INCEPTION (Генезис)

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
Post Reply
Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Thu Jul 22, 2010 8:09 pm

Jen wrote:Нолън толкова много се е старал да не допусне структурна грешка, всичко да е обмислено, подредено, че е допуснал грешката всичко да е прекалено обмислено и подредено. (Псевдо)реалностите на Инсепшън са толкова прецизни и… преднамерени, че може да са изсънувани от подсъзнанието на компютър, но не и на човек.
Липсваше ми, не знам защо го очаквах… вероятно от трейлърите и дори от таглайна, психеделичното напрежение, което една истинска dream-like атмосфера можеше да създаде.
намирам за много досадно снежното ниво след хотелското. вместо да се наблегне на увеличаване на абстракцията и аномалиите с дълбочината, получаваме евтина патаклама. ако това е "прецизно, обмислено и подредено", тогава съм за повече импровизация...

силно неизползван потенциал има в тая насока. на всичко отгоре със "сгънатия" париж се загатват възможности и се създават очаквания, които не се изпълняват, оставяйки цялата тая идея увиснала в лимбото, пън интендид.

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Thu Jul 22, 2010 10:04 pm

Roland wrote:А, ясно.
Spoiler: show
Но аз нямах предвид лимбо, а нормален сън.
Spoiler: show
Да ти кажа, не мисля, че съществува възможен сценарий (като scenario), в който това е 'обикновен сън'. В смисъл, моментът, в който имаш затъване в лимбото със Сайто и онази сцена като си говореха в началото, съществуват две разклонения -или 'kick' те изтръгва от лимбото и ти се събуждаш, или оставаш там...
Image
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Thu Jul 22, 2010 10:38 pm

Току-що ми хрумна хипотеза защо е възможно съшо сънищата понякога да изглеждат по-конструирани, а друг път малко по-хаотични! Но трябва да го гледам пак!!!
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jul 23, 2010 1:23 am

Spoiler: show
Ъм, стана ясно, че те са си пръснали мозъците с пистолета на масата накрая... Както видяхме от влака, самоубийството е достатъчно.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Jen
Paragon
Posts: 645
Joined: Thu Mar 29, 2007 12:06 pm
Contact:

Post by Jen » Fri Jul 23, 2010 1:29 pm

Vivian wrote:@ Jen:

Доста от познатите ми се оплакват от същата 'клиничност' (малко стил Майкъл Мен всъщност), но помоему Нолън вървеше отдавна към такъв изказ и колкото по-навътре стига в кариерата си, толкова по-драстично ще се усеща. Това ми го доближава значително до Кубрик. А относно подредеността -все пак имаме налична концепцията за 'архитектура' на съзнаннието и сънищата, мисля, че е достатъчна предпоставка за изрядно подреждане на елементи, а не на хаотичност.
Да, когато му се получава, когато е подход, тогава е супер – малко в стил Майкъл Ман, малко в стил Пол Грийнграс, мислех си дори за идеално пренесения на екран от Коените Маккарти, където хем изразните средства са богати, хем авторът изцяло се оттегля от наратива си. И мноого далеч за мен от дефиниращата луминисцентна, фризерна естетика на Кубрик. :)
Като казвам ‘клиничен’ обаче, нямам предвид отказа на режисьора да насърчава емоции в зрителя, а точно неизползвания потенциал за атмосфера – за изкривяване, за параноя, за чупене на сънувания свят на парчета, за неконтролируемост, абе за импровизация, дето вика Скърдж, а темата пращи от такъв потенциал. Архитектурата на съзнанието не само че не е оправдание за мен, ами е нарушаване на собствените правила в определени случаи – филмът хем прави разни хинтове към ‘бесъзнателните процеси’, към начините на функциониране на подсъзнанието и сбособността му да се превърща в деструктивен агент, хем го вкарва в ахитектурен план, така че всъщност го превръща в съзнание
Клиничността и преднамереността на сънувания свят не са два отделни проблема, а резултат и причина. Затова тук по мое мнение имаме недостатък, а не авторов изказ.

Scourge wrote: намирам за много досадно снежното ниво след хотелското. вместо да се наблегне на увеличаване на абстракцията и аномалиите с дълбочината, получаваме евтина патаклама. ако това е "прецизно, обмислено и подредено", тогава съм за повече импровизация...

силно неизползван потенциал има в тая насока. на всичко отгоре със "сгънатия" париж се загатват възможности и се създават очаквания, които не се изпълняват, оставяйки цялата тая идея увиснала в лимбото, пън интендид.
Точно. Можеше с много по, де да знам… психоананлитичен подход. Естествено, не да изнася лекции по Фройд и Юнг и никой нищо да не разбере, просто малко повече "изследване" на сънуването. То е цяла наука в крайна сметка и има елементи, който дори и в опростен вид щяха да постигнат страхотен резултат. (Примерно очаквах някой юнгиански трик на сънуващото подсъзнание с репрезентване на част от личността на сънуващия във външен обект – друг човек, ситуация, предмет дори. И бях толкова сигурна, че ще го има това точно, защото е и разпознаваемо, и ефектно, и просто meant да го има…)
Вместо това имаме много идеи, но на структурно ниво и снежни престрелки в най-дълбокото на историята.
Усложняването е повече механично, отколкото смислово. Ако пропорцията беше обърната, щеше да се получи наистина изключителен филм.
If I never meet you in this life, let me feel the lack.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Jul 24, 2010 4:49 pm

Добре, аз съм малко объркан. Вече втори ден филмът ви е на нормални пари, а тук още няма нови мнения за него. В тоя форум това... :neutral:
And you can't dance with a devil on your back...

rodd1ck
E'lir
Posts: 198
Joined: Tue Nov 17, 2009 12:35 pm

Post by rodd1ck » Sat Jul 24, 2010 5:09 pm

Прожекции до 18:00 в понеделник - четвъртък: 5лв 8-)

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Sat Jul 24, 2010 6:49 pm

Предполагам, че всички са на Чиракът! :mrgreen:
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Sat Jul 24, 2010 9:54 pm

Фактът, че и този уикенд ще е отново на #1 в US бокс-офиса, при все категорично силната конкуренция от Salt е превъзходен! Има справедливост на този свят, която почти да ми върне вярата в публиката. :mrgreen:

EDIT:
Spoiler: show
Не само аз съм забелязала, че Коб носи халката си само и единствено, когато е в сънищата си.
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

User avatar
Celeborn
Adept
Posts: 233
Joined: Tue Jul 05, 2005 10:59 pm

Post by Celeborn » Sat Jul 24, 2010 11:22 pm

Така, нека да започна с това, че не понасям Нолан. Всъщност ми действа като Клинт и неговите филми, а именно дразнещо бутафорно. НО този филм е изключителен в най- изключителният смисъл. Като цяло винаги се стремя да съм обективен и този път ще е така, филмчето е 11/10.

1. История - Психология, философия, физика, паравиртуалност - нищо чудно, че хората си тръгнаха от киното. Честно казано се чудя как 90% можеше да го разберат. Филмът е многопластов, изключително многослойно направен и няма еднозначно тълкуване, както и край. Както се казва, всеки да го разбира както иска. Изключителен сценарии, гениалност и доста висока обща култура, която всъщност съм убеден, че изпъква при всички филми на Нолан, но тук не е натрапчива и дразнеща.

2. Каст - Мерион е моят личен фаворит. Мал е невероятна, толкова сложна и на моменти стъписващо страшна, че Елън Пейдж ми бледнее пред нея. ДиКаприо е много добър тук, сигурна "Оскар" номинация за мен. Не знам, но според мен това е най- добрата му роля до сега. Останалите и те се ядват, но определено главният акцент е върху Мал и Коб.

3. Специални ефекти/ Синематография - Изклюичително, не споменавам OST то, което макар нищо особено е на място. Браво, определено хората са пипнали и тук. Много добри, направо спиращи дъхът сцени и многозначителни паралелно сменящи се кадри. Някой спомена битките, за мен екшъна си беше на място.

Като единствен минус ще кажа, че можеше да е с 30 минути по- къс, наистина на моменти ми идваше разтеглен.
novembre
la città si accende in un istante
il mio corpo non si veste più di voglie
e tu non sembri neanche più così forte
come ti credevo un anno fa
novembre.

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Sat Jul 24, 2010 11:23 pm

Гледах го вчера и много ми хареса, но не ми се коментира, преди да съм го видя поне още веднъж тези дни.
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Sun Jul 25, 2010 1:59 am

Celeborn wrote: Като цяло винаги се стремя да съм обективен и този път ще е така, филмчето е 11/10.
....
Като единствен минус ще кажа, че можеше да е с 30 минути по- къс, наистина на моменти ми идваше разтеглен.
:)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Jul 25, 2010 5:15 am

Квот каза Скърдж.

Вивиан - за халката и аз гледах втория път, но честно казано в "реалността" през почти цялото време просто не му се вижда тая ръка...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Sun Jul 25, 2010 9:51 am

Чак пък 'почти през цялото време' :roll: Аз поне не очаквам да ми го навират по евтин начин с всяка една сцена, ако ползват конкретен мотив, тъй като би девалвирало ефекта. Но примерно:
Spoiler: show
Image

Image
Bottom line - това си бяха важни сцени и в двата случая, а при Нолън на случайности не вярвам. :mrgreen:
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

User avatar
VenomPlague
E'lir
Posts: 165
Joined: Fri Jun 20, 2008 10:07 pm

Post by VenomPlague » Mon Jul 26, 2010 1:03 am

Скипвам хвалбите за филма и мощно скачам на теоретизирането.
Spoiler: show
Първо да уточня, че съм го гледал само веднъж досега така, че ако бъркам бъдете снизходителни :oops:
Виждам само два възможни начина краят да е в сън.

1во. Коб е все още в Лимбото, самичък, населил го е с екипа, с последната мисия, с дядо Кейн, с децата си, абе щастие пълно. Да, но Сайто е проблем. Младоликостта му при кацането, означава, че това е проекцията на Коб, т.е. старият Сайто е напуснал Лимбото сам(без Коб). Защо? Къде отиде честта, приятелството им, "нека отново да бъдем млади мъже" сцената ?

2ро. От началото на филма сме в сън. Което значи, че трябва да сме в сън на Коб, защото само той знае трика на пумпала(и Мал, де, но да сме в неин сън, нее). Aко сме в сън на Коб имам само халката и различните деца като контрапункт.

Така, че на първо гледане съм за реалността. Плюс това пумпъла очевидно не се въртеше перфектно и по едно време позагуби инерция.

А точно колко мета е репликата за идеята, като тумор и паразит в човека, когато всички сме се втурнали да се хващаме за дребните детайли, за да градим предположения и теории за филма. :mrgreen:
Знаех си, че след време аватарът ми ще стане отново актуален ;)

Who is online

Users browsing this forum: Onslaught and 19 guests