Тема за нова българска литература

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Mon Oct 01, 2012 6:55 pm

Мерси, Жени :) На мен също ми хареса много непосредствеността на разказването, иначе не знам дали щеше да ме увлече толкова. За напасването на всички елементи в нещо по-голямо и по-осмислено също съм напълно съгласен. Немалко пъти бях на ръба да си кажа "това е интересно, но защо е тук?" и на следващата страница отговорът си идваше сам като най-естественото нещо на света.

Любопитно ми е от какво естество са предразсъдъците ти към Русков. :) Аз подпочнах "Възвишение" без да знам нищо и останах очарован. Другите две съм си ги набавил, но ще почакат за момента.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Jen
Paragon
Posts: 645
Joined: Thu Mar 29, 2007 12:06 pm
Contact:

Post by Jen » Tue Oct 02, 2012 10:04 am

Пробвай да почетеш Играта на Де Ниро и ще видиш. Подсъзнателно презюмирам, че ако някой превежда така, едва ли ще пише кой знае колко по-добре. Но явно тази презумпция е оборима. :)
If I never meet you in this life, let me feel the lack.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Oct 02, 2012 10:58 am

Аз зачетох откъса от сайта на Жанет, нещо не мога да уловя недостатъка специално на превода, с изключение на няколко фрази, дето може и по-добре. Не сравнявам с оригинала, де - на теб по тая линия ли ти е проблем?

User avatar
Jen
Paragon
Posts: 645
Joined: Thu Mar 29, 2007 12:06 pm
Contact:

Post by Jen » Tue Oct 02, 2012 11:59 am

Не, по линия на превода сам по себе си. Според мен от откъса още си личи, макар не толкова, забележи аз-овете, например. А може и да е в моя телевизор.
Но да не отвличаме темата. :)
If I never meet you in this life, let me feel the lack.

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Tue Oct 02, 2012 4:25 pm

Като преводач не знам какви са качествата на Милен Русков, но книгата му (Възвишение) е уникално добра!!! Прочетох я на един дъх, после се върнах и препрочитах отделни пасажи, мисля че заслужава шанс :) Даде ми и много храна за размисли по различни въпроси.
Скоро така силно ми беше въздействала само Твърди Перейра на Антонио Табуки.

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Tue Oct 02, 2012 8:11 pm

Хубава беше Тъгата на Господинов. Много ми хвалят 18 процента сиво. Но така и не разбрах по действителен случай ли е или просто авторът си е измислил едно пътуване из Америка.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20298
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Wed Oct 03, 2012 7:46 am

Българският писател Мирослав Пенков спечели международната награда на Би Би си за кратък разказ със своята творба "На изток от Запада". Победителят бе обявен на церемония в Лондон, излъчена на живо по Радио 4.
http://dnes.dir.bg/news/balgarin-nagrada-12116723?nt=4
:ninja:

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Oct 03, 2012 10:31 am

Тоя пич май се води в американската традиция повече, щото от 17-годишен е там, първият му сборник е на английски, а и преподава творческо писане в уни Тексас. Тъпо, че са пропуснали всички тия подробности в статията, само и само да не си подкопаят звучното заглавие... Иначе евала на маняка.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6930
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Wed Oct 03, 2012 5:02 pm

Сборникът със същото име е доста як, но и доста тежък.

Между другото в Waterstones в Брюксел сумати време беше избор на книжарницата.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Thu Oct 25, 2012 12:42 pm

Довърших Захвърлен в природата на Русков. Хареса ми, въпреки че Възвишение е много по добра. Хронологично е писана преди Възвишение и се вижда как е оттренирал някои моменти и похвати. Края ми допадна много. :yay:

User avatar
gal.eon
Adept
Posts: 220
Joined: Thu Jul 31, 2008 2:10 pm
Contact:

Post by gal.eon » Mon Nov 19, 2012 4:15 pm

Прочетох "Физика на тъгата" на Георги Господинов. Всички суперлативи за книгата са заслужени. Стотици истории се преплитат и оформят словесен лабиринт в пространството и времето; зад всеки ъгъл се крие по един тъжен минотавър.

Заредих се още с "Три новели" на Богдан Русев, както и с "Джобна енциклопедия на мистериите", "Захвърлен в природата" и "Възвишение" на Милен Русков.
В края на краищата няма жив човек, който да може да разбере другия, защото всеки от нас гастролира пред отделни хора с отделни, избрани измислици от собствения си аз!

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Mon Nov 19, 2012 5:21 pm

Devoted of Slaanesh wrote:Довърших Захвърлен в природата на Русков. Хареса ми, въпреки че Възвишение е много по добра. Хронологично е писана преди Възвишение и се вижда как е оттренирал някои моменти и похвати. Края ми допадна много. :yay:
Аз не успях да прочета Захвърлен в природата. За сметка на това си напазарувах доста яко на промоцията на Сиела, а днес си набавих безплатно едно копие от "Българския психар", но като видях мутренската и тъпа физиономия на автора и определението, че това било българската версия на "Бригада" - никак не съм надъхан, но дано предубежденията ми се сбъднат.
Иначе за сега прочетох 18% Сиво и доста ми хареса. Ако някой го интересува по-подробно мнението ми Тук.
Иначе скоро мисля да подхвана трилогията "Кръглата риба".
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
logen
Smallfolk
Posts: 24
Joined: Tue Oct 26, 2010 8:50 pm
Location: Sofia
Contact:

Post by logen » Mon Nov 19, 2012 8:22 pm

Dante wrote:
Devoted of Slaanesh wrote:Довърших Захвърлен в природата на Русков. Хареса ми, въпреки че Възвишение е много по добра. Хронологично е писана преди Възвишение и се вижда как е оттренирал някои моменти и похвати. Края ми допадна много. :yay:
Аз не успях да прочета Захвърлен в природата. За сметка на това си напазарувах доста яко на промоцията на Сиела, а днес си набавих безплатно едно копие от "Българския психар", но като видях мутренската и тъпа физиономия на автора и определението, че това било българската версия на "Бригада" - никак не съм надъхан, но дано предубежденията ми се сбъднат.
Иначе за сега прочетох 18% Сиво и доста ми хареса. Ако някой го интересува по-подробно мнението ми Тук.
Иначе скоро мисля да подхвана трилогията "Кръглата риба".
Много си любезен, Данте :) Мутренска - окей, ама чак пък да ми е тъпа физиономията...

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Mon Nov 19, 2012 8:27 pm

Хахаха...
Някак смешно се получи :)
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Mon Nov 19, 2012 10:35 pm

logen wrote:
Dante wrote:
Devoted of Slaanesh wrote:Довърших Захвърлен в природата на Русков. Хареса ми, въпреки че Възвишение е много по добра. Хронологично е писана преди Възвишение и се вижда как е оттренирал някои моменти и похвати. Края ми допадна много. :yay:
Аз не успях да прочета Захвърлен в природата. За сметка на това си напазарувах доста яко на промоцията на Сиела, а днес си набавих безплатно едно копие от "Българския психар", но като видях мутренската и тъпа физиономия на автора и определението, че това било българската версия на "Бригада" - никак не съм надъхан, но дано предубежденията ми се сбъднат.
Иначе за сега прочетох 18% Сиво и доста ми хареса. Ако някой го интересува по-подробно мнението ми Тук.
Иначе скоро мисля да подхвана трилогията "Кръглата риба".
Много си любезен, Данте :) Мутренска - окей, ама чак пък да ми е тъпа физиономията...
Хах, да, доста awkward, наистина. Прочее, в горния си пост съм искал да кажа - "никак не съм надъхан, но дано предубежденията ми не се сбъднат. "
Ще прочета книгата и ако се окаже добро четиво си връщам всички думи назад. Извинявай, просто такова впечатление оставя малката снимка + описанията като за мутренски роман отзад, което противоречи на биографията ти.
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests