INCEPTION (Генезис)

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
Post Reply
Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Tue Jul 27, 2010 2:23 am

Spoiler: show
След второто гледане: Ролик, Виви - децата на финала са с леко различни дрехи, освен това са пораснали. Ако дадете подобна интерпретация - че всичко е сън - унищожавате целия драматичен заряд на филма, а именно, че жената на Коб се е самоубила в реалността, т.е. *наистина*, заради идеята, която той е заложил в главата й в лимбото. Това приближава филма много повече до Мементо, където the good guy в крайна сметка се оказа the bad guy. Разбира се, така лъсва и некадърността на някои детайли в сценария - като например sloppy разследването на смъртния случай и нелепото обвинение към Коб. Но предпочитам филма така, отколкото с "всичко е сън". Има интерпретация, която допуска всичко да е сън, придавайки коренно различен смисъл и на драмата и на филма като цяло, но за нея ще се наложи да изчакате ревюто ми. :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Jul 27, 2010 5:12 am

Не си ме разбрал - всичко с жена му аз го слагам в реалността.
Spoiler: show
"Всичко е сън" е пълен идеен запек. В моята теория от един момент нататък само са сън нещата, като за финала ми е горе-долу все тая.
And you can't dance with a devil on your back...

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Tue Jul 27, 2010 12:00 pm

Явно наистина не съм разбрал каква е теорията ти и кое я отличава от напълно straight-forward възприемането на филма.

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Tue Jul 27, 2010 5:37 pm

Опасявам се, че и мен не си разбрал -аз съм от тези, които възприемат всичко като действителност (или поне финала като такъв). Иначе с Рол като си говорихме малко след като бяхме гледали филма за първи път му казах точно четири различни версии на третиране на сюжета, които определено ги регистрирам, но избирам за себе си...'прозаичната'. :)

Бтв, децата са същите -актьорите са едни и същи. Само гласовете, ако не ме лъже паметта, по телефона са на други актьори. Но трябва да проверя отново.
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Post by Alexis » Tue Jul 27, 2010 5:51 pm

Изгледах филма. Харесах го. Концепцията, заложена в сюжета е много обещаваща. Но... много ми беше предвидим като развитие и като конкретното му представяне. 90% от нещата които се случиха, ги предсказах, включително и какво точно ще стане
Spoiler: show
дори финала с пумпала и дали ще видим как пада/не пада го предсказах веднага щом ни се разкри идеята зад него.
Въпреки това се насладих на представянето.

Актьорската игра беше великолепна, от-до, нито един актьор не ми се стори не на място или неубедителен в която и да било сцена. Лео за пореден път ми доказва, че е невероятен актьор.

Харесаха ми образите, убедителни, всеки получи някакъв специфичен елемент като личност, нещо, което да го отличава, и да го оставя в съзнанието на зрителя.

Разочарова ме малко наивното
Spoiler: show
никой не умира; всички са доволни накрая; Сайто имаше време да открие съвестта си; Мел си отиде, за да може Коб да започне най-накрая да живее и да намери някакъв покой; Фишър младши едновременно получи възможност да се прости и да се разбере с баща си, било това и във вид на inception и цялата интрига се оправда. Всичко накрая свърши като в сапунка с единия леко претендиращ за отвореност финал с пумпала. И дори това е без значение, щом Коб си получи децата и се отърва от вечния призрак на жена си пък било то и в сън (макар че аз лично предпочитам да приема, че това е реалността).
Ще го гледам пак, защото ми хареса, но мисля че филмът имаше повече потенциал от това.

На това ниво носеше да е с 30-тина мин по-къс без съществено да се промени нещо.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Tue Jul 27, 2010 5:58 pm

Дори и аз го харесах много, чудо. ;) Не е чак шедьовър, но е много качествен и за пръв път Нолън показа нещо по-впечатляващо на чисто визуално ниво. Дори се е понаучил да снима екшън сравниелно добре, което след Батманите си е направо шокиращо.

Плюсовете на ниво сюжет и концепции са ясни. Обаче съм съгласен с Scourge, че прекаленото количество екшън и обяснения за щяло и нещяло развалят пейсинга. Без тези проблеми и с малко повече визуална креативност спокойно се добираше до десятката.

Интересно на IMDB какви изчанчени теории са се появили за филма, трябва да попрегледам форума довечера за някои по-забавни.

*edit* Сега се сетих за нещо, което да питам гледалите повече пъти филма и изчели разни теории:
Spoiler: show
Показаха как Дом и Мал се измъкват от Limbo като лягат пред влак и се самоубиват. Обаче бяха на нормалната си възраст, а не остарели. А преди това се каза, че са прекалали 50 години там и в един момент ги показаха съсухрени старци. Каква е врътката?
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Jul 27, 2010 6:39 pm

Няма врътка. Истинското е последното, преди това е просто как Коб си го спомня, а и за да не се развали изненадата.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Tue Jul 27, 2010 10:13 pm

Btw:

http://www.youtube.com/watch?v=UVkQ0C4qDvM

@ Dem
Това, което Рол каза. А и първото все пак е визуализираната представа на слушателя за първи път -сиреч субективизирана картина.
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Wed Jul 28, 2010 1:55 am

Вивиан, ти гледа ли кредитите на филма въобще? Тва във връзка и с музикалния линк и с това, че има по двама актьора листнати като всяко от децата - за двете възрасти.

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Wed Jul 28, 2010 7:04 am

Само веднъж съм ги гледала от-до. За децата го проверих в Imdb, btw.
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

User avatar
VenomPlague
E'lir
Posts: 165
Joined: Fri Jun 20, 2008 10:07 pm

Post by VenomPlague » Wed Jul 28, 2010 12:34 pm

Размислите ми на второ гледане:
Spoiler: show
Идеята ми се доближава до тази на Roland, с разликата, че не се наемам да окачествявам това като inception за Коб и то изпълнен от Майлс, който имаше има-няма 4 реплики в целия филм. Защото първо това е един дяволски труден(и то труден в смисъл на абсурден) inception и второ силно се съмнявам в чак толкова голямата значимост на героя на Кейн.

Но да, няма значение реалност/сън ли беше това накрая. Пумпалът в случая беше червена херинга. Катарзисът на Коб беше налице след като превъзмогна вината си. Той имаше мисия да се върне при децата си и успя. За него нямаше значение това сън ли е или не след като е с тях, за което свидетелства това, че дори не изчака да види резултата след като пусна пумпала.

Иначе и кино метафората, която Vivian спомена изпъкна на второто гледане. Даже, ако задълбочим в нея може да видим съответствия и на другите от екипа. Левит е research човекът, Ариадне(очевидно) е сценаристът, Иймс е скъпоплатената звезда, Юсуф е по техническата подръжка, Сайто е продуцентът с парите, който само наблюдава снимачния процес, Фишър сме ние, публиката, а Мал, според мен, е най-интересното: уникалността, която всеки режисьор влага във филма, режисьорския похват и стил, ако щете. Интересно е, че в едно интервю с Лео, което четох, той също регистрира това виждане за филма, че даже твърдеше, че е базирал образа на Коб на Нолан. Евала, че в тази година му се насъбраха само "странни" филми на него(след Shutter Island :mrgreen:)
Знаех си, че след време аватарът ми ще стане отново актуален ;)

ujenetot
Smallfolk
Posts: 5
Joined: Wed Jul 28, 2010 5:36 pm

Post by ujenetot » Wed Jul 28, 2010 5:50 pm

да изчакате ревюто ми.
Ето, и аз дойдох да чакам.

User avatar
Gunslinger
Warmage
Posts: 1201
Joined: Sat Nov 06, 2004 6:24 pm
Location: Midworld in the Middle

Post by Gunslinger » Wed Jul 28, 2010 5:56 pm

Spoiler: show
Image
http://blogofidiots.wordpress.com/
http://tvseriesbg.com/
There they stood, ranged along the hillsides, metTo view the last of me, a living frame For one more picture! In a sheet of flame
I saw them and I knew them all. And yet Dauntless the slug-horn to my lips I set, And blew. 'Childe Roland to the Dark Tower came.'
X-Men Deadly Genesis е Decimation Tie In

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Wed Jul 28, 2010 6:27 pm

@ VenomPlague:

Един приятел още от миналата година като излизаха снимки из нета от местата, където снимаха се шегуваше, че Лио И Нолън са станали като близнаци, а тази година изтъкваше, че на всички промо снимки Лио е в костюм като на Нолън докато режисира. :mrgreen:
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Wed Jul 28, 2010 7:25 pm

Ако филмът успее да кликне много точно с душевността ви и с начина ви на мислене
Това какво трябва да значи? Да пасне, да хармонизира?

С тая десятка въпреки дребните за теб дефекти има опасност да ми повишиш очакванията към филма малко твърде много, ама да видим. :wink:
Last edited by passer-by on Wed Jul 28, 2010 7:29 pm, edited 1 time in total.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 20 guests