Вещерът от Анджей Сапковски

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Sun Dec 19, 2010 12:37 am

Финала остро не ми хареса.В смисъл хареса ми че
Spoiler: show
Йенефер и Гералт оживяха но защо Цири не е с тях?
.А иначе оценката като за цялата поредица до финала е 9/10 от мен. :mrgreen:

User avatar
elle_fr0st
Commoner
Posts: 48
Joined: Sat Jan 05, 2008 7:09 pm
Location: The House of Secrets,Sin City,Hell

Post by elle_fr0st » Sun Dec 19, 2010 4:57 pm

Да и аз не знам защо след целия този зор така се получи.
Spoiler: show
И как набързо се реши проблема с Емхир .. И какво стана с лошите елфи? Щом могат да пътуват през времето, как не се сетиха да я потърсят в нейното си време? И на 317 стр има нещо което не загрявам...откъде се взе Тисая? Защо Йена е с прерязани вени? И защо Гералт не е мъртав или това е някакъв странен задгробен живот?
"I'm Gentleman Death in silk and lace, come to put out the candles. The canker in the heart of the rose."

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Sun Dec 19, 2010 8:43 pm

@elle_frost,Lazy ми разясни че Цири ги
Spoiler: show
терепортира в Авалон
.

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Post by penzata » Mon Dec 20, 2010 2:29 pm

Като цяло съм доволен от цялата поредица. Мрачността на това алтернативно средновековие и множеството политически игри - съпоставка между романите и разказите, - ги приемам за плюс, отколкото минус. Първото нещо, което ми идва като сравнение на поредицата, е със сериала "Свръхестествено". Отначало тръгва непретенциозно с постепенно оформяща се главна линия (както в първите два тома на "Вещера" с разказите) и после бавно, по-бавно цалята главна линия ескалира в по-задълбочена, заплетена и по-многопластова история(както е в романите). Така че, като цяло съм много доволен от поредицата. Единствено имах нужда от повече Гералт, но и в този си вид поредицата за Вещера остави положителни емоции в мен.

А сега и някои въпросчета (ако има и кой да им отговори ще бъде супер). Незнам дали аз съм пропуснал или автора нещо се е пообъркал, но:
Spoiler: show
1. В "Господарката на езерото" том1, стр.195, когато Гералт напуска Тусент дава на Лютичето писмо, което да предаде на Дийкстра.
Еми до края на романа не си спомням да се е споменавало повече за него. И накрая като търсиха табелите върху дървото, явно са търсили табела от джуджетата Ярпен и Золтан, и нещо се пообърках. Ако може разяснете:)
2. И на мен не ми стана ясно как след цялото това 5-томно кръвопролитие, Емхир изведнъж реши да остави Цири и плана си to take over the world. Просто така. Нещо не схванах. Цири ли му направи нещо?!? Някак си не ги вързах нещата.
За elle_fr0st:
Spoiler: show
Първо - за лошите елфи. Доколкото си спомням те не могат да се телепортират навсякъде (на всички безброй места породени от Сливането), а само на определени места. И заради това не се появяваха всеки път когато Цири отиваше в друга реалност.
Второ - за Тисая и Йенефер. Това е спомен на Йенефер. Както казва Тисая на Йенефер(на следвашата страница - 318-та), че когато тръгне да умира ще си спомни за този ден. Според мен заради детството си Йенефер е тръгнала да се самоубива и в този момент Тисая я е спасила, взела я е под крилото си и я е "направила" магьосничка. И трето - Гералт. Гералт и Йенефер отплават с лодката към Авалон. Легендата за острова е, че крал Артур е отведен там да се лекува след битката му с Мордред, но след това не се завръща(но никъде не се споменава, че е умрял). Казва се, че след време Артур ще се завърне, за да поведе хората срещу техните врагове. Съпоставката е, че: когато светът има нужда отново от вещери, то Гералт ще се завърне!
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Goshko
Misting
Posts: 268
Joined: Wed Jul 29, 2009 10:38 am

Post by Goshko » Mon Dec 20, 2010 4:13 pm

Относно Емхир и Цири:
Spoiler: show
Явно да заповядваш на някакви хора да направят нещо с дъщеря ти която е на половин континент разстояние и не си виждал от 10 години е малко по-различно от това да го направиш лично и да я видиш лице в лице разплакана заради теб. Внезапна проява на бащински чувства които никой, включително и той не предполагаше че има.
за Тисая и Йенефер:
Spoiler: show
Ако не сте забелязали почти всички от веселата дружинка на Гералт имаше по един flashback, явно най-важното за тях нещо, преди да умре. Този беше на Йенефер - многократно се споменава в книгата че вероятно преди да стане магьосница Йенефер е била гърбушка и много грозна. Тисая я е намерила след неуспешния и първи опит да промени външността си, който почти я убива и я взема под крилото си.
Last edited by Goshko on Tue Dec 21, 2010 2:07 pm, edited 1 time in total.
When in danger, When in doubt, Run in circles, Scream and shout.

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Mon Dec 20, 2010 7:12 pm

Аз имам друг въпрос:
Spoiler: show
от къде за бога изникнаха Гералт и компания и така "в последния" момент спасиха Цири и Йенефер в замъка?
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Mon Dec 20, 2010 8:08 pm

Нали Гералт
Spoiler: show
разбра къде е скривалището на Вилгефорц от ония предводители на Нилфгаардските армии,там където уби кореда
.

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Mon Dec 20, 2010 8:14 pm

Дааа ве, сетих се!
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Post by penzata » Mon Dec 20, 2010 10:59 pm

Абе развръзката между Емхир и Цири
Spoiler: show
не беше изпипана по най-добрия начин, въпреки че той още от началото изпитваше съжаление към "фалшивата" Цири и нейната съдба и угризения заради смъртта на Павета, и се виждаха някакви непознати чувста у иначе безскрупулния владетел, но пак нещата имаха нужда от повече доизкусуряване
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
elle_fr0st
Commoner
Posts: 48
Joined: Sat Jan 05, 2008 7:09 pm
Location: The House of Secrets,Sin City,Hell

Post by elle_fr0st » Tue Dec 21, 2010 10:58 am

Абе Емхир ако
Spoiler: show
толкова обичаше Цири нямаше така да я прецака. Взе и титлата и личността и и я даде на фалшивата Цири ... вярно, че не се ожени за нея, обаче не и и помогна ... :neutral: Дуни е гаден баща.
"I'm Gentleman Death in silk and lace, come to put out the candles. The canker in the heart of the rose."

User avatar
Goshko
Misting
Posts: 268
Joined: Wed Jul 29, 2009 10:38 am

Post by Goshko » Tue Dec 21, 2010 2:06 pm

elle_fr0st от друга страна
Spoiler: show
като и взе "титлата и личността" и дава повече свобода отколкото някога ще има ако се разбере коя е наистина. Всички си имаха планове за Цири и никой от тези планове не включваше нейното мнение - Емхир поне я остави на мира накрая.
When in danger, When in doubt, Run in circles, Scream and shout.

User avatar
yotoland
Farmer
Posts: 65
Joined: Wed Oct 31, 2012 12:09 am

Post by yotoland » Wed Sep 03, 2014 8:04 pm

На последната страница не мога да прочета нито един пост, но все пак въпроса ми е:

От коя книга да започна да ги чета? Има 2 сборника с разкази и 5 романа. Но Инфодар са номерирали разказите като книги 1 и 2. От тях ли трябва да започна?

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Wed Sep 03, 2014 8:45 pm

Добре е да започнеш с разказите.

User avatar
yotoland
Farmer
Posts: 65
Joined: Wed Oct 31, 2012 12:09 am

Post by yotoland » Thu Sep 04, 2014 8:34 pm

Добре е, аз си взех всички, без 2те книжки с разказите :D Ще ги издиря и тях и започвам :)

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Thu Sep 04, 2014 10:59 pm

Книгите с разказите те запознават с голяма част от основните герои в романите, както и те въвеждат плавно в света и атмосферата му. Но могат да се четат и романите направо, ако нямаш разказите под ръка.
Пожелавам ти приятно четене. :wink:

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests