Гледано напоследък, Part IV

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Mon Feb 14, 2011 6:27 pm

Аз днес като мисля за Бътъна го харесвам повече от вчера, докато го гледах. Доста човешки филм. Не бих рекла, че е за смъртта - по-скоро за живота като цяло. Щото освен смърт, там имаше и раждане, имаше и процес на живеене - примерно при оная дето в крайна сметка преплува Ламанша. Това дадено под една доста интересна и оригинална перспектива на растящия наобратно човек.
Основният ми проблем беше с мелодрамата накрая - щото беше свързана с plot hole.
Spoiler: show
Нашият се роди като бебе-старче. Порасна и стана двуметров Брад Пит. Трябваше да умре като едно доста голямо бебе всъщност - малко по-малко от Брад Пит в зрялата му възраст нали, за да сме консистентни с началото. С което мелодрамата щеше да се поопрости - Бенджамин нямаше нужда да ходи в Индия (ох!), а можеше да си гледа семейството с акъла си да кажем на 60 годишен човек в тяло на доста височък тийнейджър... Ако Кейт Бланшет успееше да преживее факта, че тя одъртява, а той се подмладява, разбира се. Малката щеше да порасне в една странна среда, с един странен татко - ма като се има предвид, че на хората не им дремеше особено много колко беше странен още от самото начало на филма, това нямаше да я повреди кой знае колко. И да, накрая щеше да е дементен татко с визия на голямо бебе - нещо не много по-различно от дементен татко с визия на старец, което е толкова често срещано явление. Вместо това ни развиха няква доста по-стандартна от останалото в сюжета боза за невъзможната любов и т.н. Досадно беше.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Tue Feb 15, 2011 1:10 pm

Ok, fair enough, мога да го кажа и без да изглежда като непровокирано заяждане, но не се сдържах при вида на толкова нелепост скрита в това спойлерското отгоре. :)
Spoiler: show
Значи, виж, Амелия: Бътън е 100% романтична драма с фентъзи елемент (който обаче е внесен твърде елегантно и даже поетично [паралелът с часовника на слепия Гато], за да имате претенции да бъде забелязван от учени, изследван и пр. пълни глупости, които биха принизили всичко до "Човек без сянка", например). Това НЕ е филм за невъзможната любов, това е филм за възможната любов, която (подобно на тази във Форест) е съдбата ти, но поради "странния случай" тук се случва някъде "по средата" и извън нея е прекалено болезнена и за двамата. Финалът - с умиращия Бенджамин като бебе в ръцете на остарялата си любов - е ЕДИНСТВЕНИЯТ начин, по който този филм може да свърши. Също така, решението му да замине за Индия е нещо много по-трудно за него, от това да остане с тях и да лиши Дейзи от нормален живот с нормален мъж до себе си, когато това ще й трябва. Той е половинката с проблема - тя е нормалната, следователно той трябва да направи жертвата. Не разбирам как дори подобни очевидни неща остават неразбрани и се забива в нелепости като "невъзможни любови и досадни бози".

Финалният акт е най-силната част на филма със сигурност и критичното място, където всичко можеше да се срути, но тоя дистанциран и студен стил на Финчър се превърна в ефект - много силно емоционален, но без грам мелодраматичност и манипулативност. Просто виждаш това, което трябваше да се случи. Малко режисьори биха уловили по този начин и горчивината (почти виновността) в последната им любовна среща, когато той е почти тийнейджър, а тя вече е на възраст; и хващащата за гърлото драматичност на самата му смърт. Тук също специална похвала заслужава и Деспла, който след аудио-визуалния фойерверк с Флорида и ракетата (сигурно сцената с еталонна музика следваща монтажа за цялата 2008), изведнъж утихва.

Бенджамин Бътън в никакъв случай не е перфектен филм, но и ти и половинката ти оставяте с постовете си усещането, че не сте много наясно какви са те, и се опитвате да напаснете някакви стандартни хейтърски фрази където ви падне. Сега, аз знам колко елементарно е И това да се приема като непровокирано заяждане и т.н., затова трябва да добавя и напълно излишното - сори, нищо лично, просто коментирам мнението ви.

P.S. Да, и няма да е лошо, все пак ако ще се дискутира тоя филм, това да се отдели в тема, защото има 100 неща, които могат да се кажат, па макар и 2 години по-късно.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Feb 15, 2011 2:02 pm

Силвъре при следващия толкоз брутален спойл ще има вече официално оправдание да бъдеш баннат :mrgreen: :evil: мое ли да си толкова зле
This is it. Ground zero.

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Tue Feb 15, 2011 2:59 pm

Говорим за филм отпреди 2 години, който вече е обсъждан, и най-вече - който е ясно как свършва още от тийзъра. При това говоря в три абзаца за него - много ясно, че който не е гледал по-добре да игнорира поста. Спойлер от същия род е многократно споменат без никакъв таг в темата за 127 часа (където аз започнах с таговете). Хората го наричат common sense.

Направи каквото намериш за добре, само без квалификации, ако обичаш.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Feb 15, 2011 4:50 pm

Не, има разлика между "накрая той умира" и "накрая той умира по тоя начин". Първото може и да е комън нолидж и да е предизвестено, но второто си е спойлер. И няма значение, че филмът е от преди 2 години, не всички се изсипват в кината за всеки (хубав) филм.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Tue Feb 15, 2011 5:30 pm

Разбира се Морвен, вероятно някой си е мислил, че Бенджамин го прегазва трактор. Комън нолидж не ме вълнува какво е - може някой да не знае, и че става дума за филм, в който главния герой се подмладява, тогава и АлДим трябва да си затвори поста в спойлер-таг. Говорех за комън сенс - примерно човек да предполага, че дълъг пост за стар филм е нормално да съдържа спойлери, и да избягва четенето, ако му е важно. А двоен стандарт пък е, когато пет топика надолу има спойлер от същия род за НОВ филм, но там никой не е наречен "мое ли да си толкова зле" + обичайните заплахи с бан. Не мога дамо да разбера защо систематично ме предизвиквате да съм офтопик, когато единственото, което ме вълнува във всяка тема е кой какво мисли за филма или за нечие мнение за филма.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Feb 15, 2011 5:39 pm

Добре, ако искам да видя дали да гледам Бенджамин Бътън и какво мислят хората за него, дали не е логично да отворя темата? Или нямам право да се сетя две години по-късно?
Къв ти е ОГРОМНИЯТ проблем да кажеш просто "ми хуу, тъпо е , ма кат трябва ше слагам спойлери", а не да изковаваш някви дефиниции на комън сенс?
А разликата между този и долният топик е в това какво знае гледалият трейлър/челият представяне в листовката на киното и дали му казваш нещо ново. (И не, няма да повярвам че точно ти не знаеш дали краят е бил написан във всички възможни материали за филма или не)
Last edited by Morwen on Tue Feb 15, 2011 6:44 pm, edited 1 time in total.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Feb 15, 2011 5:55 pm

Вероятно някой модератор не е видял долния топик. Аз видях тоя. Това не е двоен стандарт. Двоен стандарт е донякъде, че и постът на АлДим наистина спойли. Спрях да чета след твоя поради това дето не исках да си развалям невинността по въпроса.

АлДиме, сложи спойлер тагове.
This is it. Ground zero.

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Tue Feb 15, 2011 6:00 pm

Пробвай сега да изковеш една дефиниця аз откъде мога да знам кой какво е гледал и чел преди филма. И точно защото не можеш, а има прецеденти на форума, нещата опират до комън сенс. Като отваряш топик за темата две години по-късно, ами поемаш си риска - постът ми не е като да болдва какво се случва или да е един ред спойлер. Но, нали, като става дума за нещо написано от въплъщението на форумното зло - Силвър - трябва пак да му се скараме, за да слушка. Трябва да направим ВСИЧКО друго, освен да коментираме това, което всъщност казва.

Ама кажи сега, Моридин, АлДим мое ли да е толко зле? Двоен стандарт знаеш ли също кое е - че ако ти вече беше гледал филма, нямаше и през ума да ти мине да постнеш подобни забрани, закани, обиди и пр. ненужности. Кофти стечение на обстоятелствата. А спойлерът долу се обсъжда, човек, даже някой специално ми прави забележка, че съм го сложил. :)

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Feb 15, 2011 6:07 pm

Dude, cut the drama. Не се вълнувам от нараненото ти самолюбие.
Казвам "мое ли да си толкова зле" на тотално всеки в този форум, вкл. на себе си.

КОМЪН СЕНС е да не се спойлят финалите на филмите. В момента, в който почне това да става, в заглавието на темата се слага "(ПЪЛНО СЪС СПОЙЛЕРИ)" или нещо такова. Но както може да се видим досега (при достатъчно активно модераторстване, което е в случая дъното на проблема тук с липсата си), това се случва, когато в темата се ПОВДИГНЕ въпросът дали да не я направим спойлерска, че е досадно все да слагаме спойлер тагове.

Точка.
This is it. Ground zero.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1940
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Post by Martix » Thu Feb 17, 2011 6:35 pm

TILT. Ми става. 6/10
Актъорска игра. добра за българските стандарти. Тоест зле, но няма изцепки.
Сценарий. бооооринг. соца хич не ми е интересен. От поколението, дето го е пропуснало съм и ми писна всеки бг филм да ми навира милицията в очите. Добре, кофти е било. Разбрах, ае стига толкова. Нищо оригинално, но и нищо прекалено клиширано. Края си беше на място.
Режисура. ок
Звук. Не беше зле. Готини песнички, пуснати, и то където трябва.


Българското кино има бъдеще, но само ако спре да бълва филми за ш*б*ната българска действителност. Незнам защо всички само за това снимат, а то много вреди. Първо, така всички филми стават еднотипни. И второ - режем си всяка вероятност бг филм да пробие в чужбина. Не мисля, че на чужденец ще му е интересно да гледа за подвизите на Дъвката и компания.
Филми могат да се правят и без пари. Но не и без пари и идеи.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
dellusion
Warmage
Posts: 1248
Joined: Thu Dec 28, 2006 10:36 am
Location: София

Post by dellusion » Fri Feb 18, 2011 3:51 pm

Tilt
Хареса ми, доста. Повече от всичко друго българско. Обичайният за нашенските продукции минус е битовизъмската концепция, нямат май много фантазия тукашните райтери. Иначе имаше добри диалози. Харесах и играта на момчето със странното чужбинско име(което игра и в Източни пиеси). Повечето второстепенни герой също се представиха нелошо. Но двамата главни(момчето и момичето) бяха пълна дупка, от тия най-дълбоките. Като цяло - доволен, интересно ми беше.
7.5/10

Моридин, тая буба, дето си сложил, ме побърква, да знаеш :). Ше я блокна най-накрая.
Look at the darkness...
...around me.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Sat Feb 19, 2011 12:57 am

Morning glory - няма толкова жизнеутвърждаващ филм. Имаше си адски предсказуемите моменти, но беше толкова свеж и мил, и оптимистичен, и какво ли още не...
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Mon Feb 21, 2011 10:49 pm

Деба, в момента по кината има поне 3 жанрови филма, които ми се гледат, а имам време само за един. Джейсън Стейтъм като хитмен, Лиъм Нийсън в поредния качествен трилър и тазгодишното римско филмче - The Eagle. Тежки са изборите, тежки са...

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Tue Feb 22, 2011 8:16 am

В края на краищата гледахме Нийсън в Unknown. Филмът беше много приятен, като основната ми критика е към общата му деривативност, която почти граничи с плагиатство. Всъщност ако ви кажа на кой филм прилича, директно ще ви разкрия цялата история, чак до ролите на отделните персонажи... Та ако искате да се спойлнете, въпросният изкопиран филм е:
Spoiler: show
Total Recall (с щипка The Bourne Identity), само дето вместо Шварци с променена идентичност от лошковец към добър самарянин имаме Лиъм Нийсън със същата ситуация, в ролята на фалшивата жена - January Jones вместо Sharon Stone, Diane Kruger е новата любов на нашия подобно на Rachel Ticotin, Michael Ironside е заменен от Aiden Quinn като лошия агент, естествено вървящ с фалшивата жена, а вместо Ronny Cox конците дърпа Frank Langella. И с лека уговорка може да оприличим спасяването на Марс от злата корпорация, контролираща разпространението на въздуха, със спасяването на Земята от злите биотехнологически корпорации, контролиращи царевицата. Разбира се, вместо футуристични таксита, нашите си крадат таксита Мерцедеси, защото действието се развива в Берлин, а не на Марс.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests