Името на вятъра/Патрик Ротфус

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
sitalk
Commoner
Posts: 34
Joined: Tue Jul 22, 2008 2:55 pm

Името на вятъра/Патрик Ротфус

Post by sitalk » Wed Dec 15, 2010 9:22 pm

Дълго се подготвях за тази книга... обемът й е внушителен, а липсващото свободно време действа наистина деморализиращо. Поразгледах коментарите в Amazon, прочетох откъса, публикуван от издателството и накрая се оставих да бъда убеден. Отсега ви казвам - книгата е силна и все пак безкрайно далеч от рекламния етикет "постижение без конкуренция в съвременната литература", но съвсем близо до "шедьовър, който ще изпрати читателите в тялото и мисълта на магьосника, ще го вкара дълбоко в механиката на магическото."

Като цяло жаждата ми за свежа история в нов непознат свят бе утолена с няколко малки изключения - особено отегчителен ми се стори разтегнатия в близо сто страници епизод с убийството на дракуса в Требон. Вярно, катарзисен момент за протагониста, но 20-30 стр. щяха да са ОК. Любовната история, ако могат да се нарекат така тийнейдж изпълненията на Квоте и Дена, в началото бе доста вдъхновена, но накрая се поизтърка с вечните изчезвания на девойчето... а, да - и паяците в оупънинга на историята ми се сториха странно познати от една класика в жанра и - може би затова - малко банални.

Силните страни буквално оставят без дъх... преводът е добър, най-малкото не дразни... няма да спойля повече...

Като изключим леката наивност на места, която съм склонен да отдам на все още крехката възраст на Квоте, "Името на вятъра" е наистина обещаващ дебют и г-н Ротфус заслужава поздравления за труда си. Очаквам с нетърпение продължението, което, по всичко личи, няма да се забави...

Връзки
http://www.prozoretz.com/?act=products& ... ls&id=1438
http://www.amazon.com/Name-Wind-Kingkil ... 075640407X
Semper fidelis

User avatar
lotfil
Commoner
Posts: 37
Joined: Tue Nov 30, 2010 9:00 pm

Post by lotfil » Thu Dec 16, 2010 11:22 am

Снощи я започнах и ми харесва, някъде на двестата страница съм. Има интересни моменти,които не са чак толкова уникални сами по себе си, но пък са доволно много и добре съчетани ^^ и хуморът е готин,засмивам се, а не ми се случва често на фентъзи..ще дочета и ще дам по-адекватно мнение :д

bobmorton
Smallfolk
Posts: 1
Joined: Tue Jan 04, 2011 6:57 am
Location: Akron, Colorado
Contact:

Post by bobmorton » Tue Jan 04, 2011 8:04 am

Мисля, че трябва да прочете това. Изглежда така интересно
Bob Morton
numerology calculator & numerology name blog reader

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Jan 04, 2011 9:06 am

Аз тотално се влюбих в нея като я прочетох, при все, че де факто в книгата не става нищо. Ще си я препрочета като наближи да излезе втората напролет.
And you can't dance with a devil on your back...

matsi
Merchant
Posts: 87
Joined: Mon Jan 17, 2005 2:02 am

Post by matsi » Tue Jan 04, 2011 10:34 am

Мда из мислех,че е една книга,а не поредица:).Накрая се разрових в амазон и видях,че март-април излиза втората част,а книгата много ми хареса и буквално я прочетох на един дъх.

User avatar
Mushu
Aes Sedai
Posts: 1651
Joined: Tue Apr 13, 2004 11:39 am

Post by Mushu » Tue Jan 04, 2011 12:06 pm

Това беше подаръкът за мъжото за Коледа, но първо я прочетох аз :lol: И двамата много я харесахме, нямам търпение за втората част! Макар да е доста обемна, се чете страшно бързо, просто с кориците я хапнахме :lol:

User avatar
LCF
Commoner
Posts: 35
Joined: Thu Jul 16, 2009 3:26 pm

Post by LCF » Mon Jan 17, 2011 8:10 pm

Здравейте!
Питам хората които са чели книгата на български - имената на главния герой наистина ли са Квоте и (в "сегашото" време) Коте?

User avatar
Mushu
Aes Sedai
Posts: 1651
Joined: Tue Apr 13, 2004 11:39 am

Post by Mushu » Mon Jan 17, 2011 8:18 pm

Така са имената, мисля ги бяха обсъждали в някоя тема :roll:

User avatar
LCF
Commoner
Posts: 35
Joined: Thu Jul 16, 2009 3:26 pm

Post by LCF » Mon Jan 17, 2011 8:48 pm

Мерси, аз упорито се надявах да чета нещо грешно.
Да ти се намира линк за темата с обсъждането?

редакция: намерих я.

User avatar
Drigan
Sorcerer
Posts: 456
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:51 pm
Location: Neverwhere

Post by Drigan » Mon Jan 17, 2011 11:21 pm

Изпитвам силни съмнения към транскрипцията на имената... Знам, че си ги представях по съвсем различен начин, когато четох книгата на английски.
"Ние сме просто хора и боговете са ни създали за обич. Това е голямото ни величие, това е славата ни и най-голямата ни трагедия."
Емон Таргариен

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Mon Jan 31, 2011 11:07 am

http://www.amazon.com/Wise-Mans-Fear-Ki ... 5I4V3AKFT2

Тия сериозно ли мислят kindle едишъна да е с 6 долара по скъп от хардковъра?
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Mon Jan 31, 2011 11:33 am

Това се случва с доста книги, обикновено проблемът е в политиката на издателя, не в Amazon.
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
portugal
Commoner
Posts: 45
Joined: Thu Jun 18, 2009 5:08 pm

Post by portugal » Mon Jan 31, 2011 12:11 pm

^ В тази връзка някой знае ли дали Прозорец се стягат да я издават, или ще изчакат 2-3..5, етц, години?

User avatar
Томек
Scholar
Posts: 104
Joined: Tue Feb 15, 2011 6:07 pm
Location: Sofia

Post by Томек » Wed Feb 16, 2011 11:31 pm

Прочетох "Името на вятъра" преди време, надъхан от силните препоръки. Една година по-късно в главата ми е останало малко от магията на книгата и много от досадните описания в стил късен Хари Потър.

Не знам дали издателите плащат на дума, или Патрик Руфъс се е замаял от красноречието си, но на моменти просто е прекалил.

Иначе и добри идеи има, и красив стил. С изключение на думата "шедьовър", съгласен съм с мнението на sitalk.
Надявам се във втората част нещата да е оправят, защото в автора определено има потенциал. На мен книгата ми прилича на талантлив, но затлъстял състезател. Махнете около 300 страници, добавете силна втората част и може да имаме сериозен кандидат за рекордьор :)
Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем, ни в ясно време, ни в буря. Идем да убиваме под слънце и луна. Какво зората?

matsi
Merchant
Posts: 87
Joined: Mon Jan 17, 2005 2:02 am

Post by matsi » Thu Feb 17, 2011 11:26 am

Мене страшно ме грабна книгата.Вярно малко се прекалява с обясненията,но просто тази тухла я изядох за 2 дена.Отдавна не ми се беше случвало такова нещо.Единствено ме хвана яд,че тепърва на английски втората ще излезе март-април.И трябва да чакам поне още 3 месеца за българското издание

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests