A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Sat Apr 12, 2014 7:08 pm

Amelia wrote:Бтв GoT си прави парите не само от зрителите на ХБО, но и от продажбата на ДВДта и БДта по света (т.е. не само в САЩ и Канада):

http://insidetv.ew.com/2013/02/22/game- ... o-records/

https://uk.tv.yahoo.com/game-thrones-se ... 00253.html

http://www.bidnessetc.com/business/hbo- ... -all-time/

Гледат го не само американци, ние сме прекрасен пример за това.
Ние може да сме пример само и единствено за рейтингите на Под Прикритие. Парите на GoT идват от рейтинги, които са предимно в САЩ. При положение, че 90 % БГ зрителите на GoT го гледат от Замунда или Couch Turner, не мога да схвана за какво точно сме показател ние.

Like it or not GoT също лежи на определени Холивудски модели. Simple as that. Просто е за по-mature публика и е по-различно от масовите сюжетни линии за сериали, които се бълват от Сещ :) Но това е по-скоро заслуга на Мартин, отколкото на екипа на сериала :)
I believe there's another world waiting for us Sixsmith. A better world. And I'll be waiting for you there

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sat Apr 12, 2014 7:43 pm

Показател сме за това, че и неамериканци харесват този сериал. А линковете са показател за това, че парите на ГоТ идват и от продажба на ДВДта и БДта.

Аз продължавам да не виждам особена холивудщина в този сериал. Има някои дразнещи долнопробни похвати - примерно когато Белиш се срещна с Тивин Ланистър и аха-аха да види Аря - но като цяло по-скоро се занимава с деконструкция на фентъзи тропове.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Sat Apr 12, 2014 7:45 pm

Amelia wrote:Показател сме за това, че и неамериканци харесват този сериал. А линковете са показател за това, че оарите на ГоТ идват и от продажба на ДВДта и БДта.

Аз продължавам да не виждам особена холивудщина в този сериал. Има някои дразнещи долнопробни похвати - примерно когато Белиш се срещна с Тивин Ланистър и аха-аха да види Аря - но като цяло по-скоро се занимава с деконструкция на фентъзи тропове.
Е, аз конкретно за България говорех. Но като цяло в ЕС и цял цивилизован свят, хората обичат да си купуват ДВДта. Иначе без тия похвати няма как да стане, че ще заприлича на независима продукция. Не ми се влиза в анализи за холивудщината. Може би си права в крайна сметка, но като цяло във момента Холивуд масово се преструктурира към сериалите. По-малък продукшън кост и по-големи приходи. И Троновете не правят изключение.
I believe there's another world waiting for us Sixsmith. A better world. And I'll be waiting for you there

Jester
Commoner
Posts: 43
Joined: Wed Jun 05, 2013 1:33 am

Post by Jester » Sat Apr 12, 2014 9:08 pm

Деконструкция на фентъзи тропове е доста субективно определено. Как може въобще да знаеш дали Мартин & the others целесъобразно се насочват срещу клишето за фентъзи, или просто не му обръщат внимание и тази интерпретация се формира от сравненията в жанра, които зрителят се чувства длъжен да направи? Не мисля, че деконструкцията е експлицитно показана. Мисля, че просто сте предозирали с клишета и формули. Всички.

LFbg, аз пък даже не считам за нужно да се задълбава в статистически доказателства за това дали GoT е преднамерено комерсиален. Един продукт винаги може да стане комерсиален без това да е част от оригиналния му замисъл по простата причина, че консуматорът проектира собствените си разбирания за продукта по-често с разминаване от това, което реално му се предоставя. Типичен пример: арт позьорите са адските добри познаватели в еблеметачните елементи, които структурират дадено произведение като "изкуство" за тях. Формира се комерсиална субкултура с етикет "НЕКОМЕРСИАЛНО" или "АЛТЕРНАТИВНО" и общо взето затваря пътя за оригиналност и отвореност към идеи - в този случай елементите често са наркотици, секс, псевдо-въстаническо поведение и псевдо-бохемски стил на живот. Такива хора рядко имат понятие от това що е изкуство.

GoT може да задоволява група зрители, които виждат яко секс, интриги и кървища без да осъзнават, че в този случай това са градивните елементи на историята и имат причинно-следствено обяснение за това защо се там (проблематиката ги изисква), но те сами по себе си (зрителите като реактивна група) не са критерият, по който може да разбереш КАК и с КАКВА ЦЕЛ е сътворен продуктът. Просто това е произведение, което включва доста секс, интриги и кървища без да си ги налага като мартетинг стратегия, а защото градят основата, около която гравитира светът му (тук имам предвид създаването на фиктивен свят със собствени правила в него, невключващи формули за правене на пари) . Как се прави тази разлика? Много лесно - просто не отделяш толкова време да роптаеш срещу насадени догми и да пропагандираш общи идеи за това какви са американците, а се насочваш конкретно към GoT.
Last edited by Jester on Sat Apr 12, 2014 9:27 pm, edited 6 times in total.
You've got seven kinds of cock breath.

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Sat Apr 12, 2014 9:22 pm

Не знам за деконструкция на фентъзи тропи, но от аргументите на Амелия аз разбирам, че Песен за Огън и Лед, едва ли не, не било фентъзи.
I believe there's another world waiting for us Sixsmith. A better world. And I'll be waiting for you there

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sat Apr 12, 2014 9:36 pm

Ми на мен Песен за Огън и Лед ми прилича по-скоро на историческа фикция в псевдо-средновековен сетинг, в която са вкарали некви магии, дракони и зомбита, колкото да оправдаят лейбъла "фентъзи".

Джестър, кой според теб определя обективно дали едно нещо е деконструкция? Световната Асоциация по Деконструкции? Естествено че ще е субективно мнение, като всички анализи на дадено произведение, които се правят от субекти. Т.е. всички анализи на дадено произведение.

За мен примерно има очевидна деконструкция на фентъзи клишето за ЗОМФГ доблестния главен герой в лицето на Нед Старк и това, което му се случи. Във всеки един персонаж всъщност могат да се намерят подобни деконструкционни елементи. Санса, горката, цялата е една деконструкция.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Jester
Commoner
Posts: 43
Joined: Wed Jun 05, 2013 1:33 am

Post by Jester » Sat Apr 12, 2014 9:44 pm

Хубаво, Амели, ама нека кажем, че си човек, който за пръв път се сблъсква с жанра фентъзи чрез GoT. И му се казва, че това е фентъзи. Не мисля, че той би стигнал до заключението, че това е деконструкция на фентъзи тропове. Не мисля, че би стигнал до това заключение дори след като мине през значителен брой представители на жанра. Не би направил тази връзка, защото конкретно в GoT няма заиграване с този вид клишета било то с ирония и заядливост, или с просветителна функция.

Иначе, да, благодаря за корекцията за словоблудство. Стремя се да съм по-лаконичен :lol:

ЕДИТ: Нед Старк загива, защото не може да спре да бъде непосредствено честен. Очакванията за неговата гибел се формират и настройват в първите 9 епизода, а не от сравненията с други творби от жанра.
You've got seven kinds of cock breath.

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Sat Apr 12, 2014 9:52 pm

Amelia wrote:Ми на мен Песен за Огън и Лед ми прилича по-скоро на историческа фикция в псевдо-средновековен сетинг, в която са вкарали некви магии, дракони и зомбита, колкото да оправдаят лейбъла "фентъзи".

Джестър, кой според теб определя обективно дали едно нещо е деконструкция? Световната Асоциация по Деконструкции? Естествено че ще е субективно мнение, като всички анализи на дадено произведение, които се правят от субекти. Т.е. всички анализи на дадено произведение.

За мен примерно има очевидна деконструкция на фентъзи клишето за ЗОМФГ доблестния главен герой в лицето на Нед Старк и това, което му се случи. Във всеки един персонаж всъщност могат да се намерят подобни деконструкционни елементи. Санса, горката, цялата е една деконструкция.
И да и не. Не е като да го няма фентъзи мотива за сирачето, яхнало дракона да си върне бащиният престол. :D За мен си е добро фентъзи, което лежи върху Войната на Розите + ориенталската кочина, в която се е завряла Денерис.
Last edited by Razaelski on Sat Apr 12, 2014 9:53 pm, edited 1 time in total.
I believe there's another world waiting for us Sixsmith. A better world. And I'll be waiting for you there

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sat Apr 12, 2014 9:53 pm

А до какво умозаключение би стигнал незапознатия с фентъзито читател на ГоТ? Че в стандартното фентъзи доблестните и честни персонажи биват убити, братя чукат сестрите си, принцовете на бял кон са хомосексуални, хетеросексуалните млади красиви принцове са садисти, а принцесите, които вярват в принцове на бял кон и красиви млади принцове се женят за джуджета? Ще да ми е интересно да видя какво биха си помислили те за Властелина на пръстените, Нарния и прочее, ако ги изгледат след ГоТ.

По принцип за да ти е ясно, че едно нещо е деконструкция на клише, трябва все пак да познаваш недеконструираното клише преди това. Аз не съм фентъзи специалист, но ГоТ често ми показва какво би се случило с фентъзи клишетата които са ми познати в един реалистичен безмилостен средновековен сетинг. Аз на тва му викам деконструкция, за вас не знам.
Last edited by Amelia on Sat Apr 12, 2014 9:55 pm, edited 1 time in total.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sat Apr 12, 2014 9:54 pm

Има прекалено много фентъзи елементи и те се засилват с напредване на сюжета.

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Sat Apr 12, 2014 9:56 pm

RRSunknown wrote:Има прекалено много фентъзи елементи и те се засилват с напредване на сюжета.
Я аз да вкарам малко препратки, които си мисля, че само аз намирам (малко не на място щото не сме в литературният форум)
- Вестерос - накратко Войната на Розите
- Дотраките - монголи?
- Древна Валирия - Древен Рим?
- Ордена на седмлъчата звезда и врабците - Светата Инквизиция?

До тук с историческото. От тук на сетне. Дракони, Магията на древна Валирия, Червеният Бог, Валът, Зомбитата. Да бе, не е фънтъзи at all :)
I believe there's another world waiting for us Sixsmith. A better world. And I'll be waiting for you there

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sat Apr 12, 2014 9:57 pm

Има, естествено, но поне до момента фентъзито не е на преден план и ние си гледаме някви псевдоисторически патаклами около Железния трон.

Относно богове и прочее шитз - повечето са там като някъв религиозен култ, а не реално божествено проявление. Т.е. не е кой знае колко по-различно от бабините деветини, които са управлявали нашето човечество (и продължават да го управляват) в продължение на хилядолетия.
Last edited by Amelia on Sat Apr 12, 2014 10:03 pm, edited 1 time in total.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Jester
Commoner
Posts: 43
Joined: Wed Jun 05, 2013 1:33 am

Post by Jester » Sat Apr 12, 2014 10:02 pm

Ми не, не е нужно да познаваш клишетата преди това :) Може след това да се запознаеш с тях и пак да направиш връзката, ако я има.

Окей, явно аз не се фиксирам толкова усилено към жанровата класификация. Изхождам от позицията, че няма утвърдени формули за писане на фентъзи. Очевидно е, че има, но това не гарантира, че има деконструкция във всяка творба, която ги надраства или заобикаля. Деконструкцията трябва да е преднамерена и да има осезаемо заиграване с предмета на деконструкция ВЪТРЕ в творбата.

В продължение на 9 епизода гледаме как Нед Старк бива съветван от Бейлиш, Варис, Сърсей да е по-гъвкав с моралните и етическите си разбирания. Той се съпротивлява докрая. В такъв случай очакванията ми са, че в такъв свят с такива правила (въобще не искам да правя сравнение с реалността извън творбата, или с други творби, ако не се позовават отвътре) той ще си замине рано или късно.
Last edited by Jester on Sun Apr 13, 2014 3:15 am, edited 1 time in total.
You've got seven kinds of cock breath.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sat Apr 12, 2014 10:05 pm

Е консистентната вътрешна логика на сериала, която прави случващото се с Нед Старк да ни изглежда в реда на нещата по какъв точно начин противоречи на това, че случващото се с Нед Старк е деконструкция на фентъзи клише?
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Sat Apr 12, 2014 10:05 pm

Amelia wrote:Има, естествено, но поне до момента фентъзито не е на преден план и ние си гледаме някви псевдоисторически патаклами около Железния трон.

Относно богове и прочее шитз - повечето са там като някъв религиозен култ, а не реално божествено проявление. Т.е. не е кой знае колко по-различно от бабините деветини, които са управлявали нашето човечество (и продължават да го управляват) в продължение на хилядолетия.
За това е виновен и самият Мартин, който отказва да разкрие каква е връзката между Бран и триокаата врана със старите богове и бродниците. Но от друга страна, хората на червеният бог са си доста магични. Нека извън Мелисандра да не забравяме и онзи червен жрец, който с магия излекува ръката на Викторион и вижда бъдещето на 100 процента.

Сори за спойлъра. Обаче нещо вече търся под вола теле. Ако има силно засилена магия, мисля, че е Време Мартин да я изкара на бял свят.
I believe there's another world waiting for us Sixsmith. A better world. And I'll be waiting for you there

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests