Кой какво чете, part IV

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

AVAR
Smallfolk
Posts: 14
Joined: Sat Oct 08, 2005 9:25 pm
Location: bg-plovdiv

Post by AVAR » Tue Mar 22, 2011 2:59 pm

Прочетох на Patrick Rothfuss - The Wise Man's Fear. Момчето хубаво хвана вятъра ама въпреки, че имаше малко повече екшън от първата ми се стори доста мудна , а аз съм фен на големите описания и смятам ,че те правят измислените светове пълнокръвни.Обаче Рутфъс на моменти пише като че ли каквото му скимне то бяха разисквания на венерически болести и незнам какво ли не неща нямащи според мен ни най -малка връзка с повествованието.Иначе историята ми харесва само плявата е много и тук таме някоя фъшкия.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Post by Dr. Horrible » Tue Mar 22, 2011 7:57 pm

Аз дочетох днес "Град от пепел" на Касандра Клеър.
Супер приятна ми беше и определено я смятам за по-добра от "Град от кости". Личи си, че авторката все повече се научава да пише. Книжката е препълнена с тийн драми, но в тях имаше някаква дълбочина, нещо искрено и трогателно. Баналностите този път са по-малко отколкото в предишнита книга. И романът не е връх в който и да било раздел на литературата, но просто е адски приятен за четене, нито за минута не ми омръзна, исках да прекарам повече време с тези герои, да ги видя в повече ситуации.
7.5, а защо не и 8, от 10:)
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6460
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Thu Mar 24, 2011 5:46 pm

Захванах "Хоук и Фишер" на Саймън Грийн. Чета я за втори път, всъщност, и все още ми харесва, макар че на моменти имам чувството, че преводачът, редакторът и коректорът трябва да бъдат обезглавени с моторна резачка. Бая буквално преведени идиоми, повторения, сбъркана пунктуация и така нататък. Самият факт, че на корицата името на Фишър е написано "Фишер", а в книгата навсякъде е с "Ъ", е достатъчно показателен. Въпреки това книгата е доста увлекателен криминален роман, който все още ми доставя удоволствие, въпреки че знам кой е убиецът.

Успоредно зачетох и "Fragile Things" на Геймън. В оригинал, за да ми е по-трудно. Не знам заради стила на автора ли е или заради липсата ми на опит с четене на книги на английски, обаче още първият разказ ми беше доста изморителен, макар и да ми хареса страшно много, макар и да не съм чел Лъвкрафт. Определено ще го завърша, но не знам кога.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Thu Mar 24, 2011 6:23 pm

tigermaster wrote: опит с четене на книги на английски, обаче още първият разказ ми беше доста изморителен
Най-накрая брат по съдба! :lol: Ако чета Суейнъстн или автори от сорта в интернет или автори с по-елегантен стил като Бакър и направо през минута трябва да отварям речника :oops: :evil: . При Суейнстън е по-лесно, затова и ще си купя омнибуса, но за Бакър мисля да накарам роднини да ми го купят в книжен вариант, може би ще ми е по-лесно от на компютъра, а ми се струва че доста си заслужава. Когато ме беше засърбяло за Абъркромби по едно време си изтеглих Before They Are Hanged и я четох ми беше лесна, непознатите суми не ми правеха такова впечатление. А откъса на Сноу Креш който четох ми беше много забавен и лесен.

И за да не съм офтопик:Зачетох Одисея в Космоса през 2001. Доста ми е (here comes the blasphemy) неоригинална и при все че има някакъв чар не ми много интересна.
Зачетох и Лолита. Набоков има страхотен стил, особено що се отнася за еротиката. Засега съм в накъде на 180-та страница и май съм малко болен защото не ми се струва толкова извратена. :oops: :mrgreen:

raylight
Sorcerer
Posts: 377
Joined: Sat Aug 28, 2010 8:21 pm
Location: Sofia
Contact:

Post by raylight » Fri Mar 25, 2011 10:16 pm

Аз прочетох Магьосници на Лев Гросман. Успя да ме заинтригува, разсмее и накрая да ме депресира. Според мен се е справил добре :)
В традициите вграждаме себе си – ценностите си, светогледа си, паметта си, мъдростта си, себе си жертваме, за да предадем своите познания, но и страхове на бъдещите поколения през хилядолетията.

User avatar
ninja_senso
Scholar
Posts: 109
Joined: Tue Aug 31, 2010 8:36 pm

Post by ninja_senso » Sat Mar 26, 2011 2:52 pm

Завърших "Орденът на Асасините: Ренесанс", добра книжка, но може би трябваше да я чета след играта :?
Започвам първата книга от "Диамантен меч, дървен меч" на Перумов.

User avatar
grigorp
Farmer
Posts: 71
Joined: Thu Jan 03, 2008 8:24 pm
Contact:

Post by grigorp » Sat Mar 26, 2011 7:56 pm

Шум - Ханс Хенрик Льойке
Много читаво фантастично криминале. Стегнат стил, хубава идея и една-две изненадки в сюжета... Скоро ще излезе и друг негов роман. Оценка: 8/10.

Грозните - Скот Уестърфийлд
Антиутопичен юношески роман. При това хубав, но първи от четирилогия... Не се научиха да пишат по-стегнато тия хора. Оценка: 7/10

.

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Sat Mar 26, 2011 11:15 pm

Прочтох VALIS на Филип Дик. Ненормална :mrgreen: Дори по стандартите на Дик. Една от най-яките книги, които съм чел. Абсолютно психарска във всяко едно отношение. Отнася се най-вече именно към процеса на полудяване, към самотата, болката, вдъхновението, изцелението, свързани с него. Изключително мистична и религиозна, до голяма степен бих я оприличил като изтрещялия близнак на The Cosmis Trigger на Робърт Антон Уилсън (която също е една от най-яките книги, които съм чел). Също така е и много интересен прозорец към съзнанието на Дик, тъй като е до голяма степен автобиографична. Но, ако не сте прочели поне 2-3 книги на автора или пък 1-2 на Уилсън, по-добре не я подхващайте. На моменти е толкова изтрещяла и саморазголваща, че само от четенето се чуствах леко напушен :D

Освен това съм на последните страници на Лолита. Колкото и да ми доскучаваше тематично на места, не мога да не се възхитя на начина, по който Набоков е писал изреченията си :shock: Толкова красиво писане на английски май скоро не ми беше попадало пред очите.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Sat Mar 26, 2011 11:30 pm

@Random, Лолита на английски ли я чете? Ам малко я занемарих че се зачетох и в Парфюмът. Дали ще бъде много нагло ако представям Лолита в училище? :mrgreen: В понеделник ще имаме час за представяне на книги и се чудя каква фантастика или фентъзи да представям като съм представял Пътеводителя, The Road и 1984.

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Sun Mar 27, 2011 12:00 am

Не виждам какво би било наглото в това да я представиш, това е само една от най-големите класики на миналия век, все пак :) Но четенето в оригинал е силно препоръчително тук.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Sun Mar 27, 2011 12:30 am

Бе не знам дали ми е на нивото, друго че няма откъде да я намеря на ингриш. Зачетох вчера и Владетеля на Макиавели.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Mar 27, 2011 12:42 am

Прочетох Новата книга-игра от Български автор - Котаракът и черният карцис.
Препоръчвам на всички които някога са се радвали на книгите игри, още повече че автора е задминал цялата стара школа с много обиколки като качество на писането и действително всичко беше направено като интерактивна книга (айде дълъг разказ да е) а не като писание за първолаци с уонаби таблички. (Всъщост в конкретната няма никакви зарчета и таблички).
Цялата работа лъха на много по професионално отношение отколкото бях свикнал да виждам навремето.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Mar 27, 2011 8:10 am

Ти ме уби.. верно?

(кво им беше на зарчетата и табличките бтв)
This is it. Ground zero.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Mar 27, 2011 12:14 pm

Ами книгата е книга - чета си я опънат на дивана с чаша в ръка. Всякакви зарчета и писаници ще ти накъсат темпото на четене

User avatar
Corwin
Archmage
Posts: 2002
Joined: Fri Mar 26, 2004 3:41 pm
Location: Land of Supidity

Post by Corwin » Sun Mar 27, 2011 4:28 pm

И аз я препоръчвам с две ръце, познавам автора, много кадърен е и като писател, и като човек, и си изпипва всичко с което се занимава.
I like rusty spoons....
I like to touch them...
It's almost orgasmic...

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 22 guests