Абсурдистан, отгоре, отдолу и отвътре... (Part IV)

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Mar 30, 2011 2:52 pm

Moridin wrote:Промотира начин на живот, който не е толкова зависим от заплатата и материалния лукс.
Голямата част от населението на градовете не живее в особен лукс и това, което му трябва тук ще му трябва и на село. Щото ти може и да ходиш на другия край на света и да си купуваш Киндъл, а аз да ходя на кино щом ми скимне, но четиричленно семейство от Люлин със средностатистически доходи не го прави.
И като цяло градът не е източник на лукс повече от селото (справка произволен столичен квартал срещу митничарските села), само на повече инфраструктура.
Абсурд е! Образованите хора са нужни в града. Селото не може да има ръководна роля.
Ам, образованите хора не са непременно на ръководни позиции, а и доста именно образовани хора напоследък избират селата около София вместо кварталите. А селото и градът ще са синоним на простотия и образованост само докато ние си го правим така.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Mar 30, 2011 2:57 pm

Всъщност ставаше дума за това защо ти трябва висока заплата. Не ти трябва. Когато си осигуряваш сам прехраната, интересите ти не включват кино и Киндъл, а достатъчно интересни места за ходене намираш и по планините около селото ти, тия неща губят значение. Основно се нуждаеш от лекарска помощ, но тя е налична, а и мисля всички са съгласни, че средностатистическият човек без вродени болести има много по-малък шанс да се разболее тежко на село, отколкото в града. Като цяло и не ми е ясно какъв е точно спорът тук, аз не твърдя, че градовете тънат в лукс, и никога не съм го твърдял, да не се хващаме за думи, а за смисли :)
This is it. Ground zero.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Wed Mar 30, 2011 3:15 pm

Честно казано, силно се съмнявам да има много млади, интелигентни и образовани хора, които биха се забили в някое село без културен живот и без възможност да използват интелекта и образованието си, ако не са принудени от обстоятелствата. Не искам това да звучи като приравняване на селото с простащина, но...
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Gallean
Scholar
Posts: 128
Joined: Wed Feb 22, 2006 9:45 am

Post by Gallean » Wed Mar 30, 2011 3:17 pm

Moridin wrote:Що пък абсурд? Евала на младите хора, които ходят по селата. Наскоро гледах презентация на една организация, която помага точно за това - страхотно бях впечатлен. Ако не бях такъв интернет джънки, отдавна да бях минал в тоя режим :)
Как се нарича тази организация?

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Mar 30, 2011 3:24 pm

Moridin wrote:Всъщност ставаше дума за това защо ти трябва висока заплата. Не ти трябва. Когато си осигуряваш сам прехраната, интересите ти не включват кино и Киндъл, а достатъчно интересни места за ходене намираш и по планините около селото ти, тия неща губят значение. Основно се нуждаеш от лекарска помощ, но тя е налична, а и мисля всички са съгласни, че средностатистическият човек без вродени болести има много по-малък шанс да се разболее тежко на село, отколкото в града. Като цяло и не ми е ясно какъв е точно спорът тук, аз не твърдя, че градовете тънат в лукс, и никога не съм го твърдял, да не се хващаме за думи, а за смисли :)
Човек, вярвай ми - не си осигуряваш сам прекраната - ще спестиш евентуално от зеленчуци и плодове в сезона им и яйца евентуално но забрави да си правиш хляб сам или да гледаш без пари животни.
Гледаме животни - излизат с една идея по-евтини от магазина като удариш чертата за смеските които трябва да ядат и ваксинациите.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Mar 30, 2011 3:29 pm

Просто са ми странни споменаванията на лукс, високи заплати и т.н. и те ми се виждат много частен случай и не са пряко зависими от това къде живееш. Цялата опозиция прост селски живот vs луксозен градски ми е ужасно опростена и популистка.

А е ясно, че можеш да живееш само на прясно издоено мляко и пейзажи, но все пак мисля, че неща като книгите, дрехите (не маркови), съвременната техника (не последната дума, но все пак да имаш достъп до нея), възможността да отидеш в селище различно от твоето и т.н. са въпрос на приличен живот, не на луксозен.

Що се отнася до лекарската помощ - налична е когато има клинична пътека, няма допълнителни разходи, не са свършили направленията и лекарят не иска подкуп. Доста често се случва да не е така. Уверявам те, че здравеопазването ни не е безплатно Разбира се, винаги я има алтернативата да оставиш нещата на природата и квото и който оцелее, това. А това, че на село има по-малка възможност да се разболееш тежко просто не е вярно. Най-малкото всякакви бактериално-паразитни неща те застрашават доста повече, а онкологичните заболявания далеч не са градска болест.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Mar 30, 2011 3:32 pm

Уф уотевър. Аз се уморих от вятърни мелници, антипопулизъм и т.н..

@Галиан - ще проверя довечера.
This is it. Ground zero.

User avatar
armageddon
Forsaken
Posts: 2936
Joined: Tue Jan 13, 2004 10:24 am

Post by armageddon » Wed Mar 30, 2011 3:44 pm

Ако има как да се самозаточи човек на село и да запази "градските доходи" - ако работи на свободна професия някаква и не е от значение откъде точно ще се извършва съответната дейност - вероятно ще се чувства удобно и на село, дори повече, защото ще може да си съкрати от някои разходи - отопление примерно, на дърва 100 % излиза по ефтино от градските варианти. И може да живее по "еко" - сам да си гледа зарзавата, да затваря буркани за зимата, евентуално ако има време и му се набиват пари може и някоя животинка да гледа. Обаче за всичко от тази графа си иска време и верояно желание.

А хората, които са се ориентирали към околните на София села ми се вижда вероятно да са там, заради по ниски цени на живота - зема, къщи и тн, т.е живеят там и да си ползват удобствата на града, вкл. по високи заплати.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Mar 30, 2011 4:06 pm

Жоре като човек който е вадил топли яйца от кокоша подлога и ринал свинска кочина - романтизма на селския живот е силно надценен.

Offtopic - let the conspiracy theories begin now http://smart.dir.bg/dnes/news.php?id=8313650&type=dnes
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Mar 30, 2011 4:49 pm

Еми и аз съм живял бая на село Драгъне, споко ;Р
Не казвам, че е подходящо за мен - моят майндсет е друг. Казвам, че е хубава алтернатива за подходящите хора.
This is it. Ground zero.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Mar 30, 2011 5:55 pm

Ние се изнесохме в Драгичево най-вече щото ни писна от кочината в София. Сега данъците са по-ниски от тея в София (селото се води Пернишка област), но пък имаме други проблеми - примерно градския транспорт.

Как да е. Аз съм се замисляла неведнъж за това за какво работим и какви пясъчни замъци строим с несъществуващи пари. Това тук се усеща особено силно, с кредитните и дебитните карти. Не съм виждала хартиени долари от няколко месеца.

Та, тия електронни несъществуващи пари не са особено стабилно нещо. Инфлации, ненам си кво си - уж ги имаш, пък току виж се оказало че ги нямаш изведнъж. Не е като да не съм го виждала с очите си, при това в страна, в която все пак парите съществуваха все още.

А закакво са ти тия пари? За да ядеш и да сложиш покрив над главата си. Което, ако заживееш, както сме живели някога, ще го правиш и без тях. Та имало е моменти, в които се чудя дали да не си купим малко земя и да си спретнем една фермичка. Ще работим по цял ден за храната си, по същия начин, по който го правим сега. Само че аз освен храна имам и други нужди - ако започна да си произвеждам сама храната, няма да мога да пътувам по света. Няма да мога да си купувам аниме и прочее (освен ако не почнем да продаваме част от продукцията). А и земята, колкото и реална и материална да е, също е непредвидима - една лоша година, с лош климат и положението отича...

Та селската романтика е хубаво нещо (и аз съм прекарала бая време на село, въвлечена в някакви прекопавания на картофи, бране на царевица и плодове от дърветата, хранене на животни, поливане на градината, слагане на зимнина и т.н.) и селския труд мисля, че ще ме направи по-здрава от висенето пред компа по 16 часа на ден. Но ми липсва авантюризма да се оставя изцяло в ръцете на природата. Ко да се прай - родена съм лигаво градско чедо и такова ще си и умра.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Wed Mar 30, 2011 7:21 pm

Moridin wrote:Какви нужди, каква ръководна роля. Това си е моят живот, аз решавам как да го живея, а не тия, на които бих бил нужен :)
Прав си.
... и не съвсем.
Защото човек е нужен на първо място на най-близките си. И въпросът не нито в селската романтика (за която Драгъна е абсолютно прав, че е силно надценена), нито в запазването на градските доходи, нито даже в здравеопазването. tigermaster каза нещо много интересно: " ...някое село без културен живот и без възможност да използват интелекта и образованието си". Да допълня, че в такава среда на село би живял не само конкретният човек, но и децата му. Така че изборът на местоживеене не е чак толкова проста работа. Ти имаш образование - но какво образование ще осигуриш на децата си? Добил си някаква култура - а как ще я добият те?

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Mar 30, 2011 11:20 pm

Засягаш добри въпроси, извън рамките на тази тема. Със сигурност не е просто и никой не го е твърдял. По същата причина обаче не е и никак еднозначно, въпреки риторичните въпроси. Само че на мен не ми се обсъжда - давам си малко почивка от спорове в тоя форум :)
This is it. Ground zero.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Thu Mar 31, 2011 9:45 am

I have two grandchildren - Maggie is 11, Robert is 9," Gingrich said at Cornerstone Church here. "I am convinced that if we do not decisively win the struggle over the nature of America, by the time they're my age they will be in a secular atheist country, potentially one dominated by radical Islamists and with no understanding of what it once meant to be an American.
Да обясня ли на колко нива ме плаши това изказване от настоящ президентски кандидат в САЩ който е бивш лидер на мнозинството в house of representatives (Как се превежда това на БГ)
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu Mar 31, 2011 9:52 am

Камарата на представителите.

Това верно ли го е казал???
Тия републиканци вече наистина не знам как трябва да се коментират. С базука?
This is it. Ground zero.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests