Въпрос относно сайта

Пишете за оплаквания, въпроси и/или предложения по форума. Или недейте...

Moderator: Moridin

LFbg
E'lir
Posts: 166
Joined: Sun Mar 24, 2013 4:05 pm

Въпрос относно сайта

Post by LFbg » Fri Jan 24, 2014 12:58 pm

Дали е възможно и има ли въобще някаква вероятност да бъде отворена writing workshop секцията?
Сайтовете като shadowdance са твърде малко - броя ги на пръстите на едната си ръка - а не знам за друг, предлагащ някаква форма на упражнение за писане. Не ми е известно защо сте я затворили по начало, но тя ще помогне на доста хора като мен, които си търсят къде да напишат нещо, така че повече хора да го прочетат и съответно да дадат мнение.
Също така мисля, че по този начин ще привлечете нови читатели. Най-малкото мен, а аз може и да успея да докарам някой приятел със себе си.

Поздрави и благодаря предварително.
Николай.

User avatar
ProxyFantasy
Paragon
Posts: 615
Joined: Tue Jul 19, 2011 12:59 pm
Contact:

Post by ProxyFantasy » Fri Jan 24, 2014 2:49 pm

Аз също съм за Writing Workshop-a. Мисля, че ще ми помогне много за развитието ми в бъдеще, а и за развитието на форума/сайта.

LFbg
E'lir
Posts: 166
Joined: Sun Mar 24, 2013 4:05 pm

Post by LFbg » Tue Mar 04, 2014 4:18 pm

Bump
Няма да ме огрее май, а? Поне отговор очаквах, ама уви...

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Mar 05, 2014 8:21 am

Райтинг уъркшопът беше изначално предварително определена група от хора, които се бяха разбрали да предават и да си коментират разни упражнения - беше доста отдавна и макар да нямам нищо против да се поднови, трябва да измисля адекватен формат, а и да убедя сам себе си, че някой ще види изобщо кяр от това.

Не се намират често хора, които открито и конструктивно приемат критика и съответно растат oсезаемо като автори в рамките на самия уъркшоп, а за по-малко от това не бих си правил труда да пиша чаршафи с коментари.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19282
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Mar 05, 2014 10:36 am

От гледна точка на администрацията, аз нямам проблем да отворим райтинг уъркшопа, ако се намерят хора, които да си го движат. Не е задължително те да са хора от екипа на списанието. ЛФбг, ако намериш сподвижници, с удоволствие ще предоставим форума за това, то се знае. Но на този етап от екипа може би най-много съвети, нямаме капацитет за повече.

Извинявам се, че темата остана неглижирана толкова време.
This is it. Ground zero.

LFbg
E'lir
Posts: 166
Joined: Sun Mar 24, 2013 4:05 pm

Post by LFbg » Wed Mar 05, 2014 3:55 pm

8-)
Привет, Моридин. Хубаво, че все пак ми отговорихте. Благодаря.
Глупаво е да се мисли, че трябва особена смелост, за да постнеш текста си някъде. Но щом поставяме въпроса така, то аз ще съм първия, който ще извади разказ за дискутиране. Все пак заради това дойдох в този форум, помниш ли, Трип?
Както вече казах, writing workshop няма никъде другаде. Никъде. Толкова е полезен, че ми се струва смешно даже да коментираме. Ще дам само пример. Обикновените хора харесват или не харесват дадена история, но не знаят кое в нея ги кара да се чувстват така. Затова, когато ги питате, те ви казват само "Да, много е добър", "Не ми допада" и т.н. В един уъркшоп ще има кой да ви посочи с пръст точно къде куцат нещата. Ще можете да се поучите от грешките на другите, да разберете защо тяхната история работи повече от вашата и т.н. Има ли смисъл да изброявам повече, Трип? Точно за теб сигурно не...
Моридине, още с отварянето на темата се появи желаещ. Във форума има хора, които пускат разкази с целта да получат отзиви. В техен интерес е да съществува секция writing wrokshop, както и да участват в нея. В много други сайтове постоянно се пускат текстове от хора, които просто търсят читателско мнение и не получават такова. Още повече са аматьорите, чудещи се кое как става.
Разбира се, може и да греша. Но това е моето мнение.
Страшно уморен съм в момента. Мозъкът ми работи на ниски обороти, така че предварително съжалявам, ако съм казал някоя глупост.
Поздрави.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Mar 05, 2014 4:18 pm

Големите проблеми са два:

1. Пропорцията между желаещите да получат отзив и готовите да го дадат.

2. And then what?-явлението.

а) Човек пише отзив, започва да се спори и да му се опонира, че отзивът му е "погрешен" (някакси), че не е разбрал нещо, сякаш е писал ревю на книга, а не функционална критика - и нещата заминават под кривата круша.

б) Човек пише отзив, благодари му се надве-натри (буквално, с не повече от абзац) и не следва нищо. Как определям "нещо": пренаписване на (части от) текста с взети предвид (някои от) забележките; доуточняващи въпроси; обсъждане на по-общи принципи, залегнали в аргументите на автора или на пишещия отзива и т.н.

в) Много хора пък изобщо не владеят формата на критиката. Не говоря за умение да пишат критика, а за това че си я оформят, като че ги изпитва госпожата по литература, вместо да формулират ясни читателски реакции с примери от текста.

Всяко едно от тези неща е готово да ме откаже на мига, защото съм се въртял твърде дълго в тоя омагьосан кръг. Така че, както казах, нужна е първо формулировка на изисквания и правила, които да се спазват, както и хора, подготвени за нещо повече от това да пуснат текст, за да чуят колко е хубав.

LFbg
E'lir
Posts: 166
Joined: Sun Mar 24, 2013 4:05 pm

Post by LFbg » Wed Mar 05, 2014 5:42 pm

Съгласен съм. Разбирам защо не ти се занимава.
Правилата най-общо си ги формулирал. Ако се спазват, не би трябвало да има съществени проблеми.
Не мога обаче да обещая, че ще се тълпят хора, за да искат мнение и съвети и да дават обратно. Гарантирам само за себе си. Не мога и да предположа какво ще стане. Знам, че ако отворите writing workshop-а, аз ще участвам. Като гледам така, Proxy също, а и други от сайта най-вероятно ще се включат. Ако ти, Моридин и другите модератори се присъедините, бройката нараства доста. Идеята ми, както и твоята явно, не е просто да се нахвърлят някакви текстове и да се каже "Банда, добре ли е?" и бандата да казва "Бива! Не е зле."
Като съм почнал... Уъркшопа ще е много полезен, ако се говори за plot structuring, POV, MRU`s, за диалозите, за изграждането на персонажите, за това как да изберем откъде да започнем историята, какво да вкараме вътре и какво да оставим, какво значи тромаво изречение, четлив текст и т.н; какво иска редакторът от нас, как да промотираме работите си, как да намерим целевата си група читатели... Увлякох ли се, Трипе? Всичко това на български липсва. Да не говорим пък дали някъде се отработва. А откъде тогава да се пръкнат български писатели?
Хубаво ще е също да се дават упражнения(от тези, които сте пускали преди). Да се направи определено описание - на човек, на сграда, на град, на пейзаж, на бойна сцена, битка и т.н.
Сравнения със световноизвестни писатели, анализи на техните текстове и разнищване на техниките им също ще са добре дошли.

Ако вижданията ви за уъркшопа съвпадат с моите, аз съм насреща и ще помогна с каквото мога. Ако ли не... ще продължа по старому - с издирване на всякаква полезна информация в нета и извън него и опитите си да я акумулирам и използвам. Това, за съжаление, е по-трудно отколкото изглежда.

Може анкета да се пусне, Моридин. Така ще видим дали има желаещи.
Сори за дългия пост.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Mar 05, 2014 6:07 pm

Ще помисля как да стане. Ако реша да стане (говоря в 1л. ед. ч., защото няма кой друг да го подхване тук, казвам ти отсега), гарантирам ти само едно - ще е бавно, минимум в началото, и няма по абсолютно никакъв начин да толерирам несъгласие под формата на "Тва не е така/не става/не си разбрал/тва е тъпо" и тем подобни.

Несъгласие ще се изразява чрез опит да се направи по-добре това, с което човек е несъгласен. Не ти харесва дадено изречение - обясни старателно защо и/или го пренапиши по-добре. Не ти харесва дадена идея - обогати я, взаимствай от нея за нещо по-добро, или я преобърни с главата надолу. Не одобряваш даден герой - очертай му образа така, че да се види кои празнини/излишъци ти се струват най-големи и как биха се балансирали.

Вкратце, тук евентуално ще важи с пълна сила иначе абсолютно безсмисленият срещу чисто читателски отзиви контрааргумент "Направи го по-добре".

И наистина НЕ гарантирам, че изобщо ще се случи.

LFbg
E'lir
Posts: 166
Joined: Sun Mar 24, 2013 4:05 pm

Post by LFbg » Wed Mar 05, 2014 6:27 pm

Напълно подкрепям условията ти.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19282
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Mar 05, 2014 6:29 pm

Нещо ми се струва, че водим три отделни разговора.

Аз казвам, че на минутата отварям WW и пускам един пост, че организираш нов, и оттам нататък ти действаш без всякаква отговорност от екипа, който мисля, че няма капацитет. Ако някой от екипа иска да се включи, се включва, но на този етап Shadowdance не се ангажира да е нещо повече от хостинг - т.е. не може да се очаква да "даваме упражнения и т.н.". Нямам нужда от анкета - казваш и го правя.

Ти, доколкото разбирам, все пак искаш повече ангажимент от страна на екипа, което просто е нереално към този момент, за съжаление. Не коментирам дали е лесно, или трудно, просто това са фактите.

Трип обяснява главно защо не се е получило последния път и защо той лично (мисля) не би се занимавал пак.

Нека да ги синхронизираме тия три разговора, за да има някакъв полезен резултат.
This is it. Ground zero.

LFbg
E'lir
Posts: 166
Joined: Sun Mar 24, 2013 4:05 pm

Post by LFbg » Wed Mar 05, 2014 7:38 pm

Излишен ми е отговорът.
С Трип ми се струва се разбрахме. Ако се заеме, добре. Ако не се заеме...

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Mar 06, 2014 10:54 am

Всъщност, помислих и реших нещо: Моридин нека отвори WW, a LFbg, който предвид приказките за MRU-s и т.н. явно е търсил тук-там разни теоретични рамки, може да предложи текст и да приложи към него кратички коментари, свързани с теоретичните рамки, с които се е запознал - може текстът да е негов, може и да не е.

Примерно да коментира как даден текст използва plotting техниките или MRU-тата, така както LFbg ги е разбрал.

Предлагам горното, защото честно казано нямам желание за стотен път аз да задавам тон и да давам начален тласък на нещо подобно. Винаги след това се оказвам разочарован.

LFbg
E'lir
Posts: 166
Joined: Sun Mar 24, 2013 4:05 pm

Post by LFbg » Fri Mar 07, 2014 9:05 am

Добре, Моридине. Отвори WW, аз ще кажа това онова, колкото да дам тона. Ако се съберем хора, ще продължа да правя каквото мога.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Mar 07, 2014 9:21 am

Отново апелирам нещата да не са гола теория - да са подкрепени минимум с достатъчно примери, ако не и с цял кохерентен текст.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests