Кой какво чете, part IV

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Wed Feb 22, 2012 3:13 pm

Dante wrote:Струва ли си да се подхваща "Малазанската книга на мъртвите"?
Сложен въпрос.
От една страна, тук имаше поне две дълги теми, в които се обсъждаха достойнствата на оригинала и недъзите на превода. След това се появиха пък негативни мнения по стила на оригинала.
От друга, това е една от най-продаваните фентъзи поредици у нас, наред с "Колелото на времето" и "Песен за огън и лед".
От трета, смея да твърдя, че много от стихотворенията, с които започват повечето глави, в превод са концептуално по-избистрени - плод на усилието ми да изразя рационално-поетическото си "аз".
"Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество."
- Йежи Лец, "Невчесани мисли"

User avatar
jkklouna
Commoner
Posts: 42
Joined: Wed Nov 25, 2009 10:58 pm

Post by jkklouna » Wed Feb 22, 2012 8:19 pm

Прочетох "Повест за истинския човек" на Борис Полевой. От все сърце я препоръчвам на всеки. Има моменти, които са изключителни. Почнах я във влака на път за София и вечерта бях свършил.

User avatar
Томек
Scholar
Posts: 104
Joined: Tue Feb 15, 2011 6:07 pm
Location: Sofia

Post by Томек » Thu Feb 23, 2012 10:07 am

Прав си, много е силна книгата.
Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем, ни в ясно време, ни в буря. Идем да убиваме под слънце и луна. Какво зората?

User avatar
Jen
Paragon
Posts: 645
Joined: Thu Mar 29, 2007 12:06 pm
Contact:

Post by Jen » Thu Feb 23, 2012 10:22 am

Trip wrote:Струва си да се подхваща, но на мен лично ми е неясно доколко си струва да се довършва. Казал съм си, че ще пробвам (остават ми 2 книги)
Аз се отказах, не мога повече след два твърде мъчителни опита с шестата книга, макар че втората си остава едно от най-любимите ми неща в тая ниша.
If I never meet you in this life, let me feel the lack.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Feb 23, 2012 10:33 am

Да, след пета, честно казано, и героите се изхабиха, и сюжетите, а в някакъв момент и писането на Ериксън се затлачи ужасно (макар че се убеждавам, препрочитайки разни неща от първите няколко книги, че и те не са чак цвете) - представата ми за тия книги вече, каквото положително е останало, е по-скоро работа на въображението ми, отколкото на книгите.

User avatar
Jen
Paragon
Posts: 645
Joined: Thu Mar 29, 2007 12:06 pm
Contact:

Post by Jen » Thu Feb 23, 2012 11:31 am

А да, то писането и в началото на места е голямо блато, просто има чудесни идеи, които успяват да компенсират. А и все още светът е много интензивен, не се е разпилял и размил така безобразно, както става после, и ти пълни главата с очаквания, затова работят добре първите книги (без най-първата, всъщност, която е сигнал според мен).
If I never meet you in this life, let me feel the lack.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Feb 23, 2012 11:42 am

Сигнал?

User avatar
Lazy
E'lir
Posts: 185
Joined: Sat Apr 24, 2004 10:27 am
Contact:

Post by Lazy » Thu Feb 23, 2012 12:56 pm

Аз първата винаги съм я мислел като някакъв справочник, които помага да навлезеш в малазанския свят.

User avatar
Jen
Paragon
Posts: 645
Joined: Thu Mar 29, 2007 12:06 pm
Contact:

Post by Jen » Thu Feb 23, 2012 12:57 pm

сигнал за какво ще стане след пета, аз хич не я харесвам първата :)
If I never meet you in this life, let me feel the lack.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu Feb 23, 2012 1:14 pm

Аз лично не виждам смисъл и от четенето на пета, тъй като тя е излишна на първите пет книги. Най-добре човек да спре на четвърта, най-добрите книги са дотам и всички сюжетни линии се развързват малко или много удовлетворително. Оттам нататък почва разочарование, въпреки че пета е добра книга, но слага сетъпа за нещо, кеото не си струва да се чете.

Поредицата като цяло има добри страни - най-вече мащаба на светостроенето и въображението, но затъна в прекалена интроспективност, ама като казвам прекалена, имам предвид наистина прекалена и излишна, а намазвацията в логическата последователност и сюжетните развръзки достигна Бермудския тригълник. Да не говорим, че стилът определено не е за всеки с претруфеността на многофразието му.

едит: Между другото аз пак подхванах деветата книга и сега след като за четвърти път прочитам първите глави, е малко по-добре. Просто знам какво става и го няма факторът "айде стига глупости беее развивай го това действие", та мога да се съсредоточа върху и почти да оценя интроспекциите. Ама не много, де. Лошото е, че не ме стимулира да я изгълтам докъдето бях стигнал, а аз не мога да чета по диагонал художествена литература.
Last edited by Moridin on Thu Feb 23, 2012 1:17 pm, edited 2 times in total.
This is it. Ground zero.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Feb 23, 2012 1:16 pm

Да, малко са все тая наистина Градините, но не мисля, че споделя много черти с тия след пета - минимум сюжетът се движи доста активно в нея и размишленията за размишленията върху размишленията са в относително кратки абзаци.

Не знам, според мен най-спъващата качеството жанрова конвенция в епичното фентъзи е количеството страници на том. Досега само Мартин сякаш е успял да вкарва струващо си съдържание в подобен обем.

Едит: Жоре, пета освен да се чете като рандъм stand-alone... щото си струва четенето определено. Едит: А интроспекциите в Ериксън в 95% от случаите са ми били напълно излишни.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu Feb 23, 2012 1:28 pm

То един от проблемите на Ериксън е, че той се опитва да прави твърде много неща с тази поредица. Поради това и сюжетите му (или по твоята терминология синопсиси) са в джаза. Опитва се да си прави томовете завършени книги, с което вкарва толкова много ирелевантни сюжетни линии, които в най-лошите си варианти дори не развиват персонажите а БУКВАЛНО пълнят място, че четенето става безкрайно объркано. Има си стилистика на поредицата, особено когато първите книги са влезли в този коловоз, от която е глупаво да излиза, опивайки се от графоманията си. Ефектът не е ок.

Просто на фона на конфликтите в тая поредица, сюжетни линии като умиращия бог в осма, болкандото в девета, дори ХАРЛО в осма, дори - което говори много - цялата икономическа конспирация в седма и пета, са напълно излишни, ама напълно. И изглеждат не на мястото си.
This is it. Ground zero.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Feb 23, 2012 1:38 pm

E, те последните уж трябва да персонални истории, тъжно-иронични critiques на големите теми - само дето аз най-често не виждам връзката с тях...

Едит: А те и сюжетите му (по моята терминология) са в джаза с това непрестанно подскачане от гледна точка в гледна точка...

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Thu Feb 23, 2012 3:18 pm

Мда, и аз съм на мнението на Моридин - имам чувството, че Ериксън буквално се опитва да набута ЦЕЛИЯ си life experience в тая поредица и просто звучи кухо на доста места. Реално почти не можеш да намериш голяма тема (че и малка също), които не получават мястото си в Малазана и въпреки че не отричам високата култура на автора, на моменти лъжицата се оказва твърде голяма за устата му. В един определен момент цялото кълбо от войни, предателства, семейни драми, политически конспирации, теории на икономиката, основи на религията и вярата, обречени любови, смисли на съществуването, пластове на съзнанието и още стотина подобни, обилно поляти с черпаци гъст катран, се затъркалват твърде бързо по склона и Ериксън така и не успява да ги обуздае.
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Thu Feb 23, 2012 3:42 pm

екологичната тема също много силно присъства в поредицата - защо я пропускате?
"Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество."
- Йежи Лец, "Невчесани мисли"

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests