Гледано напоследък, част V

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

Locked
User avatar
herairness
Jaghut Tyrant
Posts: 1983
Joined: Tue Oct 04, 2005 10:43 am
Location: varna

Post by herairness » Mon Jul 15, 2013 12:41 pm

И аз го гледах Олимпа - точно Умирай Трудно с повече файър пауър и по-добър командос вместо Брусчо.
Image

User avatar
Mr. Nobody
Misting
Posts: 275
Joined: Sat Jan 28, 2012 12:08 am

Post by Mr. Nobody » Fri Jul 19, 2013 1:23 am

Имах хубави спомени от Black Hawk Down, та реших да го гледам отново години по-късно. Едвам го изтраях до края, честно. Започвам да изпитвам остра непоносимост към американските холивудски героизми и жалките им интерпретации на историята. Ако става въпрос за фантастика или фентъзи, да правят каквото щат - когато обаче уж отразяват реални събития, по-добре да прочетат нещо по въпроса първо.
Филмът повече ми мязаше на World War Z, където обезумели сомалийци (в ролята на зомбитата) търчаха като идиоти с калашници срещу храбрите US мачовци (Брад Пит-овци). И с няколко думи ни е обяснено, че има лош тиранин, а американците трябва да внесат ред и закон в забутаната африканска държава. Или както го обобщи единият от лошите пълководци - "Не искаме вашата американска демокрация, ще продължим да се убиваме и занапред." :roll:
За мен най-показателният факт, за това колко са загрижени американските войничета за сомалийците беше, че ги наричаха "мършавите" (skinnies). За сметка на това, както научихме за пореден път, американският живот е безценен - за всеки паднал войник, пет отиваха, за да го съберат. За петимата - 25 и т.н. Те изпитваха болка, търкаляха се и крещяха. Не като ботовете сомалийци, които падаха от раз, без много да се вайкат за мършавите си животи. За капак след битката ги посрещнаха пакистанци с подноси с води, все едно са им личните прислужници. Щеше да е смешно, ако не се взимаше насериозно от толкова хора.
След филма имаме статистика - 1000 сомалийци били убити, а 19 американски войници загубили животите си. Доста по-драматично звучи на тея вторите. И някак си съотношението 50 убити към 1 пак е повод за трагична страница в американската история. Но не и в сомалийската - те нали са си свикнали да мрат като мухи. Не ги виждаме да рисуват, играят шах, да се шегуват и да гледат филми. Значи не струват.
Та така. Не искам и да чувам повече за нападения над Белия Дом, Капитан Америка и смели гринговци. Ако продължават така налагам бойкот на цялото комерсиално американско кино.
'Poetry first, sausage - later!'

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Post by TheGrimReaper » Wed Jul 24, 2013 10:22 pm

Вчера, поради факта, че малкото беше командировано за една вечер при баба си успях да си направя един своеобразен маратон, като започнах с:

Europa Report - минималистичен и същевременно покачващ напрежението с всеки изминал кадър, този филм достави. Лично за мен е по-добър от Аполо 18 (който май беше издържан в подобен стил) и така бяха направили повествованието и развитието на всеки персонаж, че ми допадна и то много. Кадрите на Европа бяха много добре изпипани, а заигравката с камерите беше доста ефектна. Понякога на филм не му трябват гръмки имена или куп герои, за да проработи на кино ниво :)

7/10

После продължих с римейка на:

Evil Dead - Groovy... Имаше си всичко в удобна подвързия, кървища, стряскащи моменти, доволно препратки към оригиналната част и даже на няколко места избухнах в искрен смях :) Умело бяха вмъкнали повечето яки моменти от първите две части, някак ненатрапчиво и същевременно с достатъчен заряд, за да те държат прикован към екрана. Кеф...

8.5/10

И завърших с:

Oblivion - Пак ще го гледам, но на първо четене ми се понрави доста - Том Круз се справи сравнително добре с ролята си, Морган Фрийман беше малко безличен, Оля този път не се оля, идеята като цяло ми хареса и реализирането също, можеше да махнат един кадър в самия край на филма, но и така е достатъчно гледаем, за да се върна още веднъж към него.

7.5/10

Жалко, че такива маратони вече са рядкост при присъствието на дребното зверче, но така пък по-пълноценно ги изживявам, в редките моменти когато няма кой да ти врещи на главата и да иска различни филми от "Пияният Майстор" през "Моят съсед Тоторо", до "Хобит" и "Хари Потър" :D

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Sat Aug 03, 2013 8:17 am

Изгледах Pan's Labyrinth след няколко години мотане. Еми не беше нещо чак толкова. Добър филм, но с леко малоумни персонажи и доста сапунести елементи. Много дебилна ми се стори нуждата на героинята да яде грозде във втория й "куест". Ясни са ми разните препратки към приказки и подобни, бягството от реалността и т.н., но ми се струва, че всичките тия неща са правени по-добре другаде. Визуално беше много изпипан филмът, но това си е филм на Дел Торо, така че няма изненади в това отношение.

7/10

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6454
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Sat Aug 03, 2013 10:43 am

И аз го гледах лабиринта наскоро и, честно казано, направо ми отнесе главата. Капитан Видал е вероятно най-зловещият персонаж, когото съм виждал в последно време...

Както и да е, гледах "Самотният рейнджър":
http://www.imdb.com/title/tt1210819/
За пореден път осъзнах, че на Rotten Tomatoes може да се разчита колкото на хартиена лодчица в морска буря. Филмът е просто брилянтен на всички нива, а в оня сайт е получил огромния рейтинг от 27 процента. След прожекцията бях готов веднага да се върна в залата и да го изгледам отново, честно.
Преводът, обаче, беше абсолютен кошмар, особено като се вземе предвид фактът, че на някого е било платено да го направи. "Gun", преведено като "пушка", при положение, че в случая думата е отнесена към револвер... Някои изречения, при които преводът беше почти противоположен на оригинала... Така и не бяха решили как точно да изписват прякора, с който Тонто наричаше Джон Рийд... Безумията бяха много в това отношение.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Sat Aug 03, 2013 11:10 am

tigermaster wrote:И аз го гледах лабиринта наскоро и, честно казано, направо ми отнесе главата. Капитан Видал е вероятно най-зловещият персонаж, когото съм виждал в последно време...
На мен точно той ми беше най-комичен с пресилено зловещите си подвизи. Доста позьорска роля.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1939
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Post by Martix » Sat Aug 17, 2013 9:50 pm

Spring Breakers - the fuck did I just watch. Честно, хвана ме неподготвен с тея поетични шитни и etc.

Репликите в този филм се състоят от:
10% fuck, fuckers, bitches
30% spring break
60% други думи и изрази

Визуално е:
50% slow motion
30% цици(тези 30% се включват в горните 50)
20% пътечки от кокаин, доларови банкноти и пушкала

Но все пак ми хареса(или по-скоро не ми нехареса), а и е нещо по-различно от очакваната teen party комедия, която се настроих да гледам. По-скоро беше нещо като God Bless America 2.

6/10 обаче Селена Гомез повече да не играе във филми, моля.
пп. И няма толкова рециклаж на реплики, сериозно, това боли.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Post by coldie » Tue Sep 03, 2013 10:49 pm

Iron Man 3 - 9/10
The great Gatsby 8/10

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Post by TheGrimReaper » Thu Sep 05, 2013 10:17 am

Iron Man 3 - по-добре от втория и малко под нивото на първия, но доволен съм - имаше си всичко подредено и изпълнено на определено ниво, Робърт Дауни не е гений в киноизкуството, но ролята му пасна доста добре за трети път, само се чудя как ще го вържат в Отмъстителите 2, след като вече не е Железен :)

7/10

Now you see me - започна добре, но после след средата се обърка какво точно иска да бъде, макар екшън сцените да бяха изпълнени с вещина, просто промени темпото и стила на филма и всичко стана мешана скара ама от безвкусните...

Иначе можеше и по-добре и накрая ми се стори че финала беше малко като изсмукан от пръстите, колкото да се вържат нещата, а сцената след надписите беше абсолютно ненужна...

5/10 (за старанието)


Star Trek: Into Darkness
- хареса ми, като изключа lens flare упражнението, което на няколко пъти ми бъркаше във визуалното здраве, другото си беше наред, не видях някакви фрапиращи проблеми overall, но малко накрая се гмурнаха прекалено в deep sci-fi със съживяването на Капитан Кърк :)

7/10

Killing Season - Джон Траволта като сръбски войник, член на наказателен отряд срещу застаряващия Робърт де Ниро в една скучна, елементарна и тъпа история за последиците от войната и някакви морални притчи и изводи взеха да се прокрадват във вид на стереотипизирани послания и уморени диалози.

С мъка го догледах до края, където нищо не се случи, един напълно безличен филм, който показа как ранени хора се мятат в джип по склон и после продължават да търчат из гората, сякаш току-що са станали от скамейка в парка...

Много жалък филм с още по-жалки актьори...

R.I.P.D - много му се искаше да прилича на Мъже в Черно по стил и усещане, но в крайна сметка получих едно недоносено "нещо", което освен че беше не-смешно, като се замисля и съвсем ненужно...

Джеф Бриджис бе трагичен, Раян Рейнолдс още по-трагичен, докато се усетя тъпия филм беше свършил и толкова.

Аман от некадърни филми, правени по някакъв калъп и рециклиращи стари идеи с нов глас и визия...

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5250
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Post by alshu » Thu Sep 05, 2013 11:01 am

как ще го вържат в Отмъстителите 2
С вярната си отвертка, ще разглобява един по едни drone-овете на Ultron :lol:
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1939
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Post by Martix » Fri Sep 06, 2013 5:24 pm

Kick-Ass 2 - kicks ass колкото първия, на мен ми хареса дори повече. Точната кретения, която исках.

8/10
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
termit
Jaghut Tyrant
Posts: 1758
Joined: Thu Jan 15, 2004 5:04 pm

Post by termit » Thu Sep 12, 2013 5:08 pm

Оня ден гледах Самолетите на 4д (ух как го мразя този термин).
Приятна, отпускаща и абсолютно незапомняща се дъвка за акъла, както се очаква от детска анимация. Поредната история за младото селянче дето отива на световно състезание и отвява конкуренцията, но пък пейзажите от полет бяха много красиви. Лека 6-ца, а шаващата седалка го качва на 7-ца - много върви с лупингите и завоите.
Elves dig rocket launchers.

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Post by TheGrimReaper » Sun Sep 15, 2013 10:40 am

Odd Thomas - прилична телвизионна екранизация по една от по-читавите книги на Дийн Кунц, почти едно към едно с хартиения носитал и дотам, нищо необикновено и Антон Йелчин не дразнеше в тази роля, може дори да се замисли за продълженията.

В общи линии, стандартен трилър със свръхестествени нотки, става за убиване на час и половина.

5/10

Wolrd War Z - ами добре беше, на места имаше стабилни survival horror моменти (в лабораторията), които ми навяха спомени за Resident Evil 2 (играта) и като цяло имаше тръпка, която беше различна от екшън ориентираните Resident Evil филми.

Брад Пит добре си изигра ролята на татко, показа и аналитична мисъл, края не беше зле (не знам доколко се припокрива с книгата, може би ще трябва да я прочета по някое време) и като идея имаше потенциал, не се разви като стандартен филм за "зомби", макар че имаше и обяснения, които май не бяха изцяло верни - онова за оставянето на болните и недъгавите май е точно обратното.
На жената й дойде в повече напрежението по едно време и все да се чуди накъде да гледа :)

7/10

The Croods - след излагацията наречена The Five Guardians, подходих с малко резерви към това заглавие, но след първото гледане ме остави с приятна усмивка - на моменти ми заприлича на сем. Флинтстоун с всичките прилежащи елементи (домашните любимци и прочие), озвучаването беше не-дразнещо, като дори Никълъс Кейдж успя да прокара емоция като Гръг :)

Е, имаше си традиционния хепиенд и морални ценности към края, но останалото си беше забавно праисторическо приключение, вариант на Ледена Епоха 4 с хора. Не съжалявам, че го гледах.

7/10

User avatar
Mr. Nobody
Misting
Posts: 275
Joined: Sat Jan 28, 2012 12:08 am

Post by Mr. Nobody » Wed Oct 02, 2013 11:26 pm

Гледах Blade Runner от 1982 - може би очакванията, поради огромната фен-база и култ бяха огромни, защото бях меко казано разочарован. Първо искам да отбележда, че е невероятно красив филм, сценографията пълни душата - очевидно е същият екип, който седи и зад "Пришълецът", който не му отстъпва. Общите планове, детайлите, всичко е изпипано адски много.

За мен проблемът се крие в историята и персонажите. Толкова са двуизмерни и скучни и хората, и роботите, че не можах да ги различа едни от други, а и не ми пукаше за тях грам. През повечето време Харисън Форд прави гримаси, които не мога да разбера дали са актьорска игра или тикове на лицето.
Ридли Скот прави някакви опити (отново ("Прометей" продължи традицията :roll: )) да отговаря на житейски въпроси и да разкрива смисъла на живота. Посланието след преследвания, стрелби и боища във футурични киберпънк пространства - никой не е безсмъртен и не може да избяга от смъртта. Но факинг шит - все си мислех, че може и да се окажа с дефект и да живея над 1000 години.
Spoiler: show
Все очаквах някакъв обрат накрая - да се окаже, че еди-кой си всъщност е робот, че роботи са създали роботите, че всичко е в матрицата, че не са на Земята, каквото и да е! Не, брутално ще убият Създателя за кеф и ще се млатят половин час. Разбирам, че са вкарали изключително много християнски елементи (на моменти даже абсурдни), но отдавна съм спрял да се впечатлявам от библейските препратки. Русият робот си пробива дланта, докато държи бял гълъб - същински изкуствен Христос. Бих могъл да навляза в още повече детайли, но какъв е смисълът? Нямам нужда от нови вариации на Библията, а от интелигентен и задълбочен подход към моралните устои на човека, решил да се прави на Бог. Нещо, което ни е спестено, за сметка на безбройните дъвки за очите.
Ридли Скот за пореден път ме разочарова - за мен това е най-прехваленият режисьор в историята на киното, може би граничещ единствено с Лукас. Майкъл Бей поне не се взима толкова насериозно през повечето време и не се опитва да "поучава" хората. Феновете могат да ме убият с камъни сега, ако желаят.
'Poetry first, sausage - later!'

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Thu Oct 03, 2013 11:25 am

Spoiler: show
Има някакви теории, че Харисън Форд всъщност е робот, та кой знае.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests