Брандън Сандерсън

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu May 05, 2011 10:30 am

Добра новина (ако е новина).

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jun 17, 2011 5:58 pm

And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Fri Jun 17, 2011 6:22 pm

Ти сериозно ще ме накараш да влезна в пхп-то и да го накарам скрипта да прави нещо гадно на линковете към блога ти. Поне пускай без второ заглавие да видим че е натам и да не кликаме.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

Tairon
Smallfolk
Posts: 17
Joined: Thu Mar 04, 2010 10:54 am
Contact:

Post by Tairon » Tue Jun 21, 2011 9:31 am

"The Way of Kings" ще излиза на български... или поне така можем да заключим, съдейки по Фейсбук-а на "Бард". Само че те няма да са издателите. Някой да има идея кой ще издава Сандърсъновата тухличка? :mrgreen:

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Tue Jun 21, 2011 4:06 pm

Дано да са Колибри, При все бавните темпове на издаване, ще има яко оформление И добър превод. Опазил Бог да попадне при ИнфоДар! :shock:

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Tue Jun 21, 2011 9:35 pm

Toгава ще имаме един книга нарязана на четири, която ще излезе след 2-3 години (евентуално) и ще струва 60 лева общо. 8-)
ИнфоДар са най-големите манафи в българското книгоиздаване и аз лично се надявам да фалират.
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Tue Jun 21, 2011 9:42 pm

Dante wrote:Toгава ще имаме един книга нарязана на четири, която ще излезе след 2-3 години (евентуално) и ще струва 60 лева общо. 8-)
ИнфоДар са най-големите манафи в българското книгоиздаване и аз лично се надявам да фалират.
Сори но прозорец са светлинни години пред тях :)
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Jun 21, 2011 11:27 pm

Или бяха, когато все още издаваха книги на тая тематика...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Mon Oct 31, 2011 8:25 pm

Прочетох най-сетне и аз The Final Empire. Що-годе приятна книга, но като цяло доста ме разочарова, или по-скоро въобще не ме впечатли. Няколко доста силни страни, мноого пропилян потенциал и много минуси. Долу съм ги изброил повечето неща. Почти никакви спойлери няма, да не кажа изобщо.
Spoiler: show
Изкефи ме:
+ Яката магическа система естествено. Не може да се отрече, че Сандерсън я е измислил много интересна и динамична. Малко бие на комиксова елементарност, но пък за сметка на това предполага як екшън.
+ Сетингът (Лутадел и политическата система) потенциално е доста як.
+ Историята също потенциално е интересна
+ Много леко четяща се. Май именно благодарение на това я изкарах до края, без да се напъвам особено.

Не ми хареса:
- Героите са изцяло в джаза. На практика има два такива - Вин и Келсиер. Останалите са едно име, към което са добавени 1-2 основни функции и 1-2 параграфа бекстори. В същото време нито Келсиер, нито Вин са интересни или добре изградени герои. Останалите постоянно си мислят колко харизматичен, луд, larger-than-life е Келсиер, колко плаха, недоверчива и т.н. е Вин, но в самото описание на героите и действията им това... го няма. Или поне не е достатъчно убедително предадено.
- Колкото и лесно да се чете текстът, си е доста беден. Много оскъден на сетивни описания. Всичко, включително описанията на героите, се предава чрез някакви обобщени впечатления на главните герои. "Балът беше невероятно пищен, Вин не бе виждала такъв разкош.", "Еленд може да беше кретен, но беше различен от останалите и тя се чувстваше сигурна с него" и т.н. Пък точно лутаделският сетинг си крещи за гъсти и оставящи спомени сетивни детайли.
- Историята на мен ми стоеше като някакъв outline. Интересен, но тотално неубедителен. Всичко ми беше твърде наивно показано. Нито имаше читава гледна точка "от вътре" на благородническите домове, които бяха потенциално интересни, нито имаше читава гледна точка от страна на скаа, нито машинациите на нашите ми бяха особено убедителни. Всичко изглеждаше твъърде лесно, да събориш аристокрацията изглеждаше като упражнение за първокласник почти. И точно тук фейлва за мен най-зле книгата - щото то явно не е толкова лесно за Келсиер и останалите, но е описано така (или по-скоро заради липсата на описание останах с такова впечатление). В Лъжите на Лок Ламора примерно, която е със сходна идея, имаше много повече съспенс и детайли.
- Диалозите и те са доста зле. Или са твърде пълни с инфо-дъмпове, или героите просто не говорят естествено. В някакъв супер емоционално наситен момент Вин настояваше Еленд да и снесе колко процента от благородниците спяли със скаа жени ("What percentage?" нещо в тоя дух беше)...
- Въпреки целия патос, високите идеали на героите и т.н. не е книга, която ме накара да се замисля дори малко по-надълбоко дори за малко. Всичко си стои на най-повърхностния слой. При толкова интересен сетинг се почувствах направо излъган, че дори нямах желание да си представям някакви допълните неща от света. Нито пък ми пука за който и да е от героите, заради което едва ли някога ще пробвам продълженията.
Та така, доста средняшка ми се стори. Но все пак Сандерсън определено има доста силни страни в тази книга, надявам се да ги е доразвил с времето и да е пооправил някои слабости. Определено някога ще пробвам The Way of Kings, по някаква причина много ми се чете.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

raylight
Sorcerer
Posts: 377
Joined: Sat Aug 28, 2010 8:21 pm
Location: Sofia
Contact:

Post by raylight » Mon Oct 31, 2011 10:57 pm

Рандъм, на мен ми се струва, че за да отговори книгата на тези изисквания, би трябвало да е значително по - голяма. Сандерсън е оставил много неща само загатнати, които при малко по - голям обем можеха да бъдат доразвити.
В традициите вграждаме себе си – ценностите си, светогледа си, паметта си, мъдростта си, себе си жертваме, за да предадем своите познания, но и страхове на бъдещите поколения през хилядолетията.

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Tue Nov 01, 2011 2:31 am

Може би. А може би е имало възможност да си разпредели пространството по друг начин. Книгата хич не е малка все пак. Понякога с малко текст може да се предаде много. Мен точно тук като че ли ми е най-големият проблем с тази книга - загатването. Никъде нямах усещане, че наистина нещо интересно ми е загатнато и от мен се очаква да си дообогатя представата за света сам. Напротив, тия пропуски само ми доопростяваха идеята за света и механиката му. Където имаше някакви намеци за неща, бяха поднесени изключително зле, най-често чрез мислите на Вин или Келсиер.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Fri Nov 04, 2011 7:52 pm

Вече можеш да си включиш името като герой в A Memory of Light срещу скромна сума:
http://www.ebay.com/itm/170722957609
8-)
"Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество."
- Йежи Лец, "Невчесани мисли"

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Post by coldie » Sun Nov 13, 2011 7:27 pm

Interpreter wrote:Вече можеш да си включиш името като герой в A Memory of Light срещу скромна сума:
http://www.ebay.com/itm/170722957609
8-)
Не коментирам точно това което си пуснал, това е извън коментари WTF и едва ли опира само до Сандерсън.
Така и така, ще чакаме до след "края на света", нека някой друг се заеме, нека Сандерсън си пише неговите истории, където се представя относително добре. Колелото не е лъжица за неговата уста. Той не разбира нищо от смисъла, няма понятие за духа на Колелото. Отчайващ е, не му стигат възможностите за този грандиозен замисъл наречен КНВ.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6926
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Sun Nov 13, 2011 11:09 pm

coldie wrote:
Interpreter wrote:Вече можеш да си включиш името като герой в A Memory of Light срещу скромна сума:
http://www.ebay.com/itm/170722957609
8-)
Не коментирам точно това което си пуснал, това е извън коментари WTF и едва ли опира само до Сандерсън.
Така и така, ще чакаме до след "края на света", нека някой друг се заеме, нека Сандерсън си пише неговите истории, където се представя относително добре. Колелото не е лъжица за неговата уста. Той не разбира нищо от смисъла, няма понятие за духа на Колелото. Отчайващ е, не му стигат възможностите за този грандиозен замисъл наречен КНВ.
Аман от маниакални фенбойчета дето не виждат по-далече от носа си.
Добре, че е Сандерсън, за да има някакъв завършек Колелото. А това по-горното е за добра кауза, но пък за целта трябва да се прочете какво пише...
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Nov 15, 2011 12:19 pm

coldie wrote:
Interpreter wrote:Вече можеш да си включиш името като герой в A Memory of Light срещу скромна сума:
http://www.ebay.com/itm/170722957609
8-)
Не коментирам точно това което си пуснал, това е извън коментари WTF и едва ли опира само до Сандерсън.
Така и така, ще чакаме до след "края на света", нека някой друг се заеме, нека Сандерсън си пише неговите истории, където се представя относително добре. Колелото не е лъжица за неговата уста. Той не разбира нищо от смисъла, няма понятие за духа на Колелото. Отчайващ е, не му стигат възможностите за този грандиозен замисъл наречен КНВ.
Тоя коментар е може би най-смешното нещо, което съм чел последния месец.

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 18 guests