Абсурдистан, отгоре, отдолу и отвътре... (Part IV)

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Mar 07, 2010 3:44 am

Shamajotsi wrote:Дянков е ходил на неофициялна среща на четири очи, пък са му сервирали това словесно групово изнасилване.
passer-by wrote:А на разговори между президент и вицепремиер е нормално да се води стенограма. Особено по конфликтна тема и особено ако са от различни партии. Няма официално, няма неофициално. Всичко е официално. Ако Дянков не го знае - още един минус за него.
Пардон, че се повтарям, но е хубаво да се поразделим с някои романтични представи за политиката и държавното управление, понеже болдваното го казаха няколко души вече. Ако Дянков сериозно е мислел, че разговорът му с президента няма да има стенограма, още повече при обстоятелствата, които споменавам в цитата си, значи е дори по-наивен и неопитен, отколкото вече създава впечатление.

А стенограмите обикновено се правят точно за да няма после недоразумения кой какво казал. Това, че не се публикуват редовно не значи, че е забранено. Обсъжданите в този разговор теми не са държавна тайна, че стенограмата да е засекретена.

Ако Дянков беше на стабилни позиции по обсъжданите няколко въпроса, нямаше да се обяснява като ученичка как не искал това да каже (ами да не казва нищо тогава, не е сложно) и как онова го казал екипът му, а той само го подкрепил в парламента и т.н.
Чак ме е срам, че този човек е финансов министър, че и вицепремиер. Без значение кой от коя партия е. Просто такова поведение не е редно и не е адекватно.
Неслучайно Бойко Борисов публично скастри вицепремиера си и подхвърли нещо в смисъл, че оттук нататък финансовият министър ще си отваря устата пред медии само по строго финансови въпроси.

Shamajotsi
Sorcerer
Posts: 427
Joined: Sat Dec 30, 2006 9:01 pm

Post by Shamajotsi » Sun Mar 07, 2010 1:02 pm

Passer-by, ясно съзнавам, че по протокол стенограма може да се води и за ходенията на президента до тоалетна, аз нямам нищо против това. Както казах, да оставим настрана доколко законно и конституционно е всичко в цялата ситуация.

Това, към което исках да обърна внимание е, че Дянков е отишъл на среща с държавния глава с цел да разясни този "грандиозен скандал", а го посреща целия съветнически кабинет на Първанов с предварително разпределени роли за трагедията в три действия, която са му спретнали. Имам опит с театъра и много добре знам, че само на импровизация не става, трябва и да си знаеш репликите. Тук Дянков не просто не си знае репликите, той буквално не съзнава в какъв филм са го вкарали.

И между другото, всички споменават аналогията строг учител - провинил се ученик. А някой бил ли е "пасивната страна" в подобен конфликт или всички сте кибичили, когато такива неща са ставали около вас? Защото аз много добре знам какво е да не ти дават шанс да говориш, да се оправдаваш. Знам много добре какво е да те хванат във съвсем формално нарушение и после да те изкарват едва ли не престъпник. Е, така де, точно това не знам, докато бяха стигнали до мен вече се обръщаха с репликата "виж, много добре знам, че няма с какво да се оправдаеш, наказанието е такова и такова, радвай се, че не е по-лошо". Тук не става дума за позиция, тук става дума за ситуация, нагласа и институционална (не)равнопоставеност на двете страни, опит в подобен вид "диалог". (и една вметка - да, макар и формално, аз бях нарушил правилата - ама Дянков - втф?)

Ениуей, хубаво Поразяващата уста си бил намерил майстора, да кажем, че наистина е хубаво дето са го нахокали така. Честно казано, никому нямаше да навреди да си отваря по-малко устата занапред.

Ама президент, който се докача за едно от тълкуванията на "Не е млад", трябва много внимателно той самия да внимава какво върши. Особено, когато е планирал да направи нещо, което не е правил дори веднъж за всичките си години управление. Точно той и то най-вече в контекста на скандала, който той спретна, не може да се измъква с "ами не е забранено, тъй че какъв е проблемът?".

Проблемът е, че това не е отстояване на позиция по обществено-налегнал въпрос, това е:
-концентриране на вниманието на обществото върху личния конфликт между него и Дянков
-поляризиране на обществената нагласа. Е, хубаво, нали представлява народа, защо трябва да го разединява?
-обявяването на открита война между институциите, тъй като той дефакто се изказва в медиите "Според мен Дянков е новият Костов. Вчера 41 учени напиаха доклад, че Котов е виновен за динозаврите, утре четиристотин и един учени от БАН ще докажат, че Дянков е виновен за Голямото измиране от преди 250 милиона години". Браво, разедини народа, сега разединява и институциите, които го представляват.

И в крайна сметка какво според вас са си мислили хората около него, когато са мислели да публикуват тази стенограма? "Абе, пичове, нали не е забранено да правим такива неща? Ами, видите ли, досега не сме публикували стенограми, а скоро ще ни изтече мандатът. Тати навремето ми викаше, че разбираш, че животът ти е минал напразно, ако внучето ти те пита "Дядо, дядо, коя е най-страхотната стенограма, която си публикувал в живота си" и ти можеш да му отговориш единствено "Стенограма от дискусията “Доблест 2010 - 4 февруари през погледа на младите”" ...

Да бе.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sun Mar 07, 2010 1:11 pm

В интерес на истината аз съм доста съгласна с казаното. То като се започне от това, че в края на краищата Дянков наистина не е наричал президента млад милиардер. Точно обратното, в шоуто на двата опосума изтъкна, че той такива думи не е казвал. По-логичното в случая би било Първанов да се нацупи на ония два плужека и да поиска декапитирането им, така както направи навремето с Инджев, който вместо да развява голословни твърдения има "наглостта" да си позволи да попита президента вярно ли е че...

Факт е, че на никого няма да навреди Дянков да плямпа по-малко, но наистина тая реакция на ощипана девица в църква, дето държавният глава я демонстрира, е малко озадачаваща.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Sun Mar 07, 2010 1:45 pm

Шамайоци: +10
Много си прав. Въпреки, че Дянков е редно бързо да се върне откъдето е дошъл, президентът се изложи много и явно цялата пиеска беше нагласена.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Sun Mar 07, 2010 2:33 pm

Не знам за вас, но за мен е доста нелепо една седмица цялата държава да се занимава само с този идиотски "скандал", за който всичко се изчерпва с "хвани единия, удари другия", като има толкова къде по-сериозни проблеми от всякакъв род.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Sun Mar 07, 2010 4:21 pm

първанов се държи като тотална путка след като се спича от реплика казана в хумористично ток шоу.

Ако Дянков имаше малко гръбнак просто щеше да му каже да млъкне.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Sun Mar 07, 2010 6:33 pm

Много ясно, че ще се държи, като путка. Като е прост необразован мушмул, как инак? Тоя сигурно ми е най-противната гад в цяла България. Ебати простия народ, 2 пъти го избира.

User avatar
Vash
Paragon
Posts: 610
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Post by Vash » Sun Mar 07, 2010 6:36 pm

Честно казано последния път го предпочетох пред Сидеров. Иначе и аз не съм му фен.

"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

User avatar
Super M
Warmage
Posts: 1000
Joined: Wed Jan 11, 2006 10:25 pm
Location: Sofia/Bourgas
Contact:

Post by Super M » Sun Mar 07, 2010 6:47 pm

Интересно защо Станишев още не се е обадил. Дянков беше казал, че прилича на "съсел" в предаването на Росен Петров ;))))
Блог за хора, които не се примиряват с живота в сиво:
http://troshanov.wordpress.com

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Mar 07, 2010 7:24 pm

Super M wrote:Интересно защо Станишев още не се е обадил. Дянков беше казал, че прилича на "съсел" в предаването на Росен Петров ;))))
Напротив - обади се- гостува на Росен Петров и каза че съсела бил умно животно и оплю Дянков.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Mar 07, 2010 9:35 pm

То на Първанов и аз не съм му фен, но и не е нужно. Принципно е прав - не е редно управляващ вицепремиер и финансов министър да си прави майтап с държавния глава в контекста на доходите му. Няма значение бил ли е злонамерен или просто глупав в интервюто с Иван и Андрей - посял е съмнение тип "Абе Пено, чу ли кво каза финансовият министър за парите на Първанов, ма?"

Аз поне не се сещам за нормални държави, където вицепремиер и финансов министър би правил такива коментари по адрес на президента. Ама в нормалните държави пък си има цели екипи, които внимателно подбират пред кои медии да се изказват управляващите (и въобще по-известните политици) и какви въпроси да им се задават (и какви - не).

Естествено, че разговорът на Първанов с Дянков е бил предварително нагласен. Щом политически съперник му дава такава възможност да натрие носа на конкурентна партия, да не е луд да я пропусне?

Тия защити на Дянков дето горкият бил подложен на голямо напрежение, словесно изнасилване и какво ли още не ми напомнят за защитите на Румяна Желева, когато се издъни на прослушването на еврокомисар. Словесният натиск е част от работата на тези хора - и от политически съперници, и от медии, и от комисии. Ако не са подготвени за него - не стават.
първанов се държи като тотална путка след като се спича от реплика казана в хумористично ток шоу.

Ако Дянков имаше малко гръбнак просто щеше да му каже да млъкне.
Да, Първанов свръхреагира и дори не изключвам да е попресилил краските без наистина да се е обидил чак толкова - заради стенограмата. Но и не вървеше хич да не реагира на нещо казано от финансовия министър на подпитвания на телевизионни водещи за президентското финансово състояние. А това, че Дянков е отишъл на разговора с Първанов неподготвен (както и на други, като гледам) си е негов проблем. Интересно ми е за какво щеше да каже на Първанов да млъкне.

А с Иван и Андрей какъв е проблемът? На тях работата им е точно да накарат гостите си да се държат максимално откровено, дори когато не искат. Че Дянков им се е вързал е негов проблем, не техен. Спокойно можеше да каже "Този въпрос не е редно да коментирам" и точка, вместо да се прави на духовит.



Просто Дянков от много плямпане наляво и надясно се натресе в кофти ситуация, а Първанов отигра топката доста ловко и, да, леко мръснишки. Ама то пък и противниковият играч така обърка паса, че как да не се изкуши да го пресече?

Затова и Борисов беше принуден публично да си нахока вицепремиера (от което едва ли се е зарадвал, щото се налага втори път да забърсва след свой министър) и да каже, че въпросният занапред ще си поограничи публичните изказвания.

Shamajotsi
Sorcerer
Posts: 427
Joined: Sat Dec 30, 2006 9:01 pm

Post by Shamajotsi » Sun Mar 07, 2010 10:44 pm

Passer-e, Дянков наистина много плямпа и наистина заслужаваше някой да го постави на мястото му. И, да, някой го постави на мястото му - първо Първанов, после Борисов, който го накара оттук насетне да си държи плювалника затворен и да отиде и да се разбере лично с президента.

Оттук насетне казусът е само и единствено за Първанов.

Тук няма "ловко отиграване". Тук има "използване на президентската институция за лични користни облаги, които са в противоречие на интересите на страната, която той представлява". Оттук насетне Първанов дори на институционално ниво не заслужава доверие от никого. МС и НС вече имат дори формалното право да не го уважават - защото президентът очевидно обича да действа безпардонно срещу националния интерес, ако това му изнася - и ако политическият му опонент му предотставя тази възможност, както ти каза. Оттук насетне Първанов не може да претендира да го уважават като институция, защото той се подиграва с тази институция.

Първанов де юре досега не трябваше да е политически опонент на Борисов. Това че де факто е съвсем не го оправдава в действията му. Този, който дава баницата, Дянков, може да е луд, ама този, който я яде е откровено нагъл и противен.

И за финал: Демандред, Интърпретър, да ви разочаровам: заради държавния глава на една доказващо се ориенталска държава, вашите желания няма да се изпълнят. Наместо да се мине тихо и спокойно през този скандал, сега ще се говори още дълго за него. И съм по-склонен да повярвам, че при създалата се ситуация ако кола блъсне Дянков, първо ще преместят МинФин в Правителствена болница, а после ще се назначават държавни екстрасенси да му слушат духа от отвъдното, отколкото да повярвам, че Борисов ще го махне от поста му. Защото Борисов доказа с Желева, че може да бъде отвратителен инат. Но тук вече една от променливите е коренно различна: в този конфликт МС имат много широка обществена и медийна подкрепа. Така че, да ви е честито - сигурен съм, че до следващите избори Дянков ще е и вицепремиер, и министър на финансите.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Sun Mar 07, 2010 11:29 pm

През центъра ми е дали ще остане до края Дянков, честно казано. ;)

Само дано да понамали медийните изяви, защото и от чешмата тече напоследък, даже взе бат Побойко да наближава в това отношение.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Mar 07, 2010 11:33 pm

Естествено, че разговорът на Първанов с Дянков е бил предварително нагласен. Щом политически съперник му дава такава възможност да натрие носа на конкурентна партия, да не е луд да я пропусне?
Принципно много рядко съм съгласен с критиките срещу Първанов и намирам демонизацията му в медиите и в обществото за доста абсурдна (както и тази на предното правителство), но тук не си прав. Първанов е деполитизиран по дефиниция. Какъв е личностно, няма значение. Прав е, както и ти, че постъпката на Дянков е недопустима. Но с публикуването на стенограмата той слиза на същото ниво.

От друга страна, ако бях на мястото на Първанов, и на мен би ми омръзнало от постоянните медийни и министерски атаки с повод и без повод и бих си търсил начин да се защитавам. За съжаление той обаче прекрачва прага на необходимото хладнокръвие понякога.

А Дянков е жалък. Изобщо не разбирам хората, които го защитават. Той е некомпетентен, не става за управник и твърде много му знае устата. Същото, уви, може да се каже и за ББ.
This is it. Ground zero.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Sun Mar 07, 2010 11:34 pm

passer-by wrote:
Аз поне не се сещам за нормални държави, където вицепремиер и финансов министър би правил такива коментари по адрес на президента. Ама в нормалните държави пък си има цели екипи, които внимателно подбират пред кои медии да се изказват управляващите (и въобще по-известните политици) и какви въпроси да им се задават (и какви - не).
Потърси републиканските сенатори и конгресмени какво са изговорили последната една година за Обама. И то не беобидна хумористична забележка, която трябва да разтегнеш дефиницията за гаф да я наречеш така, а съвсем сериозни обвинения и то като официални изказвания.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 72 guests