Абсурдистан, отгоре, отдолу и отвътре... (Part IV)

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11232
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Tue Mar 29, 2011 1:56 pm

Абсолютно. Значи, едно е да се подсили законово изискването да използваш годишния си отпуск в рамките на годината, съвсем различно е да караш човек да планира за 12 месеца напред. Според майка ми навремето са имали подобно изискване, но тогава условията, съгласете се, бяха различни. Примерно от предприятието още в ранна зима се купуваха карти за почивка за лятото в съответната почивна станция и пр. В настоящето нещата просто не са такива.

Да, естествено, че трябва да има някаква схема за излизането в отпуск. Да, добре е човек да обяви кога смята да почива, за да може работодателят да си направи сметката. Но това, както е измислено, е някакъв абсурд.

Сега, с тази поправка, става точно това, което изтъкна и Морвето:
Да, на много места няма да се спазва. Във фирма, в която си ценят служителите няма. Но за всякакви полукрепостни шивашки предприятия и за всеки шеф, който нещо иска да настъпва по опашката някого конкретно, това е манна небесна.

Бтв, искам да забележите, че работодателят утвърждава график след консултации. Консултацията може да бъде й "о, майната ви, разбрах, че искате лятото, но всички ще почивате през ноември" или "Ок, всички взимате когато сте решили, само Гошо ще почива всяка втора сряда, че ме ядоса миналия месец." Или просто да се напият заедно с местния синдикалист. Да не говорим, че няма как, мамка му, да знам от 31 декември кога ще има екскурзии лятото, кога фаянсаджията ми ще е свободен и прочие. Т.е. аз може да се наложи да си клатя краката отпуската, а после да взимам неплатена, за да мога наистина да направя каквото съм решила.
И на бас, че именно така ще се получи.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Tue Mar 29, 2011 1:59 pm

Добре де - нали няма право работодателя да ти откаже неплатен отпуск? Или има.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Mar 29, 2011 2:04 pm

Moridin wrote:Постът ти никак не дава отговор на въпроса - ЗА ЧИЙ Е ТОЯ НЕДОКЛАТЕН ЗАКОН!
Доста съм сигурна, че веднъж го говорихме това - за да не се изплащат големи обезщетения и за да се промотира популизъм как се грижат за почивките. А, и едновременно работодателите да стават близо до всесилни:)
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

bsb
Paragon
Posts: 640
Joined: Sun Dec 06, 2009 7:33 pm

Post by bsb » Tue Mar 29, 2011 2:06 pm

The Dragon wrote:Добре де - нали няма право работодателя да ти откаже неплатен отпуск? Или има.
Нали не предлагаш хората да си заменят неплатения отпуск с платен? Повечето хора не могат да си позволят две седмици неплатен отпуск.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Mar 29, 2011 2:10 pm

То това е идеята - да принудят хората да вземат неплатен.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Tue Mar 29, 2011 2:13 pm

Говорим за някакви форсмажорни дни за неплатен. А другите 20 ги набиваш целия август и гледаш как държавата спира.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Mar 29, 2011 2:14 pm

Мне, имаше нещо за това, че ако не ти я дават повече време, можеш с предизвестие просто да си я вземеш. Ще го потърся малко по-късно.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Mar 29, 2011 2:16 pm

Всъщост има случаи в които работниците са писани за февруари и вече се води че са си взели отпуските.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11232
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Tue Mar 29, 2011 2:18 pm

А и не виждам как това ще повиши производителността. Спуква ти се тръбата вкъщи и ти се налага, щеш не щеш, да излезеш за две седмици, за да поправиш щетите - водопровода, издутия паркет и пр. Работодателят след консултация решава, че това не е достатъчна причина да си промениш заявената дата за почивка (щото не е много ясно кое точно е основателно и кое не е), така че излизаш в неплатен. А после, като бонус, излизаш и в отпуска, само че вече нямаш ни пари за почивка, ни нищо.

И понеже това не е гола фантазия, само ще ви споделя, че нашата китна Бяла кула и към момента нещата стоят така. Тоест, единственото, което се иска, е директор с мозък на картоф. Например миналата година категорично не ми беше разрешено да използвам даваните ми по закон дни за очни занятия с ясното съзнание, че мога да се оплача на арменския поп, да започне разследване, да се намерят хиляди причини да изхвърча от работа, без към момента да имам алтернатива и пр. Вместо това ме накараха да изляза в отпуск, когато въобще не ми трябваше, а за да ходя на очни ползвах компенсации, неплатени и пр. Не можах да разбера кой каква полза получи, освен че на мен и на останалите колеги им беше показано кой е шефът. А сега това се узаконява. Тоест, наистина не го разбирам.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
ifadriana
Mistborn
Posts: 1344
Joined: Tue Jul 03, 2007 7:06 pm

Post by ifadriana » Tue Mar 29, 2011 2:25 pm

Встрани от темата от последните страници, ама все пак:

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,14951169,00.html

Под това се подписвам почти без забележки :D
VMITW!

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Mar 29, 2011 2:27 pm

RRSunknown wrote:Всъщост има случаи в които работниците са писани за февруари и вече се води че са си взели отпуските.
Сигурна съм, ама е трябвало да викнат инспекция по труда. В смисъл, може да има и случаи с работници, които е писано, че са си взели заплатите, а не са, но това си нарушение, а не лошо законодателство.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Mar 29, 2011 2:32 pm

Никой няма да викне инспекцията защото
А) Губиш си работата която няма алтернатива
Б) Започват едни проточени протоколи които се точат до отпадане по давност
В) Шефа е гъст с Герб и със самата инспекция.
Г) От акта работника нищо не печели - само губи от цялата работа.

В момента се увеличава единствено тенденцията работниците да засилват статута на крепостници който и без това е налице на много места.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19286
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Mar 29, 2011 2:52 pm

Момент, момент.

АКО някой не се е сетил да си взима отпуските през годината и няма възможност (оправдано) да ги вземе през декември, проблемът си е негов - губи ги и толкова. Няма прехвърляния, няма изплащания, няма нищо. Доста е просто. Може и да е съвсем честно - кой превари, той завари. Работодателят може да отпусне до по двама души да отсъстват всяка седмица (примерно), така че който си е заявил пръв, има приоритет. Така и служителите са стимулирани да планират разумно, а от работодателите не се изисква нищо.

едит: постът ми е отговор на някакви на предната страница, но считам че отговаря и на повечето от тая.
This is it. Ground zero.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11232
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Tue Mar 29, 2011 2:56 pm

Именно! Просто и ефективно решение. Задължен си да си ползваш отпуска през годината, евентуално може да има уважителна причина да не си го направил, поради което се предвижда да речем гратисен период от един месец през следващата година, когато трябва да я изчистиш, ако не, гориш и толкова. Умът ми не побира за какво са всички останали еквилибристики.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Tue Mar 29, 2011 3:12 pm

За да не платят старите отпуски на държавната администрация.

А и губенето на отпуск е сложно нещо - полага ти се.

То като цяло и трудоговия договор е малоумие което само влошава отношенията. Трябва всички да са контрактори на които се плаща бруто - те си плащат осигуровки и т.н. А като решат да почиват просто не се появяват на работа.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests