Кой какво чете, part IV

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

Locked
User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Fri Apr 03, 2009 2:52 am

Мдам, на мен от тая книга ми остана завинаги нарицателното "Чичо Поджър", с което наричам баща си и Александър понякога... :lol:

Култова книга. Бе дочел ми се e напоследък английски хумор. Ще взема да си купя я някой Джеръм Джеръм, я някой Уудхаус, таман да видя как са в оригинал. Може и някоя Пратчетка да препрочета.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Fri Apr 03, 2009 3:56 am

Междувременно прочетох и The Penultimate Truth на Дик.

Интересен микс между Човекът от високият замък и психарските му книги, но като такъв - малко ни риба, ни рак. Идеята накратко е, че по време на Третата Световна човечеството е натикано под Земята, а останалите да се бият горе са сключили примирие и сега лъжат онези долу, че войната продължава, за да се наслаждават сами на огромния свят.

Противно на очакванията, почти няма сериозни сюжетни обрати. Хареса ми (за пореден път) онова нарицателно неуловимо качество на Дик, чиите герои правят и им се случват супер странни лудници, докато те разсъждават вербално по един такъв удивително битов начин. Изобщо в книгата има доста разсъждаване и е бая интровертна, в което донякъде напомня Палмър Елдрич, но за съжаление не е толкова психопатска и си остава повече с размислите, отколкото с някакви особени промени на реалността. Но пък, предполагам, то би започнало и да се изтърква вече...

Като цяло съм доволен - действието е малко бавно и скромно, но от средата натам я глътнах. Краят е типично неебателен, но не успя да ме подразни, а и продължавам просто да се възхищавам на стила на Дик и необяснимото му свойство да съчетава по странно естествен за сай-фай роман начин делничния размисъл с омг прозренията и случките.

И все пак се бях напалил малко повече от нужното от хвалбите по Юбик и т.н. - мисля, че тази книга конкретно не е от най-добрите на Дик, но си струва четенето.
This is it. Ground zero.

User avatar
Super M
Warmage
Posts: 1000
Joined: Wed Jan 11, 2006 10:25 pm
Location: Sofia/Bourgas
Contact:

Post by Super M » Fri Apr 03, 2009 8:19 am

Започнах "Магистрала на вечността" на Саймък. Не съм чел този автор досега, но стилът ми се струва някак архаичен, а репликите и поведението на героите понякога леко странни и истерични. Иначе след първоначалната скука историята започна да набира скорост и се очертава да е любопитна (може би) приключенска фантастика.
Блог за хора, които не се примиряват с живота в сиво:
http://troshanov.wordpress.com

User avatar
cordelia
Adept
Posts: 217
Joined: Sun Sep 28, 2008 2:42 pm

Post by cordelia » Fri Apr 03, 2009 11:21 am

За Магистралата - аз наскоро я прочетох. Стилът наистина си е архаичен, ама виж коя година е писана. На мен лично ми беше малко водеща наникъде главно като финал. Обаче сега чета Времето е най-простото нещо пак на Саймък, която ми е много по-интересна.
The good face pain. But the great - they embrace it.

User avatar
Vankata
Paragon
Posts: 615
Joined: Fri Dec 17, 2004 4:39 pm

Post by Vankata » Fri Apr 03, 2009 12:16 pm

"Магистралата" не е най-подходящата книга за запознаване със Саймък. По-добре пробвай "Резерватът на таласъмите", "Всичко живо е трева" или "Градът". :wink:
Заповядайте в Клуб за фантастика и фентъзи "Соларис" - гр. Пловдив

Събираме се всеки петък от 18:00 пред книжарница "Литера" на Джумаята.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Apr 05, 2009 4:15 am

Random wrote: Много се радвам, наистина :) И вдъхновен от това, вчера я зачетох пак, вече съм на 1/3. Май започва да ми става традиция да я чета по веднъж годишно.
Така и трябва :) Трябва да си поговорим като си дойда, за препоръчване на огън в планината!

Бтв не се ли зариби максимално по Finnegan's Wake от тази книга? Аз нямам търпение да я разуча, макар да зная, че ще е свръх способностите ми от сега :)
This is it. Ground zero.

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Sun Apr 05, 2009 10:26 am

Random wrote:

Много се радвам, наистина Smile И вдъхновен от това, вчера я зачетох пак, вече съм на 1/3. Май започва да ми става традиция да я чета по веднъж годишно.


Така и трябва Smile Трябва да си поговорим като си дойда, за препоръчване на огън в планината!

Бтв не се ли зариби максимално по Finnegan's Wake от тази книга? Аз нямам търпение да я разуча, макар да зная, че ще е свръх способностите ми от сега Smile
Дадено за планината :) Finnegan's Wake изглежда колосална, наистина, но нямам смелостта да подхвана сериозно подобно нещо, мисля, че ще ми изяде главата. Ще почакам поне да си завърша филологията :D Иначе Уилсън има някакво интервю, в което говори основно за FW, но не съм го слушал. Също има и едно много дълго интервю, което продължава с часове - Robert Anton Wilson Explains Everything. Има доста интересни неща вътре за какво ли не. Филмът за Уилсън, Maybe Logic май се казваше, също е приятен. Аз все още не съм чел много негови неща, но най-добре хвани след Прометей Космически спусък, там е лудницата, толкова е наситена с идеи :)
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Apr 05, 2009 11:17 am

Moridin wrote:
Random wrote: Много се радвам, наистина :) И вдъхновен от това, вчера я зачетох пак, вече съм на 1/3. Май започва да ми става традиция да я чета по веднъж годишно.
Така и трябва :) Трябва да си поговорим като си дойда, за препоръчване на огън в планината!

Бтв не се ли зариби максимално по Finnegan's Wake от тази книга? Аз нямам търпение да я разуча, макар да зная, че ще е свръх способностите ми от сега :)
Начи, като човек, който акчуъли притежава въпросния Finnegan's Wake (courtesy of Vivian), искам да отбележа, че както Ян каза, "Джойс е човек, убил МНОГО ентусиазъм". Завърши първо две доктурантури по английска литература (едната за предпочитане в Йейл) и ТОГАВА посегни към тая книга, това е добронамереният ми съвет :mrgreen: Аз така ше направя.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Lazy
E'lir
Posts: 185
Joined: Sat Apr 24, 2004 10:27 am
Contact:

Post by Lazy » Sun Apr 05, 2009 11:26 am

Между другото, тези, които четете Филип Дик, като стигнете до Divine Invasion, ще видите, че там има много интересни разсъждения за Finnegan's Wake, цитати и т. н. Главният герой разсъждава за Джойс и стига до извода, че Джойс е имал начини да надниква в бъдещето и е знал предварително за откриването на телевизията. Това беше някъде в началото, ако не и още в първата глава. :)
Last edited by Lazy on Sun Apr 05, 2009 8:03 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Sun Apr 05, 2009 1:10 pm

БТВ Дик около периода си на обладаване от "висш разум" се е свързал с Уилсън, за да го обсъди с него. Някъде в Космически спусък се споменава това.

Иначе две докторантури определено ще ти помогнат за четенето на Finnegan's Wake, но вероятно най-добре би било да си отделиш част от самата докторантура за проучването й :D Джойс съвсем умишлено е писал толкова оплетено, че да отчае повечето критици. Но и очевидно четенето на такава книга би изплатило всички усилия, вложени в него. Които би трябвало да включват запознаване с всичко останало на автора (а самият "Одисей" си е бая предизвикателство) и още доста изследвания и други трудове, които да те вкарат в контекста... Един от наистина добрите ми преподаватели в университета пък скоро каза, че вероятно, за да ти хареса Джойс, в някакъв момент трябва да спреш да се опитваш да го разбереш :)
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Apr 05, 2009 2:39 pm

Roland wrote: Завърши първо две доктурантури по английска литература (едната за предпочитане в Йейл) и ТОГАВА посегни към тая книга, това е добронамереният ми съвет :mrgreen: Аз така ше направя.
блатантна инсинуация бтв :mrgreen:

Иначе да, след като проучих въпроса по-подробно, мнението ми се затвърди - ще е твърде отчайващо, но все някога си трябва :)

първо да видим как ще ми понесе дори Велъма ;р
This is it. Ground zero.

thorn
Sorcerer
Posts: 488
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:45 am

Post by thorn » Sun Apr 05, 2009 3:56 pm

Прочетох трилогията на Джо Абъркромби The First Law и мога да кажа откровено, че книгите напълно си струват, най-вече заради сюжетните обрати и героите (особено Глокта!). Поредицата е от типа, който въпреки недостатъците си, ти създава емоционална връзка със света и героите си и нямам търпение да излезе Best Served Cold
Spoiler: show
(не по-малко и заради искрената ми надежда някой да го втъкне на Баяз най-накрая)
Междувременно започнах Children of God на Mary Doria Russell и The Dragons of Babel на Michael Swanwick. Продълженията на две страхотни книги (е, втората разширение на света по-точно) - какво му трябва повече на човек :mrgreen:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Apr 05, 2009 4:01 pm

Абе минала е покрай разширение на къвто и да е свят The Dragons of Babel. Честно казано не ми допадна особено, но ще си кажеш като я прочетеш.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6458
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Sun Apr 05, 2009 4:03 pm

"Освободеният" на Урсула ле Гуин. Доста интересна книга, само дето май ще трябва да я прочета поне още веднъж, за да я разбера. На места преводачът си е оставил ръцете, бих казал, затова сигурно по-късно ще я търся в оригинал, пък да видим какво ще излезе.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Apr 05, 2009 4:09 pm

Продава се в Буктрейдингите в оригинал, за много прилични пари при това.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests