Сугестопедия - митове, легенди и лични впечатления

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Post Reply
User avatar
moonlight
Warmage
Posts: 1089
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:54 am
Location: Sofia

Сугестопедия - митове, легенди и лични впечатления

Post by moonlight » Mon Sep 01, 2014 1:59 pm

Напоследък съм си навила на пръста да пробвам тоя метод, в посока учене на немски език (с който през живота си съм нямала и най-най-бегъл досег, т.е. началното ми ниво е -0).

Ако се съди по статиите, книгата на Лозанов, и интервютата, методът е супер, а в интернет има нароени доволно количество "специализирани центрове". Някой пробвал ли е лично този вид обучение, да ми препоръча някой център, който наистина работи?

Т.е. нали все пак живеем в българската реалност, не искам да хвърля едни 600 кинта за някой, дето е прочел книжката и си мисли, че знае всичко. :roll:

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Mon Sep 01, 2014 2:14 pm

За този метод не знам, но немския по принцип е доста лесен език, който можеш и сама да започнеш да заучваш. На мен ми е любимия език след японския. За съжаление ми е доста западнал, защото от доста време не съм го използвал, но рано или късно ще се върна перманентно към него.

Научи азбуката, вземи си един разговорник и един речник, и нахвърляй малко думички и фрази. И след това давай кинти за уроци. А ако ти се налага да го ползваш по работа, оше по-бързо ще го научиш.

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Mon Sep 01, 2014 5:03 pm

Основните проблеми в немския са падежите и точната им употреба, както и родовете на съществителните. Те се научават само със здраво кълване. По скоро препоръчвам едномесечен курс, за да установиш ще имаш ли желание да продължиш, след като си се сблъскала пряко с основите на езика.

User avatar
moonlight
Warmage
Posts: 1089
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:54 am
Location: Sofia

Post by moonlight » Tue Sep 02, 2014 11:38 am

Всъщност, фокусът на темата трябваше да е върху сугестопедията - доколко са верни хвалебствията за нея като метод. Иначе, все още се колебая дали да запиша испански или немски, но все пак - интересуват ме мнения за този метод, и препоръки за конкретен център по сугестопедя, ако някой може да препоръча.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20296
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Tue Sep 02, 2014 2:49 pm

Моето мнение се изчерпва с "omelette du fromage" проблема. :whistle:
:ninja:

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Tue Sep 02, 2014 3:07 pm

Omelette au fromage. :mrgreen:

А иначе е добре човек да се потапя максимално често в езика, който учи - четене на приятни неща (при мен комикси и детски книжки от Френската библиотека в София), изучаване на текстове на песни (аз преписвах текстовете на "Бийтълс" от едно ръководство за китара) и слушане (например от немските програми по кабеларките, дори да не ги разбира, може само ей така за фон, полезно е за овладяване на ритъма на фразата и произношението).


Мунлайт, испанският и немският са от различни езикови групи, с различна структура (първият по-аналитичен като българския, вторият по-синтетичен с падежна система) и искат различна нагласа и подход. Как точно решаваш кой език искаш да учиш и защо, в дългосрочен план?
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
moonlight
Warmage
Posts: 1089
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:54 am
Location: Sofia

Post by moonlight » Tue Sep 02, 2014 4:52 pm

Виж сега, испанския вече имам солидна основа - последно преди ден и половина минах свободния тест на кеймбридж за определяне на нивото на испански, и се оказах Б2-2, при все че от година-две не съм го и поглеждала.
За немския обмислям чисто прагматично, тъй като стягам багажа да работя в чужбина, а голяма част от ЕС говори немски - Германия, Австрия, Швейцария, Люксембург (май).... така че, едно основно познаване на езика, за да се оправям в тези страни, ми е плюс.

Но пак повтарям, основния акцент на темата е методът на обучение сугестопедия - някой ползвал ли го е, доволен ли е, и може ли да каже фирма?

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5255
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Post by alshu » Tue Sep 02, 2014 5:39 pm

passer-by

Image

И понеже съм малко тъп (като Фрай) и не съм сигурен, ще разкажа пак вица. Има една серия в "Лабораторията на Дексткър" където се ебават със сугестологията.
От там е и това неправилно:

Dexter: Omelette du fromage!
DeeDee: It's all you can saaay, it's all you can saaay!

Ако си гледал серията, естествено всичко това ти е ясно.

moonlight, аз само за метода Relaxa съм чувал лоши думи от леля ми.
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Tue Sep 02, 2014 5:42 pm

Ааа, ОК, не съм я гледал тая серия! :mrgreen:
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Mindcrime
Arcanist
Posts: 827
Joined: Sat Mar 29, 2008 5:31 pm
Location: Shadow Earth

Post by Mindcrime » Wed Sep 03, 2014 9:20 am

Moonlight, вчера питах една позната - полиглот, която преподава в Софииския за въпросният метод. Каза ми че е пълна глупост.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Sep 03, 2014 10:13 am

За сметка на това UNESCO:
There is consensus that Suggestopedia is a generally superior teaching method for many subjects and for many types of students, compared with traditional methods. We have arrived at this consensus following a study of the research literature, listening to the testimony of international experts, observing films portraying Suggestopedia instruction and visiting classes in which Suggestopedia is practiced.
(with all due respect към познатата ти полиглот)

Според уикипедия:
It strongly depends on the trust that students develop towards the method by simply believing that it works.
Което си е някакво обяснение..
This is it. Ground zero.

User avatar
moonlight
Warmage
Posts: 1089
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:54 am
Location: Sofia

Post by moonlight » Wed Sep 03, 2014 10:55 am

Според книгата на Лозанов (имам я на .док формат, за който иска), успехът зависи както от доверието на ученика, така и от способността му да се отпусне. Идеята е, когато си в спокойно и нефрустрирано състояние, преподавателят да активира резервните ти запаси от памет, като в процеса на обучение са включени повтарящи се движения, сценки, шеги, етц.

Само че, от книгата оставам с впечатлението, че преподавателят трябва да е много, ама много кадърен преподавател, психолог, и сугестолог, за да има успех метода.

Което всъщност е, дето ме притеснява. В България всеки може да си напечата диплома и да си я лепне на стената. А в някои случаи даже няма нужда от печат, можеш и да си я купиш....

Доколкото разбрах, няма някаква институция (асоциация, сертифициращ орган или нещо такова), която да контролира тия неща по отношение на сугестопедията.

Затова питам тук за лични мнения, ако някой е попадал на добър преподавател.


Макар че докато питам и току-що ми предложиха оферта за работа в Англия, за 7,40 паунда на час, та може и да не остана да се мъча с тукашната реалност....

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Sep 03, 2014 11:33 am

В малките класове учех в сугестопедично училище. Въпросният метод на Лозанов обаче се използваше най-вече за представителни цели. Иначе със сигурност бяхме напред с материала (така че сме отчитали успехи за метода) , но това се постигаше с два чужди езика от първи клас и въпроси като "Добре, сега трябва да имаме музика/рисуване/трудово - какво искате да имаме - български език или математика?". На практика не мога да дам мнение за обучението на Лозанов, защото не съм учила системно по него. Но си мисля, че след като дори в сугестопедично училище сугестопедията не се прилагаше особено усилено, може и причината да е била, че няма особен смисъл... А в българската Уикипедия е описана като псевдонаука.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests