Оперна тема

Ми то името като че подсказва... търнокопи, хидродинамика и всякакви ортопедични приспособления...
Post Reply
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Оперна тема

Post by Roland » Sun Sep 27, 2009 7:48 am

Пускам топика с цел да се лафи за опера на общо основание :)

Конкретният повод е, че тая вечер гледах L'Italiana in Algeiri и много се изкефих. Принципно установявам, че много се радвам на опера, а конкретно тая беше мега яка, макар и Изабела да се държеше малко като tavern wench откъм маниери, а Мустафа като цяло да не ги докарваше много извивките. Но комедийният елемент ме кефи как го бяха направили леееко циничен и леееко осъвременен.

Изобщо, голям кеф :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Sun Sep 27, 2009 9:55 am

И аз винаги съм се радвала особено много на тази, при все че му предпочитам The Thieving Magpie. :mrgreen:

Колкото до операта като цяло -обожавам я! Никога не съм се кефела особено на Моцартовите, както и на онзи всепризнат шедьовър Кармен, но почти всичко на Верди и на Пучини е вълшебно...Неестествено ме радва и ето това: http://en.wikipedia.org/wiki/Bluebeard%27s_Castle

А да! И Онегин на Чайковски...
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Nov 22, 2009 6:23 am

Току що се връщам от Вълшебната флейта и съм във възторг! Ако трябва да разголя душата си в смущаващо интензивна искреност, самата музика не можа да ме трогне особено, но продукцията беше толкова майсторски направена и толкова майсторски изпълнена, че просто през повечето време бях зяпнал.

На първо място декорите бяха феноменални - то не бяха падащи и изместващи се панели, стени, врати (и клуп за Папагено към края...), подиуми, светкавици, мъгли, светещи ножове, флейти и звънчета - страшна работа и порядъци над всичко, което съм виждал досега на тая сцена.

На второ идва хуморът. Имаше няколко отявлено постмодернистични абсурда, като например един очарователен Моцарт, който се появи в началото на постановката и после пак в началото на втори акт. Първия път цъфна седнал иззад един панел по средата на стената, поставена вместо завеса. Дойдоха двама мъже с перуки и ливреи и разделиха въпросната, за да се превърне в страничните стени... със се Моцарта. Втория път пък си киснеше по средата на сцената като се вдигна завесата за втори акт, и когато героите почнаха да излизат по сцената, си тръгна с достойнство насред тълпата, която изцяло го игнорираше. Разкош!

Диалозите бяха на английски, което в началото малко ме подразни, но се оказа за добро, защото бяха вкарали леко модерни елементи в репликите (особено Папагено). И като цяло навсякъде, където беше уместно, се случваше по някоя дребна простотия - например едно от трите духчета (които ги играеха момченца) при едно от появяванията си на спускаща се от тавана пейка, си люшкаше крачетата при поредното им спускане и едно от другите го цапна по баджака да спре. И дори не искам да навлизам в Черните Мъже, които държаха огромните розови плюшени птици на Папагено и ДВЕТЕ ЗЛОВЕЩИ ЗОМБИ ФЛАМИНГОТА СЪС СВЕТЕЩИ ОЧИ!!!!

За да не съм съвсем пълен плебей, все пак не мога да не отбележа арията на Царицата на Нощта, която е ужасно впечатляваща наживо. Не знам доколко е реално трудна (аз можех да я пея преди да ми мутира гласът! Пък!), но като я чуеш, е наистина страхотна и *звучи* трудна, което в крайна сметка винаги печели фенове...

Та така. Вече съм наясно защо толкова ми хвалеха всички операта и балета в IU като ми рекламираха университета. Страшна постановка наистина!
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Maledictus
Warmage
Posts: 1190
Joined: Sat Feb 23, 2008 10:27 am
Location: In the middle of the Danse Macabre
Contact:

Post by Maledictus » Sun Nov 22, 2009 12:11 pm

Как кротичко ти завиждам в момента.....
Последната постановка на "Вълшебната флейта" която гледах (изключвам една, която гледахме във Виена с Аби миналата година - беше куклена, но беше невероятно направена) беше една полюция......

Зомби фламинго, РОФЛ, Ветинарис миниънс.

Царицата на Нощта си е много шибана партия за колоратурките. Не за друго - къдрилките горе почти всяка с известен опит може да ги стигне, обаче не всяка може да ги вземе така, че да звучат изпяти, а не изпискани. И доколкото съм налблюдавал арията е много трудна за изиграване, заради трудността на пеене. Повечето пъти я представят много статично и твърде.... лишена от заряд.

http://www.youtube.com/watch?v=C2ODfuMMyss изпълненията на Дамрау са ми любими.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sun Nov 22, 2009 2:05 pm

Божке, една от любимите ми опери! :( Роле... Ако можеш за миг да си представиш колко точно ти завиждам, ще се ужасиш, ще си смениш самоличността и ще прекараш остатъка от живота си като Великия Бял Вожд на неизвестното племе Нгонго-мбунга в Папуа Нова Гвинея... :cry:

А как беше арията на Царицата на нощта? Колоратурката справи ли се? Успя ли да си изпее фа-то на трета или използва алтернативните варианти? :neutral:
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6459
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Sun Nov 22, 2009 2:09 pm

Image
Не, сериозно, не съм никакъв фен на операта, обаче това е, хм, страхотно. Абсолютно.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Maledictus
Warmage
Posts: 1190
Joined: Sat Feb 23, 2008 10:27 am
Location: In the middle of the Danse Macabre
Contact:

Post by Maledictus » Sun Nov 22, 2009 2:50 pm

tigermaster, пробвай това http://www.youtube.com/watch?v=dK1_vm0FMAU ;) Виж сценографията и костюмите на сенките към завършека на сцената...

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6459
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Mon Nov 23, 2009 5:05 pm

Maledictus wrote:tigermaster, пробвай това http://www.youtube.com/watch?v=dK1_vm0FMAU ;) Виж сценографията и костюмите на сенките към завършека на сцената...
Това...
Видях го още вчера, де, и ми хареса много, но още се чудя какво да кажа...
`щото ако кажа, че ми напомня на концерт на Алис Купър, сигурно ще звучи богохулно, не за друго. Не като музика, а точно като сценография. Макар че приликата е много, много далечна.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Maledictus
Warmage
Posts: 1190
Joined: Sat Feb 23, 2008 10:27 am
Location: In the middle of the Danse Macabre
Contact:

Post by Maledictus » Fri Dec 18, 2009 2:28 am

Ridi, Pagliaccio, sul tuo amore infranto! Ridi del duol, che t'avvelena il cor!

http://www.youtube.com/watch?v=wWcQXe7o79s

To recite! While taken with delirium,
I no longer know what it is that I say,
or what it is that I am doing!
And yet it is necessary, force yourself!
Bah! Can't you be a man?
You are "Pagliaccio"
Put on the costume,
and the face in white powder.

The people pay, and laugh when they please.
and if Harlequin invites away Colombina
laugh, Pagliaccio, and everyone will applaud!
Change into laughs the spasms of pain;
into a grimace the tears of pain, Ah!

Laugh, Pagliaccio,
at your shattered love!
Laugh of the pain, that poisons your heart!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Feb 01, 2011 8:39 am

Рекох да ви пусна линк към сайта, където могат да се гледат всичките ни опери:

http://music.indiana.edu/iumusiclive/streaming/

Този и следващия уикенд (т.е. петъците и съботите) свирим двойна доза Пучини - Суор Анджелика и Джани Скики. И двете са разкошни, но лайв стрийминга очевидно няма как да го хванете, понеже е наше 8 вечерта. Подозирам обаче, че веднага след това ще се архивира изпълнението и ще може да се гледа. Препоръчвам.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests