Board Games

Всичко, което ви вълнува около голфа, бингото и стрип-покера...

Moderator: AlDim

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Mon May 14, 2012 8:39 pm

Gribo wrote:
Razaelski wrote: Smallworld - както всичко останало в БГ цената му е надута до пръсване. Гледах разни чистак нови копия в Ebay за по 32 долара. Смятах го, въртях го и пак 32 долара не излизат 100 лева по никакъв начин. Сигурно влизат мита и такси ен шит.
Поне ако поръчваш на дребно (включително от ибей), трудно ще ти излезе под 100лв. Най-евтиното, което видях там с доставка до България, струва 110, в което се включва и шипинга за обемиста кутия, което май изпускаш от уравнението. Моите (нормалната и подземната) си ги напазарувах за по 80лв покрай някаква промоция. Инак и аз ще ги препоръчам горещо, доста са благи.
Това обяснява доста защо шоповете го продават на тази цена (то май е един у нас)

User avatar
Drigan
Sorcerer
Posts: 456
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:51 pm
Location: Neverwhere

Post by Drigan » Mon May 14, 2012 10:03 pm

Bookdepository-то си е добра опция за поръчване на игри - пак дават безплатна доставка! На американския сайт са и по-евтини версиите. Едниственият проблем е ограниченият асортимент...
BoW пускат първият си голям експанжън, който много надува цената на пълния комплект, но и най-после вкарва някакви съюзни правила за повече от 2ма играчи (които мислех сам да си разработвам вече) - http://www.fantasyflightgames.com/edge_ ... ?eidn=3216
Много ми се иска да видя "първоизточника" на Хироус бордовата игра Титан
За Heroes of might and magic ли иде реч :)))
"Ние сме просто хора и боговете са ни създали за обич. Това е голямото ни величие, това е славата ни и най-голямата ни трагедия."
Емон Таргариен

User avatar
Kolender
Farmer
Posts: 72
Joined: Fri Jun 13, 2008 3:57 pm

Post by Kolender » Mon May 14, 2012 10:12 pm

Drigan, ти спомена, че setup-ването на Battles of Westeros отнема наистина много време - някъде май четох, че setup-ваш 1 час и играеш 1 час :D
В крайна сметка като е интересна играта сигурно това няма да има такова значение ама все пак да питам - колко време средно отнема подготовката и колко време самата игра?

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Tue May 15, 2012 11:51 am

Drigan wrote:Bookdepository-то си е добра опция за поръчване на игри - пак дават безплатна доставка! На американския сайт са и по-евтини версиите. Едниственият проблем е ограниченият асортимент...
BoW пускат първият си голям експанжън, който много надува цената на пълния комплект, но и най-после вкарва някакви съюзни правила за повече от 2ма играчи (които мислех сам да си разработвам вече) - http://www.fantasyflightgames.com/edge_ ... ?eidn=3216
Много ми се иска да видя "първоизточника" на Хироус бордовата игра Титан
За Heroes of might and magic ли иде реч :)))
Мхм. и Kings bounty и сродните им. В сми от това, което съм чел по ревюта играта е бая стара и има отскоро подновена версия. Правилата са не принципа на походовите стратегии, които споменах. Обикаляш с някакъв герои съмонър, събираш войски от dweling-и на чудовища, биеш се с героите на други играчи. Когато има битка между теб и друг играч или между тебе разни други легиони хвърляте заровете на втори борд, които всъщност е битката като в хироус. И победителят трупа некви точки и така докато не натрупаш достатъчно точки за Титан. Кокато имаш титан може да издухаш цяла армия наведнъж, но ако титана умре заминаваш. И така победител е този, които последен остане с жив титан.

Ето виж images по-долу
http://boardgamegeek.com/boardgame/103/titan

Големият минус е, че изгубиш Титана и замъка тотално изпадаш от играта и трябва да чакаш да свършат останалите. Не е като Smallworld да се включиш с друга раса. Не, че в Играта на Тронове няма шанс да те изхвърлят от картата, но тук за разлика от играта може да си заминеш рано, рано.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue May 15, 2012 4:49 pm

Arkham Horror цепи мрака, обаче е адски трудна, дебиш! Две поредни игри нямахме никакъв шанс срещу скоростта, с която се отварят порталите, а накрая като се събуди Древното нещо, ни отвя с усмивка. Днес ще пробваме трима души вместо двама, да видим това как ще промени нещата.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Drigan
Sorcerer
Posts: 456
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:51 pm
Location: Neverwhere

Post by Drigan » Tue May 15, 2012 5:01 pm

Kolender, дължината на BoW много зависи от конкретния сценарий, понеже базисът си има 10 сценария с различни цели и брой войски на полето. Setup-a ако си подредиш добре нещата може да отнеме половин час и надолу - аз например съм си сортирал армиите в различни торбички - конница, стрелци, два класа пехота; играта за мен лично е много хубава, но сега се сетих за двата основни проблема:
- първо, правилата имат супер много детайли, които трябва да се следят;
- второ, пионките е желателно да си ги лепиш на ръка, понеже не влизат добре в базата.. и съм посветил на това приятно занимание около цял час. Иначе маняците си играят и да си боядисват фигурките, ефектът е невероятен, но не съм имал времето да го пробвам като хоби...

Бих казал половин час сетъп и около час игра на сценарий. При много добра сортировка може и до 15 мин да се сведе сетъп-а.
"Ние сме просто хора и боговете са ни създали за обич. Това е голямото ни величие, това е славата ни и най-голямата ни трагедия."
Емон Таргариен

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu May 17, 2012 6:09 am

Ок, след няколко дена интензивна игра, рекох да напиша нещо по-ревюподобно:


Arkham Horror


Image


Image


Първо искам да започна с това, че ВСИЧКО в тая игра е НАПОЕНО с флейвър. Персонажите имат история за това как са стигнали до Аркам, повечето карти, които указват събитията по време на ходовете, имат някакъв сюжетен привкус или цитат, или нещо друго от сорта, а артът на всичко е абсолютно убийствен. Двайсетарска атмосфера плюс зли кутлисти, чудовища с пипала и т.н. Лъвкрафт от-до.

Играта е доста времеемка (половин час за сетъп и поне 2-3 часа за самата игра) и заема доста място. Не знам на бг как е названието на полето, където се играе (игрална дъска? ^_^), но нещото е метър на метър и половина голямо - карта на Аркам, с всичките локации и улици, както и лента с другите светове. Отделно има словом и цифром 21 отделни тестета карти (макар че няколко от тях са просто купчинки от една и съща карта, а повечето други са просто разбивки на едно и също нещо, да речем всяка група локации си има свое тесте с карти, които казват какво се случва там).

Играчите играят в екип срещу самата игра и понякога имам чувството, че играта е по-умна от мен и се гаври. Всеки ход е разделен на фази, като във всяка фаза играчите се изреждат един след друг, за да няма скучаещи. Ситуацията е следната - един от Древните (Ктулу Митоса на Лъвкрафт за справка, и да, единият от тия е Ктулу) се опитва да се събуди. Из Аркам спонтанно се отварят портали и от тях излизат чудовища. Играчите влизат в ролята на изследователи - всеки със свои силни и слаби страни - които трябва да предотвратят събуждането на Древния (много трудно), или да го победят в битка (безкрайно трудно), за да спечелят играта. Предотвратяването става като или затвориш всички портали (което е трудно, защото в края на всеки ход се отваря нов портал), или като в Аркам има 6 Elder Signs (които се поставят, когато не само затвориш, но и запечаташ портал).

Отделно по картата има магазини и други места, където можеш да получаваш бонуси, всяка локация има "encounters" - въпросните тестета карти, на които пише какво се случва там с теб (отново - може да е бонус, нещо негативно или и двете), а в края на всеки ход първият играч (който е различен за всеки ход) изтегля една "Mythos" карта, която указва къде се отваря нов портал, къде се появява нова "улика" (те се използват за повторно хвърляне на зарове, както и за запечатване на портали), в каква посока се движат чудовищата, а също и какво ново събитие се случва.

Събитията биват три вида:

Environment - нещо винаги се случва или навсякъде в Аркам, или на конкретно място (обикновено улица, свързваща локациите), докато не изтеглиш нов Environment Mythos, който да го замени.

Rumor - в най-общ смисъл брояч някъде из града, който може да бъде занулен при определена цена от играчите. Ако бъде занулен, всички печелят нещо. Ако стигне лимита си, нещо много ужасно се случва. Отново - ако се изтегли нов Rumor Mythos, той замества предния.

Headline - най-често срещания Mythos - нещо се случва еднократно.


За да затвориш портал, първо трябва да преминеш през него. Той те праща в друго измерение, където имаш "Otherworldly Encounter" на два пъти, преди да се върнеш обратно в Аркам и да можеш да го затвориш. Обикновено енкаунтърите там са по-мистични и или по-благоприятни, или по-ужасни от тези в града.


Като цяло, играта е огромна по всички възможни показатели. Правилата са много и подробни, но същевременно интуитивни и се научават бързо - за игра и половина вече ги бяхме усвоили идеално. Има милион променливи, които трябва да се следят, но всеки герой е различен, всеки Древен е различен (и има различен постоянен ефект върху играта още докато спи) и флейвър-елементът на двайсетарски хорър е толкова силен, че просто е невъзможно човек, който дори минимално се кефи на Лъвкрафт (не е нужно да го е чел за целта), да не се влюби в тая игра.

Препоръчвам горещо.


Цък на спойлера за картинки на играта в действие:
Spoiler: show
Image


Image


Image


Image
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Feanor
Scholar
Posts: 134
Joined: Fri Jan 16, 2009 12:06 am

Post by Feanor » Thu May 17, 2012 4:07 pm

Мерси, Роланд. Ще се пробва по някое време. Кадърните кооперативни игри са голяма рядкост. Колко човека е оптимално (откъм забавление, а не трудност) да играят?

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu May 17, 2012 4:38 pm

Някой има ли идея колко струва това поръчка или в някоя от книжарниците в БГ? Звучи бая яко.
This is it. Ground zero.

User avatar
beliefcontrol
Paragon
Posts: 532
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:53 pm

Post by beliefcontrol » Thu May 17, 2012 4:41 pm

45 евро в BD - 10-те процента намаление май приключиха вчера. :D
Disillusion is common place.
Confusion, our fatal flaw.
Retribution, our sacred god.
Conclusion: There is no law.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu May 17, 2012 4:49 pm

Уф, как ги забравих пак, мамка му. Спирам с офтопика де.
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu May 17, 2012 6:08 pm

Feanor wrote:Мерси, Роланд. Ще се пробва по някое време. Кадърните кооперативни игри са голяма рядкост. Колко човека е оптимално (откъм забавление, а не трудност) да играят?
С двама е ТВЪРДЕ трудно дори без експанжъните. С трима е много яко, но в единия случай, когато се събуди Древният, нямахме никакъв шанс (той става все по-силен с всеки следващ ход) и ни разката фамилията преди и половината му живот да свалим.

Чувам навсякъде, че четирима е оптималният брой. НО кефът е огромен и с двама.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Kolender
Farmer
Posts: 72
Joined: Fri Jun 13, 2008 3:57 pm

Post by Kolender » Fri May 18, 2012 5:58 pm

Благодаря, Drigan! Звучи добре! Абе хвърлил съм ѝ око на BoW отпреди, ама да видим кога ще мога да я взема, пък и дали да я взема, че не зависи само от моя избор.

Тези дни реших да видя как е бг пазара и видях в сайта нa Паладиум геймс, че пускат 20% намаление на някои заглавия - за някои игри пак е осезаемо по-евтино да си ги вземе човек от Bookdepository, но пък например има Small World (която в Bookdepository я няма) за 80 лв, мисля че и доставката е безплатна над 50 лв. Тъй или иначе не съм купувал от тях, просто като инфо.
Иначе от БГ съм купувал веднъж от Pikko Games - стана бързо, кутията беше здрава, само дето ми взеха двойно повече куриерите за услугата от написаното на сайта - бяха написали с 20 сантиметра повече височина и ширина - предполагам, за да не слагат нищо край кутията, за да не се намачка, че беше само в найлон.
За мен най-изгодно е от Bookdepository, особено ако има и промоции. Покрай празници сигурно и от британския Amazon може да излезе нещо интересно. Още ме е яд като се сетя, че случайно попаднах на Legend of Drizzt* (от DnD board games серията) за 6 паунда!... И нямах пари в картата, беше събота по-никое време и така. Вманиачавам се, а не е добре :D

* След ревютата в Shadowdance за книгите на Салваторе нямам намерение да чета каквото и да е от серията за Дризт, но на игра е вече друго :)

User avatar
Mindcrime
Arcanist
Posts: 827
Joined: Sat Mar 29, 2008 5:31 pm
Location: Shadow Earth

Post by Mindcrime » Thu Jun 28, 2012 12:08 am

Еми и аз вече идвам в тоя клуб :wink:.

Като за начало имам две игри и двете ме кефят много.

Първата е Flash Point: Fire Rescue ко-оп игра в която поемаш ролята на няколко пожарникаря, като целта е да спасиш определен брой хора от горяща къща преди тя да се сгромоляса или те да изгорят докато са вътре. Има условия както за кежуъл игра тип семейно, както и за по сериозна в която си избираш определени пожарниакри които имат различни умения, има повече експозии(пожари) в самата къща, ползват се линеики, пожарни и трябва повече мисъл и планиране.


Втората е Elder Sign(балгодарение на Fantasy Flight) игра със зарове и карти в света на Arkham Horror, също като големия си батко ко-оп в който трябва да предотвратиш появата на Ancient One в нашия свят или евентуалното му убиване ако успее да го направи. Игрицата е супре зарибителна, би се харесала много на феновете на Генерал и проводните му.

За жалост съпругата не ги хареса понеже обича да "печели нещо" така че сега мисля да взема някоя която е по-играч срещу играч насочена(предложенията ще бъдат оценени подобаващо) защото от "Монополи" и "Скрабъл" ми е писнало.

User avatar
Drigan
Sorcerer
Posts: 456
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:51 pm
Location: Neverwhere

Post by Drigan » Thu Jun 28, 2012 1:06 pm

Октомври-ноември и аз ще поразцъкам Arkham Horror :D Един от аверите се зариби по препоръките ми, и тъй като е морски можа да си позволи да я вземе.. кофтито е, че има още три месеца плаване, и сега си я разцъква сам :>>
"Ние сме просто хора и боговете са ни създали за обич. Това е голямото ни величие, това е славата ни и най-голямата ни трагедия."
Емон Таргариен

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests