Расов въпрос

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Расов въпрос

Post by shayhiri » Fri May 23, 2008 8:48 pm

Светът наистина вече е едно голямо село и нищо не ни спира да пътуваме, работим и живеем където и да е - освен собствената ни слабост. Но не това е темата тук, а някои от възможностите, които биват предоставяни.

Смятате ли, че бихте могли (в хипотетична ситуация и при равни други условия) да се забиете/залюбите/ожените (whatever rocks your boat) с представител на друга раса/етнос? А бихте ли искали?

Давам първоначална индикация за моето мнение с ето тази снимка на актриса с баща скандинавец и майка китайка (сигурно сте я виждали в Смолвил, аз се радвам, че ще я видя в Стрийт Файтър февруари): http://www.imdb.com/media/rm2097191680/nm0471036

едит: абс. секви мнения са more than welcome, вкл. ала Пъгсли "е една блажна мулатка не бих върнАл" такиви :)
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
BaYa
Forsaken
Posts: 3002
Joined: Thu Jul 27, 2006 10:20 pm
Location: На топличко, във въображението ми!
Contact:

Post by BaYa » Fri May 23, 2008 9:21 pm

Аз само да се опъна. Лично не съм съгласна с термина "раса". Защото смятам , че всички хора са от една раса - човешката. Това, че след това еволютивни (?) адаптации са ги "направили" малко различни на вид, не ни прави различни раси.
Научната част от форума да ме поправи, ако съм в доказуема грешка, разбира се! :?

За влюбването, основният въпрос и мулатките - но къмент. :roll:
Luxury is a matter of having options!!!
Не е по-богат който има повече, а който се нуждае от по-малко!
¡Hagas lo que hagas - la cagas!!

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri May 23, 2008 9:33 pm

Ти въобще знаеш ли какво означава раса? :lol:
Хората са един вид но има различни раси.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B0%D1%81%D0%B0

User avatar
Daggerstab
Arcanist
Posts: 860
Joined: Wed Feb 04, 2004 6:31 pm
Contact:

Post by Daggerstab » Fri May 23, 2008 9:38 pm

"Race" на английски (явно и на някои други езици) в началото е било синоним на "вид".

Освен това повечето генетици/антрополози са на мнение, че расите са доста изкуствено и произволно разделение, да не говорим, че не могат да се споразумеят колко са класическите.

Така че, да, Бая е донякъде права. (И прилагателното е "еволюционни".)

На мен лично ми е по-голям проблем културата/езика/религията.
Дагърстаб. Точка.

Предупреждение: Имам лошия навик да споря. Освен това страдам от черен хумор и изблици на сарказъм.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri May 23, 2008 9:43 pm

Дайте да не се хващаме за думите и за това кое какво означава- Шайха е задал въпроса достатъчно ясно и има предвид това което е общоприетия смисъл на български.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Fri May 23, 2008 9:56 pm

Сам хокингс от Винету 1 - "Че какво като е индианка? Аз и за негърка бих се оженил стига да не е черна"

Като цяло нямам проблеми, но някои отсенки на кафявото са ми естетически неприятни (мигрирали индийци), но това се дължи предполагам на средата в която съм отраснал ...
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
BaYa
Forsaken
Posts: 3002
Joined: Thu Jul 27, 2006 10:20 pm
Location: На топличко, във въображението ми!
Contact:

Post by BaYa » Fri May 23, 2008 10:04 pm

Daggerstab wrote: (И прилагателното е "еволюционни".)
Миси!!! :blush:

А ако "раса на български значи същото ...
Daggerstab wrote:"Race" на английски (явно и на някои други езици) в началото е било синоним на "вид".
,
съм съгласна с термина.

Аз имах предвид по-скоро, че черният е черен като еволюционна адпатация, а не понеже е от друга порорда!! Примерно де.

За мен, е доста по-интересно характер, ценностна (?) система и изобщо - как гледа на живота. От колкото, какъв цвят е!?! :roll:
:mrgreen:
Luxury is a matter of having options!!!
Не е по-богат който има повече, а който се нуждае от по-малко!
¡Hagas lo que hagas - la cagas!!

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri May 23, 2008 10:28 pm

А ако "раса на български значи същото ... Daggerstab wrote:
"Race" на английски (явно и на някои други езици) в началото е било синоним на "вид".
,
съм съгласна с термина.
Е добре де не прочете ли линка да разбереш че на български раса никога не е означавала вид или порода.

За мене няма неприятна естетически раса- всичко зависи от човека.

User avatar
BaYa
Forsaken
Posts: 3002
Joined: Thu Jul 27, 2006 10:20 pm
Location: На топличко, във въображението ми!
Contact:

Post by BaYa » Fri May 23, 2008 10:35 pm

За порордата, не съм имала никакво намерение да обидя! :blush:

И извинявай, но линка го прочетох. И ако искаш да ми кажеш, че трябва да се водя по Уикито. Или да изхождам от това което се пише там, намирам инициативата за много интересна, но няма да стане! Ще вдяна едва когато, черно на бяла, се публикуват сериозни научни трудове и доказателства по въпроса. И казвам сериозни, а не нов инструмент за нечия си макар и подмолна идеология. :roll:
Luxury is a matter of having options!!!
Не е по-богат който има повече, а който се нуждае от по-малко!
¡Hagas lo que hagas - la cagas!!

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri May 23, 2008 10:38 pm

Виж сега ако искаш ще извадя учебника по биология за 8 клас и ще ти го цитирам от там. Точно там където съм дал линка си е определение което се учи в България. Така го възприемат и 99% от хората в България (както е дадено в определението). Дали е правилно или не няма никакво значение в случая. Важното е в какъв смисъл е зададен въпроса.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Fri May 23, 2008 11:25 pm

По темата - да, нямам проблем да се "забия" с друга раса, даже бих си осиновила дете от друга раса. Мъже харесвам секви - допадали са ми и негри и монголоиди. Май само аборигените нещо не ме грабват. Всъщност, мен сексуално повече ме възбужда излъчването, което има даден мъж - нямам фетиши за дължина на косата, цвят на очите и прочее шитз. Все пак май харесвам по-височките мъже, бидейки сравнително висока сама по себе си. Това намалява броя на потенциалните ми обекти на интерес сред монголоидите, но пък многочислеността на расата им компенсира...

Някой каза нещо за индийците - и сред тях има готини, но повечето са доста зле по моите естетически критерии. Въобще етноси, в които мъжете масово са с мустаци и са някви по-дребни, не ги намирам за особено привлекателни. Това автоматично премахва и голяма част от арабите и въобще т.нар. "кафяви" хора. Изглеждат ми някак мърляви. Болшинството поне, не казвам, че и сред тях няма красавци.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Skywalker
Warmage
Posts: 1123
Joined: Tue Jan 20, 2004 10:42 am
Location: Sofia

Post by Skywalker » Sat May 24, 2008 12:38 am

БИХ ТАКАЛ КИТАЙКА :lol: :lol:

Бобсън
Arcanist
Posts: 779
Joined: Fri Feb 08, 2008 11:34 pm

Post by Бобсън » Sat May 24, 2008 7:32 am

BaYa wrote:Аз само да се опъна. Лично не съм съгласна с термина "раса".
Много ме израдва с горното!!! Имам да те черпя!!!

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Sat May 24, 2008 8:30 am

Daggerstab wrote:"Race" на английски (явно и на някои други езици) в началото е било синоним на "вид".
Вярно е. Нещо повече, сега, понеже се занимавам с един стгр. текст, налага ми се да сравнявам с англ. преводи от началото на миналия век и забелязвам, че много често с "race" превеждат думи, означаващи "род" , "племе" или просто "население" на определен район.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19286
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sat May 24, 2008 2:14 pm

Еми не знам кога как е било, но в момента на български език "раса" определено не е синоним на "вид" и точка.

"Човешката раса" е литературна приумица, нежели биологично-антропологично определение. И да, "раса" е термин, подобен на "порода". Неслучайно "расов" и "породист" при животните са с доста близка семантика, въпреки че не се говори за раси при животните, а само при хората. Колко до класическите, аз ги знам като: бяла, негровидна, монголоидна, индианска и аборигенска. Но както вече стана дума, те са малко размити, на първо място индианската е някъв поразвлачен клон на монголоидната, на второ бялата още я делят на кавказки и на средиземноморски тип и т.н. и т.н.

На въпроса - ами, трудно, честно казано. Повечето представители на другите раси не ме привличат много, но ако трябва да съм честен, не ме привличат много и повечето представителки на бялата раса :mrgreen: Изключително харесвам един тип жени, които аз им викам полинезийско-филипински тип, но не знам дали е точно така :mrgreen: с матова кожа (по-светла от индийската), с бадемови и скосени очи (но не дръпнати), с черни коси. Ей от тия всяка зимам :)

Но определено не споделям възхищението на света към мулатките (не че няма хубави, но не е расово) и много рядко може да ми се хареса негърка наистина.
This is it. Ground zero.

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot], Semrush [Bot] and 19 guests