Абсурдистан, отгоре, отдолу и отвътре... (Part IV)

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Mar 29, 2011 3:16 pm

То за тях вече стана ясно, че няма да ги платят, Драгъне.
И сложно е щото е сложно. А не щото трябва да е сложно. Решението е толкова просто, че боли.

Иначе съм силно за описаното в последния ти абзац :mrgreen:
This is it. Ground zero.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Mar 29, 2011 3:16 pm

За протокола, не съм съгласен със статията на Адриана. Но за това си има отделна тема. Ако я пуснеш там, може да обсъдим :)
This is it. Ground zero.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Mar 29, 2011 3:24 pm

(8) Работодателят е длъжен да разреши платения годишен отпуск на работника или служителя, когато той е поискан за периода, посочен в графика по ал. 1, освен ако ползването му е отложено по реда на чл. 176.
(9) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска за периода, посочен в графика по ал. 1, работникът или служителят има право сам да определи времето за ползването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително.
Съществува и следното забавно нещо, разбира се...
Работодателят има право да предостави платения годишен отпуск на работника или служителя и без негово писмено искане или съгласие
Никой няма да викне инспекцията защото
А) Губиш си работата която няма алтернатива
Б) Започват едни проточени протоколи които се точат до отпадане по давност
В) Шефа е гъст с Герб и със самата инспекция.
Г) От акта работника нищо не печели - само губи от цялата работа.
А) Сложно е, но понякога имаш, а и може да не си струва работата. Все един с алтернатива ще се намери, а и не е задължително да се разбере кой е предизвикал проверката.
Б) Може би да, може би не. Да не говорим, че скоро някакъв служител осъди работодатели за доста пари заради несправедливо уволнение.
В) Или само говори така. Да не говорим, че няма начин цялата инспексия да са гербери, експертните служители не се сменят чак толкова. Т.е. може и да има такива места, но е по-скоро изключение.
Г) Всъщност всички печелят, ако работодателят е умен и не сика всяка седмица да му пишат актове. Но факт, работника може и да се превърне в жертва. Именно затова най-лесно е ако така и така напуска или вече е напуснал.
В момента се увеличава единствено тенденцията работниците да засилват статута на крепостници който и без това е налице на много места.
С това съм съгласна.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Mar 29, 2011 3:32 pm

не знам как е при вас но се нагледах на опити са осъждане или съставяне на акт на работодатели и успеха беше една кръгла нула.
Отвратен съм от това което се вихри в системата.

Пресен случай - един познат работи като готвач в пицария. Порязва си пръста - първо го карат да работи с гнойния пръст, после като си взима болничен (защото се влошава) се оказва че е уволнен като се връща и че са го осигурявали на 4 часа. Подава жалба в инспекцията - те отиват, съставят някъкъв фиктивен акт (който е много по-малко от това което спестява работодателя от неизплащането на осигуровките и заплатата му) и казват че са си свършили работата. На другия ден "неизветни" лица причакват майка му и я счупват от бой а полицията пише протокол за неизветни извършители.
Познат адвокат им е казал че и да заведат дело ще трябва да се плащат много разноски а делото ще се точки години.

И всичко си продължава по старому.

На друг мой приятел не му платиха 3 месеца работа нито лев а като е попитал какво става е получил лист с уволнение. Беше заведено дело - от една година се точи без успех.


Примери много мога да давам - но няма смисъл. То е ясно.
Last edited by RRSunknown on Tue Mar 29, 2011 3:40 pm, edited 2 times in total.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11232
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Tue Mar 29, 2011 3:35 pm

Да, и аз имам такива впечатления, за съжаление. :(
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Mar 29, 2011 4:03 pm

Ми какво да кажа - да съберат малко пари и някой да счупи и работодателя освен. То сигурно не един има желание...
Но все пак в някои случаи има смисъл. Но може в този случай да не е така. Жалко:(
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Mar 29, 2011 4:12 pm

Никой не му се рискува - хората са масово наплашени. Голяма безработица - нулева подкрепа от държавата = крепостници.

Itilon
Paragon
Posts: 590
Joined: Thu Mar 13, 2008 5:38 pm
Contact:

Post by Itilon » Tue Mar 29, 2011 5:19 pm

Ахъм, след известни размисли по въпроса :roll:, най-накрая стигнах до извода, че новата отпускарска политика на Б.Б. всъщност има скрит смисъл, достоен поне за Канал 3, ако не и за Канал 2001. С нея той цели да превърне всички ни в личности от ранга на Нострадамус или минимум на Ванга.

Не вярвате? Ето първите примери за успеха на премиера: http://vbox7.com/play:ce520740 (между 13:00 и 14:30 някъде).

(Тц., тц., докато ние се оплакваме за някакви си отпуски, народните представители от ГЕРБ вече са планирали речите си за следващите 4 века :mrgreen:.)

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Wed Mar 30, 2011 1:21 pm

RRSunknown wrote:Познат адвокат им е казал че и да заведат дело ще трябва да се плащат много разноски а делото ще се точки години.

И всичко си продължава по старому.

На друг мой приятел не му платиха 3 месеца работа нито лев а като е попитал какво става е получил лист с уволнение. Беше заведено дело - от една година се точи без успех.
Примери много мога да давам - но няма смисъл. То е ясно.
Леле, а моите колко са - ще ти се изправи косата. Напоследък много зачестиха случаи с такива работодатели, а работниците често нямат пари за дела. Дори и да намерят, делата се точат поне година - с всички срокове за становище на ответника, насрочване, ССЕ, СМЕ и обжалвания. И това е само по иска - защото ако ответникът не изпълни доброволно Решението, следва изпълнително производство. С нови процесуални действия, нови срокове и нови разноски.
Преди седмица-две по някой от каналите показаха още един абсурд - млади и интелигентни хора, разочаровани от живота в града, бягат да живеят по селата. И повечето са като горните.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Mar 30, 2011 2:05 pm

Що пък абсурд? Евала на младите хора, които ходят по селата. Наскоро гледах презентация на една организация, която помага точно за това - страхотно бях впечатлен. Ако не бях такъв интернет джънки, отдавна да бях минал в тоя режим :)
This is it. Ground zero.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Mar 30, 2011 2:15 pm

Принципно интернетът може да се докара и до селата. Въпросът е, че вероятно твоята лекция е промотирала селата като добри места за живеене, но поне засега са доста лоши места за работа. И абсурдът е, че хората все пак се обръщат към тях от безизходица.
Иначе и аз съм си го мислила това с живеенето ако не в село, то поне в малък град.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Mar 30, 2011 2:19 pm

Промотира начин на живот, който не е толкова зависим от заплатата и материалния лукс.
This is it. Ground zero.

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Wed Mar 30, 2011 2:44 pm

Moridin wrote:Що пък абсурд? Евала на младите хора, които ходят по селата. Наскоро гледах презентация на една организация, която помага точно за това - страхотно бях впечатлен. Ако не бях такъв интернет джънки, отдавна да бях минал в тоя режим :)
A, бе то... и аз съм се замислял дали да не зарежа всичко и да хукна на село. Бяла, спретната къщурка, с две ябълки отпред (липите не дават плод), домашни животни, домати, картофи, сегиз - тогиз да поработвам като селски адвокат, тук дарениийце, там делбичка... И като единствен висшист там - след някоя и друга година и кмет мога да стана. Независим.
Абсурд е! Образованите хора са нужни в града. Селото не може да има ръководна роля.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Mar 30, 2011 2:50 pm

Само палете свещ да няма цигани които да решат че бялата спретната къщурка ги кефи.
А който си мисли че животните се гледат сами и не струват нищо е в голяма грешка.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Mar 30, 2011 2:51 pm

Какви нужди, каква ръководна роля. Това си е моят живот, аз решавам как да го живея, а не тия, на които бих бил нужен :)
This is it. Ground zero.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests