Коментари по разказите от конкурса

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Regsa
Sorcerer
Posts: 444
Joined: Sun May 09, 2004 12:46 pm
Location: the Bird's cave

Post by Regsa » Thu Mar 03, 2005 7:12 pm

Под "стегнат разказ" имам предвид разказ без излишна натовареност на историята и диалога във вид на дълги описания, претрупани фрази, излишни уточнения само за да изглежда по-дълъг и разни такива неща.
Колкото до обема: "стегнатият разказ" не е задължително кратък разказ.
"Somewhere over the rainbow way up high
There's a land that I've heard of once in a lullaby..."

User avatar
Couatl
Sorcerer
Posts: 492
Joined: Wed Feb 02, 2005 8:24 pm
Location: In the temple of the purple feathers

Post by Couatl » Thu Mar 03, 2005 8:09 pm

дочетох торбалан и се запознах с Танца....
от момента за рая торбалан нещо не ми хареса... иначе все щое е на 1-во място в моята класация....
Танца - имаше моменти от текста които направо скипвах... просто не успя да ме "хване", въпреки че той май си беше най-чистото фентъзи...
И бтв имената в Торбалан са малко глупавички... и кви са тея долари в България? :?
Размисли - кво да кажа... освен че си е баш есе... и съвпада с моята гледан точка донякъде...
...

Morgana
Paragon
Posts: 658
Joined: Sun Dec 19, 2004 7:34 pm

Post by Morgana » Thu Mar 03, 2005 8:48 pm

Кратки мнения и от мен.

1. Размисли. Есе или не, аз ще пиша, защото имам какво да кажа. Библията съм я чела само веднъж и то преди няколко години, така че нямам много точни спомени, но все пак. Змията, когато дала ябълката на Ева, казала, че след като отхапе от нея, ще постигне Познание, но Познание да може да отличава Добро от Зло. А не както ти по-надолу тълкуваш Познанието в смисъл на Наука – от дървения плуг, през колелото до компютрите и Интернет. Според мен, грешиш основно в идеята с ябълката, змията и Познанието. Знам, че сега не можеш да ми отговориш, но след края на конкурса, ако искаш, можем да говорим по темата.

2. Торбалан. Това е моят избор. Твърде в мой стил, ако мога така да се изразя.

3. Етика на слонската задруга. Много описателно, особено първата част, можех много ясно да си представя реката и всичко случващо се в нея. За съжаление, не можах да схвана идеята на автора.

4. Не забравяйте тези моменти. Не мога да го коментирам.

5. Танцът на сянката. Ооо, чели сме Тъмната кула, а? И по-точно, Песента на Сузана? Много преплетени идеи, първата част се покрива напълно с моята представа за The Forbidding така че ми хареса. По-нататък обаче абстракцията надделя и ми се изгуби нишката. А пък и този танц на паяк, нещо не мога да си го представя. Но като цяло ми хареса.
pulled out

User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Fri Mar 04, 2005 3:37 pm

какво против имената в Торбалан?
много са си добре, даже моето се среща :)

Торбалан кърти много, страхотен е :)
Scalpel. Sponge. Magic Wand!

User avatar
Vankata
Paragon
Posts: 615
Joined: Fri Dec 17, 2004 4:39 pm

Post by Vankata » Fri Mar 04, 2005 4:16 pm

И така, продължавам с коментарите...

"Етика на слонската задруга" - Доста време се чудих какво точно представлява това. Започва като приказка (впрочем, това е най-добрият момент), а после се превръща в нещо като сатира... Предполагам, че е опит за хумористичен разказ, само че освен хумор, в него би трябвало да има и малко смисъл, а такъв поне аз не видях.

"Не забравяйте тези моменти" - Ето най-после една истинска фантастика. Хареса ми, с изключение на това, че краят ми се стори леко попретупан. Разкритието изникна някак изведнъж от нищото и бе поднесено доста суховато. Можеше да се вложи малко повече хумор тук, идеята очевидно го изисква.

"Танцът на сянката" - Първата част страшно ми хареса. Втората ме остави в недоумение за смисъла й. Третата се опита някак да ги свърже, с умерен успех. Като цяло разказът ми се видя прекалено философски и без ясен сюжет. Съжалявам, но предпочитам по-непретенциозни произведения.

Ако трябва да поставям оценки:

Рол: Нека засега си спестим оценките ;) Като приключи конкурсът, така и така ще има много за оценяване :)

User avatar
Grumpi
Sorcerer
Posts: 394
Joined: Thu Jul 29, 2004 1:11 am
Location: Sigil

Post by Grumpi » Sat Mar 05, 2005 6:11 pm

Размисли: Не е моя бира, мога много да споря, но не е тук мястото.

Торбалан: Явно всеобщия любимец, но у мен предизвика само раздразнение. Само пряка реч, не особено оригинална история. Имам чувството, че авторът не е бил съвсем наясно с концепцията си: явно действието се развива в България, но се говори за долари, пие се уиски и се пуши "Марлборо" (типичните атрибути на гъзаря, ама преди 25 години). За стила не ми се говори.

Етика на слонската задруга: т'ва басня ли беше, притча ли... Харесаха ми мутантите-мишоци - педя и половина!!!

Не забравяйте тези моменти: Моят фаворит. Напомня ми на Шекли, макар че финала мажеше да се представи по фино.

Танцът на сянката: Нелош разказ, но не остави някакви емоции в мене.

User avatar
Lews
Scholar
Posts: 146
Joined: Tue Jan 13, 2004 3:34 am

Post by Lews » Mon Mar 07, 2005 5:42 am

Малко коментари и от мен:
" Торбалан "- Не виждам защо почти всички хвалят този разказ, мен лично не ми хареса. Само пряка реч и безсмислици не правят хубава смесица. Grumpi добре каза за доларите и уискито, да не говорим че това да даде 100$ на циганчето си е нелепо просто и още много такива:) И историята ми беше слабичка, едвам го прочетох разказа.
Другите не съм ги чел още :roll:
"Сърцето ми е мрачен леден храм -
и боговете кървави не моля...
Изгубих всичко,за да го създам -
железен и студен по моя воля..." Дара

Morgana
Paragon
Posts: 658
Joined: Sun Dec 19, 2004 7:34 pm

Post by Morgana » Mon Mar 07, 2005 9:56 am

За какви нелепици говорите, а? Ми май се искаше фантастика и фентъзи насоченост на разказите или греша? Малко странно ми звучи в такъв тип разкази да се търси реалност от всекидневието. И пряка реч било само. Не, че в Моментите описанията са повече, а пряката реч по-малко. :roll:
И за "типичните атрибути на гъзаря, ама преди 25 години" - аз това го възприех като търсен от автора образ, предвид целия стил на разказа.
pulled out

User avatar
Grumpi
Sorcerer
Posts: 394
Joined: Thu Jul 29, 2004 1:11 am
Location: Sigil

Post by Grumpi » Mon Mar 07, 2005 10:07 am

По вкус и цвет товарищ нет, както казват американците. Пък и акцента в поста ми беше върху първото изречение.
Image

User avatar
Vankata
Paragon
Posts: 615
Joined: Fri Dec 17, 2004 4:39 pm

Post by Vankata » Mon Mar 07, 2005 12:45 pm

Grumpi wrote:По вкус и цвет товарищ нет, както казват американците.
Е, едва ли са точно американците :D
Освен това ще си позволя да вмъкна една малка корекция - "НА вкус и цвет товарищ нет". :wink:

User avatar
Grumpi
Sorcerer
Posts: 394
Joined: Thu Jul 29, 2004 1:11 am
Location: Sigil

Post by Grumpi » Mon Mar 07, 2005 1:07 pm

Vankata wrote:
Grumpi wrote:По вкус и цвет товарищ нет, както казват американците.
Е, едва ли са точно американците :D
Освен това ще си позволя да вмъкна една малка корекция - "НА вкус и цвет товарищ нет". :wink:
Това всъщност е един стар мой лаф, пък би трябвало да се усеща и иронията. Адаш, аре стига сме произвеждали спам :wink:
Image

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Mon Mar 07, 2005 2:58 pm

Хм, "Размисли" има наистина добра идея, но прилича някак повече на есе, отколкото на разказ.
"Танцът на сянката" също има някакъв есеистичен привкус, но ми хареса.
Що се отнася до "Етика на слонската задруга", написан е много майсторски, но наистина идеята малко ми убягва.
"Етика на слонската задруга" - влюбих се просто . Свежо и забавно и поучително (защо не трябва да ядете жабешки бутчета). Само за едно ще помоля: когато конкурсът свърши моля кажете все пак върху какво е седнал Еднорогия.
Ако не греша дълбоко е седнал върху останките от удавения мишок...
"Не забравяйте тези моменти" също беше забавен и като че ли беше най-близо до класическата фантастичност.
А така обсъждания "Торбалан" имаше истински попадения, но на моменти дългият диалог идваше в повече.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Jaar
Mistborn
Posts: 1273
Joined: Sun Mar 07, 2004 7:42 pm
Location: No earthly ships will ever bring him home again

Post by Jaar » Thu Mar 17, 2005 2:13 pm

"Размисли" - интересно тълкуване и добре развита идея. Много ми допадна като цяло, но наистина си е само есе.

"Торбалан" - и тук идеята си я биваше, но си остава само до там. Прекалено много пряка реч, атмосферата и внушението е по-скоро за нещо псевдофантастично, приличаше ми малко на "статия" от Нощен труд.

"Етика на слонската задруга" е една прелестна приказка за малки и големи. :D Но така или иначе малките няма да разберат за какво става дума, а големите няма да видят смисъла. Ако го има въобще.

"Не забравяйте тези моменти" - като цяло хубав, лек и неангажиращ разказ, но можеше да се поработи още малко върху него.

"Танцът на сянката" е най-фантастичен от всички разкази. Носи своето послание, кара те да се замислиш за някои неща. "Отнесен", точно по вкуса ми. Описанията също са мноог добри, реалистични някак. :) Единственото, което не ми допадна, е контрастният стил на много места - в смисъл, че някои параграфи са написани по съвсем различен начин от останалите, сякаш са изрязани от някъде и неподходящо налепени тук.

"Един ден от живота на И. Д." - жалко, че не участва в конкурса. Много е свежарски и наистина добре написан.
But there never seems to be enough time
To do the things you want to do
Once you find them

User avatar
Syber
Sorcerer
Posts: 440
Joined: Sun Oct 10, 2004 4:02 am
Location: BG, засега

Post by Syber » Sun Mar 20, 2005 12:38 am

Прочетох "Размисли", "Торбалан" и "Танцът на сянката"
Значи размислите... абе мязат ми на някво есе, не ми се нравят много, плюс това всичките глупости с Библията, абе не съм религиозен и тва си е:-))) Торбалан пък има пак няква райска идейка и стилът му не ми допадна особенно, и краят също един никакъв. Като идея е оригинално иначе.
Виж танцът беше мн як, винаги ми се е искало да мога и аз да правя такива описания.
Life is an illusion, death - just reflexion, heaven is a dream, only hell lies within...
_________________
- Happy people do not wear watch, you know:-)
Kinga
- Well I guess I'm not a very happy person... I'll remove it right away:-)))
Me

User avatar
Vankata
Paragon
Posts: 615
Joined: Fri Dec 17, 2004 4:39 pm

Post by Vankata » Mon Apr 04, 2005 1:46 pm

Прочетох новата порция конкурсни разкази и бързам да си кажа мнението.


"Истинската опасност" - Нелошо като идея. Стилът обаче не е съвсем изгладен - на места малко претруфен, а онзи кънтящ глас в края стои изключително плоско и наивно. Освен това разказът е прекалено кратичък. Като цяло остави у мен добро впечатление, но можеше и повече!

"Мечтателницата" - Много добре написано! Но отново прекалено кратко. Липсва му развитие. Имам чувството, че прескача от началото направо в края.

"Треска за дракони" - Очевидно имитация на Пратчет.
Плюсове:
+ хубави, оригинални идеи
+ смислен сюжет
+ хуморът е на доста добро ниво
Минуси:
- тук-там се среща и някой по-плосък майтап
- сцената с мутрите нещо хич не ми се върза с цялостния стил
- прекалено честото позоваване на митологиите прилича повече на перчене от страна на автора
- Миша не е женско име
Общо взето ми хареса, но има още трески за дялане. ;)

"Демон" - Седя и се чудя какво хубаво да кажа за този разказ, но нищо не ми идва наум. От друга страна пък не би могъл да се нарече и лош... Просто безличен.

"Демон 2" - Тук стилът е малко по-добре, но смисълът се губи. Не се съмнявам, че в този дух могат да бъдат написани още Демон 3,4,5 и т.н. Но защо? Ако авторът има да каже нещо, да го каже в един разказ.

"Заклинание" - Моят фаворит за момента! :D Забавен, оригинален, добре написан, със сюжет и смисъл. Е, може би малко по-разтеглен от необходимото...

.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests