Last Exile - spoilers lurk the night

Банди върлуващи отакута... окапита... опосуми... така де, вашето next door аниме кътче
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Apr 12, 2005 10:02 pm

Ми на първо замисляне се сещам за "Kiddy Grade", "Chrno Crusade", "Samurai 7", Soukyuu no Fafner", "Spirited Away", "VHD", "VHD: Bloodlust", "GitS"... Има и други, трябва се сетя кво още съм гледал. Достатъчно разбираеми и с достатътчно малко, оставено за гадаене, са примерно "Evangelion", "RahXephon"... "Boogiepop Phantom" е перфектен пример за трудно разбираемо, но пък обясняващо на 100% всичко аниме... Не е да няма
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Tue Apr 12, 2005 10:43 pm


Spoilers!






Наистина си блял. Пиле, светът е бил *създаден*, а формата му е на пясъчен часовник, доколкото мернах накрая на холограмата. Имаш една земя "долу" и още една "горе", обърната с главата наопаки, както и странични стени. А фунията между двете е Grand Stream. Изобщо, тва е едно от най-важните неща в тоя филм, затова изобщо действието е основно в небето. Ти ше ми дрънкаш глупости какво значение имало. Къде си гледал изобщо?

Виновен съм, не съм забелязал това, може би защото бях твърде въодушевен от финала. Но честно казано, дали ще е странна планета, която е тераформирана или изцяло изкуствено създадено нещо, разликата не е чак толкова важна, че да претендираш, че нищо не ставало ясно и че хората едва ли не крият от теб кой уби Кенеди и къде се крият Тамплиерите.


Ако тези от гилдията не бяха хора, определено го прикириваха много добре. Нито наричаха местните "хора" или нещо подобно, за да се разбере, че те самите не са такива, нито показаха нещо свръхчовешко, изключая технологията им. А като имаш подобни технологии, едва ли е ужасно сложно да си направиш бяла, лилава или каквата там кожа искаш или заострени уши. Тайната на Exile се пазеше от четири рода, единият, от които този на Дио и Делфин, това ми се струва доста добро доказателство, че техните технологии са свързани с тези на Exile, за които не знам как стигна до извода, че са коренно различни.
Е тва "малко" ли е? Хората имат навика да *не* се раждат носители на генетична информация, която им дава контрола върху най-могъщата технология на света, нали се сещаш. Нищо не се каза - наследствено ли е, експериментално ли е, тя човек ли е изобщо, етц...

Може би, защото никой от героите не знаеше откъде идва Алвис, ерго и зрителите следва да останат в неведение. Или предпочиташ накрая да имаше надпис обясняващ "Вижте какво, героите ще си останат в неведение, но специално за най-любопитните - Алвис беше андроид, създаден чрез технологията нано-бета-хипер-гама-ултра-мега-ZZT, и по този начин успя да задейства Exile". Създателите на Exile са предвидили начин за отключването му, включващ специална персона. Това е. Останалото е търсене на теле под вола. :) Да, можеха и да го обяснят някак. И не, не беше никак наложително, ако питаш мен.

И понеже забелязах, че доста отгоре-отгоре си гледал, се сетих още нещо да те питам - Защо Екзайл да е "последен"? Имало ли е други? Бих казал, че когато самото заглавие те оставя в недоумение, положението наистина е трагично.

Простата логика ни казва, че Exile e "последен", защото е имало и други кораби като него, но само той е останал. А може би просто името е звучало по-добре на създателите на сериала отколкото Exile. И аз се чудя, защо пък са избрали примерно името Kiddy Grade, но не претендирам, че това е някаква конспирация за да ме обърка. :P
коментарът ти за красотата на Фафнер го прескачам с умиление Smile Иска се малце естетическо чувство, за да не говориш чак толкова крайно.
Викаш, прескачаш го, пък и коментираш? Реши най-накрая кое от двете ще да е, моля те. А и точно ти да ми натякваш за крайни мнения е малко не на място. :)
Що се отнася до Фафнер, сигурно можеш да измислиш нещо, но ще е МОЩНО изсмукано от пръстите
Естествено, всичко, с което не си съгласен просто трябва да е изсмукано от пръстите... Толкова ли е трудно да приемеш, че за някои хора единият сериал дава необходимите отговори, а другият не? Дай да не се обвиняваме в глупости от рода на кой гледал невнимателно и т.н. За мен не е проблем някои неща да останат неизяснени, а човек ако се хване да търси и в примерите, които ти даде може да намери подобни "бели петна". Просто това е някак безсмислено май.
Last edited by Matrim on Wed Apr 13, 2005 12:30 am, edited 2 times in total.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
neEd'Le
Sorcerer
Posts: 438
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:57 pm
Location: пуофдиф

Post by neEd'Le » Tue Apr 12, 2005 10:52 pm

"Нещо на фантазията на зрителя" до "Нищо доизяснено" има известна разлика, а?
интересно ми е къде във всички изброени от теб заглавия някои ти казва в прав текст точно какво става?май във всяко едно от тях е оставено на зрителя сам да се досети,а?или поне в 'хроно крюсейдю,'ева' и 'раксефон'?(другите не съм ги гледал).

я,изненада-такъв бил и случаят с ласт екзайл.
И излитам в студения мрак,където порядъчни хора не летят.Тук има само дяволи и вещици, яхнали метли, и един Витя Суворов с неговия парашут.

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Post by Alexis » Tue Apr 12, 2005 11:04 pm

Е вярно е, че в РаЗефона има неща оставени на зрителя, но пък в Kiddy Grade и Soukyuu no Fafner, всичко е много ясно, ако питат мен нищо не е оставено неизяснено.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6934
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Tue Apr 12, 2005 11:06 pm

ъъъ, Рольо не съм забелязвал да е държал нещо да е казано в прав текст. Идеята беше, че има сериали, в които нещата са ясни и такива в които са създателите встремежа си да направят нещо са се поомазали...Last Exile, уви, не влиза в първата категория.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
neEd'Le
Sorcerer
Posts: 438
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:57 pm
Location: пуофдиф

Post by neEd'Le » Tue Apr 12, 2005 11:52 pm

Е вярно е, че в РаЗефона има неща оставени на зрителя, но пък в Kiddy Grade и Soukyuu no Fafner, всичко е много ясно, ако питат мен нищо не е оставено неизяснено.
за киди грейд и союкю но рипофф нищо не съм казвал.
макар че подозирам що за плиткост ще притежава киди грейд,съдейки от 1-вите 6 епизода които издържах да гледам
ъъъ, Рольо не съм забелязвал да е държал нещо да е казано в прав текст
прав си-не е държал.моята идея беше,че в три от сериалите,които той е посочил,има неща,които са оставени на зрителя.роланд твърди,че в има разлика между тва да оставиш на въображението/преценката на зрителя,и да не разясниш нищо.
предполагам че добрите хорица в анимесуки са поразяснили неясните петна относно историята в ласт екзайл,не знам заради какво още се жалвате?
ако се поразровя ще намеря пак в онзи форум,пак от тези хора и подобни разяснения както за евангелион,така и за раксефон,така и за хроно крюсейд.
няма нищо странно в тва.

баси,ще ме изкарате еретик още малко,задето сериалът си има обяснение на историята :roll:
И излитам в студения мрак,където порядъчни хора не летят.Тук има само дяволи и вещици, яхнали метли, и един Витя Суворов с неговия парашут.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Apr 13, 2005 12:52 pm

Писна ми от цветове, затова сложих предупреждение в заглавието, че да говорим спокойно.
Сега по ред:


@ Мат:
Виновен съм, не съм забелязал това, може би защото бях твърде въодушевен от финала. Но честно казано, дали ще е странна планета, която е тераформирана или изцяло изкуствено създадено нещо, разликата не е чак толкова важна, че да претендираш, че нищо не ставало ясно и че хората едва ли не крият от теб кой уби Кенеди и къде се крият Тамплиерите.
Е не моеш да отречеш, че не ни казват кой уби Кенеди, нали? 8-)
Сериозно, просто не ми е ясно как може човек да се въодушеви от финал, в който нищо не му се обяснява. Или не, думата е неправилна. "ИЗ"яснява е правилното в случая. В смисъл, "имаме некъв свят, който май е по-скоро космическа колония. Куул, дай да го оставим така".

Ако тези от гилдията не бяха хора, определено го прикириваха много добре. Нито наричаха местните "хора" или нещо подобно, за да се разбере, че те самите не са такива, нито показаха нещо свръхчовешко, изключая технологията им. А като имаш подобни технологии, едва ли е ужасно сложно да си направиш бяла, лилава или каквата там кожа искаш или заострени уши. Тайната на Exile се пазеше от четири рода, единият, от които този на Дио и Делфин, това ми се струва доста добро доказателство, че техните технологии са свързани с тези на Exile, за които не знам как стигна до извода, че са коренно различни.
Моя грешка, това с родовете го бях забравил, докато не прочетох снощи топика в анимесуки. САМО че моето "не са хора" не виждам с какво е по-лошо от твоето "те понеже имат яки технологии, са си заострили ушите". Свръхчовешка, както споменах, беше скоростта, която можеха да развиват.
Още, това за родовете нищо не доказва, нищо не пречи двете раси заедно да са създали станцията и после да са се разделили или нещо съвсем друго.
Което само доказва твърдението ми, че всичко е пълна мъгла.

Може би, защото никой от героите не знаеше откъде идва Алвис, ерго и зрителите следва да останат в неведение. Или предпочиташ накрая да имаше надпис обясняващ "Вижте какво, героите ще си останат в неведение, но специално за най-любопитните - Алвис беше андроид, създаден чрез технологията нано-бета-хипер-гама-ултра-мега-ZZT, и по този начин успя да задейства Exile". Създателите на Exile са предвидили начин за отключването му, включващ специална персона. Това е. Останалото е търсене на теле под вола. Да, можеха и да го обяснят някак. И не, не беше никак наложително, ако питаш мен.
Може и да не беше. А може би все пак трябваше да стане ясно, че поне някой някъде е наясно за кво иде реч, дори и зрителят да не разбере. Щото мен пък "ми падна от небето, няколко стотин поколения след като създателите на Екзайл са измрели" ми е нелепо и проява нам ързел от страна на сценаристите.

Простата логика ни казва, че Exile e "последен", защото е имало и други кораби като него, но само той е останал. А може би просто името е звучало по-добре на създателите на сериала отколкото Exile. И аз се чудя, защо пък са избрали примерно името Kiddy Grade, но не претендирам, че това е някаква конспирация за да ме обърка.
И аз не съм по конспирациите, знаеш :) Само че идеята на историите не е "логиката да подсказва", поне не и в толкова сюжетно-ориентирана история като тази на Екзайл. В смисъл, ако анимето се казваше "полетът на светлината върху зеленото езеро" - ок, тва си е аналог на Киди Грейд - неква измишльотина. Само че при положение, че Екзайл не е нещо имагинарно, ами конкретна машина, думата "последен" трябва да има някакво малце по-важно значение от това просто да звучи по-яко.

Викаш, прескачаш го, пък и коментираш? Реши най-накрая кое от двете ще да е, моля те. А и точно ти да ми натякваш за крайни мнения е малко не на място.
Не бъркай отбелязването с коментар, моля те :) Опитите за нападение към скромната ми персона също ги прескачам с умиление :P Присмял се хърбел на щърбел.

Естествено, всичко, с което не си съгласен просто трябва да е изсмукано от пръстите... Толкова ли е трудно да приемеш, че за някои хора единият сериал дава необходимите отговори, а другият не? Дай да не се обвиняваме в глупости от рода на кой гледал невнимателно и т.н. За мен не е проблем някои неща да останат неизяснени, а човек ако се хване да търси и в примерите, които ти даде може да намери подобни "бели петна". Просто това е някак безсмислено май.
Всичко е в степента. Що се отнася до Фафнер или до примерите, които съм дал, това с "изсмукването от пръстите" беше предположение, по простата причина, че не мога да предположа какво би могло неясно да има в тях.
Не, обаче, не мога да приема, че за някои хора единият сериал дава необходимите отговори, а другият - не. Щото това автоматически води до извода, който всички знаем, обичаме и тачим - "Ти си тъп и не си го разбрал". Типа сюжетни истории като Екзайл или казват нещо, или не го казват. Такова нещо като "за едни казва, за други не" няма в случая, щото това не е философия или някакъв подтекст, а чиста история.
Тук са и двата ни проблема с теб. Първият е, че ти изобщо не си се загледал в квито и да било детайли, очевидно визията ти е била достатъчна и т.н., съответно изобщо не можеш да ме разбереш, че на мен просто едната визия пък не ми стига (да не говорим, че не ме е впечатлила толкоз, колкото теб), когато отдолу няма стабилно подплътен сюжет (ако говорим за приклченски истории от тоя тип). По същия начин и аз не те разбирам, но това, че търсим различни неща, не значи, че анимето дава на един отговори, а на друг не. Значи просто, че един го вълнуват въпросите, а друг не е обърнал внимание на елементите, които ги подбуждат. Не претендирам, че моето е по-добро, но за мен история, която разчита единствено на повествованието си, а не го доразвива и в крайна сметка разрешава, е дефектна.
Вторият проблем идва от последното ми изречение. Историята в Екзайл не толкова оставя бели петна, колкото просто е недоизпипана. Има брутални концепции, но половината от тях са си оставени на ниво именно концепции, а не са развити сюжетно. Като се заровиш в детайли и го иззяпаш още веднъж (което оня топик в анимесуки ме подбуди да направя скоро време), можеш да стигнеш до отговорите на всичко, което съм писал горе, само че не защото ги има в анимето или дори са загатнати, а просто защото ти става ясна концепцията и си я доразвиваш сам. За мен в случая обаче не става дума за оставяне на някои неща на въображението на зрителя, а на творчески запек или обикновен мързел на сценаристите.

На мен Екзайл ми хареса много, впрочем, докато го гледах, но само след месец вече изобщо нищо не ми носеше като усещане споменът за него. Та... почакай малко, може и твоята еуфория да позатихне.

П.С. А, да, финалът с Делфин и Алекс (?) беше адски тъп. Прекрасната като концепции сцена можеше да е многократно по-добра с няколко дребни щриха или малко повече екранно време. Черна точка.


@neEd'Le
интересно ми е къде във всички изброени от теб заглавия някои ти казва в прав текст точно какво става?май във всяко едно от тях е оставено на зрителя сам да се досети,а?или поне в 'хроно крюсейдю,'ева' и 'раксефон'?(другите не съм ги гледал).

я,изненада-такъв бил и случаят с ласт екзайл.
Ще ми простиш, ако не оценявам евтиния сарказъм, но да, Ян доста точно го е обяснил - "Рольо" твърди, че едно е да оставиш нещо на въображението на зрителя, а съвсем друго - да не доизпипаш историята и просто да оставиш бели конци да висят от финала. Не е нужно всичко да се обяснява в надписи на края на всеки епизод, въпросът е да има достатъчно в сериала, за да можеш сам да си събереш каквото не е казано директно. Това е идеята на "да оставим нещо на въображението на зрителя". И в Крно, и в Ева, и в Зефон има оставени неща на въображението на зрителя (впрочем в Крно почти няма). Само че, за да вляза в тона ти, я, изненада - случаят с Екзайл се оказва, че не е същият. Там достатъчно следи, за да си събереш сам картината, просто няма и съответно на въображението на зрителя е оставено почти всичко. А защо направо не бяха оставили само опънинга, пък ние да си го доизмислим? Подобни сюжети (гледай, моля те, Авенджър, доста сходни проблеми има с Екзайл) просто твърде ясно показват, че авторите са имали брутални идеи, но не са знаели как да ги разрешат. И именно защото и Екзайл, и Авенджър, и Улфс Рейн са толкова яки като концепция и замисъл, точно затова толкова вбесяват накрая, когато осъзнаеш, че авторите са построили гениален сетъп, но не са знаели каква история да въведат в него и как да я развият и приключат.

Случаят с изброените от мен не е такъв.
за киди грейд и союкю но рипофф нищо не съм казвал.
макар че подозирам що за плиткост ще притежава киди грейд,съдейки от 1-вите 6 епизода които издържах да гледам
Извинявай, ще прозвуча "леко" като Томое, но не виждам за кво да споря с теб, ако ще говориш по тоя начин за неща, които не си гледал. "Союкю но рипофф" размазва половината аниме-продукция напоследък в земята без дори да се обърне, а ламетата, дето крещят на всеослушание колко е краден от Ева, обикновено са гледали максимум до първите 3-4 епизода. Киди Грейд също има наглостта да се променя коренно след 7-8-ми епизод и е доста далеч от плиткостта. Всъщност и от Екзайл, ама напред и по качество.

предполагам че добрите хорица в анимесуки са поразяснили неясните петна относно историята в ласт екзайл,не знам заради какво още се жалвате?
ако се поразровя ще намеря пак в онзи форум,пак от тези хора и подобни разяснения както за евангелион,така и за раксефон,така и за хроно крюсейд.
няма нищо странно в тва.
Странно няма, да. Проблемът е, че докато всички дружно четем услужливо предоставения от теб линк, разясняващ Ева и Зефон, ще си казваме "да, така си е, верно, оня казваше еди какво си, онези направиха еди що си, значи това е логично". Пък докато четем топика за Екзайл, не че пак не сме съгласни с някои неща, ама ще прочетеш тотално противоположни мнения едно до друго и над всичко виси едно такова леко неудобно усещане, че май тия хора повече гадаят, отколкото обясняват. Истина си е, че имаше разни факти, които са ми убягнали, и се разясниха някои неща. Обаче в общи линии е точно квото казах на Мат - можеш да си ги изведеш тия неща, ама за целта трябва да доизмисляш. Пък на мен никой не ми плаща да пиша сценария на Ласт Екзайл.

баси,ще ме изкарате еретик още малко,задето сериалът си има обяснение на историята
Малко вероятно е. Просто спорим, щото той, милият, няма, пък ти наричаш черното бяло, понеже ти е харесал, когато си го гледал. Е, here's a news flash - и на мен ми хареса много. Само че не достатъчно, че да отричам огромните му дефекти. Сложно...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Wed Apr 13, 2005 4:32 pm

OK, ти обичаш всички детайли да са ти изяснени, аз не държа толкова много на това, стига сме се разправяли за глупости.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Apr 13, 2005 6:22 pm

Ааааааааа, не! Не ми се измъквай с това! Ако обичах всички детайли да са ми изяснени, нямаше РаЗефон да ми е любимото аниме. Не се разправяме за глупости, всъщност поне аз изобщо не се разправям. Обаче тука не е до детайли, а до колеми и централни парчета от мозайката. Той Ян го определи точно какво е и защо е това де... Както и аз, ако си ми прочел дългия пост...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Wed Apr 13, 2005 6:39 pm

Прочетох го, споко. Чисто и просто, това което за теб е жизненоважно да бъде изяснено до степен на недвусмисленост, за някой може да е подробност, чието разкриване е почти без значение. Примерно за теб какво точно е Алвис е важно и трябва поне да бъде намекнато, докато на мен не ми дреме особено.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Apr 13, 2005 6:48 pm

Не, и на мен. Но както казах просто повечето концепции са недоизведени. Алвис е един от много примери в това отношение, Гилдията също, самият Екзайл дори...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
neEd'Le
Sorcerer
Posts: 438
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:57 pm
Location: пуофдиф

Post by neEd'Le » Wed Apr 13, 2005 7:40 pm

Ще ми простиш, ако не оценявам евтиния сарказъм, но да, Ян доста точно го е обяснил - "Рольо" твърди, че едно е да оставиш нещо на въображението на зрителя, а съвсем друго - да не доизпипаш историята и просто да оставиш бели конци да висят от финала.
прощавам ти,но предполагам,ча ако това,което бях написъл беше сарказъм и то евтин,едва ли щях да го направя.

в момента малко съм го закъсал за време,така че утре предполагам по някое време ще ти цитирам отново въпросите,с директните отговори дадени в онзи топик.
ако ще кажеш,че е имало противоречия-ми нормално,различните хора тълкуват едно и също нещо по различен начин.
само ще го спомена като хм...бегъл факт,без да искам да се задълбочавам ,но и в линковете които евентуално мога да дам за евангелион ще намериш неща,които могат да се тълкуват по няколко различни начина.и то именно щото никои не е плащал на феновете да дописват сценарии.
Извинявай, ще прозвуча "леко" като Томое, но не виждам за кво да споря с теб, ако ще говориш по тоя начин за неща, които не си гледал.
извинен си,защото аз лично нищо лошо не съм казал за союкю-то,предполагам че въображението ти работи на високи обороти по случаи този топик.сетингът е рипнат-мисля,че тук няма две мнения по въпроса.

за киди грейд-хех,ще те перифразирам-"след 20 сериала,някакви си гащички и цици подплътени с гнусният лигав воисактинг не са достатъчни да ме накарат да изчакам,докато някои се натътри да мисли история и развитие на сюжета в едно аниме"
това което казах е,че евентуално подозирам какво ще е развитието на историята и колко дълбока ще е тя,след като бях видял за какво става въпрос в 1-вите 6 епизода.

относно идеята на авторите-аз лично подозирам,че както в екзайла,така и доста други сериали,екипът разработваш сценарият излиза със една напълно завършена история,но пък се оказва че 26 епизода не са достатъчни да се разясни всичко както трябва,без зрителита да бъдат заплашени от хронична дрямка по време на сериала.и затова се оставят някои неща така.


едит-
Истина си е, че имаше разни факти, които са ми убягнали, и се разясниха някои неща.
е това предполагам смекчава на половина твоите обвинения спрямо екзайл.което мен напълно ме удолетворява.

едит2-относно евата и зефона-дори не искам да си представям,колка гадане е било необходимо,за да се стигне до това,което днес можем да наречем свястно разбиране и обяснение на историята в двата сериала.
нормално е и в топика за екзайл да има противоречиви мнения,някои от хората които са ги писали и те горките като мен не са внимавали особено при гледането в сериала.
И излитам в студения мрак,където порядъчни хора не летят.Тук има само дяволи и вещици, яхнали метли, и един Витя Суворов с неговия парашут.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests