Дюн

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Feb 15, 2009 2:44 pm

Не е точно така. Четивността Е важен фактор за качествената книга. И освен това не е вярно, че Джордан е четивен в късните си томове, или че най-големите боклуци са четивни. Лошият стил затормозява четенето, безсмислеността на написаното също, колкото и прост да е иначе маниерът на писане.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sun Feb 15, 2009 2:49 pm

Roland wrote:Не е точно така. Четивността Е важен фактор за качествената книга.
Факт, но не е наличен в доста книги, които се водят качествени или дори шедьоври :)

От друга страна, четивността е въпрос на начетеност. На човек, достатъчно задълбочен в литературата, са му четивни доста повече неща, отколкото на някого, изкарал цял живот на Лий Чайлд и Джон Гришам.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Feb 15, 2009 2:53 pm

Ммм, всъщност колкото си по-начетен, толкова по-нечетивни са ти въпросните. Май е по-скоро въпрос на това в коя посока си, а не на някакъв обективен фактор "четивност"...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Sun Feb 15, 2009 3:04 pm

Не е точно така. Четивността Е важен фактор за качествената книга. И освен това не е вярно, че Джордан е четивен в късните си томове, или че най-големите боклуци са четивни. Лошият стил затормозява четенето, безсмислеността на написаното също, колкото и прост да е иначе маниерът на писане.
Тук съм напълно съгласен. Имах предвид, че четивността е важна, обаче далеч не е решаваща поне за мен. Затова и писах, че е надценена в отговор на писаното от Итилон, че Фондацията е по-добра от Дюн, защото е по-четивна. Това само по себе си не може да е определящ критерий.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Feb 15, 2009 3:09 pm

Май трябва да уточним какво разбираме под "четивност", защото ми се струва, че в тази тема има поне две тълкувания.

Дали е нещо лесно за четене? Или нещо приятно за четене? Двете не винаги са тъждествени. :wink:

Седмият Дюн например, дето са го писали синчето и Кевин Андерсън в две части, ми беше много лесен за четене - даже прекалено, беше почти като за 12-годишни - и същевременно доста неприятен поради отвратителна развлаченост. Така че аз бих го определил като НЕчетивен. :mrgreen:

ЕДИТ: Та за да няма недоразумения - за мен четивна книга = приятна за четене книга. Без значение дали лесно се чете или трудно. Макар че ако ми е интересна, я чета доста бързо.

Обратно, седмият Дюн е елементарен за четене, обаче го мъчих сума ти време и така и не го дочетох.
Last edited by passer-by on Sun Feb 15, 2009 3:20 pm, edited 2 times in total.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

Itilon
Paragon
Posts: 590
Joined: Thu Mar 13, 2008 5:38 pm
Contact:

Post by Itilon » Sun Feb 15, 2009 3:13 pm

Demandred, всъщност нищо такова не съм казал. Самоцитирам се по-надолу:
Що се отнася до отделните части, единственото, което мога да кажа в момента (при положение, че не съм докосвал нито "Фондацията", нито "Дюн" от години) е, че всеки том от "Фондацията" ми беше по-четивен от "Дюн". Това, разбира се, не е аргумент, най-малкото от "Името на розата" насам :mrgreen:.
За мен "Фондацията" печели пред "Дюн" като история, логика на повествованието и (повествователна) дълбочина. Доколкото си спомням ми импонираше значително повече чисто стилово, но аз обичам да чета диалози :D.

Освен това "Фондацията" не е натъпкана със самоцелна (според мен) философия.

Моето мнение за факторите, които са важни за една книга (отново като цитат):
Аз лично се увличам от историята, персонажите и езика - колкото по-малко авторът ми натрапва личната си предства за естеството на нещата, толкова по-добре.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Sun Feb 15, 2009 3:15 pm

Да, като чета по диагонал, така става... :oops:
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Feb 15, 2009 3:56 pm

Накрая всичко опира до личен вкус- аз поне 5 пъти се мъчих да чета Фондацията и не успявах да издържа повече от стотина страници. После скуката ставаше толкова голяма че просто не можех да продължа.
Ама ако трябва да си призная Айзък Азимов нещо не влиза изобщо в представите за четивен автор макар поредицата му за Лъки Стар и донякъде Аз робота ми бяха интересни навремето.

User avatar
sitalk
Commoner
Posts: 34
Joined: Tue Jul 22, 2008 2:55 pm

Post by sitalk » Tue Feb 17, 2009 9:26 pm

passer-by wrote:
sitalk wrote:определението "най-велика фантастика" поставям не аз, а хората четящи жанра.
Ами тук също има хора, четящи жанра и повечето от тях май не приемат това определение.

"ХораТА, четящи жанра" означава "всички тези хора", което очевидно е невярно. :)

Та кои са тези хора, за които ти говориш и какво прави тяхното мнение толкова меродавно за теб?
From Wikipedia, the free encyclopedia

Dune is a science fiction novel written by Frank Herbert, published in 1965. It was the winner of the 1966 Hugo Award and the inaugural Nebula Award for Best Novel, and is considered by many to be the greatest science fiction novel of all time. Dune is also the first bestselling hardcover science fiction novel, and is frequently cited as the best-selling science fiction novel in history.

Между другото - Хюго не беше ли наградата на читателите?
Semper fidelis

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Feb 17, 2009 9:31 pm

"by many". Бай мени адърс пък е Фондацията. Бай трети е Господарят на светлината. Бай четвърти - Една одисея в космоса 2003. Бай пети - Играта на Ендър. Ye get me?

Dune (подчертавам, книгата, не поредицата, която като цяло е пълен боклук) е велика фантастика. Но е ЕДНА ОТ великите фантастики, и както е велика в едно, така е слаба в друго. Безумие и смешка е да се лепи етикетът "най-добра" на каквото и да е изкуство.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Tue Feb 17, 2009 11:18 pm

Колкото и много да харесвам Дюн, всъщност съм съгласен с последното изказване на Рол. Да не говорим за това пък, че страшно много харесвам и Фондацията, и Одисеята на Кларк (че даже и някои от продълженията им), и цикъла "World as Myth" на Хайнлайн, и още две-три неща, всичките горе-долу по толкова, макар и по различни начини и причини :)
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
sitalk
Commoner
Posts: 34
Joined: Tue Jul 22, 2008 2:55 pm

Post by sitalk » Tue Feb 17, 2009 11:31 pm

Хрумна ми - предлагам да направим една кратка версия на Голямото четене само за фантастика. Нека всеки си пусне десетката с най-доброто според него, пък да видим:)...
Моите десет са:
1. Звездна вълна се надига - Д. Брин
2. Дюн - Фр. Хърбът
3. Говорителят на мъртвите - О. Скот Кард
4. Хиперион - да казвам ли на кого???:)
5. Прекрасният нов свят - Олдъс Хъксли
6. Соларис - Ст. Лем
7. Апокалипсис - Уолтър Скот
8. Замъкът на лорд Валънтайн - Р. Силвърбърг
9. Охлюв по склона - А. и Б. Стругацки
10. Лявата ръка на мрака - У. Ле Гуин
Честно казано се ужасявам сега като си гледам десятката - няма ги велики книги като "Снежната кралица" на В. Виндж, "Пътеводителят", "Гейтуей", няма го Лукяненко... Фондацията честно казано щеше да ми е на единадесетото място - въпрос на вкус... а и след втората книга, останалите осем - както и да ги наредя едва ли ще сбъркам.
Semper fidelis

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Feb 17, 2009 11:45 pm

аз отказвам да участвам в десетки що се отнася до фантастика :)
Пък и като изключим Дюн 9 книги на Робърт Хайнлайн и Артър Кларк биха били скучни :)

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Post by Dr. Horrible » Wed Jul 22, 2009 10:21 am

Поредицата като цяло е доста хубава, но аз така и не прочетох последната книга, макар от години да се заричам, че ще го направя.
Първата книга беше много хубава. И втората беше още по-хубава, направо прекрасна. И така ставаха все по-интересни и по-идейни и по-емоционални до четвъртата, която ми е любимата от поредицата.
Но петата ме разочарова, затова просто нямах желание да зачета последната.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Jul 22, 2009 10:56 am

Уау, ти май си първият човек, който харесва някоя книга от поредицата повече от първа :)
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests