За или против смъртното наказание?

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Sat May 29, 2004 9:51 am

Хаха! Ако знаех за това страшно оръжие, никога не бих си позволил да противореча. НИКОГА! Ами страшно си е....
А тъй като спора наистина отиде на майната си, а и ми се струва, че като цяло темата се поизчерпа. Всеки си каза своето, другите си направиха труда да попрочетат и да измислят, защо не е прав. И най- важното никой не си промени мнението. Всъщност ставало ли е това някога във форума? И т.н.
Та значи, викам, ако някой иска да спори за религията, да открива нова тема и да се избиваме там, че тука много трупове се натрупаха, задръсти се нивото...
:)
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
Lyolyo
Commoner
Posts: 34
Joined: Fri May 28, 2004 5:56 pm
Contact:

Post by Lyolyo » Sat May 29, 2004 9:56 am

Абсолютно съм съгласен че темата се изчерпа!
Иначе във форумите често се случва някой да си промени мнението по даден въпрос, но специално по тази тема това да стане е доста трудно, защото всеки има собствено виждане и разбиране по този въпрос и може много трудно да се съгласи с друго коренно различно мнение. ;)
Image

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Sat May 29, 2004 10:03 am

Хм... Тук всеки си има собствено виждане и разбиране по всеки въпрос и е напълно невъзможно да се съгласи с друго, коренно различно мнение. Ето, защо го обичам този форум! :)
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5773
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Sat May 29, 2004 1:17 pm

Според мен по темата (или поне по разклоненията) може още да се говори, но наистина май на всички им омръзна. Съжалявам, че не бях тук по-рано, а сега вече е късно.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Lyolyo
Commoner
Posts: 34
Joined: Fri May 28, 2004 5:56 pm
Contact:

Post by Lyolyo » Sat May 29, 2004 9:28 pm

Никога не е късно ;)
по добре късно от колкото никога ;)
Image

Hagal
Commoner
Posts: 30
Joined: Sat May 29, 2004 1:19 pm

Post by Hagal » Wed Jun 09, 2004 10:43 am

Аз значи се чудих дали трябва да сложа нов топик за тази тема, но реших, че и тук може.Дано не ми се карате много :oops:
Евтаназията-смърт.Смъртното наказание-убийство.Евтаназията-убийство.Не смятам, че нещата са така.По скоро намирам общо в двете теми.Трябва ли да бъде позволена евтаназията, като цяло в човешкото общество?Или това пак е убийство? Изхождайки от това, че никой не може да отнема човешки живот, явно не трябва да я има.Но ако смъртта се явява спасение , тогава какво?Хипократовата клетва , до колкото съм запозната, не позволява отнемането на човешки живот, тоест ако лекаря "УБИЕ" за да помогне, нарушава клетвата си.Обаче , ако човек е в съзнание и поиска да го убият, защото не иска да живее повече , тогава какво ? Пак не може !?
Та така...Снощи чух много мнения по въпроса и от лекари и от хора, които не се занимават с това.Лекарката беше ЗА , а другите против...Обърках се , та убийство ли е или помощ ?

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Wed Jun 09, 2004 1:07 pm

Убийство е. Технически погледнато си е убийство. Въпреки това аз съм за евтаназията. Един вид като благородната лъжа...
Човек трябва да има право да избира сам дали да живее. Някои иска да умре. Ами това си е неговия живот...
....
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11241
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Wed Jun 09, 2004 1:38 pm

Аз съм "за" евтаназията. Твърдо. Когато един човек агонизира и морфинът даже вече не помага, когато напълно е изгубил всякакво достойнство и просто не е в състояние да се обслужва сам, смятам, че има поне право да реши да прекрати страданията си. Отнемането на това право за мен е "смърт чрез мъчения", маскирано под булото на някакви благородни доводи. Нехуманно е. Това е поредната бариера, която трябва да съумеем да прескочим.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Jun 09, 2004 1:46 pm

Също "за", като дори отивам дотам, че смятам, че докторите също трябва да имат правото да вземат такива решения. Понеже често се случва пациентът да не може сам да отговаря вече за себе си. А сме се нагледали (в "Спешно отделение" де, ама все пак...) на случаи, в които разни роднини "не могат да понесат мисълта" и прочее шибании и заради тях човекът се мъчи.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Jun 09, 2004 8:26 pm

За - но само пациентът да решава, при доказано необратимо летално заболяване различно от "живот".
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Daggerstab
Arcanist
Posts: 860
Joined: Wed Feb 04, 2004 6:31 pm
Contact:

Post by Daggerstab » Wed Jun 09, 2004 10:02 pm

Може да прозвучи жестоко, но вярвам, че всеки има право сам да управлява живота си и съответно - да избира края си. Ако е неизлечимо болен, и му се прище да умре - моля, нека сам захапе пистолета и не тормози околните с морални дилеми...
Що се отнася до "спирането на апарата" (т.е. когато пациентът е в безсъзнание), резервите ми произтичат от въпроса кой ще упражнява контрола... Защото е много трудно да отделиш живота от смъртта. Спомням си един случай, който разказа една от сестрите в болницата (лежах месец заради пневмония миналата година). Ставаше дума за дъщеря и, която бива жестоко помелена от БМВ (пиян шофьор в сезона на абитурентските). Момичето лежи няколко седмици в коматозно състояние в КАРИЛ (буквално била разглобена - едното и око висяло на мускули и нерви). Майка и се е грижела за нея, и в същото време активно търсела лекар, който да се наеме да направи толкова рискована операция. Други биха се отказали, и хората и казвали в лицето, че няма надежда... Както и да е - накрая намират способен и свестен хирург, и оправят момичето (макар че след операцията по нея е имало повече желязо, отколкото в Терминатор). Любопитен факт - въпросната сестра беше заклета спортистка, и на 40 изглеждаше с десет години по-млада. Дъщеря и пък била не по-малко заклет фен на екстремните спортове, и имала вече няколко сериозни травми преди БМВ-то. Няколко дни след като и махнали последните пластинки (от главата) отишла да скача с бънджи...
Дагърстаб. Точка.

Предупреждение: Имам лошия навик да споря. Освен това страдам от черен хумор и изблици на сарказъм.

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Thu Jun 10, 2004 3:42 pm

И аз имах, пардон, имам един братовчед, който беше решил да мине през живота по краткия път. Нагълта малко повечко фенобарбиталче. И тъкмо да го отпишат и взе, че се свести...
Да не забравяме, че това са изключения! Що се отнася до спирането на апарата- само ако е ясно, че за този човек няма шанс. Знам, че едва ли има случаи в който всичко да е 100% ясно, но все пак, чудеса стават твърде рядко....
А пистолета, който трябва човек сам да лапне и да дръпне спусъка... Грубо е. Все пак моралния въпрос стои. Нечия съвест (на този, който ще му зареди пистолета) ще бъде подложена на "изпитание"...
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5773
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Thu Jun 10, 2004 9:09 pm

"За" евтаназията, но не друг да взима решението. То няма какво толкова да се пише за това според мен, всичко си е ясно. Не мога да проумея аргументите "против".

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Thu Jun 10, 2004 9:42 pm

Да, и аз не мога да проумея аргументите "против". Ако някой иска да прекрати живота си, защо да му пречим? Аман от криворазбран хуманизъм. Някъде четох, че в Дания всеки може да попълни някакви формуляри и да определи иска ли в случай на безнадеждно заболяване и кома, "да му дръпнат шалтера", така да се каже, което за мен е добро решение на проблема.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests