Хрониките на Абсурдистан - страната на Булгарбаши

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

Locked
User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu Feb 21, 2013 5:35 pm

Ето и коментарите ми по горното:
Morwen wrote: Жоро, от една страна повечето от това не са предложения за промяна на конституцията.
Така е, пише си, че това е платформа за предложения от граждани за промени в уредбата на държавата. Само някои касаят Коснтитуцията. Освен това не са финализирани и юридически съгласувани предложения, а са концепции, върху които да се работи, както и всичко, което се случва в момента.

Цитирам например тази група: https://www.facebook.com/groups/5075655 ... 375877860/

"Тук събираме идеите си, подлагаме ги на дебат и гласуване. След което ще ги формулираме и ще се обединим за да ги реализираме."

И пак - никой не казва, че става за един ден, или че може да се мине без задълбочени дискусии от цялото общество. Друг е въпросът, че ако се отказваме от нещо, само защото е трудно, то да си бяхме седяли с Живковата конституция.

Ето и конкретното предложение за база за дискусия, върху което се стъпва в момента:

http://www.zelenite.bg/4807
Morwen wrote: Видях само едно - Конституционния съд да се сезира от под 1% от избирателите. Което, като се има предвид, че са 12 души не е ясно дали няма да доведе просто до блокиране на дейността ми с безсмислени дела. Да не говорим, че е наречено "право на законодателна инициатива", което показва, че авторът и правото са се разминали някъде в далечното минало.
А, поправка, имало и за двукамарен парламент, което общо взето идва и отива в нищото.
За двукамарния парламент съм напълно съгласен. Правото на законодателна инициатива е за мен лично редно да го има при достатъчно много гласоподаватели - не съм сигурен дали законът за референдумите не дава отговор на това.

Инсинуираш или си недочела, никой не го отъждествява с правото да се сезира КС. Иначе има достатъчно механизми за това да не се затормозява работата на КС (който и без това работи само on demand и не ужасно често). Например квота от добре нагласен процент от гражданите за сезиране. Съвсем off the top of my head. Отново защо се хващаш за думите на нещо, което е толкова обща идея, че чак е само заглавие? Въпросът е да има база, върху която да се дискутира.
Morwen wrote: От друга имаме откровени глупости като:
Провеждане на задължителен местен референдум без горен праг на участие за потвърждение на всяко едно решение на местните власти, касаещо: управление (смяна на собствеността; влизане в съдружие; отдаване на концесии) на общинско имущество и собственост; отдаване на природни ресурси за ползване (гори, земи, води, подземни богатства); устройствени проекти включващи общинска и държавна собственост.
Вземи тоя общински бюджет похарчен само за референдуми. Вземи тоя Пирин застроен като Младост с активната подкрепа на банскалии.
Което става и сега. Пирин е национален парк и не може да мине по тая клауза (т.е. пак инсинуираш). А и едно от предложенията е именно горите и водите да влязат в категорията национално богатство (не местно).

От друга страна нещо подобно (естествено не в този му вид конкретно) ще пази гражданите от удобни за няколко олигарха концесии.

От трета страна аз не подкрепям конкретно това искане и мисля, че тези неща трябва да се решават на по-общонационално ниво, което може да се постигне и просто на база Парламент, ако се въведе по строга отчетност на депутатите - едно от останалите предложения.
Morwen wrote:
Eфективен граждански контрол върху законосъобразността на административните решения и прозрачност на администрацията
Много надути и идеаллистични приказки, които биха парализирали цялата дейност на институциите, защото всеки ще може да съди примерно кмета, че не си е купил кламерите както трябва. Да не говорим, че авторът явно не е посещавал сайта на правителството и не се е заинтересувал от информацията там, а си говори наизуст.
Всъщност зад тези приказки стои нещо доста смислено - ПРОЗРАЧНОСТ. И което най-много липсва. Плашенето с парализа на работата е любимо за привържениците на статуквото, но истината е, че не можеш да се съобразяваш с нещо зле работещо, защото има шанс за злоупотреба с добре работещото. Можеше бтв просто да кликнеш на линка за конкретните предложения, които очевидно изключват случката с кламера.

И за да не съм пак прекалено неконкретен - абсолютно наложително е граждански обединения да могат да обжалват строителни разрешения и планове, продажби на общинска собственост и т.н.

За да не се затлачва системата, е достатъчно да се пресяват по доста по-бърз от досегашния начин очевидно верни сигнали за злоупотреби, от такива които изискват по-внимателно четене.

Естествено, необходимо е и съдебните власт да спазват обществения интерес.

Morwen wrote:
Депутати редовно неучастващи в парламентарните гласувания да бъдат освобождавани от парламента
Още една здрава доза популизъм. И после трябва да ги подменим, заедно с избирателния вот...
Още една доза абсолютна задължителност. Или ти няма да уволниш служител, на когото плащаш и не идва нито един ден за четири години на работа? Моля те.
Morwen wrote:
Само трайно уседнали граждани на България и ЕС да гласуват на местните избори
На България или на ЕС, все пак? То е доста важно...
Whatever и хващане за думи. Идеята е ясна - да се намали изборния туризъм. Въпрос е на много дискусии, не случайно това е само маркирано като заглавие. Аз лично в този му вид не съм съгласен с него.
Morwen wrote:
Постоянна парламентарна телевизия
Я! То имало! Ама колко по-лесно е да се удряш в гърдите какви иновативни неща ще направиш, вместо да провериш!
Къде пък я има? Има парламентарен контрол в петък по телевизията и това е. Пак хиперболизираш излишно. Да не говорим, че това, което НАИСТИНА трябва, е постоянно излъчване в интернет, вкл. на стенограмите - достъпни лесно, прозрачно и с електронен подпис най-много.

А не да минеш през 38923 рандъм чиновници по закона за ДОИ, всеки от които иска да те спъне и да не му пречиш да яде баничката.

Прави ли ти впечатление, че има НАГРАДА за някой, който ефективно използва закона за ДОИ. Това е едно от най-показателните неща за пълния абсурд, в който живеем.
Morwen wrote:
Постоянна изборна администрация. Общ избирателен кодекс.
На това дори не му разбирам идеята.
И аз нямам идея - пак се хващаш за нещо, което е маркирано само и не е развито. Горе съм постнал актуалните теми за дискусия, конкретизирани от Зелените.
Morwen wrote: А за това как привържениците им били най-добрите привърженици въобще - зависи точно с какви извадки работиш. Да, ако вземеш някакви твои другарчета срещу типичните червени бабички, сигурно. Но ако вземеш онези, които смятат, че от ядене на ГМО ще мутират срещу Никола и примерно твоите родители (бъркам ли?) сигурно картинката ще е друга.
Неслучайно казвам за осемхиляден път, че имам доста критики към философията на Зелените и не изповядвам крайни тези като задължително анти-ГМО и анти-ядрена енергия.

Но е факт, че познавам лидерите им и това са хора, които наистина се борят за обществен интерес. Те властта не могат я взе така и така, но да са в Парламента е много важно, а ако успеят в иницирането на широка дискусия за това какво не работи в държавата и как да се промени - страхотно.

А мамите с ГМО са привърженици баш на Зелените га ме нема. Случайно имат съвпадение на заблуди. И между другото доста от въпросните Зелени имат достатъчно адекватни представи за ГМО конкретно просто (за разлика от мен) вярват, че все пак са лоша идея - и имат резонни аргументи за това.
This is it. Ground zero.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu Feb 21, 2013 5:37 pm

Muad_Dib wrote:Добре, тогава и аз пак повтарям - гласът ти отива в НИЩОТО тогава, все едно не си гласувал, даже е по-зле, защото така ще увеличиш процентите и на пожарникаря, и на червените, и на турците, и на сините (ако въобще влязат), че дори и на Волен...А ти изглеждаш доста политически ангажиран и затова ми е странно, че все едно няма да гласуваш.
Сори, но ми е писнало от тоя аргумент и е математически некоректен. Смятам да агитирам всички да гласуват за Зелените, за да минат бариерата. Иначе винаги ще си останем в блатото на БСП/ГЕРБ/НДСВ/ДПС/ДСБ уотевър хиени.

И нещо конкретно за теб, като един от най-умните ми червени приятели и с риск да тласна темата в политическа посока, което не искам, ама явно натам върви:

Както каза и Морви, цялото ми семейство е червено и като изключим майка ми, която гласува малко на рандъм, всички останали продължават да подкпрепят БСП. Минал съм през тази подкрепа и за себе си съм разбрал, че дори там да има НЯКАКВИ читави хора (бтв познавам такива и лично), то тази партия НЯМА да работи за обществен интерес никога. Тя е пълна с престъпници и егоисти и го казвам като човек, който се обрива само като чуе думите "ДС" и "антикомунизъм" - никога не ми е пукало за миналото и на България също не трябва да й пука. Тези хора не са бъдещето, което искаме, и никога няма да станат. Това е истината.
This is it. Ground zero.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Thu Feb 21, 2013 7:30 pm

А дали вместо да правим промени в конституцията и да даваме властта директно в ръцете на народ като нашия няма да е по-лесно просто да назначим на работа в парламента хора, КОИТО СА УЧИЛИ ЗА ТОВА, КОЕТО РАБОТЯТ???? Че напоследък не ни се е случвало много често. Или верно да си внесем временно правителство нейде от Европа. С матриал кат нашия няма как да се работи.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Feb 21, 2013 7:43 pm

Moridin wrote:
Muad_Dib wrote:Добре, тогава и аз пак повтарям - гласът ти отива в НИЩОТО тогава, все едно не си гласувал, даже е по-зле, защото така ще увеличиш процентите и на пожарникаря, и на червените, и на турците, и на сините (ако въобще влязат), че дори и на Волен...А ти изглеждаш доста политически ангажиран и затова ми е странно, че все едно няма да гласуваш.
Сори, но ми е писнало от тоя аргумент и е математически некоректен. Смятам да агитирам всички да гласуват за Зелените, за да минат бариерата. Иначе винаги ще си останем в блатото на БСП/ГЕРБ/НДСВ/ДПС/ДСБ уотевър хиени.

И нещо конкретно за теб, като един от най-умните ми червени приятели и с риск да тласна темата в политическа посока, което не искам, ама явно натам върви:

Както каза и Морви, цялото ми семейство е червено и като изключим майка ми, която гласува малко на рандъм, всички останали продължават да подкпрепят БСП. Минал съм през тази подкрепа и за себе си съм разбрал, че дори там да има НЯКАКВИ читави хора (бтв познавам такива и лично), то тази партия НЯМА да работи за обществен интерес никога. Тя е пълна с престъпници и егоисти и го казвам като човек, който се обрива само като чуе думите "ДС" и "антикомунизъм" - никога не ми е пукало за миналото и на България също не трябва да й пука. Тези хора не са бъдещето, което искаме, и никога няма да станат. Това е истината.


Нормално бих ти скочил на тоя пост, но последните години политическото ми мислене е изцяло обсебено от американската двупартийна структура. Зелените тук са смешка, най-силната трета партия са безчовечните Либертарианци, които са изцяло лишени от морален компас, и в моята книга тук е престъпление човек да гласува за която и да е ОСВЕН двете основни партии, или да не гласува.

Само че България отдавна не е двупартийна. Всъщност вече има толкова много партии там, и толкова малко хора - обективно погледнато - гласуват за тях, че вероятно почти всяка партия има някакъв шанс да влезе в управлението.

Остава въпросът обаче епичният идеализъм Е ли наистина достатъчен за добро управление? Аз вече нямам никакви наблюдения над политиците в Бг, но дет вика Амелия, не трябва ли хора, на които това им е професията, да влизат в него? И Зелените включват ли такива хора, или просто са много природно-осъзнати? Щото нашите Зелени тук са некви ентусиазирани хипита, които са абсолютно разведени с всякаква обективна политическа реалност. Мен много малко неща ме дразнят повече от "как би трябвало да бъдат нещата в идеална ситуация" мисленето, когато няма как то да се свърже с "как са нещата СЕГА и какви промени са възможни В МОМЕНТА".
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Thu Feb 21, 2013 9:35 pm

И от къде ще се вземат тез кадърни и можещи политици? Че и професионалисти?

User avatar
JohanVladimir
Sorcerer
Posts: 381
Joined: Fri Mar 19, 2004 1:40 pm

Post by JohanVladimir » Thu Feb 21, 2013 9:38 pm

Scourge wrote:Не, представям си мажоритарно избрани предимно партийно предложени кандидати на първо време. След това си представям увеличение на непартийните такива, евентуално.
А това по какъв начин ме спасява от моя кошмар?
Хора, избираеми по общини, означава парламент, съставен от селски кметове. Ако познаваш няколко селски кметове, сам ще си дадеш сметка за какво равнище на образование, грандоманщина и мироглед става дума.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Thu Feb 21, 2013 9:51 pm

Аз харесвах възможността, макар и окастрена, да се пренареждат депутати в листите. Дето се вика, мажоритарен елемент, ама с мярка. Но такова гласуване за личности - ами и Симеон, и Бойко дойдоха по този начин. Мажоритарният вот е все едно да постелеш червено килимче за всеки популист и местен дерибей, че и питка да им омесиш.

Пренареждането обаче беше смислено и не знам защо ГЕРБ направиха всичко възможно, за да му види сметката. Не ги бърка с нищо или поне аз не бих могла да си представя с какво би могло да ги бърка, та защо го отмениха не мога да си обясня.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Thu Feb 21, 2013 9:51 pm

Devoted of Slaanesh wrote:И от къде ще се вземат тез кадърни и можещи политици? Че и професионалисти?
От съответните ВУЗове.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Samail
Sorcerer
Posts: 436
Joined: Fri Mar 19, 2004 4:48 pm
Location: Монреал, Канада

Post by Samail » Thu Feb 21, 2013 10:00 pm

Roland wrote:
....

Нормално бих ти скочил на тоя пост, но последните години политическото ми мислене е изцяло обсебено от американската двупартийна структура. Зелените тук са смешка, най-силната трета партия са безчовечните Либертарианци, които са изцяло лишени от морален компас, и в моята книга тук е престъпление човек да гласува за която и да е ОСВЕН двете основни партии, или да не гласува.

Само че България отдавна не е двупартийна. Всъщност вече има толкова много партии там, и толкова малко хора - обективно погледнато - гласуват за тях, че вероятно почти всяка партия има някакъв шанс да влезе в управлението.

Остава въпросът обаче епичният идеализъм Е ли наистина достатъчен за добро управление? Аз вече нямам никакви наблюдения над политиците в Бг, но дет вика Амелия, не трябва ли хора, на които това им е професията, да влизат в него? И Зелените включват ли такива хора, или просто са много природно-осъзнати? Щото нашите Зелени тук са некви ентусиазирани хипита, които са абсолютно разведени с всякаква обективна политическа реалност. Мен много малко неща ме дразнят повече от "как би трябвало да бъдат нещата в идеална ситуация" мисленето, когато няма как то да се свърже с "как са нещата СЕГА и какви промени са възможни В МОМЕНТА".
Тук бих предложил една алтернативна гледна точка - може да се смятаме за двупартийна система по разделението ляво-дясно, като разбира се ляво са само БСП и там който е останал от Коалиция за България, а дясното просто се сменя. Симеон беше доста десен с тези приватизации, ГЕРБ в момента е единсвената дясна партия която може да влезне в парламента. Няма истински центристки партии, или пък по-ляво, и по-дясно настроени. И БСП и ГЕРБ си играят с опити да покоряват центъра, който не съществува. Бих казал че доста близо до политиката на САЩ.

Айде малко да си припомним добрите стари времена с колекция от "Най-доброто" на ББ:

http://www.webcafe.bg/id_1157875488_Lafchetata_ostavat :twisted:
"Който ни освободи, той ще ни зароби" - Васил Левски
Живот на високи обороти

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Thu Feb 21, 2013 10:00 pm

Кой каза "зелени"? Доколкото съм говорил с такива - по-голямата част и хабер си нямат какво всъщност искат. Щото ако България стане тяхно опитно поле и наистина вземат да ограничат лова само до доказано опасни за хората конкретни животни - ще предизвикат такава екологична криза, каквато няма и в учебниците. :x
А и настоящите протести започнаха срещу високите сметки за ток. Затворят ли се обаче АЕЦ и ТЕЦ-овете и мине ли се само на "зелена енергия" - тогава ще видим какво са високи сметки за ток.
Hemos pasado!

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Thu Feb 21, 2013 10:05 pm

Амелия, скоро била ли си по БГ ВУЗовете. Освен вувузели, май друго няма там. :neutral:

User avatar
Samail
Sorcerer
Posts: 436
Joined: Fri Mar 19, 2004 4:48 pm
Location: Монреал, Канада

Post by Samail » Thu Feb 21, 2013 10:06 pm

Ето някой конкретни идеи за коренна промяна в политиката:

http://www.webcafe.bg/id_336725376_Zatova_protestiram


Според мен хората на улицата се обединяват по модела на руската опозиция, и някой от идеите (като мажоритарно избиране) са директно заети отттам. Както и разбира се отказа да се действа по партийни линии, а с граждански искове, съдебни литигации, и т.н. Само ни трябва сега един Алекси Навални...
"Който ни освободи, той ще ни зароби" - Васил Левски
Живот на високи обороти

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu Feb 21, 2013 10:06 pm

Единственото, което разбираам аз от тази тема, е че никой от вас си няма грам идея нито кои са хората КОНКРЕТНО зад партия Зелените, нито какви са им разбиранията (въпреки линковете, които постнах).

Слушам само за "зелени хипита" и тем подобни клишета, тотално скарани с действителността.

Хриси, ти ме смайваш с наивитета си. Препоръчвам ти да идеш на сайта на парламента и да видиш от тия 240 хора там кои за какво са учили. После пак ще си говорим.

Иначе аз директно отказвам да правя всякакви политически агитации, а абсурдната пасивност, която повечето хората смятат кой знае защо за "реалполитик" ми идва в повече, та съм дотук :)

ще си говорим пак като народът избере пак ГЕРБ с Цветанов премиер, защото какво да я пипаме системата, нека тия дето могат да си управляват
This is it. Ground zero.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Thu Feb 21, 2013 10:10 pm

Moridin wrote:Последно, не бъркайте привържениците на Зелените със Зелените. Това по повод стадния коментар по-горе.

Щото аз твърдя, че техните привърженици са десетки пъти по-адекватни от привържениците на произволна друга партия, взета като цяло.
И това го заявяваш след като Морвето и Колето нагледно показаха колко безумни предложения прави въпросната партия - направо се върнах в 1990 г. и тогавашното въодушевено невежество.

Много бързо забрави Екогласност, Зелените на Каракачанов и други подобни формации. Отначало изглеждаха добре като идея, после и техните хора се продадоха или отвратиха и оттеглиха.

Зелените в момента те кефят главно защото не са се докоснали до власт.

Привържениците на всяка партия са същите, Жоре. Има някои адекватни и доста не чак толкова. :wink:
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Thu Feb 21, 2013 10:11 pm

Аз имам един съвсем сериозен въпрос... В момента някъде по света има ли реално управляваща зелена партия и с какво може да се похвали тя като постигнати промени и резултати? Не се интересувам чак толкова много от политика, така че идея си нямам дали наистина някъде има успяла зелена партия, а в същото време съм любопитен за отговора.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 45 guests