God, are you there?

Мръсните страсти – на сапун
User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Wed Mar 04, 2009 2:04 pm

Не. Други въпроси?
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Mar 04, 2009 2:19 pm

По-кротко с квалификациите
This is it. Ground zero.

User avatar
neEd'Le
Sorcerer
Posts: 438
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:57 pm
Location: пуофдиф

Post by neEd'Le » Wed Mar 04, 2009 3:59 pm

Атеизмът е религия. Липсата на вяра е вяра.
вяра=/=религия.

и не опира до дефиниции и до това кой как си тълкува понятието,а до общоприетото възприемане на концепцията.
вярването в "нещо",както ти се изрази,въобще не е религия,а си е някакво вътрешно убеждение и нагласа,което е много далеч от форма на социална организация,почиваща на определени норми,правила, обичаи и закони.

бтв атеизма е далеч от ирационален,най-малкото почива на теорията за еволюцията,което ми се струва последно си беше доказан факт

и за последно нещо да разведри обстановката,че гледам доста здраво сте заорали
Christianity - The belief that a cosmic Jewish Zombie who was his own father can make you live forever if you symbolically eat his flesh and telepathically tell him you accept him as your master, so he can remove an evil force from your soul that is present in humanity because a rib-woman was convinced by a talking snake to eat from a magical tree
михихи :lol:
И излитам в студения мрак,където порядъчни хора не летят.Тук има само дяволи и вещици, яхнали метли, и един Витя Суворов с неговия парашут.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Wed Mar 04, 2009 4:12 pm

Че аз винаги съм казвала, че вярата и религията са различни неща. :neutral:

А не е задължително атеизмът да почива на теорията на еволюцията. Епикур не е и чувал за теорията на еволюцията. Има и такива, дето не вярват в Бог, но не вярват и в еволюцията. Извънземни там, туй-онуй, ама не вярват, че произлизаме от маймуните.

А атеизмът се превръща в религия точно в същия момент, в който и вярата се превръща в религия - със създаването на правила и норми, които трябва да се спазват задължително. Примерно усърдното честване на светски празници (там Ден на труда, разни деветосептемврийски истории и пр.) си е точно толкова вкарване в рамки и правила, колкото усърдното честване на Великден и Коледа.

Да не говоря, че както християнството е асимилирало сума ти езически празници и обичаи (отново Коледа), така насилствено наложеният атеизъм асимилира вече похристиянчените традиции. Ще пълним агне на Първи май, а не на Гергьовден, ще правим Голямото плюскане на Нова година, а не на Коледа и тем подобни.

А пък аз пак ще се върна на приказките си, че всичко от гореизброеното е напълно социално и обществено приемливо, докато някой не навлезе в личното ти пространство с клетви да познаеш Джийзъс, да се покаеш или да умреш, или съответно да се отречеш от вярата си и/или религията си (щото човек може да е вярващ и без да е религиозен), или да умреш.
Last edited by Marfa on Wed Mar 04, 2009 4:13 pm, edited 1 time in total.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Mar 04, 2009 4:12 pm

аз въприемам вярата като някаква ценностна система по която се водя.

и когато някой дойде да ми обяснява колко съм заблуден че вярвам в нещо и че не гледам доказателствата мога само да му се засмея и да си карам както виждам аз нещата.

User avatar
neEd'Le
Sorcerer
Posts: 438
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:57 pm
Location: пуофдиф

Post by neEd'Le » Wed Mar 04, 2009 4:37 pm

А атеизмът се превръща в религия точно в същия момент, в който и вярата се превръща в религия - със създаването на правила и норми, които трябва да се спазват задължително. Примерно усърдното честване на светски празници (там Ден на труда, разни деветосептемврийски истории и пр.) си е точно толкова вкарване в рамки и правила, колкото усърдното честване на Великден и Коледа.
Но въпросните празници не се асоциират с невярването в Бог,те са си просто част от битието.

Иначе си права,атеизма ще се превърне в религия,когато започнем да почитаме специфични дати и събития,директно свързани по някакъв начин с него.
Примерно ако на някой ненормалник му хрумне да седне и да напише един дебеличък правилник на добрия атеисти,според който ще почитаме точно определени маймуни и кроманьонци и ще се събираме да почетем паметта на Дарвин два пъти в годината - веднъж на датата му на раждане и веднъж на датата му на смърт. :)
Естествено трябва да се намерят и достатъчно последователи де,но в общи линии да бъдеш атеист в днешно време не те обвързва с абсолютно нищо,за разлика от религиите.
Епикур не е и чувал за теорията на еволюцията.
Нямах предвид невярващите в миналото,пък и философите са друга бира.Принципно ми е трудно да си представя атеизма преди пръкването на идеята за маймунския ни произход и модерните теории за създаването на земята.Просто преди тях е нямало друго обяснение за създаването на човека и земята,освен тези,давани от различните религии,а тях си ги знаем,че в общи линии проповядват едно и също. Освен това ще предположа(без особено да съм запознат),че в миналото да си атеист не е било особено здравословно занимание,предвид отношението на религиите към неверниците :lol:
Но поне за философите не мога да отрека,че са ирационални люде.Аз лично си подържам една лаишка теория за античните философи,но няма да е споделям,че е малко крайна :)
И излитам в студения мрак,където порядъчни хора не летят.Тук има само дяволи и вещици, яхнали метли, и един Витя Суворов с неговия парашут.

User avatar
dellusion
Warmage
Posts: 1248
Joined: Thu Dec 28, 2006 10:36 am
Location: София

Post by dellusion » Wed Mar 04, 2009 7:46 pm

RRS, заради такова мислене е изгорял сумати народ. Заради такива като тебе, дето не гледат тези омразни и зли доказателства, а просто вярват.
Look at the darkness...
...around me.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Mar 04, 2009 8:16 pm

dellusion wrote:RRS, заради такова мислене е изгорял сумати народ. Заради такива като тебе, дето не гледат тези омразни и зли доказателства, а просто вярват.
глупости - изобщо не разбра какво имах предвид май.
Не че ще тръгна да ти обяснявам - ти искаш доказателство защо трябва да помогнеш на някой човек в беда вместо просто да го подминеш.

Точно преди два дена пред мен се довлече човек който повръщаше кръв. И аз му извиках линейка и му помогнха защото вярвам че така е правилно.
Доказателства че това е правилно нямам. Всъщност правилното за мен от гледна точка на логиката беше да го подритна настрани и да не си губя вечерта.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Mar 04, 2009 8:32 pm

Оставям народът да се занимава с постовете на делюжън - аз нямам време и нерви за губене с тъпотии от тоя калибър. Все пак няколко предложения към околния, ако иска да участва в тази дискусия и да бъде взет насериозно:
1. все пак да прочете за кво се говори в този топик преди да блъвне още нещо уж по темата.
2. да иде и да провери някъде кво е наука, с кво точно се занимава и кво е взаимодействието й с вярата и религията.
3. останалото е демонстрация на мислене на човек минал поне 6ти клас.

Моят даскалски манталитет си изхаби квотата за днес с 3те часа лабораторни, които имам с първокурсниците тука.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Wed Mar 04, 2009 8:41 pm

Amelia wrote:Оставям народът да се занимава с постовете на делюжън - аз нямам време и нерви за губене с тъпотии от тоя калибър. Все пак няколко предложения към околния, ако иска да участва в тази дискусия и да бъде взет насериозно:
1. все пак да прочете за кво се говори в този топик преди да блъвне още нещо уж по темата.
2. да иде и да провери някъде кво е наука, с кво точно се занимава и кво е взаимодействието й с вярата и религията.
3. останалото е демонстрация на мислене на човек минал поне 6ти клас.

Моят даскалски манталитет си изхаби квотата за днес с 3те часа лабораторни, които имам с първокурсниците тука.
Сори, че се отклонявам от темата така, но по какво си даскалица? :)

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Mar 04, 2009 8:44 pm

Не съм даскалица, докторантка съм в Канада и част от задълженията ми е да водя упражнения по химия на първи курс инженери.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
dellusion
Warmage
Posts: 1248
Joined: Thu Dec 28, 2006 10:36 am
Location: София

Post by dellusion » Wed Mar 04, 2009 9:16 pm

Само да пусна едно линкче и преставам с подшестокласните ми приказки. (и стига с глупостите, че не било това темата)

http://svobodni.org/
Look at the darkness...
...around me.

RAT400
Sorcerer
Posts: 383
Joined: Tue Jan 06, 2009 11:55 pm

Post by RAT400 » Wed Mar 04, 2009 9:45 pm

dellusion wrote:Вижте сега, въпросът "Сеществува ли Бог?" може да се сведе до въпроса "Вярвам ли на науката?" (подсказка: Науката много силно твърди, че бог не съществува). Ако на втория въпрос отговориш с да - работата е ясна, ти си атеист. Ако пък отговориш с не - директно можеш да си фащаш партакешите и да заминаваш за гората/полето/пустинията, защото ти явно отричаш 95% от ежедневието си.

И ако някой реши да отговори на поста ми, моля да не използва клиширани и логически неиздържани твърдения като "Ама тя науката не е безгрешна", понеже за всяко едно грешно твърдение, тя ни е дала 999 верни, така че чисто статистически погледнато това не е никакъв аргумент.

П.П. Това че говоря във второ лице не означава, че имам някого конкретно впредвид.
Има Бог, който е създал света и не влияе директно на Земята.

Докажи ми научно, че греша. Е тогава ще ти призная, че чрез вярата човек отрича 95% от ежедневието си.

@bgspace: много успешно доказа, че християнството бърка, ама то християнството, което разби, е едно, това, което вярват повечето християни, е друго, а има и трето, и осмо...

User avatar
Daggerstab
Arcanist
Posts: 860
Joined: Wed Feb 04, 2004 6:31 pm
Contact:

Post by Daggerstab » Wed Mar 04, 2009 10:05 pm

:popcorn:

Не отричам, че темата има развлекателен потенциал, но става ли да приключите вече? Изговориха се една камара глупости, които ме сърбят пръстите да поправя, въпреки че нямам време за това. Досега се въздържах, но последните вече ми идват в повече...
neEd'Le wrote:бтв атеизма е далеч от ирационален,най-малкото почива на теорията за еволюцията,което ми се струва последно си беше доказан факт
ROFLMAO :lol:
RAT400 wrote:Има Бог, който е създал света и не влияе директно на Земята.

Докажи ми научно, че греша.
Материал за размисъл: Burden of proof, Russell's teapot

И ако продължавате в същия дух, ще започна да следвам всеки пост с анализ на логическите грешки и недомислици в него. Нещо като коментар към спортно събитие. :twisted:
Дагърстаб. Точка.

Предупреждение: Имам лошия навик да споря. Освен това страдам от черен хумор и изблици на сарказъм.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Mar 04, 2009 10:41 pm

Ми почни, Дагерстаб. На мен лично ще ми е интересно, щото нито бърдън ъф прууф, нито чайника на Ръсел ми се виждат адекватни обяснения, дето да могат да сложат край на спора.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests