Backup, encryption, security and your digital life

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Ползвате ли бекъп?

Не, за какво са ми?
5
24%
Не, нямам нищо важно.
6
29%
Имам някакъв бекъп, май, стар.
5
24%
Райд 1, 2 онлайн бекъпа, локален NAS и през всеки 10 дни всичко се сваля на ленти.
5
24%
 
Total votes: 21

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Aug 22, 2012 10:20 am

Ordo Malleus wrote:The Dragon, ако е уместно да ми споделиш, би ли казал какво работиш? Очевидно IT е, но по-специфично? Благодаря.
Няма нищо тайно - кодеща маймуна.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
termit
Jaghut Tyrant
Posts: 1758
Joined: Thu Jan 15, 2004 5:04 pm

Post by termit » Wed Aug 22, 2012 11:04 am

Мда, замислял съм се и аз за по-сериозен бекъп, че вкъщи снимките са на една добра воля. В момента схемата е външен хард на работа, но лошото е че не синхронизирам никак често.
Сега мисля да взема още един външен хард за вкъщи и да си ги менкам. Иначе специално за личните данни, ако си малце по-навътре в нещата, най-лесно е да набиеш един svn на външен хард и да си качиш там цялата home директория (и каквото друго ти трябва), а след това да цъкаш по един commit на седмица.

Драгъне, какво ползваш за онлайн бекъп ако не е тайна? И колко струва горе-долу?
Elves dig rocket launchers.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Aug 22, 2012 11:50 am

Аз ползвам Backblaze - запонах се с тях от тези две статии:

http://blog.backblaze.com/2009/09/01/pe ... d-storage/

http://blog.backblaze.com/2011/07/20/pe ... e-secrets/

Само за техничари, но кефи адски.

Ами предлагат (почти) неограничен бекъп за 4-5 долара на месец, като ти взима всички файлове на харда без исота, виртуални дискове, програм файлс и файлове над 4 ГБ.

Имат възможност за задаване на собствен ключ, така че и те самите да нямат достъп до данните.

Клиента е ужасно прост за ползване, но липсват някои настройки които мен ме дразнят - приоритетни фолдъри и някакви правила кои са важни файлове. Както не пипат и локнати файлове - решението на това е копиране на тези неща с хобокопи с scheduled tasks. Осввен това предлагат и тракинг на устройства, бекъп на external hard drives, мобилни устройства но не знам дали работят. Както и пазят старии версии на овъррайтнати и изтрити файлове до 30 дни.

Имал съм успешно възстановяване от тях на една mysql-ска база която при реинстал на винбозето я пратих в един по-добър свят.

Други подобни услуги са Mozy, Carbonite, има го и EC2, амазон пуснаха тяхна услуга скоро също за масивен бавен сторидж.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Thu Aug 23, 2012 7:59 pm

Хм, поспаднали са прилично блурейките 5 кинта за 25гиги, само като се замисля са ми за архив личен, няма много хора още, който да могат да ги четат на компа си. Поне 15 гиги снимки от 2005 насам да са на 1 място :).
:ninja:

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Thu Sep 06, 2012 10:01 pm

И още нещо по въпроса

http://www.extremetech.com/computing/13 ... a-solution
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
moonlight
Warmage
Posts: 1089
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:54 am
Location: Sofia

Post by moonlight » Fri Sep 14, 2012 3:24 pm

Ами аз съм обикновен юзър, и като такъв над 90 % от информацията, която имам, съм я изтеглила от нета, поради което тя е повече или по-малко възстановима. Все пак, подържам някакъв бекъп, различен според типа информация.

Музиката, филмите и книгите (вкл.учебниците и аудио-книгите) са ми над 30 ГБ, като включват само такива, които се намират трудно и рядко из нета или ги намирам за ценни по една или друга причина, та затова си ги пазя на външен ХДД. Другото - ми при толкоз торенти, по-лесно е да дръпна файла от нета, отколкото да ровя къде съм забутала външния хард.

Снимките (над 50 ГБ) са ми адски ценни, затова стоят на лаптопа, отделно на външния ХДД и веднъж годишно записвам по едно ДВД с новите албуми. Тъй като всички албуми са ми подредени и датирани, нещата там са лесни. Отделно всичко е качено по пикаси, фейсбуци и прочее.

За линковете в мрежата си имам лесно и просто решение - www.balastra.com - онлайн са ми организирани всички важни линкове, по папки, подпапки, плюс статии и етц. И да се издъни пц-то, няма да загубя нищо съществено.

А за логините и паролите - имам си политика, където и да се регистрирам, имам 2 приоритетни мейла, на които си пращам едно мейлче с логин и парола за съответния сайт.

Иначе за самия уиндоус не си правя труда, по-добре да си преинсталирам изцяло нов уиндоус, отколкото да разчитам на бекъпи, най-малкото защото бекъпа ми е за определена хардуерна конфигурация, а писито периодично се сдобива я с нов хард, я още рам... така че се отказах от бекъпите на системата. Пък и, като се замисля, от 5 години не ми се е налагала преинсталация, и още доста ще продължавам така - освен ако не гръмне лаптопа, при който случай бекъпа надали ще помогне особено :lol:

Иначе, сложните думички като Райд и Нас, дето ги ползва Драгъна, даже не знам какво значат :roll:

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sat Sep 15, 2012 12:08 pm

За клауд сторидж има ли все пак решение което без много голяма инвестиция да може да ти сторне над 200гб?
This is it. Ground zero.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Sat Sep 15, 2012 12:22 pm

storage или backup? Backblaze са неограничени за 5 долара на месец, livedrive и те така за 7, но livedrive нямат възможност за личен ключ ...
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Nov 28, 2012 10:06 pm

Спасявам харда на едно моме пак ...

http://www.ndchost.com/wiki/server-admi ... t-over-ssh

Добре че са live cd-тата
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
herairness
Jaghut Tyrant
Posts: 1983
Joined: Tue Oct 04, 2005 10:43 am
Location: varna

Post by herairness » Tue Dec 25, 2012 11:54 pm

Ами и аз като домашен юзър повечето време, но пък и работещ от вкъщи си ползвам външния хард за бекъп на по-важните документи и снимки, а всички останали филми, музики и програми са налични по торенти, не виждам защо трябва да се затрупвам излишно с двд-та с остарели версии или пък да складирам онлайн.
Image

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests