Windows - 8th time is the charm or new ME

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Post Reply
User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Windows - 8th time is the charm or new ME

Post by The Dragon » Sun Aug 19, 2012 9:36 pm

Ами понеже стигнахме РТМ-то, и на немалко хора въпросния джам ще им бъде форснат, викам е време да отворим тема за него.

Най общо казано Windows 8 е тотална бъркотия. Но пък за сметка на това славна.

Като изключим новия заместител на старт менюто - Метро екрана който е acquired taste, да видим какво предлага на хората които са на десктоп потребителите:

Лошото: Няма бут към десктоп и хората нямат избор дали да ползват метро за старт екран. За мен не е проблем, но за някои може и да бъде. Като цяло е едно Winkey + D.

Метро апликациите - ака таблетните са само фул скрийн и могат да се взимат само от техния ап стор, за който трябва акаунт. Не трябва акаунт ако не искате да ползвате метро апликации - а и според мен няма смисъл от тях.

Хубавото: Евтин - ако вървите на каквото и да е windows-че ъпгрейда ви е 40 долара, което е много добра причина да се мине на него.

Нечовешки бърз и responsive - дори бързодействието в абсолютен смисъл при гейминг да не е много по-високо отколкото при 7, то във всичко останало е по-бърз или поне се усеща така, има много по добро използване на ядрата на процесора. Бута е много бърз както и цялостния фийлинг. Махнато е Аерото и е сменето с една доста по стилна и изчистена тема.

Вградена антивирусна, много добра подръжка на мултимониторна конфигурация, storage spaces - позволяват да се прави по интелигентен райд

Десктопния Интернет експлорър 10 не е от този свят - кара Хром да изглежда тромав, а мозилата и тя. Факта че ми стана основен брауъзър след като с Autohotkey му сложих Mouse gestures, мисля че е достатъчен за всеки който ме познава.

Refresh/Recover - така това е ценно. Веднъж като си направиш всички неща както ти харесват правиш къстъм рековери wim който се записва някъде си. След това ако нещо се омаже си на 8 минути от работещ win без загуба на данни.

Освен това има ужасно много дребни нещица които са променяни.

Смешното:

Понеже заради циско впн-а не мога да шерна основната ми интернет конекция, съм принуден за да дам на второто ПЦ нет, да инстална VMware да бриджна единия виртуален нат адаптор със реалната втора карта за да минава през ната. ФЪН.

Вбесяващото - докато мигрирам всичко минаха повече от 6 часа.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Sun Aug 19, 2012 11:04 pm

С други думи, нямам причина да мигрирам.

User avatar
Lord
E'lir
Posts: 163
Joined: Tue Jul 01, 2008 10:21 am

Post by Lord » Mon Aug 20, 2012 1:53 pm

Неконсистентността в интерфейса на Win8 прозира навсякъде и поне на мен още ми прилича в най-добрия случай на някаква бета. Дори да оставиш настрана факта, че десктопът изглежда кошмарно с новата си стилистика (която сама по себе си не е лоша, но е недовършена - без сенки и aero ефект бордърите на прозорците изглеждат дърварски дебели, иконите от времето на Vista по никакъв начин не се връзват с модерната стилистика и правят визуален кошмар, а комбинацията от цветове, която можеш да направиш при съставянето на визуална тема в над 90% от случаите просто НЕ става, щото боде очи заради пастеления и плътен тон, който придобиват всички рамки), то неща като това да нямаш елементарна синхронизация между Metro и Desktop версията на една програма (примерно IE), двата варианта на Control panel, които имат различно съдържание на опции и съответно, за да постигнеш пълна кустомизация, трябва да се ровиш като олигофрен и из двата, са някакси твърде големи дупки в дизайна на системата, които не правят използването ѝ чак толкова неудобно или трудно, но оставят впечатлението за нещо, което е... най-малкото лишено от логика или поне недовършено.

Windows 8 е всъщност нищо повече от преходен windows, който цели включването на таблетите в играта и няма как да не бъде новата противоречива OS на Microsoft. Windows 9 от своя страна, съм много сигурен, че ще кърти мивки, защото, от една страна, малко остава таблетите и истинските PC-та да станат едно и също или поне напълно взаимозаменяеми, т.е. да се изясни form factor-ът на бъдещето и оттам самите нужди на пазара да дефинират новия OS софтуер, а от друга - след като насилствено са дали тласък на хибридните PC-та и са изкарали система за тях, Microsoft няма да имат проблеми да надградят и да оправят проблемите, които дразнят хората сега.

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Mon Aug 20, 2012 7:50 pm

Метрото е някъв визуален ужас, но ще трябва да му свикваме. Според мен целият тоя бълвоч със старт скрийна трябва да е опционален, ако инсталираш на устройство с тъч дисплей.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Mon Aug 20, 2012 11:10 pm

Визуален чак не е - тези пастелни цветове, по плоския вид - много ми допадат - операционната система не ми отвлича вниманието от контента.

А метро екрана днес съм го видял 2 пъти. С пиннати неща в таскбара, просто няма какво толкова да лаунчваш от него.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Mon Aug 20, 2012 11:25 pm

Btw, как стои въпросът с dual boot с линукс?

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Tue Aug 21, 2012 9:44 am

Silver wrote:Btw, как стои въпросът с dual boot с линукс?
Boot-ваш си като пич. На единия хард едната ос, на другия другата и така. Да не би GRUB да се е разбозял напоследък. Не разбирам защо хората изобщо го повдигат тоя въпрос.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Tue Aug 21, 2012 3:55 pm

Ами последния път като пробвах - февруари-март някъде, GRUB-а изобщо не успя да разбере кво се случва из партишъните. Не че си играх много де.


User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Thu Aug 23, 2012 9:10 am

Изобщо не е толкова трагична ситуацията. За радост десктопа си е пълнофункционален. Но за хората явно да натиснат Win + d е неимоверното усилие. А и всички метро апове се махат.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu Aug 23, 2012 11:39 am

Водейки до съвсем резонния въпрос за кво ти е тва Метро тогава?
This is it. Ground zero.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Thu Aug 23, 2012 12:20 pm

За нищо. Но ако критикуваш W8 заради метро, е все едно да критикуваш офиса заради клипи.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu Aug 23, 2012 5:03 pm

Е, прекаляваш :)
то освен Метро, в Уина има един противоречив нов дизайн на файловия браузър и два подновени дизайна на диалога за копиране и на таск мениджъра (яки). Метро е основният фокус на този рилийз, барабар с UI концепциите му, така че сравнението с клипи е в джаза отвсякъде
This is it. Ground zero.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Thu Aug 23, 2012 5:43 pm

Това е насочено към таблетни потребители и други подобни странни форми на живот.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Lord
E'lir
Posts: 163
Joined: Tue Jul 01, 2008 10:21 am

Post by Lord » Thu Aug 23, 2012 7:23 pm

The Dragon wrote:Това е насочено към таблетни потребители и други подобни странни форми на живот.
И това щеше да важи като оправдание, ако версията за таблети по някакъв начин се различаваше от тази за desktop.

От начина, по който desktop-ът е отделен като поредния app, който е част от Metro start menu-то, става ясно, че планът на Microsoft е 8 да е транзитен windows по пътя към елиминиране на стария програмен език и пълното налагане на Metro app-ове вбъдеще. Дали това ще стане зависи много силно от реакцията на разработчици и потребители спрямо Metro обаче. Ако се окаже положителна, съвсем сериозно слагам бас на масата, че в Windows 9 вече няма да има desktop, a в най-добрия случай просто някакъв file browser или file manager.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests