Гледано напоследък, част V

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

Locked
User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Гледано напоследък, Part V

Post by Dr. Horrible » Thu Mar 01, 2018 1:25 pm

Вчера най-после гледах Call me By Your Name, предоскарово така. И след толкова хвалби и овации филмът ми се видя... ужасно празен, безсмислен и скучен.
Да, беше много красив, с тези декори и басейни и богаташки къщи, но това беше една студена и празна красота, като реклама на туристическа дестинация. Героите бяха ужасни - напълно неразвити и празни. Стори ми се, че живеят някакъв безцелен живот, всичко им е безсмислено и затова просто съществуват в търсене на удоволствие, но не и смисъл. За целия филм двамата главни герои не проведоха нито един смислен и съдържателен разговор, а само си подхвърляха някакви псевдоинтелектуални реплики, от които лъхаше студ. По-младото момче се справи добре с ролята, но Арми Хамър беше точно като в Man from U.N.C.L.E. - студен, роботизиран и беземоционален. Тази роля можеше да я изиграе абсолютно всеки манакен, изискаваха се само хубави крака, които да изглеждат секси в късите панталонки.

Не можех да повярвам, че нещо, което е толкова обичано, ми се стори така непоносимо скучно. Зачудех се аз ли нещо не съм наред и написах в гугъл "Call me by your name boring". И така попаднах на един чудесен текст, който илюстрира някои от мислите ми по по-професионален начин:
https://www.newyorker.com/culture/richa ... -your-name
(The Empty, Sanitized Intimacy of “Call Me by Your Name”)

Пускам само два откъса:
"Long before the two become lovers, they’re friends—somewhat wary friends, who try to express their desire but, in the meantime, spend lots of time together eating meals and taking strolls, on bike rides and errands—and the story is inconceivable without the conversation that they’d have had as their relationship developed. And yet, as the movie is made, what they actually say to each other is hardly seen or heard. (...) Guadagnino can’t be bothered to imagine (or to urge Ivory to imagine) what they might actually talk about while sitting together alone. Scenes deliver some useful information to push the plot ahead and then cut out just as they get rolling, because Guadagnino displays no interest in the characters, only in the story."
"Does the acceptance of this homosexual relationship exist in a bubble within the realm of intellectuals, and does that tolerance depend upon the silencing of the working class? Is there any prejudice anywhere in the area where the story takes place?
The one hint that there might be any at all comes in a brief scene of Elio and Oliver sharing a furtive caress in a shadowed arcade, when they brush hands and Oliver says, “I would kiss you if I could.” (That pregnant line, typically, ends the scene.) Even there, where the setting—the sight lines between the town at large and the character’s standpoint—is of dramatic significance, Guadagnino has no interest in showing a broad view of the location, because of his bland sensibility and flimsy directorial strategy, because of his relentless delivery of images that have the superficial charm of picture postcards. Adding a reverse angle or a broad pan shot on a setting is something that Guadagnino can’t be bothered with, because it would subordinate the scene’s narrow evocations to complexities that risk puncturing the mood just as surely as any substantive discussion might do."
Общо взето съм много разочарован, направо се ядосах, че прохабих над два часа.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Гледано напоследък, Part V

Post by Roland » Thu Mar 01, 2018 5:48 pm

@Dr. Horrible прав си. Един силен женски образ да бяха сложили, баси!
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Гледано напоследък, Part V

Post by Dr. Horrible » Thu Mar 01, 2018 9:09 pm

Ей, не ставай злобен :D Няма нужда да се иронизираме и да се нападаме за обичайните неща, които харесваме.
Изказах конкретни критики, които нямат нищо общо с това, което иронизираш.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Гледано напоследък, Part V

Post by Roland » Thu Mar 01, 2018 10:17 pm

Е не го взимай присърце, аз се бъзикам невинно.

В смисъл, то няма много какво да спорим. С нищо не съм съгласен от поста ти, ама то са основно чувства, няма какво да се оборва там.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Гледано напоследък, Part V

Post by Dr. Horrible » Sat Mar 03, 2018 1:52 am

Сега разбирам защо не е хубаво филм да се гледа много скоро след дочитане на книгата, която екраницира :D

Изгледах Red Sparrow, два часа след като приключих книгата. И в доста голяма част от времето бях зает да съпоставям случващото се във филма със събитията от книгата, а на места двете са доста различни и това ми попречи да се съсредоточа върху филма като самостоятелно произведение.
Иначе бих казал, че филмът не е лош. Определено не е шедьовър, но все пак като цяло бива. Дженифър Лорънс е просто великолепна, както винаги. Режисьорът е създал нещо изпипано и добре изглеждащо, което обаче не е особено вълнуващо и затова филмът се усеща като по-дълъг, отколкото наистина е. Всички коментират колко ужазяващо много насилие и секс имало... не е като да няма, ама са основно няколко по-тегави сцени, не е целият филм така.
Като адаптация: доста по-сбит е от книгата - тя е 550 страници, много събитийна, има доста мисийки и такива работи, във филма са обединени 3-4 различни мисии в едно нещо и това ме объркваше докато гледах. Доста промени са направени и повечето според мен са за добро. Книгата е писана от бивш служител на ЦРУ и там има много терминологии, описания и интересни неща от света на шпионите, които във филма са претупани и това си е минус. Обаче авторът на романа през три страници го избива на досадна анти-руска пропаганда, реално историята на книгата е как млада рускиня научава колко е ужасна страната ѝ, намразва я, намразва всичко в нея и се влюбва в красивия Запад с неговите прекрасни градове и добри, честни мъже. Това във филма е променено - на героинята са дадени по-лични мотиви срещу конкретни хора, няма го това цялостно отричане на всичко руско. И докато действието в книгата в голямата си част се развива в Хелзинки и Рим (което съвсем пряко се използва за да се запознае героинята с красотите на западната цивилизация) във филма са поставили действието в Будапеща и използват основно соц декори – улици, трамваи, жилищни сгради, болници, помещения за приеми. И за мен лично тези промени са хубави. И ми беше забавно да видя как холивудски режисьор използва соц естетиката за екзотичонст :D
Струва ми се, че хората просто не са очаквали такъв филм - с фокус върху по-грубата страна на шпионството, без екшън, без надъхващи моменти и яки битки. Може би и трейлърите са били подвеждащи. Но все пак филмът прави доста неща добре и главната роля е просто изключителна. Ако сравняваме този с предишния филм за руска шпионка, която се отрича от родината си - "Агент Сол" с Анджелина Джоли, то Red Sparrow определено е няколко крачи напред :D
Бих му дал 7 - 7,5.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Гледано напоследък, Part V

Post by Dr. Horrible » Mon Mar 05, 2018 11:25 am

Още два филма изгледах :lol:

"Lady Bird" беше великолепен. Аз нямах очаквания към него, дори бях решил да го скипна, тъй като трейлърът ми изглеждаше прекалено фалшив, сякаш се напъваше прекалено отчаяно да бъде оригинален и остроумен. Една приятелка ме убеди да го гледаме и... филмът се оказа божествен. Още от първата сцена си личи колко реални и истински са тези персонажи. Психологизацията на героите е просто великолепна, всеки образ си тежи на мястото. Всички взаимоотношения на главната героиня с хората около нея са реализирани чудесно, във всеки разговор има многопластовост и искреност. Иначе самият сюжет не е кой знае какво, но ми допадна как историята носеше точно противоположните послания на "Бруклин". Определено един от най-силните филми на годината.

Гледах и "Формата на водата". Хубав, красив филм, изпипан. Личи си, че е вложено много старание и всеки кадър е стилен и изящен. Но в крайна сметка филмът няма какво толкова да каже... Доста банална и клиширана история, в която най-оригиналното е, че приказността е съчета със секс сцени. Но това не го прави "приказка за възрастни", както го определят някои, защото героите и отношенията между тях си остават болезнено еднопластови и елементарни, просто има и две-три сцени с маструбация. Като цяло е приятен, но е твърде дълъг.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Гледано напоследък, Part V

Post by penzata » Thu Mar 08, 2018 4:23 pm

При правилната нагласа, демек че ще гледаш поредната блокбастърова бозица със Скалата, Jumanji: Welcome to the Jungle се оказа доста приятен филмец. :mrgreen: Готино беше заменянето на бордовата Джуманджи с конзолна игрица. Мацката беше по-яка Лара Крофт, отколкото Викандер изглежда в трейлърите на предстоящия филм. Пък и мета-та, че хем бъцат игра и хем персонажът на Скалата играе с персонаж Скалата (smolder пърк-а) беше смешничко. :lol: Доста приятна времегубка.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
hakama
Farmer
Posts: 51
Joined: Sat Feb 19, 2011 7:05 pm

Re: Гледано напоследък, Part V

Post by hakama » Sun Mar 11, 2018 1:02 am

Има ли нещо интересно според вас на таз годишния София Филм фест? Или поне от кинематографична гледна точка - да се иде на голям екран?
http://siff.bg/bg/movies/bysection

Вим Вендерс ми хвана окото - Крилете на желанието и Париж, щата Тексас, но втория е над 2ч...в неудобните седалки :shock:

Или това

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: Гледано напоследък, Part V

Post by Claymore » Sun Mar 11, 2018 1:45 am

От кинематографична си има доста, Невидима нишка който гледах тая вечер беше много добре заснет, Pierrot le Fou във Френския институт петъка... На Криле на желанието ще ходя утре най-вероятно. Тангенциално свързано с фантастиката, в Чешкия център на 24ти ще дават Случай за начинаещ палач на Павел Юрачек, по мотиви от Пътешествията на Гъливер. Чел съм че е доста халюцинационен и болен за времето си. Маргаритки на Вера Хитилова също се води за един от най-добрите от Чехословашката нова вълна, а фактът че е бил забраняван заради непристойност може да значи само хубави неща.
Last edited by Claymore on Mon Mar 12, 2018 8:40 pm, edited 3 times in total.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Гледано напоследък, Part V

Post by Demandred » Sun Mar 11, 2018 2:24 am

Париж, Тексас е прекрасен филм, особено като визия. Препоръчвам горещо да се гледа на гошям екран.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: Гледано напоследък, Part V

Post by Claymore » Sun Mar 11, 2018 12:17 pm

Demandred wrote:
Sun Mar 11, 2018 2:24 am
Париж, Тексас е прекрасен филм, особено като визия. Препоръчвам горещо да се гледа на гошям екран.
Защо с лошо към студентския ми бюджет де? :)
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
hakama
Farmer
Posts: 51
Joined: Sat Feb 19, 2011 7:05 pm

Re: Гледано напоследък, Part V

Post by hakama » Sun Mar 11, 2018 9:06 pm

Вендерс ще го уважа, но кажете нещо недрама, че ще една от вечерите ще съм с жена... и едва ли ще ѝ е до кинематографски изпълнения (драма) :D :metal:

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Гледано напоследък, Part V

Post by Ghibli » Mon Mar 12, 2018 1:27 am

Кратко съдържание на всичко, което ми се ще да напиша след горното изказване:

:shock: :shock: :shock:
:evil: :evil: :evil:
:<
:dash:
:neutral:
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: Гледано напоследък, Part V

Post by Claymore » Mon Mar 12, 2018 12:01 pm

Ghibli wrote:
Mon Mar 12, 2018 1:27 am
Кратко съдържание на всичко, което ми се ще да напиша след горното изказване:

:shock: :shock: :shock:
:evil: :evil: :evil:
:<
:dash:
:neutral:
Да, и аз се чудех какво да кажа, ама ти го изрази добре.

@hakama, ти може би я питай какво й се гледа, вместо да предполагаш какво НЕ й се гледа, независимо драма, комедия или екшън?
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Гледано напоследък, Part V

Post by penzata » Mon Mar 12, 2018 1:16 pm

Жена, мъж, които не могат да "издържат", примерно, The Holy Mountain не ти трябват. :ninja:

Иначе, "недрама" у мола. :roll:
The hardest battles are fought in the mind.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests