Орсън Скот Кард унищожава Роулинг на сайта си

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Jan 22, 2009 9:17 pm

Досаден си твърде. Един съвет, не приятелски, но пък добронамерен: научи се да спориш. Хинт - когато се опитваш да вкараш отсрещната страна като тема на спора, си правиш харакири. Като сравниш Любимеца с Роулинг или питаш Дагърстаб дали има награди колкото нея, доказваш единствено интелектуална импотентност.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Celeborn
Adept
Posts: 233
Joined: Tue Jul 05, 2005 10:59 pm

Post by Celeborn » Thu Jan 22, 2009 9:21 pm

Ми вие говорите така, че все едно сте равни. Особено когато давате оценки. Странно... Иначе просто ми стана забавно, какво лошо има, нали все пак Харвард имат нужда от ПР, дай да пратим някой по...
novembre
la città si accende in un istante
il mio corpo non si veste più di voglie
e tu non sembri neanche più così forte
come ti credevo un anno fa
novembre.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Jan 22, 2009 9:23 pm

Всъщност не е нужно да си равен на един автор, за да имаш мнение за него. Нужно е да разбираш от литература, а в една или друга степен всеки в тоя форум отговаря на изискването. Работата на лит-критика е да дава оценки, били те цифрови или не, а част от нас сме такива, ако ще и на свободна практика, от много години. Вече доколко сме успешни, това всеки си преценява сам за себе си. НО не е нужно да напиша световно-успешна септалогия, за да имам право да коментирам Хари Потър, която поредица, апропо, харесвам много. Проблем имам с авторката й.
And you can't dance with a devil on your back...

RAT400
Sorcerer
Posts: 383
Joined: Tue Jan 06, 2009 11:55 pm

Post by RAT400 » Thu Jan 22, 2009 9:24 pm

Честно казано, не съм забелязал някой някъде (в ШД тоест, най-вече в статиите) да дава крайни оценки на Роулинг освен тази, че е детска литература. Което, ако го оспориш, оспорваш половината й награди.

А да я сравнява с други автори може всеки. Дали благоприятно или не – това вече зависи от въпросния всеки :wink:

User avatar
Celeborn
Adept
Posts: 233
Joined: Tue Jul 05, 2005 10:59 pm

Post by Celeborn » Thu Jan 22, 2009 9:24 pm

Наистина няма да споря с теб. Не исках и обяснения, нито се интересувах колко я харесваш. Все пак мерси за изчерпателният отговор. Пиши на въпросната (съвет, не приятелски, но добронамерен) и се изяснете. Така се решавам проблемите, ако питаш мен.
novembre
la città si accende in un istante
il mio corpo non si veste più di voglie
e tu non sembri neanche più così forte
come ti credevo un anno fa
novembre.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Jan 22, 2009 9:28 pm

Внимание !
FANBOY ALERT :<

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Thu Jan 22, 2009 9:28 pm

Мило мое момче. Някой ден ще установиш, че светът не принадлежи на хората с капаци. Сега ще ти го разтълкувам. Може да нямам кой знае какъв талант в областта на рисуването, но това не ми пречи да преценя, че редовият драскач на графити в трамвая се намира на няколко вселени и осем измерения отдалеченост от Гоя да речем. Нищо, че не мога да изрисувам мацаниците със същата прецизност, с която ги е плескал възбуденият тийн. Може да не мога да пея като славей, но въпреки това бих могла да различа пискането на ЛиЛана от да речем мощното сопрано на Джоан Съдърленд. И така нататък.

Сега ще използвам пластелин, за да ти го обясня по-ясно. Гледай внимателно. В настоящия случай имаме нужда от известно количество обща култура, която сме натрупали и по тоя начин сме си създали критерии за оценяване. Понеже доста от нас са презрени сноби, ние можем да се похвалим именно с нужното количество обща култура. Разбира се, можеше и да нямаме такава, но вместо това би било възможно да сме инвестирали в производството на тоалетна хартия за отбрани селски клозети. Тогава можеше и да застанем на куц крак на въображаемия си връх и можеше да призоваваме злите хейтъри да коментират едва когато и те успеят да отпечатат някое и друго руло тоалетна хартия.

Кажи ако има нужда да го напиша по-бавно. Айде чао, че д-р Хауз ме зове.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

RAT400
Sorcerer
Posts: 383
Joined: Tue Jan 06, 2009 11:55 pm

Post by RAT400 » Thu Jan 22, 2009 9:32 pm

Направи спор с лични нападки и накрая даде неизпълним съвет, придружен с убийствена ирония :lol: :lol: :lol: Респект...

ПП: Е, Марфа го е казала по-добре...

User avatar
Celeborn
Adept
Posts: 233
Joined: Tue Jul 05, 2005 10:59 pm

Post by Celeborn » Thu Jan 22, 2009 9:35 pm

RAT400 wrote:Направи спор с лични нападки и накрая даде неизпълним съвет, придружен с убийствена ирония :lol: :lol: :lol: Респект...

ПП: Е, Марфа го е казала по-добре...
Кое е неизпълнимото? Има си сайт жената, има си мейл, има си начин за връзка. Константен факт е, че Рол знае английски == има комуникация...

Проблема не го виждам, иначе донякъде съм съгласен с Марфа, просто понякога отношението изглежда повече презрително, отколкото като "градивна и конструктивна критика" и даване на "адекватна оценка".

Е аз очАвадно не ви презирам, но да доста хора не ви харесват. Все пак съм тук, което значи, че ви харесвам.
novembre
la città si accende in un istante
il mio corpo non si veste più di voglie
e tu non sembri neanche più così forte
come ti credevo un anno fa
novembre.

RAT400
Sorcerer
Posts: 383
Joined: Tue Jan 06, 2009 11:55 pm

Post by RAT400 » Thu Jan 22, 2009 9:37 pm

Неизпълнимо в смисъл, че:

Познавам хора, опитвали да вземат интервю с Роулинг... и не е станало. Май не е толкова лесно достижима.

Да не мислиш, че ще му пише? Тя сигурно получава по четири гигабайта поща от фенове на ден и надали има време да чете всичките, камо ли пък да им отговаря... и дори да имаше и време, и желание, не мисля, че би ги използвала да отговаря на писма, не особено ласкателни за нея :)

User avatar
Celeborn
Adept
Posts: 233
Joined: Tue Jul 05, 2005 10:59 pm

Post by Celeborn » Thu Jan 22, 2009 9:39 pm

Опитът и грешката, мисленето е едно на ръка, резултата от опита вече е съвсем друго. Впрочем и аз познавам хора които са пробвали и са успели.
Пример: Андрей от Потър Мания.

ПП: На не толкова ласкателните отговаря в повечето пъти :twisted:
novembre
la città si accende in un istante
il mio corpo non si veste più di voglie
e tu non sembri neanche più così forte
come ti credevo un anno fa
novembre.

RAT400
Sorcerer
Posts: 383
Joined: Tue Jan 06, 2009 11:55 pm

Post by RAT400 » Thu Jan 22, 2009 9:41 pm

Е, добре, грешка. Моя.

User avatar
Celeborn
Adept
Posts: 233
Joined: Tue Jul 05, 2005 10:59 pm

Post by Celeborn » Thu Jan 22, 2009 9:42 pm

RAT400 wrote:Е, добре, грешка. Моя.
Не е грешка, просто не си бил информиран. Колкото до опита който направи един друг сайт, хм, не знам защо не е откликнала. Два сайта и писаха 3 пъти и винаги имаха отговор. За Бг сайтове става въпрос.
novembre
la città si accende in un istante
il mio corpo non si veste più di voglie
e tu non sembri neanche più così forte
come ti credevo un anno fa
novembre.

User avatar
Lubimetz13
Mistborn
Posts: 1307
Joined: Sun Feb 01, 2004 1:37 pm
Location: Sofia, BUL / Baltimore, MD

Post by Lubimetz13 » Thu Jan 22, 2009 9:56 pm

Celeborn wrote:Ми вие говорите така, че все едно сте равни. Особено когато давате оценки. Странно... Иначе просто ми стана забавно, какво лошо има, нали все пак Харвард имат нужда от ПР, дай да пратим някой по...
Естествено, че сме равни. Джоан Роулинг не е представителка на свръхраса, дошла от Космоса, и имам пълното право да я разглеждам като човешко същество. Дори, представи си, да я критикувам. Което аз не правя, между другото. Всъщност даже не критикувам теб.

Това, което критикувам, е болезнено смешната ти аргументация.

(Ако действително си мислиш, че университетът Харвард не отделя огромно внимание на PR-а си, кажи си и ще си замълча, за да не изгрубявам прекалено.)

Намесването на моите лични постижения, за които няма как да знаеш, както и намекът, че съм недостоен да обсъждам авторка на детски бестселъри, понеже тя е авторка на детски бестселъри, а аз - не, и, не на последно място, презумпцията, че ми минава през някъде другаде освен през центъра дали съм авторка на детски бестселъри (тоест немощното непряко обвинение, че завиждам на Джоан Роулинг и я мразя заради успеха й), като аргументи в литературна дискусия, са показателни за една злочеста незрялост на мисленето, от която само времето може да те излекува.

Дотогава, моля те, опитай се да се абстрахираш от йерархическата структура, насадена в главата ти, според която зависимостта "автор - читател" е нарастващо подобна на зависимостта "фараон Неферхотеп I - еврейски роб" колкото по-богат е авторът. Знам, че ти звучи логично, но, повярвай ми, за теб е по-добре да не споменаваш убежденията си. Просто се излагаш.

User avatar
Celeborn
Adept
Posts: 233
Joined: Tue Jul 05, 2005 10:59 pm

Post by Celeborn » Thu Jan 22, 2009 10:05 pm

Е ти сега се изкара... Единственото което мога да разбера е, че си се засегнал. И това поне не може да ми се изплъзне, може би отчасти на не чак толкова подсъзнателно ниво и това съм целял.

Тя не е от друга раса. И е писателка на детски книги, нещо което не е съвсем просто. Изискват се доста качества, говоря за нещо доста по- глобално, което уви на теб ти се изплъзнало за да разбереш.

Говоря за това как по време в което няма какво да си купиш за да нахраниш детето си, време в което в глава ти минават мисли за самоубийство и т.н. ти решаваш да стигнеш до нещо. Така сядаш, пишеш нещо, което впрочем става успешно. И не само успешно, но същото това детско книжле става най- четената книга както сред децата, така и на правителството. Обърни внимание на фактите, как започваш кариера от никой и стигаш до някой, някой който не само е един автор, а човек който се занимава крупно с благотворителност във много нива. Не се слагай равен с такъв човек, защото е не смешно а направо жалко.

И моето мислене е достатъчно зряло за да имам уважение към успехи, абстрахирам се от какъв тип, но успехи. И за накрая ти предлагам да й хвърлиш едно око: http://www.book.store.bg/c/p-p/m-569/id ... godin.html :D Може и да се пообогатиш с нещо, аз лично го правя всеки ден.

За финал тук не става въпрос за автор - читател или нещо подобно. Става въпрос за едно елементарно уважение, което твоята особа не демонстрира, който и каквото иска да ми говори. Което буди у мен единствено забавни емоции.

ПП: Харвард го правят значително по- добре от това, което ти смяташ. Но това е друг въпрос. Те зная, че качеството им е най- големият ПР.


Edit Yan: Ще ти цитирам нещо от линка дето си го дал: *Да знаeш кoга да cпpeш и кoга да пpoдължиш . Сещай се.
novembre
la città si accende in un istante
il mio corpo non si veste più di voglie
e tu non sembri neanche più così forte
come ti credevo un anno fa
novembre.

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 13 guests