My Bluberry Nights/ Боровинкови нощи

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
Ludmila76
Adept
Posts: 200
Joined: Fri Apr 04, 2008 12:27 pm
Location: Sofia

My Bluberry Nights/ Боровинкови нощи

Post by Ludmila76 » Mon Jun 16, 2008 6:44 pm

Бързам да кажа, че не съм фен на Кар Уай - филми с красиво гримирани азиатци не ми харесват, може би и заради дълбоко вкорененото ми убеждение че от азиатците не стават добри актьори. Но този филм ме привлече (вероятно защото хапнах вкусно преди да го гледам). Самата идея да гледам Джъд Лоу в някаква многопластова притча за търсенето на Истинската любов много ми допадна, защото това просто му се отдава (справка - "Мъдростта на крокодилите").
Определено филма е стилен и някак нереалистично пропит с оранжева светлина сякаш като в сън; действието поставя акцент по-скоро върху фона и дребните детейли, отколкото някакви кардинални въпроси и като цяло е по-важно не какво се случва, а как се случва. Това, което пречи на човек да се отпусне и да попива е диалога - просто идва в повече. Има и много добри моменти като изповедта на един алкохолик, гневни монолози и заредени с внушение ежедневности. Не знам дали да го препоръчам, тъй като възприемането на този филм е много тясно свързано с това как се чувствате когато седнете да го гледате. За мен филма не е гениална творба, а просто добър разказ за търсенето на ново начало и пътуването към разбирането какво точно иска едно момиче.
But I, being poor, have only my dreams;
I have spread my dreams under your feet;
Tread softly because you tread on my dreams

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Mon Jun 16, 2008 6:57 pm

Бе аз съм навит и без това. Кажи само наистина ли има добра кинематография (тва за оранжевото много ми хареса).
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
Ludmila76
Adept
Posts: 200
Joined: Fri Apr 04, 2008 12:27 pm
Location: Sofia

Post by Ludmila76 » Mon Jun 16, 2008 7:05 pm

би ли дефинирал "добра кинематография" ?
But I, being poor, have only my dreams;
I have spread my dreams under your feet;
Tread softly because you tread on my dreams

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Mon Jun 16, 2008 7:13 pm

Всеки кадър да е като картина. Осветлението, ракурса/гледната точка, фокуса, движението на камерата - всичко трябва да е изчислено до милиметър и изкуство само по себе си. :)

Кинематографията ми е сред най-важните неща в един филм (ако не и най-важното), а личните ми предпочитания са в полза на смайващи пейзажи, наситени красиви цветове и - нещо, което точно Кар Уай прави - арт кадриране на лицата при диалог.
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
Ludmila76
Adept
Posts: 200
Joined: Fri Apr 04, 2008 12:27 pm
Location: Sofia

Post by Ludmila76 » Mon Jun 16, 2008 7:18 pm

тогава да. Може би не като картина, а по-скоро авангардна фотография...Нора Джоунс обаче не е достатъчно добра за да изнесе емоцията която е заложена в нейната героиня. Натали Портмон и Джуд Лоу както винаги радват окото.
But I, being poor, have only my dreams;
I have spread my dreams under your feet;
Tread softly because you tread on my dreams

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Mon Jun 16, 2008 8:20 pm

не че нещо нали, ама графично кино не е синоним на "добра кинематография".

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Mon Jun 16, 2008 9:07 pm

Никой не е казал "графично кино", но и така да е, би било само пример (за добр. кинем.). :)
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
ifadriana
Mistborn
Posts: 1344
Joined: Tue Jul 03, 2007 7:06 pm

Post by ifadriana » Tue Jun 17, 2008 1:08 pm

Първо мислех да напиша мнооого пространно ревю, после мислех въобще да не пиша нищо, но се отказах и от двете си намерения.

Красиво. Просто няма по-точно определение за филма. Камера, която обича зрителя от начало до край. Камера, която обича Нора Джоунс от начало до край. Камера, която обича Джъд Лоу. Той пък от своя страна просто омагьосва много деликатно Нора, а Нора омагьосва живота си. Химия, но ненатраплива. Една от най-красивите екранни целувки евър, заснета по феноменален начин.

Саундрак, който ще си купя.

Натали Портман, която играе чудесно. Слаби поддържащи роли няма.

Проста историйка, много истинска. Филм, сниман с малко пари, но виртуозна режисура.

Толкова от мен. :) Дояде ми се боровинков пай.
VMITW!

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Tue Jun 17, 2008 1:11 pm

Типичен Уонг Кар Вай филм с две думи. ;)

Адриана, ако можеш да дадеш инфо кога ще се появи филма в Пловдив, ще съм изключително благодарен.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
ifadriana
Mistborn
Posts: 1344
Joined: Tue Jul 03, 2007 7:06 pm

Post by ifadriana » Tue Jun 17, 2008 1:15 pm

Ами нямам идея, филмът се дистрибутира тук от Съни. Ще поразпитам, ако искаш.
VMITW!

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Tue Jun 17, 2008 1:25 pm

:oops: Никога нямам идея коя компания кой филм дистрибутира.

Ако не ти е проблем да разпиташ, ще съм много благодарен за инфо по въпроса.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
DELgado
Elder God
Posts: 5427
Joined: Thu Jan 04, 2007 3:10 pm

Post by DELgado » Tue Jun 17, 2008 3:26 pm

Филма е меко казано страхотен. Поне на мен ми въздейства на всички нива – визуално, музикално, идеино. Но определено не е за всеки. Но затова ще напиша малко по-надолу. Досега не бях гледал нито един филм на Уонг Кар Вай. С този въпросния определено успя да ме спечели да си потърся и изгледам останалите му филми. От това което чета из нета мисля, че няма да се разочаровам.

Първото, което ме впечатли, беше камерата. Страхотен подбор на гледни точки. Обожавам такива похвати. Като примери ще спомена следните два момента още от самото начало на филма:
- Джуд Лоу си говори с въпросната Нора Джоунс и си чисти кафенето. Камерата снима от вътрешната страна на мръсна витрина и двамата се виждат размазано и нефокусирано. Той се доближава до витрината, напръсква с препарат и я измива. И вече всичко си идва на фокус. През цялото това време те продължават да си говорят.
- Двама души се сбиват във въпросното кафене и Джуд Лоу се намесва в мелето. През целия бой гледната точка е през охранителната камера на тавана, която е развалена и предава ужасен образ. След екшъна нашия се приближава до въпросната камера и я оправя (съответно картината се оправя)

Друго забележително нещо е страхотните цветни филтри, през които е прекарано почти всичко. Получило се е страшно красиво. Имаше сцени, където буквално ми се доплакваше от красотата на екрана. И това въпреки факта, че филма е ужасяващо евтин. Целия се развива почти само в затворени помещения и в една кола.

Основната история е доста простичка. Но пък покрай нея се заплитат и разплитат още две такива. И двете са страхотно измислени и изпипани.

Всички актьори дават най-доброто от себе си. Просто няма слаба роля. Освен може би тази на Нора Джоунс. Ама според мен просто по сценарии си е била такава. Тя е просто наблюдателя, човека през очите на когото, наблюдаваме действието на екрана. Просто на фона на феноменалните изпълнения на Джуд Лоу, Натали Портмънт, Рейчъл Уайз и David Strathairn (не знам как се пише на български) нейната роля е малко безлична. Но пък тя е свързващото звено. Изпълненията на останалите актьори обаче направо си плачат за Оскар.

По принцип не обичам филми с близки планове на лицата на героите. Но специално в този, заради невероятната актьорска игра, ми се сториха съвсем на място.

Всички акьори на ерана изглеждаха и се държаха болезнено реално. Съвсем като истински, реални и живи хора. В нито един момент не почуствах че гледам филм. Не се сещам дали някога съм гледал друг филм с толкова реални образи. В нито един момент не почуствах, че някой прави нещо нелогично или нещо, което аз не бих направил на негово място. Страхотен сценарии в това отношение.

Музиката е божествена. И аз ще си набавя саундтрака на всяка цена. Въпреки че не знам дали без визията на филма ще ми въздейства по този начин.

Единствения недостатък на филма е, че основната история е почти никаква. Но пък другите две истории, вплетени в нея, са достатъчни за направата на филми само по тях.

Просто филма е за болката на едно разбито сърце. За преодоляването й и за любовта. Аз лично се почуствах емоционално изцеден, когато започнаха финалните надписи.

За малко да забравя за
ifadriana wrote:Една от най-красивите екранни целувки евър, заснета по феноменален начин.
Може би най-красивата и въздействаща такава, която съм виждал на екран. Толкова нежност, красота и страст имаше в нея, че чак болеше.

В заключание бих казал, че препоръчвам филма на всеки, който иска да види една невероятно красиво заснета притча за влюбването. А мен ме очаква едно, надявам се много приятно, запознаване в дълбочина с творчеството на Уонг Кар Вай. :lol:
I am Fire! And LIFE INCARNATE! Now and forever . . . I am PHOENIX!

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Tue Jun 17, 2008 3:31 pm

Въх...... Адриана - а докато съм писал това, и Валери - са описали филма така, че просто нямам какво да добавя... Актьорската игра (мдам, на всички) е прекрасна, снимачната техника е прекрасна, историята е... някак истинска.

Всъщност мога да добавя само едно: едно от нещата, които най-много ме грабнаха в снимачната техника, беше това, че при толкова много близки планове (а то друго имаше ли?) никъде нямаше ретуширане, никъде нямаше изглаждане, никъде нямаше фалшив блясък. Дори и...
Spoiler: show
...Лезли, която трябваше да бъде баш бляскавата, прекрасната, издокараната, haute couture мацка - дори и тя имаше дребен дефект на уж изящно поддържаното лице.
Филмът е просто... истински.
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Tue Jun 17, 2008 3:40 pm

DELgado wrote:А мен ме очаква едно, надявам се много приятно, запознаване в дълбочина с творчеството на Уонг Кар Вай. :lol:
препоръчвам ти "чункин експрес", "паднали ангели", "in the mood..", "2046" в тоя ред и -преди- да изгледаш първите му филми, ако стигнеш до тях.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Tue Jun 17, 2008 3:56 pm

+1 на последният пост, с уговорката, че още не съм гледал Fallen Angels.

BTW, Валка, поне на ИМДБ повечето отзиви са, че това е един от по-слабите филми на Уонг Кар Вай, така че смятай за какво става въпрос при него. ;)
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests