Кой какво чете, part IV

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Mar 19, 2012 7:58 am

А по-лошото е, че аз възнамерявам ТЕПЪРВА да изчета 11тата на Джордан :(
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Mar 19, 2012 8:02 am

Ми недей, освен?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon Mar 19, 2012 6:14 pm

За 11 ти стигат два реда в Уикипедия и си готов - цялата книга е да съшият белите конци от 9 до 10.

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Tue Mar 20, 2012 12:25 pm

В момента чета:
Майкъл Муркок - Перла в Черепа
Саймън Грийн- Хоук и Фишер

Я дайте някакви приятни и непретенциозни олд скул заглавия. Има нещо чаровно в по-старите писатели.

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Tue Mar 20, 2012 12:48 pm

RRSunknown wrote:За 11 ти стигат два реда в Уикипедия и си готов - цялата книга е да съшият белите конци от 9 до 10.
Всъщност, 11-тата точно е единственото интересно Колело от номер три нататък. Да не кажа голяма дума, обаче дори май ми хареса, а аз КнВ го чета 1) щото го започнах от обща култура и 2) мразя да не завършвам поредици.
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Tue Mar 20, 2012 6:25 pm

Чета си Събраните съчинения на Сан-Антонио, от които са излезли първите 9 тома (с първите 81 романа).

Размазвациус гранде. Повечето съм ги чел навремето, но съм ги позабравил, а човекът остава мой любим френски автор.

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Tue Mar 20, 2012 6:30 pm

passer-by wrote:Чета си Събраните съчинения на Сан-Антонио, от които са излезли първите 9 тома (с първите 81 романа).

Размазвациус гранде. Повечето съм ги чел навремето, но съм ги позабравил, а човекът остава мой любим френски автор.
Блазе ти! :wink:

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Tue Mar 20, 2012 6:33 pm

За който знае френски ---> книжарница "Колибри" във Френския институт до "Славейков" - оттам си ги поръчвам (излизат по 75 кинта, де, ама си струват). :wink:

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Tue Mar 20, 2012 6:42 pm

passer-by wrote:За който знае френски ---> книжарница "Колибри" във Френския институт до "Славейков" - оттам си ги поръчвам (излизат по 75 кинта, де, ама си струват). :wink:
Знам аз, ма от толкова години съм го занемарил и нивото ми е ниско вече ... Може би няма да е лошо да си опресня езика. Не живея в БГ, така че ще ги потърся и ще поръчам поне първата, да се пробвам дет се вика... :wink:

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Tue Mar 20, 2012 6:49 pm

Имай предвид, че както ги издават в хронологичен ред, първите са му от началото на 50-те години и са малко по-стандартни кримки, даже без аверите му Берю и Пино.

Та ако искаш, пробвай последния излязъл том (десети излиза на 12 април, впрочем), и виж дали ти допада по принцип. :wink:
Ама си трябва добро ниво на френски - човекът борави виртуозно с езиковите средства, игри на думи, argot (that's French for slang).


Иначе за опресняване защо не пробваш френските преводи на Пратчет? Без майтап - страхотни са, преводачът е един-единствен и се справя великолепно, даже е взел някаква национална награда за преводите си, а французите са бая взискателни в това отношение. Имам няколко и преди няколко дни си поръчах повечето останали, че ми се четат повечко неща на френски сега.

Със сигурност са по-леки за четене от Сан-Антонио, ама тествай едното, другото, пък си прецени. :)

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Tue Mar 20, 2012 6:58 pm

ЕРЕС! Не обичам творчеството на Пратчет. :wink: Мерси за съвета, точно игрите на думи ме притесняват, когато живеех там по можех да хвана нещо от тях, сега надали, пък и къде да ги търся преведени или обяснени. Ще ми се прецака цялото удоволствие от четенето. А трябва и да уча немски ... :o
Ще взема да поръчам малко BDта да се разтуша.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Tue Mar 20, 2012 7:00 pm

Абе карай наред колкото можеш и лека-полека ще се ориентираш кое какво е по контекста - аз преди години при първите си прочити бързо му свикнах. :wink:

ЕРЕС! Не обичаш творчеството на Пратчет.
:mrgreen:


А, bandes dessinees са си също чудесен начин за опресняване на езика, да.
Last edited by passer-by on Tue Mar 20, 2012 7:02 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Post by Ambartanen » Tue Mar 20, 2012 7:02 pm

Razaelski wrote:Я дайте някакви приятни и непретенциозни олд скул заглавия. Има нещо чаровно в по-старите писатели.
Преди няколко дни прочетох Containment на Крисчън Кантрел. Книгата всъщност е от 2010, но бих категоризирал сетинга като класическа фантастика- историята се върти около ефектът на конкретни развития на технологията върху човешкото общество в близкото бъдеще. Книгата ми се струваше наивно утопична в началото, но това се оказа нарочно търсен ефект и сюжета всъщност беше много добре развит. Стилът е простичък но ясен и пасва много добре на историята.

Бонус- книгата е в програмата за книги от $1 в амазонския магазин, макар че по качество не отстъпва на добрите книги от големи издатели.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Tue Mar 20, 2012 8:07 pm

След малко забавяне прочетох Мъртви души. Вторият том беше разкошен. Гогол наистина е познавал характера на руснаците, а мисля, по това протежение, и на другите славяни. Същите проблеми които описва там ги има и тук и в други славянски страни. Накрая доста ме натъжи. Жалко че е незавършена. Изданието което четох имаше и доста хубав увод-анализ от Бердяев.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

raylight
Sorcerer
Posts: 377
Joined: Sat Aug 28, 2010 8:21 pm
Location: Sofia
Contact:

Post by raylight » Tue Mar 27, 2012 6:02 pm

Roland wrote:Глупости.
Това ли бе всичко, което успя да измислиш като коментар?
Авторитетът не е аргумент, а самоизтъкнатият авторитет е аргумент за обратното

На 5-а книга от Малазана съм, започва леко да се разводнява, а и не обичам анти-американизъм и марксизъм като идеологии във фентъзи книги. Семейство Бедикт са радващи, обаче
В традициите вграждаме себе си – ценностите си, светогледа си, паметта си, мъдростта си, себе си жертваме, за да предадем своите познания, но и страхове на бъдещите поколения през хилядолетията.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests