Гледано напоследък, част V

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

Locked
User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Wed Jan 08, 2014 6:07 pm

alshu wrote:Иначе 47-те е по-справедливо да се равняват с "Последния самурай", който за мен е много по-голяма издънка
Защо така, дай подробности?
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5251
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Post by alshu » Wed Jan 08, 2014 6:19 pm

Цъ.
Къв е тоя моряшки бой?
Отивам да си допия в друга кръчма. 8-)

ПП
А що налитам на бой, пък после бягам...ми типични пиянски истории...
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Wed Jan 08, 2014 7:50 pm

Чак пък бой...

И на мен не ми хареса особено "47-те ронини"; не бих казала, че е чак толкова лош, но има разни проблеми. Определено "Последният самурай" (който също има разни проблеми) ми хареса повече, затова излюбопитствах за него.
За мен основно проблемът на "47-те ронини" беше в историята. Това си е донякъде мой проблем - причината да се изненадам от сюжета е, че не съм достатъчно добре запозната с истинската история на въпросните 47 ронини. Обаче в останалата си част това си е проблем на филма.
Иначе обикновено мога да намеря положителното в почти всеки филм и тук също имаше разни такива моменти, но цялостно филмът по-скоро ме разочарова.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Post by coldie » Thu Jan 09, 2014 12:29 am

alshu wrote:Смог си беше пич...но това, че накрая си изтърва нервите и тръгна да мъсти на други, вместо да натръшка шепата мърляви джуджета...ето това беше тъпо и провали целия му coolness...и да, горе-долу по книгата е, ама там май нещата бяха малко по-различни...
Това е по книгата, Но е доста глупавичко представено във филма.

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5251
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Post by alshu » Thu Jan 09, 2014 11:01 am

Иии...пияницата от другата компания се върна отново поркан в грешната кръчма и продължи.

"47" vs "Последния"
1. Приказен реализъм срещу костюмирана псевдоисторическа драма.
Всъщност и двете заглавия не заявяват никакъв реализъм.
"47" си е откровена приказка по истинска случка, а "Последния" заявява, че все пак протагонистът му е фиктивен (уж сборна личност от истински такива), но пък малко се преструва в достоверното представяне на Seinan Sensō.
Е, не го прави добре - конфликтът е по-брутален и двете страни вършат гадости, а пък Saigō не е такъв идеалист.
Интеграцията на героя на Круз в редовете точно на традиционалистите, също е адски бърза и странна.
Героят на Рийвс поне е полу-японец и с години се доказва...докато най-накрая го приемат...за да може да го използват, в самоубийствен конфликт.
Та общо взето паритет. Аз съм по-склонен да харесам "47" защото поне не се взема толкова на сериозно.
2. Рийвс vs Круз
Лично аз смятам и двамата за доста ограничени актьори. Може би с лек превес на Круз.
Но плюсовете за "47" тук са два. Не Кай не е протагонистът, а Оиши. Самата роля е донякъде лишена от силни външни емоции и дървената игра, тук е добре дошла.
Докато относително по-добрата игра на Круз е провалена от неадекватния образ, който представя.
3. Играта на всички останали актьори.
Ето това е една от основните точки по които според мен "47" бие "Последния".
Японските актьори в него абсолютно си играят в стил period drama. Жестове, мимика, пози, интонация (личи в английския дублаж) - всичко това вече съм го виждал в изцяло японски филми и ТВ шоута.
Да, това не е реалистичен начин на игра, но поне е традиционен и подходящ за приказка.
Играта в "Последния" е в друг стил. Тя естествено пак не е преследване на реализъм. По-скоро е театралната западна версия, на това как се държат самураите, но на мен ми беше доста прекалена и помпозна.
Вярно е, че разни японски журналисти са писали, че
director Edward Zwick had researched Japanese history, cast well-known Japanese actors and consulted dialogue coaches to make sure he didn't confuse the casual and formal categories of Japanese speech.
и въпреки тези усилия, пак играта ми идва прекалена и не чак до там японска.
Да ме извинява номинацията за Оскар на Ken Watanabe, но отдавна ни вярвам на тази институция. :lol:
4. Кинематографията
Тук сборно ще кажа, че от всичко което виждам на екрана - ъгли на камерата, осветление, композиция на кадрите, сценография, реквизит и пр. арт решения ми харесват повече тези от "47".
Костюмите и гримът са приблизително на едно и също ниво, но тези в "47" доминират с по-голямото количество и разнообразие.
Виж специалните ефекти бяха малко зле ама пък в "Последния" май въобще нямаше или бяха малко, та не мога да ги сравня.

Може би се издъних с това "по-голяма издънка".
Може би просто трябваше да кажа, че не харесвам "Последния самурай".
"47" ми звучи по-японски, заснет е по-красиво и мащабно. За мен е по-интересното кино зрелище.


Друг филм с който според мен "47" е уместно да се сравнява - The Wolverine. Предпочитанията ми пак са пак за ронините.
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Post by TheGrimReaper » Thu Jan 09, 2014 11:13 am

Само една вметка - и в "Последния Самурай" и в "47 Ронини" участва Hiroyuki Sanada (Rush Hour 3, Ninja in the dragon's den, Royal Warriors aka In the line of duty 1), който за мен лично е талантлив martial artist (сега като се замисля, че той участваше и в новия Върколак), като и в двата филма е кастнат в почти идентични роли, с разликата че в единия филм край него се "извисява" фигурата на Том Круз, а в другия съратник му е Нео :)

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Thu Jan 09, 2014 5:15 pm

@alshu: благодаря, интересно ми беше да прочета гледна точка толкова далеч от моята :) При теб критериите са "доколко съответства на японската култура" на първо място и после разни филмови неща. При мен критериите са "доколко се забавлявах/вълнувах" на първо място и после разните филмови неща, а критерият "доколко е достоверно" въобще не присъства или ако го има, стеснително пристъпва на опашката.
Spoiler: show
Да речем, че е много достоверно една съпруга на самурай да пази достойнство и да не показва емоции, когато съпругът й се самоубива пред очите й, а на сина й в последния момент по чудо му се разминава същата съдба, но това не променя факта, че безразличието на лицето на актрисата в този момент ме подразни.

Същевременно ме подразниха и сълзите на господарката, няма угодия :lol:
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5251
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Post by alshu » Thu Jan 09, 2014 6:52 pm

Добре, последен пост по темата "Ал Щу си хареса 47-те", защото и аз почвам вече да се дразня от собствените си текстове...пък не мога да се спра.:oops:

От години всичко ми е тъпо. И най-амбициозните и най-загубените филми ми звучат еднакво безсмислено.
Едно време правех разлика - сериозно, несериозно, забавно, идиотско.
Сега всичко ми е буламач (дори някои от старите филми...е Куросава, Фелини, Форман и т.н. още са си железни...)

Открих, че единственото което ме радва е формата. Съдържанието винаги ме дразни.

Да вземем "Хобитът" 1 и 2. И в двата филма виждам големи глупости, обаче и двата ме забавляваха много и то по сходен начин.
Защо? Ами защото ако игнорираме сюжета изглеждат убийствено.

Нещо подобно е и с "47". Сюжетът ми звучи не по-малко кухо от този на "Последния самурай", но формата ме кефи.

По принципа на външността The Wolverine също трябваше да ми хареса, но не ми...

Може да съм в грешка и да кажем "Последния" наистина да показва някакви по-автентични и по-истински държащи се самураи.
Не знам, нещо ми се различават от фиктивните, които са се набивали с години в главата ми.
Т.е. не заслужавам критерия "доколко съответства на японската култура", защото представата ми е адски субективна и небазирана на нищо реално.

Накратко - когато харесвам нещо, то е заради формата. При това критериите ми са твърде субективни.
И като знам това можех да престана да се заяждам с хора, които сигурно имат по-нормални критерии...ама не би...:oops:
Spoiler: show
да пази достойнство и да не показва емоции, когато съпругът й се самоубива пред очите й, а на сина й в последния момент по чудо му се разминава същата съдба
И аз мислих за това и стигнах до една фенска теория:
1. Синът не е спасен по чудо, а срещу голям подкуп - типично японска работа.
Той шогунът се държеше странно и по общия казус за провинция Ако - пак подозирам подкуп.
2. Не тъгува заради сепукото на мъжа си, защото:
2.1. Това е негово решение и тя стои зад него.
2.2. Това означава, че тя и сина и наследяват всички благороднически права произлизащи от самурайството.
То това е и практическия смисъл на благородната смърт - правата остават в семейството.
[/quote]
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Sat Jan 11, 2014 11:07 pm

Гледах About Time / Въпрос на време - много приятно направен филм, препоръчвам го.

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Post by TheGrimReaper » Sun Jan 12, 2014 12:06 am

Saving Mr. Banks - знам, че машината за пари Дисни се е развъртяла сериозно и въпреки това, този филм ми хареса - по начина по който е изигран, по начина по който е сглобен, той работи, той пулсира, той разкрива, той натъжава, той развеселява...

Има си моментите на меланхолия, на сблъсък на виждания, на преплитащи се съдби и всичко това заради един детски филм по обичана деткса книжка...

Жалко, че сцената която ми хареса най-много (последния разговор на Уолт Дисни с П.Л. Травърс) не се е провела по същия начин... Няма идеални филми :)

Ема Томпсън и Том Ханкс просто се превъплътиха с огромен размах и душевност в съответните роли - трагедията на едно детство съчетано със създаването на Мери Попинс и оживялата картина от книгата на големия екран - за мен беше едно вълнуващо пътешествие... И въпреки жизнерадостния си тон, накрая ме остави с насълзени очи и стегнато гърло...

Силен филм, определено...

9/10

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Sun Jan 12, 2014 8:57 pm

Абе вие сериозно ли сравнявате 47 Ронини с Последният Самурай. :lol: :lol: :lol: :lol:
I believe there's another world waiting for us Sixsmith. A better world. And I'll be waiting for you there

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Mon Jan 13, 2014 12:24 am

TheGrimReaper wrote:Saving Mr. Banks
Ще си го набележа за гледане. About time също ми е в плановете.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5251
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Post by alshu » Mon Jan 13, 2014 10:06 am

Razaelski
вие сериозно ли
Само аз го правя...и това си е характерно поведение.
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Post by TheGrimReaper » Tue Jan 14, 2014 6:11 pm

Escape Plan - приличен филм като за комбина между Сталоун и Шварци - за мен този комбиниран опит е събираемо по-добър от двата самостоятелни проекта на дядките - Bullet to the head & The Last Stand. Имаше екшън, на моменти се доближаваше до Танго и Кеш, но нямаше толкова стреляне, но беше изграден сравнително интересно и с кулминация, която малко ме разсмя, не защото беше смешна или нелепа, а защото го очаквах. като завършек на цялото това планиране и схеми за бягство от прословутия затвор.

За мен лично беше удоволствие да го гледам :)

7/10

Last Vegas - комедийка с други застаряващи типове, но в малко по-различен сетинг. Имаше си моментите за смях, имаше и включена малко драма плюс романтика, но основния двигател беше приятелството.

Разпускащо филмче, което не се взема на сериозно, а просто се забавлява както може, имайки предвид кои са главните му герои :)

7/10

No one lives - Рюхей Китамура (Versus anyone) този път се е изложил като режисьор - нещо не е направил като хората този трилър за психопат и неговите жертви, само кървавите Finish Him! fatalities заслужаваха малко внимание, но останалото си беше тъпня отвсякъде и дори по едно време ми се приспа от глупостите...

Люк Евънс все едно го е правил филма в почивките между Хобит...

2/10

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Fri Jan 17, 2014 12:13 am

Ghibli wrote:
TheGrimReaper wrote:Saving Mr. Banks
Ще си го набележа за гледане. About time също ми е в плановете.
Мен ми е трудно да намеря допирни точки освен "чужденец в япония" факторът. Едното е псевдо историческа драма, лежаща на художествена измислица а другото е поредният фентъзи траш в стил Снежанка и Ловецът.
I believe there's another world waiting for us Sixsmith. A better world. And I'll be waiting for you there

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests