Орсън Скот Кард унищожава Роулинг на сайта си

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon May 05, 2008 1:21 pm

Но пък добави последното изречение след като бях написал отговора си, тъй че нямаше как да го разбера преди това ;)

Бтв, изпуснал бях няколко поста, не знам как, например тоя с линка на Дем. Доколкото схващам от него обаче, това е нещо в стил "обществото ни се гради на хетеросекуалност, възпроизвеждането - и то, тъй че wtf is the deal with all the gay festivals?", с което съм общо взето солидарен. То си е форма на хомофобия, признавам, но по-скоро такава към показността на обратните, отколкото към сексуалните им предпочитания.


Второ бтв - многоженството е отхвърлено в мормонската религия някъде от над 100 години, поради некви политически причини. В момента въпросното се приема/практикува само от неква мормонска секта, чието име забравих, имаше некви светии, стотен ден или нещо подобно. От нея е Брандън Сандерсън примерно :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Mon May 05, 2008 3:12 pm

Да се върнем към оригиналната статия, че хомофобската дискусия ми е скучна.
Moreover, she is desperate for literary respectability. Even though she made more money than the Queen or Oprah Winfrey in some years, she had to see her books pushed off the bestseller lists and consigned to a special "children's book" list. Litterateurs sneer at her work as a kind of subliterature, not really worth discussing.

It makes her insane. The money wasn't enough. She wants to be treated with respect.
Този пасаж ми се струва някак не на място и ненужно заядлив. Първо, Кард няма как да знае дали Роулингс наистина е "desperate for literary respectability". Второ, не виждам връзката между делото, за което става въпрос, и признанието на критиците. Дори и Роулингс да го спечели, това по никакъв начин няма да я направи по-популярна сред академичните среди.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon May 05, 2008 3:14 pm

Ми връзката е, че е изтрещяла от това, че като цяло сериозната критика не я счита за сериозен автор, и е почнала да върши простотии вече.
And you can't dance with a devil on your back...

Dragonsnake
Farmer
Posts: 61
Joined: Sun Apr 22, 2007 8:09 pm
Location: Earth, Solar System, Milky Way galaxy

Post by Dragonsnake » Mon May 05, 2008 6:30 pm

Защо да се отнасяш джентълменски с една простачка, която няма да разбере че го правиш от уважение към себе си ? "Грубо в мазъка" - белким осъзнае че книгата и е в една категория с "Пипи Дългото чорапче"...
"My motto is: Misinformed opinion." Jeff Somers

User avatar
Celeborn
Adept
Posts: 233
Joined: Tue Jul 05, 2005 10:59 pm

Post by Celeborn » Mon Jun 02, 2008 8:40 pm

Такам, изчетох въпросната статия и честно казано долових грам злоба в нея. Но друго ми направи впечатление:

1. Роланд не знам как така прецени кой е най- добрият американски фантаст, но ще ти кажа само едно едва ли е точно този и впрочем смятам, че си заблуден, ако се разходиш и попиташ 90% от Американците те дори няма да го знаят повярвай ми.

2. Относно световните признания смятам, че е нелепо да ангажираш с такова мнение, Роулинг има такива големи признания като почетен Орден от Кралицата на Англия и предстоящ от университета "Харвард" къдещо именно тя ще открие годината, а повярвай ми ако попиташ хората от САЩ наградата на по- горе споменатия университет значи повече и от "Хюго" и от всички други.

3. За Парите смятам, че да се сравняват е все едно да сравняваш Еквадор и САЩ, просто всички знаем, че Роулинг има толкова пари, че както беше казано някъде ако останалите 99 най- богати автори в света се съберат няма да им стигнат парите и за половината от нейното състояние.

4. Прави ми впечатление, че понякога си крайно груб и на моменти даже злоба се усеща в думите ти, което ме изненадва за толкова умен човек като теб. И другото което забелязвам е честата ти смяна на мненията, малко като ветропоказател, което впрочем е типично за българина, но уви не е полезно смятам аз.

И напоследно не ангажирам разбира се никого с мнението си, и естествено то важи само за мен, но всъщност не се стърпях просто да отбележа моите наблюдения.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Jun 02, 2008 8:44 pm

Celeborn Dumbledore wrote:1. Роланд не знам как така прецени кой е най- добрият американски фантаст, но ще ти кажа само едно едва ли е точно този и впрочем смятам, че си заблуден, ако се разходиш и попиташ 90% от Американците те дори няма да го знаят повярвай ми.
Всъщност казах най-популярния. Има чудовищна разлика, в която се корени и причината Роулинг да не е чак толкова добър автор, а да е толкова успешна :) Що се отнася до 90% от американците, те няма да знаят КОЙТО И ДА Е писател, кво остава за фантаст :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Celeborn
Adept
Posts: 233
Joined: Tue Jul 05, 2005 10:59 pm

Post by Celeborn » Mon Jun 02, 2008 8:49 pm

Абе знаят Уолт Уитман всички го знаят, както впрочем Дикенс, Майкъл Кънингам от техните и т.н.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Jun 02, 2008 9:05 pm

Сигурен съм, че е така...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Blade
Farmer
Posts: 51
Joined: Fri Mar 02, 2007 11:17 am
Location: bourgas/sofia
Contact:

Post by Blade » Sun Jul 06, 2008 7:56 pm

Бас държа, че Кард е много по-наясно от всеки в този форум с това, което изживява горката Роулинг. Все пак и двамата са световно известни писатели и е нормално той да знае нещо повече за нея, отколкото ние простосмъртните. Надявам се, че не е нужно да навлизам в подробности и да обеснявам защо това е така. Също така съм сигурен, че Роулинг таи в душицата си огромна доза неудовлетворение, защото е пределно наясно с литературната стойност на детските романчета, които е написала, както и мнението на сериозната критика за произведението й. Достатъчно би й било да влезе в кой да е рандъм форум, в който списват средно-интелигентни хора, четящи фентъзи и фантастика, за да получи неприятен послевкус за цялата вечер. За хората, които смятат писането и книгите, за нещо повече от прост занаят за вадене на парици, Дж. К. Роулинг е просто маркетингов продукт с минимална културна стойност и ТЯ ГО ЗНАЕ...

Аман от злобни, комплексирани милионери... деа!
And to the fire-ey'd maid of smoky war
All hot and bleeding we will offer them:
The mailed Mars shall on his altar sit,
Up to the ears in blood...
Shakespeare

inkheart
Paragon
Posts: 623
Joined: Tue Jul 27, 2004 5:38 pm

Post by inkheart » Mon Jul 07, 2008 2:51 am

2. Относно световните признания смятам, че е нелепо да ангажираш с такова мнение, Роулинг има такива големи признания като почетен Орден от Кралицата на Англия и предстоящ от университета "Харвард" къдещо именно тя ще открие годината, а повярвай ми ако попиташ хората от САЩ наградата на по- горе споменатия университет значи повече и от "Хюго" и от всички други.
Небюла и Хюго вече се дават под път и над път :mrgreen: Тъй де, склонен съм да се съглася с теб :wink:

User avatar
sauron
Paragon
Posts: 616
Joined: Wed Jan 14, 2004 8:50 pm
Location: Middle Earth

Post by sauron » Mon Jul 07, 2008 2:55 pm

:monkey:
Без коментар за големите признания на Роулинг.
Where I was
I had wings that couldn't fly
Where I was
I had tears I couldn't cry

User avatar
Untitled
Commoner
Posts: 48
Joined: Thu Sep 18, 2008 9:00 pm

Post by Untitled » Tue Jan 20, 2009 8:51 pm

А този Лексикон направил ли е все пак някакви пари? Защото ако е бил по-известен или търсен от останалите продукти, свързани с Хари Потър, би било логично Роулинг да се опита да подреже крилцата на автора. В статията не видях колко точно е направил човека от продажбите, но наистина, ако всичко, което е свързано с HP наранява чувствата на авторката му, защо ли тя да не съди останалите автори на гидове към света на Хари Потър? Не знам, струва ми се малко подозрително защо точно този е избрала да съди.

В края на краищата, на българския пазар също има подобни работи, и те не са забранени. А всички тези продукти, свързани с тая поредица, чаши, дневници, шапки и т.н.-използването на темата в тях не е било отказано, защото Роулинг получава някаква облага от продажбите им.
Но всъщност тук не става дума за продажби, а за "авторско право"...лично на мен ми се струва че тя се опитва прекалено много да бъде на върха. Книгите й може да се продават, но се развалиха когато започна да убива хора безцелно и да проповядва, че няма победа без жертви. Ако ще и да е капризно, можеше да напише книгите си по-добре, можеше също да се държи по-интелигентно.
''За мен това малко момченце, застанало пред бронзовия кораб на пустинята , постепенно започва да се превръща в символ на човека, изправен пред монголоидните очи на вечността. Зад тях, безнадевдна и безкрайна, се сивееше вълнообразната пустиня. Възможно е и ние с вас да сме там някъде!...Не настоявам!''

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Jan 21, 2009 8:52 am

Никакви пари не е направил, понеже тъй и не беше издаден. Роулинг го спечели делото.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Celeborn
Adept
Posts: 233
Joined: Tue Jul 05, 2005 10:59 pm

Post by Celeborn » Wed Jan 21, 2009 2:41 pm

Roland wrote:Никакви пари не е направил, понеже тъй и не беше издаден. Роулинг го спечели делото.
Евала за което. :D
novembre
la città si accende in un istante
il mio corpo non si veste più di voglie
e tu non sembri neanche più così forte
come ti credevo un anno fa
novembre.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Jan 21, 2009 6:14 pm

Бъди по-прост.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests