Акцията на ГДБОП срещу Chitanka.info

Мръсните страсти – на сапун
Post Reply
Itilon
Paragon
Posts: 590
Joined: Thu Mar 13, 2008 5:38 pm
Contact:

Post by Itilon » Tue Jun 22, 2010 6:45 pm

Е, МВР доказа, че може да се противопостави на всяка "престъпна група, действаща при строго изградена йерархия от различни градове в България". В случая групата се състои от хората, създали chitanka.info: http://e-lect.net/?p=1104 . Думи нямам да опиша поредния "огромен успех" на властта.

:dash:

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6452
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Tue Jun 22, 2010 7:05 pm

За нещастие олигофрените, които са направили тая простотия, не са отчели дребничкия факт, че хората, които биха усетили свалянето на chitanka.info, са предимно млади и интелигентни хора, четящи и ползващи Интернет. Предимно, в смисъл на изцяло. Т.е. хората, които ще разберат за тази пиар-акция, са хора, които принципно биха били против затварянето на най-голямата онлайн библиотека в България. Хора като мен. Хора като автора на тази статия. Хора, които по принцип мислят, вместо да приемат казаното от псевдоавторитетите за истина, и не се връзват на елементарни пиарчета. Което означава, че с тази, хм, безумна реклама си вкарват такъв брутален автогол, че сигурно дълго време ще ги боли. Или поне се надявам.
А иначе самата библиотека е достъпна за сваляне ето тук:
http://thepiratebay.org/torrent/5642424 ... 2010-05-24
-------
Това го написах и под статията.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Zee
Adept
Posts: 212
Joined: Mon May 05, 2008 9:13 pm
Location: Sofia

Post by Zee » Wed Jun 23, 2010 9:48 am

Жива е тя, жива :wink:
http://chitanka.gdbop.com/

Itilon
Paragon
Posts: 590
Joined: Thu Mar 13, 2008 5:38 pm
Contact:

Post by Itilon » Wed Jun 23, 2010 10:07 am

Хаха! Яко! :mrgreen:

И нещо сериозно, което споделих и в блога на Григор. Идеята ми е малко мъглява, но си мисля, че ще е хубаво, ако общността отвърне по някакъв начин на тоя беззаконен произвол - не знам дали само петиция би била достатъчна (вероятно не), но нещо, което ще доведе информацията за него до възможно най-много хора, най-малкото.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Jun 23, 2010 10:34 am

Беззаконен? Произвол ?

Все пак голяма част от нещата там са с неуредени права. Например.

http://chitanka.gdbop.com/author/klifyrd_sajmyk.html

Покажи ми беззаконието, при положение, че имаме точно обратното - прекалено стриктно пазене на закона.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

Itilon
Paragon
Posts: 590
Joined: Thu Mar 13, 2008 5:38 pm
Contact:

Post by Itilon » Wed Jun 23, 2010 10:44 am

Ти си юрист, нали? Как тълкуваш този текст:
Чл. 24. Без съгласието на носителя на авторското право и без заплащане на възнаграждение е допустимо:

9. възпроизвеждането на вече публикувани произведения от общодостъпни библиотеки, учебни или други образователни заведения, музеи и архивни учреждения, с учебна цел или с цел съхраняване на произведението, ако това не служи за търговски цели.
Според моето разбира за закона, той позволява публикуването на произведения с неуредени права в библиотеки, каквато беше Читанката. Аз поне никъде не виждам да се казва, че библиотеките не могат да бъдат виртуални.

Ако това тълкуване е валидно, то затварянето на сайта е беззаконен произвол :mrgreen:.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Jun 23, 2010 11:07 am

Itilon wrote:Ти си юрист, нали? Как тълкуваш този текст:
Чл. 24. Без съгласието на носителя на авторското право и без заплащане на възнаграждение е допустимо:

9. възпроизвеждането на вече публикувани произведения от общодостъпни библиотеки, учебни или други образователни заведения, музеи и архивни учреждения, с учебна цел или с цел съхраняване на произведението, ако това не служи за търговски цели.
Според моето разбира за закона, той позволява публикуването на произведения с неуредени права в библиотеки, каквато беше Читанката. Аз поне никъде не виждам да се казва, че библиотеките не могат да бъдат виртуални.

Ако това тълкуване е валидно, то затварянето на сайта е беззаконен произвол :mrgreen:.
Прекалено съм умен за да си губя времето юрист :mrgreen: . Но аз както го виждам, за да си библиотека имаш нужда от някакво признание, че си такава от официален източник. Същото важи и за това да си учебно или друго образователно заведение. Не можеш да се самообявиш. Но ако ще се земеряме със цитати
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

Itilon
Paragon
Posts: 590
Joined: Thu Mar 13, 2008 5:38 pm
Contact:

Post by Itilon » Wed Jun 23, 2010 11:13 am

Ще погледна закона по-късно. На първо време ми направи впечатление, че той регулира обществените библиотеки, а в този за авторското право се говори за общодостъпни такива :D.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Wed Jun 23, 2010 11:16 am

Даниел, цепещ мрака wrote:Прекалено съм умен за да си губя времето юрист Mr. Green
Rrrrright....

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Jun 23, 2010 11:26 am

прав ли е или не?

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Jun 23, 2010 11:35 am

Бе, от едната страна имаш изсилено твърдение, от другата - човек, който смята, че правото е правата вяра, прецени сам.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6452
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Wed Jun 23, 2010 12:27 pm

И още нещо. Когато затваряха сайта на слепите, се видя ясно - противопоставянето е не между писатели и преводачи от едната страна, и читатели от другата, а между писатели, преводачи и читатели от едната страна, и търговци на авторски права от другата. Повече от половината добри български писатели-фантасти, и доста преводачи са ми лични приятели, и днес чух почти всички - нямаше нито един, който да не е възмутен от затварянето на сайта, дори ако току-що беше научил от мен, че съществува, и какво представлява. Много от доводите против, които цитирам тук, чух от тях. Това, че се защитават правата на творците, е мръсна и нагла лъжа. Не й вярвайте, и винаги, когато чуете някой да я казва, го прекъсвайте и я опровергавайте категорично. Защитава се единствено лакомията на прекупвачите на права. Читатели, не се хващайте на тази въдица - огромното мнозинство от писателите и преводачите сме с вас. Най-малкото защото и ние сме читатели.
http://www.gatchev.info/blog/?p=979
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Zee
Adept
Posts: 212
Joined: Mon May 05, 2008 9:13 pm
Location: Sofia

Post by Zee » Wed Jun 23, 2010 12:59 pm

Логично е да се предположи, че "обществена библиотека" = "общодостъпна библиотека", но това е разминаване, което работливият депутат, трескаво гласуващ с картите на колегите си, пушещи нейде извън парламентарната зала, е пропуснал да забележи. И в двата случая става дума за публични библиотеки, а не за лични, частни такива. И следователно, Читанката, колкото и да си я обичаме, не отговаря на изискванията за Закона за обществените библиотеки:

Чл. 7. Обществени библиотеки са Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий", регионалните, общинските и читалищните библиотеки.
Чл. 8. (1) Обществената библиотека трябва да отговаря на следните условия:
1. да притежава библиотечен фонд с обем над 3000 регистрационни библиотечни единици;
2. да осигурява библиотечно-информационното обслужване на гражданите на територията, определена с акта на учредяването й;
3. да разполага с подходящи помещения, оборудване и обзавеждане;
4. да има осигурени източници за финасиране, и
5. да има квалифициран персонал.

(2) Условията по ал. 1 се определят в Стандарта за библиотечно-информационно обслужване, утвърден от министъра на културата по предложение на Националния съвет по библиотечно дело.


и оттам следва, че и и така цитирания напоследък чл. 24, ал. 9 от Закона за авторското право не се прилага за нея.
9. (изм. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.) възпроизвеждането на вече публикувани произведения от общодостъпни библиотеки, учебни или други образователни заведения, музеи и архивни учреждения, с учебна цел или с цел съхраняване на произведението, ако това не служи за търговски цели;
освен ако не тя не е в графата "други".

И точно тук може би е разрешаването на проблема на властите:

[Постижимо] Със съвсем малко усилия депутатите могат да променят законите и да вкарат онлайн библиотеките в графата общодостъпни/обществени, като по този начин ги узаконят. В замяна на това може да изискат въвеждане на вход и ползване само с регистрация, еднократна годишна такса, платима със СМС (сравнима или дори по-ниска от таксите на обикновените библиотеки, защото онлайн книгите не се похабяват като книжните в следствие на употреба). Дори и да премахнат опцията "сваляне на книги" и остане само четенето онлайн, пак ще е възможно 1000 човека едновременно да четат Дан Браун/Стефани Майер/и т.н. нашумели автори, което е невъзможно в която и да е друга библиотека. 1000 човека, всеки от които си е платил за това! И готово - всички ще бъдат доволни (освен книжарниците). [Постижимо]

User avatar
Corwin
Archmage
Posts: 2002
Joined: Fri Mar 26, 2004 3:41 pm
Location: Land of Supidity

Post by Corwin » Wed Jun 23, 2010 1:10 pm

Имам бивш колега, чиято дипломна работа е http://www.slovo.bg/ и още я подържа. Вчера специално го питах, каза, че за всички текстове вътре има писмени разрешения. Не знам как стоят нещата с читанката, но ако са си правили нещата както трябва едва ли щеше да има проблем...
I like rusty spoons....
I like to touch them...
It's almost orgasmic...

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Wed Jun 23, 2010 1:10 pm

Последното на Zee звучи доста разумно :thumbsup:
След евентуалното съгласие на издателя и автора, разбира се.
"Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество."
- Йежи Лец, "Невчесани мисли"

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests