективно пиене на бира.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Fri Sep 26, 2014 10:08 pm

За теб има нужда от тишина, за мен и други хора - не. Най - малкото в масовото количество книги, които хората четат, а именно "жанрова" литература, няма какво толкова чак да се осмисля и възприема. На мен не би ми пречело да взема на нещо такова и "сериозна" литература, ама пък не мисля че и случат го изисква. По - скоро бих взел нещо малко по - интелигентно, но и забавляващо, отколкото, де да знам, Pale Fire на Набоков или Одисей на Джеймс Джойс или някакви подобни. В момента по - скоро бих отишъл с някоя книга която чета в момента - или The Wasp Factory на Йън Бенкс или Acceptance на Джеф Вандърмиър.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Miss Prix
Smallfolk
Posts: 18
Joined: Tue Sep 23, 2014 11:56 pm
Location: Sofia

Post by Miss Prix » Sat Sep 27, 2014 12:34 am

Аз лично не смятам четенето за самостоятелен и емоционален процес (освен ако не чета "Емануела", примерно :D ). И не виждам нищо лошо да се запозная с още хора, които четат и с които специално на това събитие ще си говорим за книги, а не за политика или новия айфон, пък било то и с бира в ръка.
A black cat crossing your path signifies that the animal is going somewhere.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Sat Sep 27, 2014 10:15 am

Аз пък съм съгласна с рenzata в определен смисъл; той говори за самото четене (за което кой беше казал, че е самотно занимание? - както и да е), да, наистина всеки си чете сам за себе си; да не говорим че дори и като четат една и съща книга хората пак я възприемат различно. А ако наистина искаш да се вживееш в това, което четеш, тълпите хора наоколо и опитите им да завържат разговор за това какво четеш само ще ти пречат - поне при мен е така, аз предпочитам да си чета в спокойна обстановка у дома, а не в градския транспорт например.

Което не значи, че не виждам смисъл в такова събитие, просто не бих очаквала да си прекарам времето там именно в качествено четене, по-скоро ще е джангър и социализация.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Sat Sep 27, 2014 11:03 am

Според мен да се чете така е неуважение към произведението, освен ако то не е Хрониките на Ралмия, примерно. Аз лично не бих могъл да вникна в една книга по такъв начин, какво остава да и се насладя. Аз не мога и при фонов шум или звук от телевизор да чета. Необходимо ми е усамотение и тишина. Иначе просто не си правя труда.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Sat Sep 27, 2014 2:15 pm

Щото сигурно някой роман на Ролинс, Джордан или Лукяненко изисква чак толкова усилие и уважение. Иначе, да, никой не пречи на другите да четат, но все пак идеята е че е социално събитие, та както казах не би вървяло да занесеш Summae Theologiae на Тома от Аквино, нали, а нещо за което все пак има шанс, голям или малък, да си говориш с някого.
Не че е лошо да си такъв тип читател, просто е безпредметно оплакването от такова събитие, след като е очевидно че явно не е за такъв тип читатели. Сестра ми е така, книга или учебник, не може да се концентрира с шум наоколо (което е доста странно предвид че сме пет човека вкъщи, а сме били и седем).
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Miss Prix
Smallfolk
Posts: 18
Joined: Tue Sep 23, 2014 11:56 pm
Location: Sofia

Post by Miss Prix » Sun Sep 28, 2014 4:22 pm

Чак пък неуважение към произведението... Виж, има хора без свободно време, които поне полагат усилие да четат, пък било то и в транспорта. Как да обясниш на работеща, разведена майка например, че четенето в транспорта е неуважение към литературата? Аз примерно също се концентрирам трудно и не мога да чета на музика, защото започвам да се разсейвам с текстовете на песните. Ако не бях нощна смяна и бях отишла на това събитие, то би било с някое книжле с леки разказчета, но целта в случая не е четенето, а разговорите за книги с приятни хора.
A black cat crossing your path signifies that the animal is going somewhere.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sun Sep 28, 2014 5:29 pm

Е то тия ивенти не са за книжни твари като нас толкова, не е като насила да се ходи :).
Мрънкане настана се едно се организира някакво Аутодафе, а не лековато ивентче.
Аз преди си изпусках редовно спирките зачел се в нещо, ама вече ми става лошо ако пътувам и не зяпам през прозореца и не ставаа. Или пък шофирам де, ептен. :neutral:
Напоследък разчиствам библиотеката активно, няма кво да прашасват книги с автографи за по 200 кинта просто и тн... Стига ми ''културна'' вещомания, достатъчно ми е вече да се закротя с киндъла в гнездо от куп възглавници и да разчленявам на спокойствие авторовата мисъл с тъп инструмент. :D
:ninja:

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Sun Sep 28, 2014 5:58 pm

Мне, требе си хартия. Въпреки че подозирам разликата в мненията ни е от разликата в годините и 200-300 книги на хартия, които имаш повече от мен. :lol: Ма аз все пак на хартия си взимам класики (фантастични или не), към които имам достатъчно уважение дори без да съм ги чел, за да ги купя на хартия.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sun Sep 28, 2014 8:07 pm

Ммм сигурно, доста време му се назлъндисвах на киндъла ама ей на. Хартията я оставям за комикси и по-специални издания за сега, щото формата не е ок за екрани още. Иначе с времето гледам все повече на информацията, а не на опаковката един вид. Особено като съм препрочел 5-6 пъти нещо няма защо да кисне и да събира прах по соц методологията ''библиотека на метър''. :roll:


Ох.
Spoiler: show
Image
:ninja:

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Sep 28, 2014 11:21 pm

Аз в момента купувам само български книги на хартия, както и готини типографски издания, или книги, които много държа да имам (не се знае протосите когат ще дойдат да ни драннат ЕМП-то и гудбай киндъл библиотека)

За съжаление все още не си купувам всичко, което чета електронно, но вървя натам.
This is it. Ground zero.

User avatar
Miss Prix
Smallfolk
Posts: 18
Joined: Tue Sep 23, 2014 11:56 pm
Location: Sofia

Post by Miss Prix » Mon Sep 29, 2014 1:55 am

Claymore47_Fen wrote:Въпреки че подозирам разликата в мненията ни е от разликата в годините
Кой е по-стар тук, че се обърках? И сериозно мисля да си взема и аз едно киндълче, че до леглото ми се трупат ли трупат, в момента са към 30...
A black cat crossing your path signifies that the animal is going somewhere.

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Post by penzata » Mon Sep 29, 2014 8:07 am

Искам да сложа линк тук към дебютния ми роман "Всичките мъртви сезони на една рустифина" https://www.smashwords.com/books/view/480647, наличен за безплатно сваляне, ако някой прояви желание, да го прегледа и прочете :D
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Mon Sep 29, 2014 12:35 pm

Miss Prix wrote:
Claymore47_Fen wrote:Въпреки че подозирам разликата в мненията ни е от разликата в годините
Кой е по-стар тук, че се обърках? И сериозно мисля да си взема и аз едно киндълче, че до леглото ми се трупат ли трупат, в момента са към 30...
Ми аз съм на 20, Кселос е... на повече. :mrgreen: Без точна цифра не смея, да не обидя някого.

А иначе, Жоро, то хич не е трудно човек да натрупа и киндъл книги легални. Зависи к'во четеш де, ама от Humble Bundle има често промоции където сред окей плявата има и свестни неща, както и в StoryBundle и Амазон. За да пазаруваш дигитални стоки от американския Амазон трябва просто да въведеш американски адрес като billing, въпреки че напоследък не ми работи за музика и игри, ма за книги работи. Без да броим пиратски неща или учебни материали, сигурно пак имам 100+ книги на киндъла.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests