Околоизборни хроники, разуми и страсти'2013

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

Locked

За кого ще гласувате?

Poll ended at Mon May 13, 2013 5:18 pm

ГЕРБ
5
10%
БСП
2
4%
ДСБ-БДФ
11
21%
АТАКА
1
2%
СДС
1
2%
ЗЕЛЕНИТЕ
20
38%
КУНЕВА
2
4%
ДПС
0
No votes
ОНОВА НА ЦАРЯ
0
No votes
ОНОВА НА БОРИСЛАВ ЦЕКОВ (някаква си България)
0
No votes
НСФИЕХШРГ (партията на СКАТ)
0
No votes
Витков
3
6%
Други
1
2%
Няма да гласувам
6
12%
 
Total votes: 52

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Wed May 01, 2013 1:01 pm

Е тия са някакви други. Това е на Александър Каракачанов партията. Има и други еко-партии. Това в случая е Зелена партия, пък онова под номер 35 е партия Зелените.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Wed May 01, 2013 1:04 pm

Има три партии със зелено в името (аз за толкова знам):

Зелените
Партия на Зелените
Зелената партия

Зелената партия я има от много време, доколкото знам, Партия на Зелените, да повторя, е партия-менте, а ПП Зелените с бюлетина 26 е партията, която много хора споменаха в тази тема. Фактът, че някой е заделил средства специално за да разпръсква дезинформация срещу една малка и слабо финансирана партия, означава, че въпросната е опасна за нечии интереси. Направете си сами сметка.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed May 01, 2013 1:06 pm

Намерих истинските, чета програмата - не ми харесва.

Има и правописни грешки...
Last edited by RRSunknown on Wed May 01, 2013 1:09 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed May 01, 2013 1:09 pm

Аз между другото също не харесвам някои части от програмата и работя активно по подобрена версия, която почти е съгласувана с партията и се надявам съвсем скоро да види бял свят. По-добре късно отколкото никога. За мен това е начинът - намираш честни хора и се обединявате около някаква обща позиция. Друг няма.
This is it. Ground zero.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed May 01, 2013 1:10 pm

С повечето точки съм съгласен (те са комън сенс макар и доста идеалистични като заплатата от 1000 лева на Волен) но има някой доста спорни точки които ми навяват мисъл за глупостите БГ мамите .

Пример
Въвеждане на система за заплащане на такса смет, базираща се на изхвърляното количество отпадъци, с цел стимулиране на гражданите за активно участие в системата за разделно събиране3.
1. Как ще измериш кой колко изхвърля, когато в блоковете кошовете са общи?
2. Ако намериш начин за точка едно няма ли Ганьо още повече да създава сметища по горите за да избегне таксата?
ограничаване на категориите труд, възползващи се от ранно пенсиониране.
мега глупост - това може да го измисли само някой който не е бил в казармата. 65 годишен миньор, пилот, водолаз, леяр и т.н. не става...

User avatar
Samail
Sorcerer
Posts: 436
Joined: Fri Mar 19, 2004 4:48 pm
Location: Монреал, Канада

Post by Samail » Wed May 01, 2013 6:15 pm

Marfa wrote: ...

Другата глупост, която ме хвърля в недоумение, е мантрата, безмозъчно повтаряна до изпадане в транс, че ако изборите решавали нещо, щели да ги забранят. Нда. Ако изборите не решаваха нищо, дали някой щеше да си прави целия кански труд с фалшифицирането им, с нечестната игра, размахването на компромати и пр.? Изборите не са в състояние да решат нищо единствено в тоталитарната държава. Тогава беше лесно. Спускаха точно един кандидат и те водят да гласуваш под строй. Спомням си времена, в които в нашата секция имаше над 100% избирателна активност. Ето какво става, когато някой изврати политическата система и изкилиферчи изборния процес. Това ли искаме? Отново?

....
Този цитат по-скоро се отнася до представителната политика като цяло, където решенията много рядко се взимат от обикновенните хора. И дори ако говорим за демокрация, ще видим че не това е което древните гърци са дефинирали като наистина демократично, тъй като те са правили решенията директно и на местно ниво. Но както и да е, учудвам се че не споменаваш тея неща тъй като ми изглежда че все пак четеш много... А иначе има различни степени на тоталитарност, и при една държава където полицейските органи имат такава власт и медиите са мажоритарно свързани с управлението, много неща може и да изглеждат също толкова трудни като в тоталитарна държава. ("Имаме воля"??? - айде стига бе, това да не е 1936-а..)

Право на хората в едно общество е ако чувстват че не могат да дадат образован вот, да оставят това на другите - затова задължително гласуване и 100%-ви активности са утопия, и целта е широка гражданска информираност, с активности от 80% нагоре (Франция), а не 100% като във някакъв научно фантастичен роман.

А това за как уж "не всички били лъжци и тем подобни" не ми се навлиза в детайли - малка страна сме, тея неща се знаят! (и тук говорим за големите партии, които са все ЕДНИ И СЪЩИ за 20 години, а не за онея под 1%, при които съм сигурен има много почтенни хора) Аз сравнявам и със политици на запад, и онея поне могат да лъжат много по-изкусно, така че да не им личи лицемерието по действията и по това което говорят...факт!
"Който ни освободи, той ще ни зароби" - Васил Левски
Живот на високи обороти

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20294
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Wed May 01, 2013 6:45 pm

Приключението на един ангел в село Цепилово
Елин Пелин
Spoiler: show
Няма вече мир в село Цепилово, няма спокойствие. От четири махали село, на пет партии се разцепило. Всяка партия на пет партийки. Всяка партийка по пет водачи. Настръхнали хората като бодлите на таралеж. Не минава ден без караници, без побоища. Човек с човек не се среща. Всяка партия кръчма си отвори, да не би да иде някой в противната. Вземаха си говедар от чуждо село, неутрален човек, стоката да им пасе. При свой всеки я не праща. В черква никой не стъпя да се не срещат противници, защото не могат да се гледат.
Добре, но ето че дойдоха светли празници, Рождество Христово. Мисли попът, мисли какво да прави. Не му се и пее в празна черква, пък и хората нечеркувани ще останат.
Какво направи човекът. Обади по цяло село, че на Коледа пет пъти служба ще служи, за всяка партия отделно. Нареди часовете и почна да чука камбаната, тоя час за тия, другия за ония.
Хубави дни, хубава зима. Селото под снега като картинка. Спокойно запушили комините, вдигат се нависоко бели тънки пушеци, смесват се и не искат да знаят кой от коя партийна къща излиза.
Видя и господ от небето, че не са добри работите в село Цепилово, па избра едпи от най-добрите си ангели и му рече:
– Иди, синко, долу в Цепилово. Лесно ще го намериш. Спусни се над България и дето кацнеш, там е. Иди ги вразуми.
Като чу ангелът камбаните за Рождество, спусна се от небето и право в Цепилово. То цялото е будно през великата нощ на Рождество. Чист хубав сняг го покрил, грейнали светлинки по прозорците. Детски гласове на групи, на групи пеят коледни песни.
– Ах, – рече ангелът, – тук всичко на добро е тръгнало, по-добре да се не бъркам, да не излезе пак някоя кавга.
Възседна ангелът весел камбаната да се полюлее. Люлее се той и гледа – веднаж черква пусна, пак нова служба захвана, три служби изкара попът.
“Каква ще да е тая работа?” – помисли си ангелът, слезе от камбанарията долу и тръгна по една улица.
Усетиха го кучетата, залаяха като по вълк. Наизскачаха селяни с тояги и колове.
– Хей, кой си? Стой!
– Човек като вас, пътник закъснял, – рече ангелът.
– Не, ти не си от нашите, – закрещяха селяните, ти си от друга партия, нашите кучета наши хора не лаят, подушили са ти вярата проклета.
И пата-кюта с тоягите, едвам жив се отскубна ангелът и през плетища, през мегдани, та в другата махала. Още не се окопитил от боя, пак лавнаха кучетата.
Наизскочиха пак селяни с тояги, с колове и завикаха:
– Хей, ти кой си? Стой!
– Човек като вас, братя, пътник закъснял.
– Не, ти не си от нашите, – закрещяха селяните. – Наше куче наш човек не лае, ти си от другите.
И пата-кюта, пата-кюта с тоягите, едвам жив се отскубна ангелът и избяга в другата махала. Но и там същото се случи, и там изяде боя.
Бяга ангелът от махала в махала и навсякъде го биха селяните. А камбаната бие за четвърти път служба.
Стана му мъчно на ангела.
– В такова село ли намери да ме прати дядо Господ на тоя хубав ден. Хората се веселят и радват, пък аз бой да ям.
Той се спря на широкия мегдан сред селото, дето нямаше наблизо ни къщи, ни кучета, погледна небето и почна да се моли.
Но ето там из една уличка се зададе по белия сняг черна фигура. Взря се ангелът и видя човек, след него недалечко друг.
“Пак ще ям бой”, – помисли си той и поиска да разпери криле да се вдигне, но не можа. Те бяха изпочупени.
Двете човешки фигури се настигнаха и спряха пред него.
– Кой си ти?
– Човек, ваш брат. Закъснял пътник.
– Дай си личната карта!
– Нямаш? Добре. Слушай, поляк, заведи тогова в общинския яхър и го вържи на яслите като магаре. Удари му и един даяк. Виждам, че не е от нашите. Утре ще го разберем.
– Слушам, господин кмете, – рече полякът, хвана ангела, закара го в общинския яхър и го върза за яслите до магарето.

На сутринта селяните дълго търсиха кмета да го поздравят с Рождество Христово и късно-късно го намериха в общинския яхър, вързан за яслите до магарето.
– Каква е тая работа, кмете? – питат го зачудени селяните.
– Не знам, брате – сам не знам. Някой от противниците ми скрои тоя номер. Вземете тоягите и бийте! Да започнем Коледа!

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Wed May 01, 2013 10:08 pm

Само да отбележа, че съм против образователен ценз при гласуване.

Разбирам защо някои хора го искат, но ако се въведе, част от избирателите ще бъдат дискриминирани, и не визирам специално циганите или турците, които идваха да гласуват от съседната страна. Знам и за абсурда с ползването на връв с възелче за намиране на точното квадратче на "нашия човек" върху бюлетината при "организирано гласуване" и все пак съм против.

Има хора, които по една или друга причина нямат средно образование, а живеят, работят и си плащат данъците тук. Някои от тях имат достатъчно житейски опит и здрав разум да си дават сметка какво представлява един или друг кандидат и да гласуват обмислено.

Без да забравяме, че някои хора със завършено средно, че и висше, пак не са стока. А дипломи у нас си се купуват, та това също внася изкривяване.

Та нека избягваме образователния елитаризъм. За нас е естествено да имаме тапия от гимназия и университет, за други хора не е.





tl;dr - Има свестни хора без средно образование и чукундури с висше. Дипломата не гарантира, че човек гласува адекватно, нито липсата й означава, че човек не гласува "подходящо".
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu May 02, 2013 1:44 am

Няма никакво значение кой е свестен и кой не, кой как гласува, по какви причини и т.н. Във функционираща демокрация не може да има преграда пред гласуването на абсолютно всеки гражданин без изключение. Който иска информирани избиратели, да работи върху образованието.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu May 02, 2013 2:01 am

И на мен често ми се иска ценз, но признавам, че последното мнение на Симеон е абсолютно spot on.
This is it. Ground zero.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Wed May 08, 2013 10:46 am

Trip wrote:А това да се стремиш към хепиенд И да виждаш какво става са някак взаимоизключващи се неща, тъй ли? Трябва или да сме заслепени идеалисти, или циници-реалисти? Стар наратив и слаб, и не важи.
If you're expecting a happy ending, you haven't been paying attention.
passer-by wrote:И каквото казах на Емо за икономика и образование (финансово самостоятелни хора и самостоятелно мислещи - колко ги виждаш сега и след 10,20,30 години?)


Иначе и аз нямам нищо против да цъфнем и вържем политически, социално, икономически и интелектуално. Дано стане, просто не чакам със затаен дъх, защото не го виждам в обозримо бъдеще. :)
Явно не съм само аз. Ей ти един друг поглед, Емо, пък ти прецени какъв бил наративът.





България страда от напускането
на младите си хора,
пише Франс прес


София, 8 май /БТА/
България, където в неделя ще се произведат предсрочни парламентарни избори, страда от масовото емигриране на млади висшисти. Това напускане има драматични последици за икономиката и обществото на страната, която остава с нискоквалифицирана работна ръка и застаряващо население, пише агенция Франс прес в кореспонденция от София.

26-годишната Румяна Ганева работи в кол-център въпреки магистърската си степен по икономика в най-добрия университет в София. "Това можех да го правя и без диплома" казва тя горчиво. Румяна обмисля да запише втора магистратура във Великобритания. Баба й ще продаде апартамента си, за да финансира следването й.

Всяка година между 20 000 и 25 000 души на възраст между 25 и 39 години напускат тази страна - най-бедната в ЕС според изследване на синдиката "Подкрепа", отбелязва Франс прес.

По-слабообразованите работят в строителството, ресторантьорството или се грижат за възрастни хора, главно в Германия, Великобритания, Гърция и Италия.

"Повечето ни ученици нямат търпение да вземат дипломата си за средно образование единствено за да отидат в Европа", посочва Гинка Станчева, преподавател в една от най-добрите софийски гимназии.

Ако се завърнат в България след завършване на висшето си образование, те обикновено могат да разчитат на месечна заплата от 1000 лева (500 евро), отбелязва АФП.

Кореспондентката на агенцията Весела Сергева цитира в. "Труд", който неотдавна написа "Основната причина за любовта на българите към Европа е възможността да избягат там".

Освен заплатата има и други страни от живота в България, които насърчават човек да си потърси късмета другаде.

"Грубата сила, парите и арогантността са издигнати в култ. Да подкупиш лекар или полицай е нещо обичайно. Купуват се изпити и дори дипломи!", възмущава се Христо Михайлов, завърнал се в България след като е следвал право във Франция.

След падането на комунистическата диктатура през 1989 г. около 1,5 милион българи са емигрирали, а сегашното население е 7,3 милиона души, отбелязва Франс прес.

Особено засегнат е секторът на здравеопазването - според ресорния синдикат 57 процента от студентите по медицина искат да емигрират.

Други, често пъти роми, се възползват известно време от социалните помощи в чужбина преди да бъдат репатрирани, отбелязва кореспондентката на Франс прес.

Загубата на работна ръка, а при оставащите - университетско образование, което често пъти не е пригодено за трудовия пазар, създават "отровен коктейл" за икономиката, заявява президентът на Българска стопанска камара (БСК) Божидар Данев. Той се безпокои от недостиг на инженери, чиято професия стана непопулярна поради упадъка на индустрията след падането на комунизма преди 23 години, отбелязва АФП.

Неграмотността придобива тревожни размери сред ромското малцинство (което е 10 процента от населението на страната), въпреки че то ще съставя 23 процента от работната ръка в страната към 2020 г., по прогноза на Световната банка. Според БСК при национално равнище на безработица от 12 процента, при младите на възраст под 30 години това равнище е 38 процента от активното население, отбелязва Франс прес.

Емиграцията на българите в Европа ще продължи, предупреждава Огнян Минчев, директор на Института за регионални и международни изследвания в София. "Ще са нужни десетилетия преди българското общество да може да предложи условия на работа и живот, сравними" с тези в Европа, смята той.

Това може само да влоши дългосрочните демографски перспективи, които вече са най-мрачните в Европа.

През 2012 г. пенсионираните българи бяха близо 24 процента от населението, а ненавършилите трудова възраст млади хора - малко над 14 процента, по данни на Националния статистически институт.

Пенсионната система се огъва под тежестта на 2,2 милиона души от третата възраст, от които малко над половината получават пенсии между 150 и 200 лева (между 77 и 102 евро), по данни на правителството.

"Завися от сина си за плащането на тока и лекарствата ми. Сегашната криза не променя кой знае какво", въздиша 80-годишната Димитрина Желязкова, имайки предвид масовите демонстрации тази зима, които доведоха до оставката на консервативното правителство на Бойко Борисов.

"Стягаме коланите повече от 20 години в името на реформи, дето краят не им се вижда", казва тя горчиво пред кореспондентката на Франс прес в София.
/БТА/
Last edited by passer-by on Wed May 08, 2013 11:37 am, edited 2 times in total.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed May 08, 2013 10:51 am

Емиграцията е следствие основно от безработицата и липсата на перспектива. Те пък са следствие основно от корумпираната и непредвидима бизнес среда и беззаконието, а също от все още стабилна бюрокрация и такси пред малките бизнеси. Всичко това е решимо в средносрочна перспектива, но дори само явен ангажимент и активни стъпки в тази посока ще възвърнат доверието на бизнеса и инвестициите.

Иначе изводите на агенцията са пределно верни.
This is it. Ground zero.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Wed May 08, 2013 10:54 am

Moridin wrote:Всичко това е решимо в средносрочна перспектива, но дори само явен ангажимент и активни стъпки в тази посока ще възвърнат доверието на бизнеса и инвестициите.
На теория е решимо, да. На практика - ако се позволи от някои хора, стига да преценят, че е в техен интерес.

Страната ни се рекламира с евтината си работна ръка, впрочем, та не чакай скоро западноевропейски заплати като всеобща норма.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed May 08, 2013 12:44 pm

Което пак е нещо, но е време да започнем да работим в посока рекламиране с квалификации и висока добавена стойност. За целта трябва да ги имаме :) За целта мислех да напиша дълъг пост, но айде стига самореклама! :Р
This is it. Ground zero.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Wed May 08, 2013 12:50 pm

Работата е там, че евтината работна ръка автоматично генерира нискоквалифицирана такава, щото висококвалифицираната в много редки случаи кандисва да се продава евтино, в резултат на което си бие камшика и айде в чужбината. Освен в ситуации, в които човек се е осеферчил и е успял да си намери място в чужда компания, но пак трудът му е много по-евтин, отколкото ако заемаше същата позиция в чужбините.

Ето защо в момента положението е ситуация. Никой няма да се върне тук срещу едни хиляда лева, което за бг е ебаси и високата заплата, а никой няма да даде една нормална заплата тук, щото то почти не остана на кого. И просто не знам.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 68 guests