Какво е PC и конзола през 2013?

Всичко, което ви вълнува около голфа, бингото и стрип-покера...

Moderator: AlDim

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Wed Jan 09, 2013 4:28 am

В този ред на мисли един колега разполага с аудио система за 5000 долара и гледа да слуша всичката си любима метъл музика на плочи. Според всички фенове това дава неповторимо богатство на звука. :) Така че примерът на RRS е много точен като сравнение с малцинството от хардкор ПеЦе геймъри.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Wed Jan 09, 2013 11:16 am

Ами не, сравнението е много неадекватно. Защото колкото и качествени да са грамофонните плочи, имат дигитална алтернатива и тя също е качествена. В моя случай дори не става въпрос за това. Новите устройства все още не представляват алтернатива за мен, дори да не бях геймър, пак щях да имам нужда от PC-то си за да си върша ежедневната работа и като мултимедиен център от високо ниво.

RRS, хич не ти увира главицата, че аз не се интересувам на запад как е защото не работя на запад. Ся за Габровските селяни може да е много гот да са в час с тенденциите на 2000 километра от тях, ама не всеки е така. Мнението ти не е с нищо по-меродавно, щото и ти живееш в същата мизерия. :roll:

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Wed Jan 09, 2013 12:59 pm

RRS ти даде сравнението след твоя пост за титаничното превъзходство на десктопите, Full HD (whatever the fuck that means - в момента Macbook Pro Retina 15.4 е с разделителна 2880x1800...) мултиекранни сетъпи и т.н. пред всички останали мизерни алтернативи.
Хората, интересуващи се от такава техника, са единствено малък процент ентусиасти, също както на средностатистическия човек не му пука за грамофони, плочи и аудио системи за хиляди долари, но се намират и такива, които искат перфектен звук.

Или всъщност какво въобще ти обяснявам...

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Wed Jan 09, 2013 3:29 pm

Ами не си прав, затова казах, че сравнението е неуместно. Модерно ли е, що ли да се говорят такива неща? От вашите уста излиза, че новото десктоп PC е нещо бутиково, както е грамофона, а то не е. Така като гледам конкуренцията сред графичните ускорители е все още брутална, и все още се продават тонове видео карти всяка година и от всяко ново поколение. Къде отиват, кой ги купува? Десктопа е дори още по-малко бутиков, отколкото някога беше, щото е ужасно евтин вече.

Аз не притежавам хардуер за амнайсе хиляди, взел съм си машина за 2.5к преди 3-4 години и още е актуална без изгледи това да се промени скоро. И съм спестил поне хилядарка от Steam, GOG, Humble Bundle и т.н.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Jan 09, 2013 3:49 pm

Геймърският десктоп винаги е бил нещо бутиково.

Нормалния десктоп в мометна се трансформира в домашен сървър. И обикновенно се чуват неща като "ми старата машина и сложих BSD и zfs и ..."

Както казах в момента се намираме в трансформативен период. И старите дефиниции лека полека не важат.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Wed Jan 09, 2013 4:32 pm

Че има преход в момента, има. Но за мен той все още е несигурен, не е ясно в коя посока ще кривне. Ясно е само, че устройствата стават по-малки и по-мощни. Например Одроидите кефят и са реален заместител на десктопа/лаптопа, но нямат нужната производителност за да стават и за геймене. Стийм кутията ще е интересна, защото прототипите са много малки, а мен ми е чудно, ако смятат на него спокойно да се джитка при full hd, то как ще се справят с топлоотделянето...

На сестрата и подарих 7 инчов таблет от по-евтините. Двуядрено процесорче обаче и хубаво му върви андроидчето. Голяма зарибявка и беше, много го джитка, ама пак я гледам засяда пред десктопа, който и подарих. Ще видим какво ще е положението, ако и подаря лаптоп или 10 инча таблет. :lol:

Между другото не помага и факта, че в момента буквално достигат лимита на производствените процеси. Съмнявам се, че ще успеят успешно да слезнат на по-нисък. Или трябват нов вид магически елементи или трябва да измислят друга посока, в която да се развиват.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Jan 09, 2013 9:25 pm

Арм определено се развиват плашещо бързо ... дори темповете на интел 89-2000 изглеждат бавни

http://www.engadget.com/2013/01/09/sams ... ip-at-ces/
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Thu Feb 21, 2013 8:21 am

PS4 ще е ... PC. Остава да се отговори на въпроса защо преоткриха първия XBOX от сони ...
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Thu Feb 21, 2013 10:19 am

О, хайде моля те. Понеже интерфейсът на Стийм вече не е съвсем "конзолен" и бате Гейб и компания не пуснаха big picture само и само да могат да се котират и при конзолните геймъри.
Само дето е PS4 e "PC" с ексклузивите и марките на Сони. И е достатъчно user-friendly, за да не ме отблъсква с използването си, а просто да трябва да си седна на фотьойла пред голямото ТВ и да взема пада в ръка. Както винаги:)

On a serious side note - гледах лайв презентацията до около 3 часа, когато драматично заспах, дотогава много ми хареса цялостно. Новият пад за мен лично изглежда идеален, разположението на бутоните и стиковете, което харесвам, по-тежък (поне на вид), оправени тригъри, малкото touch pad-че дано го интегрират по някакъв начин във всяка игра. Много ми харесаха всички features, свързани с Вита. Пичът, който говори след Черни сам каза, че Vita-та ще е ултимативната периферия за четворката и то не само заради ползването й като пад.
Какво не ми хареса - не показаха самата конзола, не стана въпрос за pricing-a (всичко над 400$ ще е огромна грешка, надявам се този път да не фейлнат в началото като с тройката), фокусът върху социалната част е твърде, твърде голям (в смисъл чак "share" бутон на пада е бати....), не казаха дали въобще ще има игри на дискове или ще е само digital only (ако е последното новата технология със стрийминга ще е съвсем в десятката), мъничкото показани заглавия бяха силно мех (може би освен Watchdogs, ама за нея си знаехме отдавна).....
От технологичните "дема" най-много ме впечатли това на Capcom с тяхното работно заглавие Deep Down, моментът, в който пламъкът на дракона леко почваше да топи щита на рицаря, беше веднъж просто.

Въобще 20те стотинки на един дай-хард Сони фенбой. След размазването предната генерация, цялостно равния мач настоящото поколение, бъдещето се очертава доста интересно за конзолния гейминг. От една страна - заради борбата с таблетите и смартфона, от друга страна - заради битката Сони/Майкрософт (Нинтендо милите са си изгубили по default тази генерация лично за мен).

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Thu Feb 21, 2013 11:17 am

За стийм - бъркаш малко ... big picture беше отговор на съществуващ demand от геймъри като АлДим които си ползваха стийма като конзола :)

От чисто хардуеърна гледна точка ... е малко странна конзолата - 8 бавни ядра, не е добро решение защото някои операции ще бъдат лимитирани от single thread performance-а. Ако гласят следващата генерация за декада (както на някакви спомени за изтекли roadmaps напомнят) този кост кътинг в началото ще им изиграе лоша шега.

GDDR5 като обща памет е интересно решение - нявява някои спомени от emotion engine-a. Като цяло одобрявам.

Dual shock контролера винаги ми е бил противен и класи под xbox-ките, така, че е полиране на лайно за мен това. (let the flamewars begin)

Стрийминга - при latency-то на Gakai - това може само за Monkey Island да се играе на него.

Социалните неща трябва да умрат.

Като цяло избора на x86 е правилен. Това означава много качествени портове и мулти платформинг.

За ексклузивите ... нека видим какво ще доставят. Според мен сегашната генерация ексклузивните заглавия и за двете конзоли бяха по-слаби отколкото при предишната такава.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Thu Feb 21, 2013 3:19 pm

Като цяло избора на x86 е правилен. Това означава много качествени портове и мулти платформинг.
Това беше единственото интересно и важно нещо, което реално казаха. Доволен съм. :)

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Thu Feb 21, 2013 9:27 pm

The Dragon wrote:PS4 ще е ... PC.
По-скоро клони към перфектното PC. Причините - няма безброй конфигурации, което ще направи платформата още по-лесна за програмиране; ще липсва и огромният overhead характерен за Windows, така че Sony ще могат да използват пълната мощ на хардуера, вместо едвам да сърбат от повърхността му като PC девелъпърите.

Изключително правилно решение на Sony. Сега само трябва да убедя жена ми да ми купи PS4 за рождения ден тази година :mrgreen:

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Thu Feb 21, 2013 10:25 pm

Само за заяждане ... PC != Windows. Валв казаха че вадят по висок перформънс от линукс дори и на неоптимизирани системи.
I can’t speak freely about PS4, but now that some specs have been made public, I can say that Sony made wise engineering choices.
Това е туит от джон кармак.

И няма да е перфектното PC - няма root access, memory scan и едит и други благинки :)
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Fri Feb 22, 2013 2:09 am

The Dragon wrote:Само за заяждане ... PC != Windows. Валв казаха че вадят по висок перформънс от линукс дори и на неоптимизирани системи.
Естествено, че не е. Обаче Linux все още е много мижава платформа за гейминг и пак е с много по-голям overhead от dedicated гейминг системи като PS4 и има големи вариации в скоростта на хардуера.
И няма да е перфектното PC - няма root access, memory scan и едит и други благинки :)
Да речем, че е перфектното PC за мейнстрийм гейминг за хората, на които не им пука за тези неща, дори да заеха какво значат. Т.е. 99.9% от потребителите. Пък ако някой иска да си root-ва PS4-ката, сигурен съм, че хакерите ще вземат този проблем присърце.

annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Fri Feb 22, 2013 2:34 am

Аз ще си позволя да се съглася с Amikae.

И само ще вметна, че аз лично не си представям да седна да върша нещата, които редовно върша на моето PC, на лаптопа. Свикнал съм си с голям и хубав екран и това е. За мен не е важна мобилността на едно устройство, а удобството което ми предоставя. На лаптопа нито екрана му е екран, нито клавиатурата му е клавиатура да седнеш да си свършиш работа с нея... не съм свикнал, не ме кефи.

Таблетите и тем подобни няма да ги коментирам. Аз лично не разбирам защо са чак толкова нашумяли и сред по-зрелите членове на обществото. Като ми се случи братовчед ми от другия край на България да ни дойде на гости и да идем да пием кафе или бира някъде, и като ми се вторачи в тоя андроид телефон през 50+% от времето си ми идва да му строша един стол в главата и да си тръгна. И не е само той - почти всички тийнейджъри ги гледам, че са така и направо се отвращавам на къде отива комуникацията между хората. Като ще се занимаваш повече с телефона ти отколкото със събеседника ти за какво отиваш на кафе? Както и да е, отплеснах се, но някои нови технологии наистина пораждат дразнещи поведения у подрастващите.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 64 guests