Споделете пак

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20294
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Wed May 12, 2010 8:47 am

Roamer wrote:Hallmarks of Felinity? :) http://www.student.ipfw.edu/~osbodr01/h ... ark00.html
ИМА НОВИ ЗА МЕН АААААА!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Макар че по-слаб тук там арта.
:ninja:

User avatar
Super M
Warmage
Posts: 1000
Joined: Wed Jan 11, 2006 10:25 pm
Location: Sofia/Bourgas
Contact:

Post by Super M » Wed May 12, 2010 9:11 am

Дали вие не разбрахте основната ми теза, дали аз не се изразих добре, но май не схванахте какво искам да кажа. А то е, че СУ (давам за пример само СУ, защото имам оттам първа ръка опит, което не означава, че почти навсякъде не е така) е институция, която не прави необходимите усилия за реформа. Една продънена кофа, където преди да се направи цялостен план за това как трябва да се управляват средства, къде трябва да се влагат, какво трябва да представлява съвременното образование и кои хора да го прилагат, колкото и пари да се влагат вътре, те пак ще изчезват. И не ви говоря само за кражби и далавери, с които СУ неведнъж са нашумявали, макар че някак си ми е доста по-отвратително да виждам и да чета за подобни постъпки от хора, които възпитават каймака на нацията. Няма нищо, което да ме отвращава повече от противообществените прояви на преподаватели, църковни служители и подобни личности, от които аз очаквам морал многократно надхвърлящ собствения ми. Аз всъщност дори не съм против определени корупционни практики, ако са в някакви граници, ако са извършени без показност и ако няма да попречат на бързината и качеството на извършвания проект. Истината е, че навсякъде се краде. Колко от нас не са си плащали билетчето в транспорта или са теглили безплатно филми (това също е вид кражба)? Безгрешни няма. За мен не е важно, че някои от преподавателите не са ходели на лекции или съм ги виждал пияни. Един от тях, който винаги е идвал пиян, почина от тежка болест и наистина имаше вид на човек, чийто живот е бил тъжна приказка. Разбрах, че някога е бил всепризнат учен. Няма да му споменвам името, за да не го петня. И аз често не съм ходил на лекции. От втори курс насетне сам си изкарвах хляба и работата ми винаги е била приоритет. И не е като да не съм се опитвал да заобичам университета. Влагах много в него. Участвал съм в организацията и дори съм подгрявал на поне 4 концерта. Запознал съм се с много страхотни музиканти, което ще ми остане сред най-приятните спомени (Мастило, Сигнал).

Това, което е основният проблем на СУ и със сигурност на много други университети в България, е невъзможността на 90% от преподавателите да се нагодят към съвременните методи на преподаване. Те просто живеят в друга епоха. За тях лекциите представляват едно протяжно многочасово мърморене от банката или диктуване. Рециклиране и преповтаряне на едни и същи, остарели до болка неща, което ги превръща в лошо копие на детска учителка. Лошо копие защото учителките трябва да се нагаждат към новите учебници, които се сменят почти всяка година. Нашите преподаватели пишат една-две книги и ги преповтарят до безумие. За тях няма друга истина под небето и земята. Няма други източници. Няма развитие на науката. Различни мнения не се толерират. Няма дискусия. Няма отношение. Има ЗУБРЕНЕ! ЗУБРЕНЕ на исторически факти, зубрене на закони, зубрене на измислени от тях определения за разни неща, с които обаче много учени били на друго мнение. За мен един университет трябва да възпитва мислещи, можещи и знаещи самостоятелни хора. Този университет се опитваше да ме смачка с всички възможни сили - от винаги начумерените администраторки, които крещяха като продавачки на Женския пазар, през преподавателите, които трябваше да преследваш по гори и паланки, защото са забравили да ти нанесат някаква оценка, през оценяването на конвейр и на купчинки, зависещо от настроението на оценяващия, та до личните дрязги между различните преподаватели и нежеланието им да изразиш различно от тяхното мнение, благодарение на което дипломната ми работа беше оценена първо на слаб 2 след това на отличен 6, а при двете явявания рецензията беше преписана, всъщност просто копи пейстната, въпреки че всички конкретни забележки от първия път бяха коригирани. Магистър съм по Международни отношения, но нито аз, нито колегите ми бяхме доволни от това, което получихме като образование. Назубреното се забравя и остава усещането, че тези хора в този университет (с няколко малки изключения) не ми дадоха нищо, което да задържа. Остана усещането, че можех да изчета няколко книги и да знам същата, а може би стотици пъти по-интересна, разнообразна и добре поднесена информация. Е - може пък и да не съм случил на добра специалност. Но мнението ми за СУ, от това на което съм бил свидетел, е изградено отдавна и е непоклатимо.
Last edited by Super M on Wed May 12, 2010 10:24 am, edited 2 times in total.
Блог за хора, които не се примиряват с живота в сиво:
http://troshanov.wordpress.com

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed May 12, 2010 9:55 am

Ненам. Винаги съм имала чувството, че химическия фак е няква друга вселена като заслушам разкази на пострадали от други факове. Или това, или аз съм някакъв много сляп човек, живеещ си в розов балон. Или пък съм ебати късметлията. На мен ми се случи пияница преподавател веднъж. По математически анализ, от математическия. Имах и пияница асистент - по физика от физическия. От местните не помня за тия 5 години някой да е дошъл на лекция или упражнение пиян. Отсъстваха много рядко. Имаха най-различни характеропатии, наистина, ама се преживяваха - пък и квото и да им беше характерчето, всички се кефеха на студент, който си върши работата. Аз съм имала много малко проблеми с преподавателите там. Лекциите им бяха най-различни, щото и самите хора, дето ги четяха бяха най-различни и имаха най-различен подход. Имала съм интересни, имала съм и тъпи. Тъпите бяха чувствително по-малко, щото на мен материята си ми беше интересна априори - и не ми трябваха клоунади, за да ме заинтригува повече. В повечето случаи ми се налагаше да уча от лекциите, щото нямаше учебници. Бях от последните випуски, в които все още преподаваха големите дърти мастодонти - и те ме научиха на страшно много неща. Щото при тях имах устни, а не писмени изпити, а там със зубрене не минаваше номера. И бтв, си получавах оценката на мига - та не ми се е налагало да се гоня с преподаватели за нанасяне. От 50, имах към 5 писмени изпити и там се оправихме лесно с нанасянето, когато отидох на уреченото от преподавателя време и място.
По дъската ни се пишеше с тебешир в реално време - всичко се извеждаше пред нас бавно и методично и ние имахме време да го запишем. Още на лекция ни минаваше веднъж през главата и пръстите. Сега тенденцията е тая от запад - прецъкване на шарени и зрелищни слайдове със скоростта на светлината и даване на километрични, не особено добре замислени домашни. После - писмен изпит, където се зубри повече. Еми, като гледам канадските бакалаври химици - един български бакалавър знае много, много повече химия от тях. Ние имаме и доста по-дълги упражнения - къде са 7 часа всяка седмица, къде са 3 през седмица?
Бтв, аз хич не се кефя на профанизирането на висшето образование на Запад (и вече и в Бг). Там се предполага да си влязъл да учиш каквото искаш и да си заинтересуван достатъчно от материала, че на лекторът да не му се налага да ти прави циркове, за да ти стане тепърва интересен. Народът и без това затъпява все повече и повече - нека останат някви стандарти поне в университетите. Като видя картинки и "педагогически" хумор и "интересни факти" в учебници от ВУЗ, ми призлява честно. Канадските са нечетабилни - докато си изровя смисленото инфо от тях (а то е разпиляно и налепено по пана с най-различен цвят из текста, страничните полета, дето са по половин страница, сред картинките, под картинките и в "интересните факти"), ми се разгонва фамилията - кво остава за неквито деца там, дето тепърва почват да учат материята и дори не знаят кое инфо е смислено? За сметка на това, в моите лекции и супер скучни учебници с нито една весела картинка в тях, нямаше една излишна дума.
Картинките и хумора са за детската градина и основното образование. Ние сме тръгнали да ставаме висшисти. Аре малко по-сериозно?
Иначе, стопанисването на уни-то си е ебало капаците. Химията по принцип е много скъпа наука - и за рисърч и за обучение. А в бг няма никва файда от нея - т.е. безкрайно сме некомерсиални в момента. Затова горе бермудския триъгълник винаги е бил последната дупка на кавала. Ненам как разпределят бюджета, ама моята шефка си действаше самосиндикално с проекти по европейските програми. Иначе да чака от България и ректора... Администрацията може да се направи по-добре - тази в Канада е удоволствие да се занимаваш с нея. Но и там една птичка пролет не прави - трябва си централно някой да направи тази реформа. Не професорята да се реформират ебаси.
Last edited by Amelia on Wed May 12, 2010 9:57 am, edited 1 time in total.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed May 12, 2010 9:56 am

При мен, разбира се (уви) ги имаше преподавателите, които споменаваш, каращи те да зубриш до припадък и толкова. Но имаше и такива, които искаха мислене и реферираха към разни книги, включително сравнително скоро излезли.
Има го и момента, че на повечето студенти им е по-лесно да научат/назубрят един учебник, вместо да търсят десет книги и т.н.

Бтв, една колежка ми чете част от лекциите й в УНСС по някаква дисциплина от специалност "Туризъм". Беше невероятно, имаше за зубрене определения (доста тъпи) на какви ли не глупости от типа на какво е денонощие, сезон, само на цветовете май не бяха дали определения...
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6458
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Wed May 12, 2010 10:24 am

Amelia wrote:Или пък съм ебати късметлията. На мен ми се случи пияница преподавател веднъж. По математически анализ, от математическия.
Почти съм сигурен, че именно този ми водеше семинарите по ДИС-1 и ДИС-2. Сега не знам дали да му споменавам името, ама... Един такъв, прилича на плъх и непрекъснато се закача с момичетата? Пуска шеги, все едно се мисли за забавен, но в най-добрия случай успява да накара студентите да се чувстват неудобно?
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed May 12, 2010 10:27 am

Хмммм, като ви четеше лекции, ходеше ли напред-назад по подиума със затворени очи. Отваря си очите само като погледне към дъската да пише? Разправя вицове за Иванчо и Марийка?
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6458
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Wed May 12, 2010 10:36 am

Той лекции не четеше. Раздаваше теми и студентите говореха. Той само ни прекъсваше с кретенски въпроси - примерно къде съм дефинирал еди-кое-си понятие, при положение, че в момента давам дефиницията му.
Иначе вицове разправяше всякакви. Честно казано, от него помня най-вече неприятното излъчване. Аз затова и гледах да не му присъствам в часовете, когато не трябваше да изнасям тема.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed May 12, 2010 10:39 am

Не е тоя май...
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Clio
Moderator
Posts: 1076
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:43 am
Location: I am near, but away

Post by Clio » Wed May 12, 2010 12:27 pm

Roamer wrote:Hallmarks of Felinity? :) http://www.student.ipfw.edu/~osbodr01/h ... ark00.html
Пенчев, обичам те! :heart:
Beauty is a luster which love bestows to guile the eye. Therefore it may be said that only when the brain is without love will the eye look and see no beauty.

The meaning of life is 'bucket'

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Wed May 12, 2010 6:05 pm

Хмммм, като ви четеше лекции, ходеше ли напред-назад по подиума със затворени очи. Отваря си очите само като погледне към дъската да пише? Разправя вицове за Иванчо и Марийка?
Тва ми звучи като доц. Бабев, водеше ми лекциите по анализ, докато учех информатика. Определено не особено приятен човек, да не говорим, че нищо не му се разбираше от лекциите. А иначе упражнения ми водеше Росен Н. За него имам подозрения, че си посръбваше често, но пък водеше най-смислените и добре поднесени упражнения и беше супер забавен, като му свикнеше човек :)

Иначе цялостно за СУ на мен са ми доста смесени впечатленията. Във ФМИ за двата семестъра, които изкарах там, са ми преподавали както много кадърни и разбрани хора, така и съвсем излишни такива, които просто не знаеха как да си поднесат материала. Материала от Увод в програмирането, примерно, се наложи да го схвана почти изцяло сам, почти никаква полза нямах от лекциите. В момента във ФКНФ смесените впечатления продължават. От една страна има страхотни преподаватели, които се раздават изцяло в час и работят за сигурно десетократно по-малко, отколкото заслужават. Лошото е, че се работи по програми, които не са актуализирани сериозно от десетилетия. Всеки преподавател, на когото му пука достатъчно да си осъвремени лекциите/упражненията, се оправя общо-взето самосиндикално. На когото не му пука, си кара постарому. В следствие на което всеки семестър се учат по 6-7 предмета, от които поне 2 или са безсмислени, или се преподават, така че да няма смисъл от тях. Но цялостното ми впечатление от катедрата е, че кадърните хора преобладават. Жалко, че нямат условия да вършат истински добре работата си и да работят по интереси. Още по-жалко, че нивото на студентите пада всяка година, с което и ентусиазмът на преподавателите.

За администрацията в университета и аз предимно нехубави неща мога да кажа. Във финансовия салон (където често съм виждал заспали на работното място лелки) са ме разкарвали по безсмислени поводи от Ректората до ФМИ и обратно, губейки ми часове, въпреки че можеха сами да свършат работата за около 3 минути. Администрацията в студентски град е още по-зле. Там шеф е истински ВОГОН! Последният бисер, свързан с университета и това как се случват нещата там, са стипендиите по европейския проект, които раздават от министерството през последните две години. Досега 3 семестъра си взимах стипендия като стой та гледай. Този семестър с 5,80 не взимам при минимален успех за класация 5,83. От целия курс стипендия взима едно момиче. Доколкото знам, макар и да не съм сигурен в информацията, бройките стипендии в мнозинството факултети са орязани и са прехвърлени към други - основно към ЮФ, това ми казаха познати. Не, че е някаква огромна болка, парите не са кой знае колко много, но е пример за това как ме шашка начинът, по който се случват нещата в този университет, колко непрозрачно и нагласено изглежда всичко. Понеже, се споменаха разни неща за юридическия - имам двама много добри приятели, учили там. Единият е завършил и работил известно време по професията си, а другият е 4а година там. И от двамата съм чувал доста неприятни впечатления. Бил съм и на една лекция, която си беше доста потресаващо зле. Върхът май беше миналата година, когато скъсаха около 99% от студентите по един от предметите, мисля, че се вдигна някакъв шум и по медиите. С което не искам да кажа, че ЮФ е някаква дупка, сигурно има много кадърни хора и там. Но е жалко, когато точно в предполагаемо най-уважавания университет в страната се случват подобни неща. И вместо да режат парите, наистина, да се хванат да им подбутнат управата малко, барем се сетят да изготвят някакъв план за развитие и реална оптимизация.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6458
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Wed May 12, 2010 6:29 pm

Random wrote:
Хмммм, като ви четеше лекции, ходеше ли напред-назад по подиума със затворени очи. Отваря си очите само като погледне към дъската да пише? Разправя вицове за Иванчо и Марийка?
Тва ми звучи като доц. Бабев, водеше ми лекциите по анализ, докато учех информатика. Определено не особено приятен човек, да не говорим, че нищо не му се разбираше от лекциите. А иначе упражнения ми водеше Росен Н. За него имам подозрения, че си посръбваше често, но пък водеше най-смислените и добре поднесени упражнения и беше супер забавен, като му свикнеше човек :)
И аз него имах предвид, бтв. ***** плъха ньеден, добре, че нямах редовни часове при него.

Колкото до купищата скъсани - не знам в коя специалност си и дали знаеш какво се случи на изпита по аналитична геометрия в зимната сесия на 2007 година. Там от едно 50 човека, а може би и двойно повече, го взеха двама. На поправката през септември го взехме още четирима. А той изпитът си беше чисто физическо мъчение, макар че предметът е като че ли най-лесният, който се учи в този факултет.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Wed May 12, 2010 6:40 pm

tigermaster wrote:
Random wrote:
Хмммм, като ви четеше лекции, ходеше ли напред-назад по подиума със затворени очи. Отваря си очите само като погледне към дъската да пише? Разправя вицове за Иванчо и Марийка?
Тва ми звучи като доц. Бабев, водеше ми лекциите по анализ, докато учех информатика. Определено не особено приятен човек, да не говорим, че нищо не му се разбираше от лекциите. А иначе упражнения ми водеше Росен Н. За него имам подозрения, че си посръбваше често, но пък водеше най-смислените и добре поднесени упражнения и беше супер забавен, като му свикнеше човек :)
И аз него имах предвид, бтв. ***** плъха ньеден, добре, че нямах редовни часове при него.

Колкото до купищата скъсани - не знам в коя специалност си и дали знаеш какво се случи на изпита по аналитична геометрия в зимната сесия на 2007 година. Там от едно 50 човека, а може би и двойно повече, го взеха двама. На поправката през септември го взехме още четирима. А той изпитът си беше чисто физическо мъчение, макар че предметът е като че ли най-лесният, който се учи в този факултет.
Бабев или Роската си имал предвид? Щото за Роската само добро или нищо, няма такъв пич :D А иначе във ФМИ прекарах само два семестъра, специалност информатика. При нас масово скъсванията бяха именно по ДИС - около 50% може би. Аналитичната геометрия ни я преподаваха много яки даскали - и професорът, и асистентката. Пък и верно тва си беше от най-лесните предмети, явно сте се паднали при някой недобронамерен.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed May 12, 2010 9:10 pm

Бабев е да...
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6458
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Wed May 12, 2010 10:59 pm

Бабев имам предвид. Росен Н. не го знам.
А че аналитичната геометрия не е чак толкова сложна научих чак в средата на трети клас. Ама като ми се наложи да взема изпита с измама, как иначе? Не съм преписвал, де, просто гледах професорката в ръцете, докато разбъркваше билетите, за да видя къде ще попаднат въпросите, които исках.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Wed May 12, 2010 11:25 pm

tigermaster wrote:моята коса е толкова огромна и тежка...
Искам снимка, моля! Може и в гръб, ако се притесняваш да се покажеш :)
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests