Ракиена република Абсурдистан

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

Locked
User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Jul 24, 2013 7:28 pm

RRSunknown wrote:Следващия път ще ги евакуират с хеликоптерите.

Чудя се Президента дали знае че може да заповяда на армията да измете парламента.
Знае ... бяха мобилизирани части миналия петък ако не се лъжа.

А също така и знам 97-а когато се заговори армията да се намеси какво се случи.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6459
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Wed Jul 24, 2013 7:33 pm

Сега нещо се присещам за пети ноември, пък...
https://www.youtube.com/watch?v=LF1951pENdk
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Jul 24, 2013 8:04 pm

Измитане на парламента = сваляне на правителството.

Не танковете да дойдат и да защитават измекярите.

Просто военна корекция на властта и избори.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Jul 24, 2013 11:47 pm

RRSunknown wrote:Измитане на парламента = сваляне на правителството.

Не танковете да дойдат и да защитават измекярите.

Просто военна корекция на властта и избори.
Рано е още. Вчера не беше по зле от футболен мач.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Fri Jul 26, 2013 10:45 am

The vibe has changed. Последните протести бяха доста особени.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
moonlight
Warmage
Posts: 1089
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:54 am
Location: Sofia

Post by moonlight » Fri Jul 26, 2013 10:57 am

Днес ходих до централното НОИ. На връщане трамвая мина покрай голяма група хора, които викаха "Оставка".

Добавено: понеже напоследък медиите все повече се затрудняват с броенето, вече разчитам на собствен доказателствен материал. Вчера застанах отстрани на улицата, и снимах всички участници, в т.ч. и Старозагорската агитка, дошла за протест и концерт :)

Ето видеото: http://youtu.be/ro2NHJAu-Nw
Spoiler: show
http://bnt.bg/bg/news/view/105387/kontr ... _posolstvo
Днес те (контрапротестиращите) протестират пред Американското посолство. Причината е едно изказване от 18 юни на американския посланик по повод атентата в Бургас. Според тях в него се набляга на свободата на медиите и необходимостта от върховенство на закона, което е едно вмешателство във вътрешната политика на България. Контрапротестиращите са изготвили и декларация, която да внесат в посолството.
WTF?!? Нямам думи... :shock:

User avatar
Mr. Nobody
Misting
Posts: 275
Joined: Sat Jan 28, 2012 12:08 am

Post by Mr. Nobody » Fri Jul 26, 2013 2:01 pm

Аз все още не виждам конкретен политик да застане зад протестиращите и да представлява техните искания (каквито и да са те, освен оставка). Когато някой от Парламента вземе, че си покаже носа пред тях, го замерят с домати и му крещят в лицето. Липсата на диалог не може да доведе до нещо градивно. А посрещането с овации на зам.-комисаря на ЕК беше черешката на тортата - поредната брюкселска патица идва да ни дава акъл посредством общи приказки, а я приемаме като рицар на бял кон. За толкова години от Бисмарк насам не се ли научихме, че Западът грам не ни мисли доброто. Апелирам за представянето на реални законопроекти, промени в Конституцията и т.н., които да изразяват желанията за промяна на протестиращите.
'Poetry first, sausage - later!'

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Fri Jul 26, 2013 2:08 pm

Mr. Nobody wrote:Аз все още не виждам конкретен политик да застане зад протестиращите и да представлява техните искания (каквито и да са те, освен оставка). Когато някой от Парламента вземе, че си покаже носа пред тях, го замерят с домати и му крещят в лицето. Липсата на диалог не може да доведе до нещо градивно. А посрещането с овации на зам.-комисаря на ЕК беше черешката на тортата - поредната брюкселска патица идва да ни дава акъл посредством общи приказки, а я приемаме като рицар на бял кон. За толкова години от Бисмарк насам не се ли научихме, че Западът грам не ни мисли доброто. Апелирам за представянето на реални законопроекти, промени в Конституцията и т.н., които да изразяват желанията за промяна на протестиращите.
Ще падна. Че ние не искаме диалог, искаме да си ходят. Диалозите за 23 години сме ги видели докъде водят. Не ща да си лафя нито с Мая Манолова, нито с Орешарски, нито със съсела или подлогата на Доган. Като почнат по телевизии, сайтове, вестници, случайни хора да разнищват как те протестиращите нямали искания, не искала да общуват. Ми не искаме бе, искаме само едно нещо - оставка. Няма какво да ми обясни Манолова, нито какво да ми даде. Не ме интересуват социалните трохи, с които лъжат хората в затруднено финансово положение. Fuck off и чао от парламента.

Искал реални законопроекти и промени в Конституцията.. от протестиращите :bow: :bow: :bow:
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
moonlight
Warmage
Posts: 1089
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:54 am
Location: Sofia

Post by moonlight » Fri Jul 26, 2013 2:19 pm

Mr. Nobody, ако обмислиш политическата история на държавата ни за последните 20 години, ще забележиш до каква степен се разминава твоята представа за диалог с представата на управляващите. Ти вероятно си представяш че ще седнете, ти ще отстъпиш за нещо, и те ще отстъпят за нещо, па в един момент да вземете да си стиснете ръцете. Реалната политическа история от последните 20 години показва, че ние ще им разправяме че не бива така, те ще ни обещават че няма вече... и ще си я карат както си знаят.
Така че, да - и аз не искам диалог, искам ОСТАВКА. И всеки ден ходя да викам за това.

User avatar
Vash
Paragon
Posts: 610
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Post by Vash » Fri Jul 26, 2013 2:31 pm

Че то вече имаше опити за диалог с "представители" на протестиращите, за които нормалната реакция беше "кви са тия бе". :mrgreen:

За добро или лошо този протест няма централна организация, така че и няма възможност да изявява политически искания различни от ОСТАВКА. Всички опити в такава насока са започвани от партии с цел да дръпнат хората в тяхна посока. За щастие все още има достатъчно съпротива срещу това.

"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

User avatar
moonlight
Warmage
Posts: 1089
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:54 am
Location: Sofia

Post by moonlight » Fri Jul 26, 2013 2:44 pm

Vash wrote:Че то вече имаше опити за диалог с "представители" на протестиращите, за които нормалната реакция беше "кви са тия бе". :mrgreen:

За добро или лошо този протест няма централна организация, така че и няма възможност да изявява политически искания различни от ОСТАВКА. Всички опити в такава насока са започвани от партии с цел да дръпнат хората в тяхна посока. За щастие все още има достатъчно съпротива срещу това.
Личното ми мнение е, че е изключително за добро. Нужно е хората да си докажем, че можем да защитаваме граждански позиции, които са си наши, а не обслужват тези или онези интереси. Това е начина да градим гражданско мислене. Дано не се усетят и си останем така "политически неизползвани" докрая.

User avatar
armageddon
Forsaken
Posts: 2936
Joined: Tue Jan 13, 2004 10:24 am

Post by armageddon » Fri Jul 26, 2013 3:14 pm

Да кажем че днес, утре, дрмесец или когатотамнадявамесескоро съберат сергията и се изнесат. Какво ще се предполага да се случва след това? Всмисъл на едни евентуални нови какво ще им е особено по различното, примерно. Щото нещо не съм мн убеден в някъв коренно различен резултат.

User avatar
Vash
Paragon
Posts: 610
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Post by Vash » Fri Jul 26, 2013 3:25 pm

Личното ми мнение е, че е изключително за добро.
Аз съм раздвоен за това. Би било страхотно от протестите да изникне истински представителна гражданска организация, която да следи за корупция и да е способна да мобилизира големи групи хора бързо. Но последния опит за политизиране при предишните протести доведе до разводняване и двадесетте хиляди конституции, така че може и наистина е за добро.

"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

User avatar
moonlight
Warmage
Posts: 1089
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:54 am
Location: Sofia

Post by moonlight » Fri Jul 26, 2013 4:26 pm

Ами виж, да си изкажа моето мнение по въпроса. В момента, каквото и да възникне от тълпата пред парламента, то ще бъде до 6 месеца /максимум/ оценено и купено, или очернено с медийна помощ и пак ще раздели гражданите. Просто така виждам да се случат нещата ако се намери някой да "яхне" протеста. Не защото тия, които изберем, ще са лоши или корумпирани, а защото, както наскоро четох из нета, "в България политическата власт наследява само най-лошите и корумпирани практики на предходната власт". Просто това е навик, коловиз, дълбан в продължение на 20 години.

От друга страна. Какво би станало ако получим оставка, без никой да е яхнал протеста? Имам си една теория, но не мога да я представя вкратце, та ще тръгна по-отдалеч.

Нека разгледаме една хипотетична държава България, в която всички корумпирани политици по някакво чудо са изринати, и управляващите са искрени, честни и независими политици, с безупречно минало, чиста репутация… и разледаме как би изглеждало управлението на държавата. Събират се експертите (приемаме че и експертите са от честни по-честни) от кабинетите на министрите, наети за тлъсти суми да съветват правителството (защото нали, и честни да са политиците, не са всичкознайковци все пак, такива хора няма) и казват:

Вижте сега, заплатите в държавната администрация са ниски, трябва да увеличим заплатите, за да няма причина за корупция, пък и да привлечем кадърни хора. Парламента казва добре, гласуват увеличението. Това че 200 фирми не са си получили парите за изпълнени държавни поръчки, се изплъзва от вниманието, но държавната администрация е все пак с прилични заплати, нищо че квалификацията на голяма част от служителите не отговаря на отговорностите им.
Народа мълчи, съгласен е (да речем).

Експертите казват: тука сега за да компенсираме разходите, нека да теглим Х милиарда дълг. Парламента казва добре, гласува решението. Нищо от тези пари не отива за разплащане на задълженията на държавата към фирмите, но все пак държавата има да плаща заплати, соц.помощи, майчински, болнични…
Народа мълчи, значи е съгласен.

Експертите казват: за да има повече приходи в хазната, дай да вдигнем данъците. Парламента гласува, данъците се вдигат, макар че заплатите в страната едва качват прага на минималната заплата. Народа мълчи. Сигурно е съгласен.

Експертите казват: банките трябва да са силни, затова дай да гласуваме, че при събиране на задължения да имат същите права като държавата. Парламента гласува, народа мълчи, значи е съгласен…

Експертите казват: трябва да…..

И така, въпросите, които можем да си зададем за тази идилична хипотетична държава са:
- Колко от горните решения са правилни, или грешни?
- И ако народа смята едно или друго решение/назначение/политика за грешни, как честните управляващи горе ще го разберат? С четене на мисли?
- И последно: колко честен трябва да е един честен политик, за да не си и помисли дори, че може да бръкне в кацата с меда, след като народа винаги мълчи, значи е съгласен?

Така. Да се върнем сега на настоящата ситуация. Имаме си власт, корумпирана отвсякъде. Имаме си и 20-годишна традиция на мълчене на народа, възпитавана в продължение на още 45 години преди това. Добавяме и факта, че навикът за корупция горе дотолкоз е задълбал в коловози, че ония горе дори и не се усещат че са очевадно нагли. Това от една страна.

От друга страна имаме огромна част от хората, които не подкрепят протестите, изтъквайки един единствен довод: „Защо да протестирам като нищо няма да се промени“. (хората от приятелския ми кръг са разделени на две групи – едните ходят на протести, а другите повтарят познатата мантра „Защо да протестирам като нищо няма да се промени“, в различни варианти и словоред).

От трета страна имаме една група от хора, които са имали възможността/ума/прозорливостта да видят как е навън и да имат куража да заявят гражданска позиция с желанието да променят нещо, макар че всеки протестиращ има различна представа за това.

Моето лично мнение, изведено от горните писаници е, че единственият път за промяна в България, е възпитаване на властта. Какво имам предвид. Както се видя в примера за идеалната държава, няма начин народ, дето си трае, да има кадърни управляващи. Единственият път е чрез граждански контрол по единствения начин възможен сега - оставки и протести.

Как ще ги възпитаваме?

Ами, смятам на всички е ясно, че когато свалим настоящата власт, на следващите избори ще сме изправени пред избор измежду същите маскари. И ще трябва да си изберем от тях. Различното ще е, че при първата стъпка и следващото правителство ще осъмне с протести. И ще свърши с оставка.

И следващото след него.

Докато в един момент маскарите не се научат, че ако искат да ядат и да бъркат в кацата с меда, ще трябва да работят. Натиск и заплаха от сваляне от властта - това е единствения път в момента, който виждам. Маскарите могат прекрасно да работят, ако се научат, че няма ли работа, няма и ядене.

То е малко като възпитанието на разглезено дете, което след 20 години безконтролно своеволие, изведнъж се оказва пред строг възпитател и почва да яде шамари като сгази лука. Разбира се, на фона на тази алегория, аз съм виждала на какво е способно разглезено дете, свикнало да става на неговото - бой, рев, инат, тръшкане и противопоставяне със всякакви средства, за да запази статуквото на досегашното си положение, до степен на пълна загуба на връзка с реалността. Защото инстинктите му нашепват че са се променили нещата, но страхът от загуба на почва под краката избива под формата на тотален инат.

В тая връзка, очаквам че БСП до последно ще се противопоставят на реалността, така че първият пердах ще се наложи да е много як, и не ми се мисли докъде ще се стигне... което няма да ме спре да продължавам да ходя по протести.

Другото важно в дългосрочен план са няколко важни групи избиратели:
- баба Паца и компания. Тук управляващите не виждат разлика, но аз виждам. Хората над 70 са общо взето аполитични - от такива съм чувала "мойто е свършило вече, нека младите да решават, понеже и те ше теглят после". След това е типичната баба Паца - откърмена с комунизма и с изконното мото "срещу властта не се рита". Там го има и момента за друго внушение от комунизма - "какво ще кажат хората". От лични наблюдения /социалния кръг на майка ми в малък град/ хората там всички се знаят, и отделния човек трудно ще излезе да изкаже мнение от 1 лице единствено число - няма я анонимната защита на тълпата. Което не променя факта, че на тях сегашната ситуация не им харесва...
- втората група са децата на баба Паца и компания, които не са живяли в комунизма, но все пак са възпитани с мотото "нищо не зависи от мен, и да протестирам, нищо няма да се промени". Страшно голяма група данъкоплатци в трудоспособна възраст.
- и онази група протестиращи, които имат куража да изказват гражданска позиция и да търсят промяна.

Според мен, ако успеем да постигнем оставката на Орешарски без някой да ни яхне, онази втора група, вярваща в мотото "нищо не зависи от мен" може да бъде повлияна. Протест и оставка един път, протест и оставка втори път... все в един момент всеки ще стига до извода че с протест може да се постигне нещо... освен ако не сме преминали границата, в която нещо може да се промени, и тогава... не знам. Освен да стягам багажа.

И други размисли имам по повода, но се уморих да пиша, а и като не мога да си зачета какво съм писала по-горе ми е малко трудно да си подредя в писмен вид логиката.

В едно обаче не се съмнявам - много работа и упоритост ни чака, трябва да избием от главата на властта навици и илюзии, градени в продължение на 20 години... дано имаме достатъчно гражданство за да успеем...

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Fri Jul 26, 2013 4:44 pm

armageddon wrote:Да кажем че днес, утре, дрмесец или когатотамнадявамесескоро съберат сергията и се изнесат. Какво ще се предполага да се случва след това? Всмисъл на едни евентуални нови какво ще им е особено по различното, примерно. Щото нещо не съм мн убеден в някъв коренно различен резултат.
Аз не искам да управляват различни хора, а хората които са на власт да управляват различно. Ако следващото правителство е мизерно - ще ги свалим и тях. И така докато дойдат някакви които разберат че е в техен интерес да бутат българия към по добро. Нямам нищо против и 10 поредни парламентарни избори да има. Предпочитам да видя България разрушена отколкото в ръцете на грабители. Както Япония и Германия показаха унищожента икономика може да се възстанови за 5 години.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 82 guests