Ракиена република Абсурдистан

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

Locked
Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Thu May 29, 2014 2:09 pm

Проблемът е, че мнозинството от гласуващите (които аз познавам) не проучват кандидатите и не избират нищо - те отдавна са наясно. Отиват набързо да гласуват за "наште" или срещу "мръсниците", и после да обвинят негласуващите в саботаж на собственото си бъдеще. Само дето изборите не са мач, та да викаш винаги за Уефски и срещу ЦСКА. Колцина всъщност проучват кандидатите наистина? Смея да твърдя, че ако мнозинството гласуващи го правеха, тая тема нямаше да я има.

Между другото, имаше три зелени партии на тия избори. И трите ли са различни от ДПС, или как?

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Thu May 29, 2014 2:36 pm

Roland wrote:Чакай, ти искаш да ти плащат, за да избираш кой да взима решения вместо теб за посоката, в която се движи държавата, в която живееш? Ебаси баровеца :lol:
Не, искам да не ми се държи сметка за нещо, което не е мое задължение. Негласувалите не са виновни за състоянието на държавата и не може да им се търси сметка за него.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Thu May 29, 2014 2:52 pm

И за изчерпателност, ето как мисля, че трябва да минава изборният процес при един отговорен избирател или поне как минава при мен:
- Проучване на ВСИЧКИ кандидати. Не е чак толкова сложно, а и много от тях отпадат бързо, което пести време. Също така, цели листи отпадат след проучване на водачите или поради несъответствие с партийните ценности на моите такива.
- Не се спира проучването след намиране на един приличен кандидат. Изчерпват се всички варианти. Съди се по делата, игнорира се говорилнята максимално.
- Не се гласува за по-малкото зло. Никога. Иначе казано, не се гласува "на всяка цена".
- Не се гласува за непознати. "Непознат" = човек, който и след проучването е непознат/неясен.
- Не се гласува за по-малко харесани избираеми кандидати с идеята, че харесалият ми кандидат не е избираем. Това води до порочен кръг и е най-лесният начин никога да не влезе свежа кръв в политиката.
- Игнориране на всякакви социологически проучвания.
- Ако по някаква причина процесът не може да се изпълни, не се гласува. Гласуването "за 5 минути" е по-вредно от негласуването.

Тъй процедирам аз.

User avatar
Onslaught
Sorcerer
Posts: 401
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:10 pm

Post by Onslaught » Thu May 29, 2014 2:56 pm

Morwen wrote: И какво променяш ти като не гласуваш?
Нищо. Както и нищо не промених предните 10 години когато си правих труда да проучвам кандидатите и да гласувам. A както е казал Айнщайн "Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results". Докато нещо не се промени не виждам смисъл да продължавам да гласувам. Не е ли безотговорно в продължение на години да виждаш, че една система не работи добре и да продължаваш доброволно да си част от нея?

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu May 29, 2014 4:21 pm

Lyanna Stark wrote:Тук съм абсолютно съгласна с Марфа и Роланд. Лошо ми става като гледам как иначе интелигентни хора отказват да гласуват, като слушам безумните им аргументи и самодоволния цинизъм, с който оправдават бягството си от отговорност. Да, наричам негласуването бягство от отговорност. Смятам за базова отговорност на всеки гражданин най-малкото да проучи кандидатите на изборите, да избере този, който е най-близко до собствените му убеждения, и да отиде да пусне една бюлетина. Няма перфектен кандидат - това е ясно. Ако чакате на избори да се яви архангел Михаил с подгласник сър Галахад, има да си чакате. А междувременно, понеже сте прекалено чисти и морални, за да изберете по-малкото зло, по-голямото зло се вихри на воля. И не ми разправяйте, че всички били еднакви - ако не виждате разлика между Зелените и ДПС, или между Реформаторския блок и България без цензура, значи имате нужда от лекарска помощ. Която няма да е зле да потърсите докато в България още има нещо, бегло напомнящо здравеопазване, защото след още някоя година под това управление може и това да няма.
Браво :) Подписвам се с кръв под това.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu May 29, 2014 4:36 pm

tigermaster wrote:Не, искам да не ми се държи сметка за нещо, което не е мое задължение. Негласувалите не са виновни за състоянието на държавата и не може да им се търси сметка за него.
Естествено, че е твое задължение, ако и да не си законово принуден да го изпълняваш. И гласувалите са НАЙ-виновни за състоянието на държавата и съответно не само може, но и им СЕ търси сметка за него. As evidenced by хората, които в момента ви търсим сметка 8-)

Избирателната активност за тия избори е била около 30%. Ако останалите 70% си бяха седнали на д-то малко да поразучат кой какъв е и за какво се бори, искаш да ми кажеш, че резултатите биха били същите? Ми извинявай, но това е несериозно. Оставяте някакво закостеняло тъпоумно малцинство да ви диктува кой ви управлява, и после ми приказвате, че нямате отговорност за състоянието на държавата? Ми ае не, а?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu May 29, 2014 4:39 pm

Onslaught wrote:
Morwen wrote: И какво променяш ти като не гласуваш?
Нищо. Както и нищо не промених предните 10 години когато си правих труда да проучвам кандидатите и да гласувам. A както е казал Айнщайн "Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results". Докато нещо не се промени не виждам смисъл да продължавам да гласувам. Не е ли безотговорно в продължение на години да виждаш, че една система не работи добре и да продължаваш доброволно да си част от нея?
Не е. Това, че една зъбчатка се върти, а петдесет зъбчатки около нея не се, не означава, че въртенето не работи. Тия промени в мисленето стават бавно и с поколения. Със съзнателно култивиране на гражданско мислене, а не с "ми аз пробвах, ма никой друг не пробва и аз се обидих". Ти си си вършил работата, не е в теб проблемът, а в останалите, които не са. И не е номерът ти да спреш, а и други да почнат.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Thu May 29, 2014 5:06 pm

Естествено, че не е моя отговорност. Отговорност е на избраните да си изпълнят обещанията. В крайна сметка затова са били избрани. Моя отговорност е ако реша да гласувам, да го направя информирано.
Не знам защо си мислиш, че от седемдесетте процента негласуващи огромната част биха гласували с нещо различно от избраното в момента, честно казано.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu May 29, 2014 5:23 pm

tigermaster wrote:Естествено, че не е моя отговорност. Отговорност е на избраните да си изпълнят обещанията. В крайна сметка затова са били избрани. Моя отговорност е ако реша да гласувам, да го направя информирано.
Не знам защо си мислиш, че от седемдесетте процента негласуващи огромната част биха гласували с нещо различно от избраното в момента, честно казано.
Може би не биха. Няма как да разберем, докато не гласуват. И не, всъщност все пак си е твоя отговорност. Избирателят е коректив на избрания. Когато избраният знае, че ще бъде преизбиран независимо от мерзостите си, защото избирателят е толкова апатичен, че не желае да му попречи, той не вижда необходимост да изпълнява обещания.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
moonlight
Warmage
Posts: 1089
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:54 am
Location: Sofia

Post by moonlight » Thu May 29, 2014 6:10 pm

Между другото, на тези избори ми беше много трудно да реша за кого да гласувам, но не поради избора на стойностен кандидат. Всъщност, бих дала с преференциален вот гласа си за Атанас Чобанов, едната половина на сайта на Биволъ, беше представител на Зелените.

Обаче, като български гласоподавател, трябваше да седна и да правя сметки за няколко различни неща:
- какъв е шанса Зелените да вземат мандат, при положение че много зле се представиха предизборно. Ако изпаднат, гласът ми би бил преразпределен за гнусното ДПС
- каква е вероятността чрез преференциалния избор да вкарат някой друг вместо Чобанов;
- каква би била степента на независимост на Чобанов като техен представител, понеже, ако трябва да съм честна, предизборните "обещания" на Зелените хич не ме впечатлиха - само мечти и никакви конкретни приказки като как аджеба мислят да свършат нещата.

И след дълго чудене и тактически сметки, в края на краищата гласувах за ГЕРБ, с единствената надежда да издърпам килимчето изпод краката на Олигарски и компания. Сега гледам, че Зелените са отпаднали, и си мисля, колко ли хора като мен са гласували след сметки, а не по съвест, и дали въобще има шанс мнозинството да се научи да мисли с главата си.

И още не съм сигурна, дали съм направила верния избор - все ме човърка какъв ще го ядем сега...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu May 29, 2014 6:20 pm

moonlight wrote:Между другото, на тези избори ми беше много трудно да реша за кого да гласувам, но не поради избора на стойностен кандидат. Всъщност, бих дала с преференциален вот гласа си за Атанас Чобанов, едната половина на сайта на Биволъ, беше представител на Зелените.

Обаче, като български гласоподавател, трябваше да седна и да правя сметки за няколко различни неща:
- какъв е шанса Зелените да вземат мандат, при положение че много зле се представиха предизборно. Ако изпаднат, гласът ми би бил преразпределен за гнусното ДПС
- каква е вероятността чрез преференциалния избор да вкарат някой друг вместо Чобанов;
- каква би била степента на независимост на Чобанов като техен представител, понеже, ако трябва да съм честна, предизборните "обещания" на Зелените хич не ме впечатлиха - само мечти и никакви конкретни приказки като как аджеба мислят да свършат нещата.

И след дълго чудене и тактически сметки, в края на краищата гласувах за ГЕРБ, с единствената надежда да издърпам килимчето изпод краката на Олигарски и компания. Сега гледам, че Зелените са отпаднали, и си мисля, колко ли хора като мен са гласували след сметки, а не по съвест, и дали въобще има шанс мнозинството да се научи да мисли с главата си.

И още не съм сигурна, дали съм направила верния избор - все ме човърка какъв ще го ядем сега...
Две рандъм мисли по повод поста ти:

1. Според мен ако хората като теб гласуваха МАСОВО по съвест, Зелените (или който и да е друг такъв) щяха да вкарат поне един-двама души, ако не и повече. Но може и да греша.

2. Няма разлика между ГЕРБ и БСП (или както там се казват в момента). Хората са същите като генезис, само по-неприятни и просташки заради Бойко.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Thu May 29, 2014 6:55 pm

Относно това дали си плащаш да гласуваш - парите за избори се вадят от вашия джоб, драги данъкоплатци, така че кат сте си платили за целия тоя масраф, поне идете и го използвайте по предназначение. Лияна и Скърдж добре го казаха.

Аз започвам да се чудя що българският народ вместо да наказва политиците като не ходи по избори, с което вкарва някви уроди в парламента и ги урежда с държавни субсидии за следващите избори, не ги накаже като спре да си плаща данъците. Вашите пари харчат, дето бачкате като животни, за да ги изкарате. Дайте малко по-отговорно с тях, а?
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Thu May 29, 2014 7:13 pm

Смешно ми е как хора, които не живеят тук от амнайсе години, дават акъл толкова смело. Just don't.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Thu May 29, 2014 7:19 pm

Дават, щото знаят как изглежда една нормална страна и кво я прави да е нормална.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Thu May 29, 2014 7:54 pm

Нормална я правят хората. И поради същата причина е все едно дали ще си загубя времето в гласуване или не. Няма значение дори, ако по някакво диво чудо спечели, който трябва. Просто няма да се промени факта, че хората в страната са предимно груби, прости, нарцистични говеда.

Всичко се асимилира от големите градове, където дори нормалните хора стават гадове, то няма и как иначе. Или си батка, или си шматка.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests