Гледано напоследък, Part IV

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

User avatar
Darkling
Paragon
Posts: 592
Joined: Thu Aug 03, 2006 11:39 pm

Post by Darkling » Sun Sep 07, 2008 5:01 pm

Точно от imdb и подобните сайтове ми е останало това впечатление за "Double indemnity". След като изгледах другите два филма съм със смесени впечатления. "Out of the past" започна много добре и Мичъм и Дъглас кефят, но втората половина издиша по един особено безличен начин. Филмът напомня като идея на "A history of violence" на Кронънбърг. "In a lonely place" ми хареса най-много, въпреки че не се придържа към ноар клишетата, а клони повече към Хичкоковия съпсенс. За пръв път гледах Богарт впрочем. :shock:
След няколко упражнения за разтягане взимам бърз душ и отивам във видеотеката, където връщам две касети взети под наем в понеделник - "Тя в мъжкия изправителен център" и "Двойно тяло", но всъщност пренаемам касетата с филма "Двойно тяло", защото искам тази вечер да го гледам още веднъж, въпреки че едва ли ще имам време да онанирам при сцената с умъртвяването на една жена с бормашина, тъй като в седем и половина имам среща с Кортни в "Кафе Люксембург".

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Sun Sep 07, 2008 9:19 pm

Darkling wrote:За пръв път гледах Богарт впрочем. :shock:
честито.
айде сега казабланка, малтийския сокол, големия сън, сиера мадре, да имаш и да нямаш, бунта на "кейн", кий ларго и т.н. както си му е реда. :wink:

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Sun Sep 07, 2008 10:11 pm

Относно Indemnity-то:

Аз откровено казано не си падам по жанра. Като изключим някои от film noirs (Touch of Evil, Strangers on a Train, The Big Sleep), повечето ги смятам просто з ане моят тип филм. Същото важи и за обсъжданият. Миналата година го гледах за първи път и се случи така, че го обсъждах с приятел, който учи в UCLA School of Theater, Film & TV. Аз тогава бях на вълна оплюване, а той ми съобщи, че е считан за "най-великият" ноар към този момент. Също така ми каза, че е сравнително нова тенденция да му бъде поставян този етикет, но беше убеден, че на академично ниво го пробутват за такъв (става дума, че той учеше дори нещо от сорта на жанрови характеристики).

Днес му пратих съобщения и поисках references, тези бяха, които получих:

* Film Noir by Andrew Spicer
* Film Noir: An Encyclopaedic Reference to the American Style
* The Dark Side of the Screen: Film Noir
* The Philosophy of Film Noir
* Film Noir by Alain Silver & James Ursini

В горе-упоменатите книги трябва да съществуват цитати на "мъдри" умове, обявяващи филма за "най-великия" ноар. Ако се наложи, предполагам, че той ще може да ми прати част от записките си или сканирани страници.

А това, че някои от елементите му не попадат в "класическата" рамка -това не е ли защото е сравнително ранен? Или?
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Sun Sep 07, 2008 11:04 pm

всъщност въпросът беше риторичен. :)
по обясними причини "авторитетите" избягват изсилвания от вида "филмът Х е най-добър в жанра Y" (от тоя списък съм чел само първата и, макар че е отделено полагащо се място на DI, не помня някакви абсолютни изказвания в нея). но лесно мога да си представя как се конструира подобен аргумент, особено като реакция на проявения от теб негативизъм по отношение на филма.

като цяло тоя жанр има проблем с рамките - ако се подходи консервативно, то вътре ще останат само хардкор ноар неща от типа на антъни ман. ако се подходи либерално, може да се вкара половината кино от епохата, включително много неща на мейнстрийм големите като хичкок, уайлдър, хюстън, хоукс, къртиз и т.н.

double indemnity е ранен само по отношение на каноничните представи за ноар периода (края на 40те - края на 50те). по модерному (и либерално) дори част от експресионистичните неща на фриц ланг от немския му период са в кюпа. : )
проблемът (условно казано, в рамките на жанра) е, че били уайлдър не се мъчи да прави жанрово кино. той е страшен и в драмата, и в комедията, но не цели някаква жанрова стилистика. където я има, е по-скоро резултат от материала. и в никой от "ноар" филмите си (double indemnity, sunset blvd, ace in the hole) не стига до крайности като екстремен лоу кий, сенки, ъгли и прочие.

иначе по мое мнение всеки един от изброените от теб 3 филма (евентуално с уговорки за големия сън), и особено touch of evil (за който си трябва една отделна дълга хвалба : ), заслужава по-челно място в една ноар класация.

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Sun Sep 07, 2008 11:09 pm

Забравих и Sunset Blvd, ма него все не мога да го възприема като ноар. А за Хичкок, искаш да кажеш, че и Shadow of a Doubt примерно може да му се брои, така ли?
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Sun Sep 07, 2008 11:14 pm

shadow of a doubt е поне толкова ноар, колкото и double indemnity.
но не е само той. при добро желание може да се аргументира и включването на ребека, ноториъс, психо, dial m for murder, the wrong man, spellbound.

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Sun Sep 07, 2008 11:18 pm

Scourge wrote:shadow of a doubt е поне толкова ноар, колкото и double indemnity.
но не е само той. при добро желание може да се аргументира и включването на ребека, ноториъс, психо, dial m for murder, the wrong man, spellbound.
OMG! :shock:

Мда, това тотално ме убеди, че този жанр никога не съм го владеела като разбиране и анализиране. Но пък ако ще включва толкоз Хичкок, тогава ще се окаже, че харесвам повече ноарчета. :P
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

User avatar
Darkling
Paragon
Posts: 592
Joined: Thu Aug 03, 2006 11:39 pm

Post by Darkling » Mon Sep 08, 2008 1:47 pm

"Черната Далия". Нищо не можах да разбера, честно казано. Плюс е, че и визията и Миа Киршнър са покъртително красиви.

Също така "Екзистенц". Предвидим беше, но ми хареса, Кронънбърг е натикал доста елементи от митологията си.
След няколко упражнения за разтягане взимам бърз душ и отивам във видеотеката, където връщам две касети взети под наем в понеделник - "Тя в мъжкия изправителен център" и "Двойно тяло", но всъщност пренаемам касетата с филма "Двойно тяло", защото искам тази вечер да го гледам още веднъж, въпреки че едва ли ще имам време да онанирам при сцената с умъртвяването на една жена с бормашина, тъй като в седем и половина имам среща с Кортни в "Кафе Люксембург".

User avatar
Dwight
Misting
Posts: 257
Joined: Mon Aug 20, 2007 7:24 pm

Post by Dwight » Mon Sep 08, 2008 3:14 pm

Гледах "Небесно царство" в режисьорска версия и докато го гледах се питах защо за орязали филма така жестоко. Просто страхотен.
If we did not have bad luck, we would not have luck at all.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5765
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Mon Sep 08, 2008 3:28 pm

Ще се повторя, ама просто трябва да го кажа: нали, нали? Отрязали са само основната история и мотивацията на героите, нищо чак толкова важно в крайна сметка...
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Dwight
Misting
Posts: 257
Joined: Mon Aug 20, 2007 7:24 pm

Post by Dwight » Mon Sep 08, 2008 4:54 pm

Има го и това, но някой от отрязаните детайли внасят допълнителни внушения, както и придават на филма по-голяма цялост, което е само в плюс на зрителя.
If we did not have bad luck, we would not have luck at all.

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Mon Sep 08, 2008 11:03 pm

Току що гледах "Хълмът на боровинките". Не знам. Нискобюджетен филм, с много слабости, но все пак... Това ако имаше по-щедър продуцент, сигурно щеше да се гледа навсякъде по света. Много хляб има в него. И нещо започнах да се паля по нашите филми на прехода, които бях пропуснал.
"Ти говориш, аз говоря. И не се разбираме. Двамата мълчим. Мълчанието ни свързва."
"Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество."
- Йежи Лец, "Невчесани мисли"

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Sep 10, 2008 9:17 pm

Тъкмо изгледах Atonement до средата и понеже в момента чета книгата (още съм в началото), ми беше интересно наред с многото промени, колко голямо количество дребни детайли са запазили всъщност :) Ако изключим блатантното несъответствие в това, че Брайъни трябва да е чернокоса, а във филма е руса, но никога не съм се впечатлявал от такива глупости.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Wed Sep 10, 2008 9:34 pm

Roland wrote:Тъкмо изгледах Atonement до средата и понеже в момента чета книгата (още съм в началото), ми беше интересно наред с многото промени, колко голямо количество дребни детайли са запазили всъщност :) Ако изключим блатантното несъответствие в това, че Брайъни трябва да е чернокоса, а във филма е руса, но никога не съм се впечатлявал от такива глупости.
Ей, страхотно! Коя Брайъни ти харесва като изпълнение най-много? За мен това ще остане като една от най-приятните адаптации правени някога. Помня, че миналата година бях с идеята, че ще се окаже пълен провал, тъй като смятах, че просто няма начин романът да бъде филмиран по задоволителен начин. Толкова се радвах, че сгреших. :)
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Sep 10, 2008 9:37 pm

Малката ми харесва най-много. Най-силно предава духа на героинята си от книгата.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 13 guests