Няколко забележки, без ангажиране с конкретно мнение.
1. Много е трудно да се измислят работещи критерии за гласоподаватели, които не само да са справедливи според повечето хора, но и да не са податливи на корупция. Т.е. според мен е редна идеята да се налага да доказваш способността си да взимаш решения и ангажираността си с добруването на обществото, но имплементация без явни дефекти не се вижда на небосклона (не съм чел Хайнлайн).
2. Държавата не съществува нито за да мести пари, нито за да управлява население, независимо от съгласието му (РРС, случайно да забеляза думичката "претендираща" в цитата си?). Държавата е редно да съществува (изключвам инерцията), защото с нея трябва да е по-добре, отколкото без нея. Тоест нейната роля (определено в служба на гражданите й) е да осигурява и поддържа механизми за гладкото и по възможност прогресивно функциониране на обществото с крайна цел щастие на членовете му - което в общи линии се свежда до управление на ресурсите, до защита на слабите от силните, и до осигуряване на авторитетно решение при спорове. Изхождайки от идеята, че обществото делегира на властимащите доверието, че те ще осигурят оптимално щастие на поданиците си, съвсем смислено и непротиворечиво звучи, че властимащите трябва да са най-способните да се оправят със задачата (вкл. в контекста на международната обстановка), най-родолюбивите и най-работолюбивите. Също толкова непротиворечиво звучи, че за произволен брой членове на обществото е трудно да направят информиран избор относно това кои следва да са тези властимащи, откъдето и евентуалната нужда за подбор на избиращите.
3. Марфе, представителната демокрация НИКЪДЕ по света не се е доказала като особено работеща. Там, където работи добре, обществото е сплотено и произвежда индивиди, ратуващи за добруването му. Една добра система е такава, която НЕЗАВИСИМО от разложението на обществото си, осигурява оптимално добро управление от страна на държавата. Представителната демокрация очевидно се проваля по този критерий както нашата държава (и не само) показва. Еволюцията все отнякъде почва.
п.п. Симеоне, не мога да си те представя крайно ляв, квото ще да става, особено с приказките за намаляване ролята на държавата

This is it. Ground zero.