Два проблема с лаптопа...

Пишете за оплаквания, въпроси и/или предложения по форума. Или недейте...

Moderator: Moridin

Post Reply
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Два проблема с лаптопа...

Post by Roland » Wed Jun 08, 2011 5:36 am

...вероятно хардуеърни, но все пак в случай, че има начин поне да разбера какви са и от какво са. Аз като човек дилетант, си живея със схващането, че някъде из нета винаги има програма, която да ми оправи компютъра, дори като му е хардуеърен проблемът :mrgreen:

Та едното е, че и вчера, и днес по веднъж просто ми изгасва екранът. Не се чува никакъв звук, нищо друго не се променя, но си изгасва смъртоносно и завинаги и трябва да го рестартирам от бутон. Възможно е и нещо друго да гасне де, аз само екрана виждам.

Другото е, че мрежовата ми карта май бере душа. Тука нетът перманентно не ми работи, при положение, че на съквартирантката й работи. И други съседи се оплакват (ние шеърваме) обаче, а снощи и двамата вкъщи нямахме, та е възможно и от нета да е. Въпросът обаче е, че и иначе прави разни засечки, примерно на няколко пъти след затваряне на капака на лаптопа без да го изключа, при повторното отваряне или не иска да лови ИЗОБЩО мрежи (а тук имаме поне 15), или ще се свърже, но с лимитед аксес. В такива случаи помага или рестарт на модема (който не е в нашия апартамент), или - смущаващо - това да се вържа към друга мрежа някъде си и после пак тук.

Изобщо... помощ?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Jun 08, 2011 8:24 am

Това със нямане на нет след затварянето на капака и моят го прави от дъжд на вятър. А когато ти изгасне екранът звуците престават или ги е нямало принципно?
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Nicksson
Farmer
Posts: 51
Joined: Fri Apr 23, 2010 5:08 pm

Post by Nicksson » Wed Jun 08, 2011 9:19 am

Относно екрана: според мен проблема е в лентовия кабел. Аз го имам почти същия проблем - примигва ми от време на време и се изгася екрана. Лично аз го оправям с почукване в/у мястото, където е кабела (при мен е в горния ляв ъгъл). Пробвай го това и ако при "удар" се оправи, ще си на 100 % сигурен, че е от това.

Относно мрежата: това си го правят лаптопите. При мен се оправя като изключа wireless-а и пак го включа. Ако пак не стане - рестарт.

Само за протокола, преди време имах следния проблем: преинсталирах уиндоус на лаптопа и след това не искаше да се свързва с мрежата (вкъщи съм с безжичен модем и само аз си го ползвам). След няколко дена мъки, реших да махна всички защити на модема и тръгна. Мисълта ми е, че може и при вас някоя защита да ви спъва, затова постоянно да ви се губи нета.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Jun 08, 2011 11:25 am

Да, и при мен го има това с екрана, но не се оправя с почукване, а като наглася екрана в друга позиция, затова питах и за звука.
Иначе жестоки проблеми с нета, като се замисля, имах най-вече като имах изгорял бит в рам-а, след като ми го смениха почти не се е случвало. Следващия път като не виждаш мрежи се опитай да го диагностицираш (би трябвало да имаш такава опция като отвориш нетуърк конекшънс и кликнеш хикса между компютъра ти и иконата за интернет). Бтв, фирмата, от която си гу купил няма ли някакъв телефонен тех съпорт? Може да е полезно.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Jun 08, 2011 12:34 pm

Припомни ми каква марка беше лаптопа?

bsb
Paragon
Posts: 640
Joined: Sun Dec 06, 2009 7:33 pm

Post by bsb » Wed Jun 08, 2011 12:49 pm

За изгасянето на екрана. Ако имате външен монитор (в което се съмнявам), можеш да пробваш да поработиш с него. Ако и той се гаси, проблемът явно е в компютъра, а не в екранната му част.
Можеш да установиш дали целият компютър забива, като с помощта на клавиатурата извършиш разни действия. Примерно почнеш да затваряш приложения с Alt+F4. Ако лампичката на диска мига, явно компютърът работи. Даже още по-просто би било, ако се натисне за кратко копчето за изключване. Ако компютърът почне да се изключва нормално, което отново се забелязва от лампичката за диска, значи работи.
В такъв случай явно проблемът е в дисплейната част - я кабелче някое, я нещо по управлението на дисплея.

Ако целият компютър обаче забива, е по-трудно за диагностициране. Първата стъпка е да се почисти от прах. Най-качествено става с въздух под налягане, само не знам откъде ще го намерите :) Продаваните флакони с газ под налягане са леко безполезни за лаптопи, струва ми се. Но в краен случай може и с тях да се пробва. Също така при почистването е добре да се поразглоби машината, защото иначе прахът ще си остане в нея и почти няма да има полза.

Ако след почистването не се оправи, може наистина да се пробва с тест на паметта (да използваме подсказката на Morwen).

Що се отнася до безжичната част, нещата може да са свързани. Първо опитай да отстраниш изгасването.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Jun 08, 2011 3:39 pm

Не са свързани, щото това за пръв път ми се случи оня ден, а това с картата е от месеци. Иначе не, всичко спира, вкл. лампичката на харда не свети.

Иначе за нета май все пак конкретно в момента е от самия нет, щото в университета си се връзва без да му мигне окото... Друг е въпросът, че тук нетът е некъв извънземно добър де...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Jun 08, 2011 4:19 pm

Пускам ти един линк - прочети го внимателно - има голяма вероятност това да е проблема ти особено ако лаптопа ти е евтин модел .
http://www.smartbattery.eu/index.php?lng=bg&id=delivery

Така както го описваш двата ти проблема всъщост са един проблем - разлепяне на дънната платка, като се понагрее малко се надува и разлепената спойка губи контакт - с което ти изгасва и екрана.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Jun 08, 2011 4:44 pm

Не е евтин модел, доста скъп Dell беше. Но ако е от прегряване, може би трябва просто да си зема куулинг пад...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Jun 08, 2011 4:50 pm

По- скоро пробвай да го продухаш с въздух под налягане или го занеси в сервиз да свършат тази дейност. Dell е много малко вероятно да разлепят спойки.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests