Кой какво чете, part IV

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Wed Mar 04, 2015 9:58 pm

Аз само да вметна в тая връзка, че за някъде седмица и нещо, а ако броим в истинско време прекарано в четене - 4 дена, минах Liveship Traders трилогията на Хоб. Прозата й е леко мех, но сюжетите, уърлдбилдинга, социо-политическия и икономическия фон и персонажите й са толкова добре развити, че няма никакво значение. Още повече ме изкефи че нямаше нито един баш злодей. Може би чалседците, но те са по - скоро гадна нация, не персонаж. Алтея, Парагон, Уинтроу, Кенит и дори Малта, до някаква степен, са сред най - добре развитите, достоверни и човешки персонажи, които съм срещал във жанра, а и като цяло. Повече за сюжета и по - големите събития не мога да кажа без спойлери, но за мен Хоб е достоен съперник на Мартин, както във фентъзи аспектите на книгите си, така и във драматизирането на отношенията между героите, даже лично за мен е малко по - добра във второто. Плюс т'ва продължително си развива света започнат във трилогията за Фиц и продължава да твори промени и истории в него. Направо ми стана гузно че изпираствах трилогията, като имам пари веднага си купувам Assassin's Apprentice за киндъла, така и така е 4 долара само.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Wed Mar 04, 2015 10:48 pm

Claymore47_Fen wrote:Алтея, Парагон, Уинтроу, Кенит и дори Малта, до някаква степен, са сред най - добре развитите, достоверни и човешки персонажи, които съм срещал във жанра, а и като цяло.
:thumbsup:
Още повече ме изкефи че нямаше нито един баш злодей.
Spoiler: show
Абе сатрапът си беше баш злодей, мен ако питаш и това как взе, че влезе в правия път накрая е една от малкото фалшиви нотки за мен в тази поредица. И Кайл си биеше на злодей, но вярно, че и двамата са по-скоро израз на баналното, делнично зло, а не на така често срещаното във фентъзи жанра "МУАХААХ! Ше завладея света, треперете, червеи!" зло.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Wed Mar 04, 2015 11:16 pm

Хмм, аз казах персонаж. :lol: Тия двамцата са бая далеч от истински персонажи и съм съгласен че на фона на останалите, в това число Кенит, са доста фалшиви и картонени. Един от белите кахъри. Но да, дори като са картонени, пак са по - добре от клишето, а и двамата имаха разни очовечаващи ги сцени.
Last edited by Claymore on Wed Mar 04, 2015 11:43 pm, edited 1 time in total.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20293
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Wed Mar 04, 2015 11:42 pm

Дааам и аз последния месец излапах Корабите и за Rain Wild Chronicles 4-те. Сега донагъвам първата от трилогия номер 3 за фиц и шута Fool's Assassin (2014)... и започнах отделния свят Soldier Son Trilogy ама след корабите не са особено грабващи.

Хронологията по ред на четене за минимум спойлери бтв. И за макс кеф с препратките между книгите.

The Realm of the Elderlings

The Farseer Trilogy
- Assassin's Apprentice (1995)
- Royal Assassin (1996)
- Assassin's Quest (1997)

Liveship Traders Trilogy
- Ship of Magic (1998)
- The Mad Ship (1999)
- Ship of Destiny (2000)

The Tawny Man Trilogy (продължение на The Farseer Trilogy)
- Fool's Errand (2001)
- The Golden Fool (2002)
- Fool's Fate (2003)

The Rain Wild Chronicles (отчасти продължение на Liveship Traders Trilogy)
- Dragon Keeper (2009)
- Dragon Haven (2010)
- City of Dragons (2011)
- Blood of Dragons (2011)

The Fitz and the Fool Trilogy
- Fool's Assassin (2014)
Fool's Quest (forthcoming, 2015)
Assassin's Fate (working title, forthcoming, 2016)
:ninja:

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Wed Mar 04, 2015 11:48 pm

Любопитно ми е какво ще ти е мнението за Fool's Assassin като стигнеш до нея. Мен толкова ме разочарова, че не успях и да я дочета.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20293
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Thu Mar 05, 2015 11:28 am

Ммм слабичка, трябваше да остави Фиц на мира вече. :roll: Но пък Войнишкия син ептен е като веган версия на Пътя на вятъра сякаш... :(. Ако не друго поне няма да чакам с голямо нетърпение другите от асасините. Корабите и Речните търговци са достатъчни да ми е Хоб в пантеона та така ;).



:bow: :bow: :bow:
From Erek, Keeper of the Birds, Bingtown
To Detozi, Keeper of the Birds, Trehaug
:ninja:

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Thu Mar 05, 2015 1:35 pm

Втората книга ме издуха!!! Първата наистина беше "предистория", много ме вглъби, много ми хареса и ме накара да съпри
еживявам всичко с главните герои : ) Като завърша първата трилогия ще е проблем да скоча директно на "Шута"? Знам, че хронологически не са една след друга, но все пак...
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20293
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Thu Mar 05, 2015 2:51 pm

Абе не трябва да се подценява поредността, едно име дет се вика да знаеш и ти разваля изненадата за цяла сюжетна линия. :(
В Корабите има дискретни препратки и са паралелно като време с Асасина някъде между двете трилогии грубо. Мисля, че по време на първата трилогия паралелно вървят повече. Както и 4-те книги за Речните търговци са пряко продължение на линията от Корабите за серпентите.

Ако човек е чел първо за Фиц е Мега яко е да се видят Спойлерите коя е Амбър/Янтар
Spoiler: show
(i was called a fool many times) и чие е новото лице на Парагон и кой е кретена счупил едно стъкло в Келсингра примерно :).
.
Last edited by Xellos on Thu Mar 05, 2015 10:42 pm, edited 1 time in total.
:ninja:

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Thu Mar 05, 2015 9:16 pm

From Erek, Keeper of the Birds, Bingtown
To Detozi, Keeper of the Birds, Trehaug
Хе-хе, тия писъмца са наистина много добре написани.

Данте, препоръчвам да пробваш Liveship трилогията първо, ако не те грабне от началото прескочи я засега поне, Там няма встъпителен том както във Farseer.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Post by Gilraen » Fri Mar 06, 2015 11:03 am

Dante, много се радвам!

Аз също съм на мнение, че е добре да се следва хронологията на историята и в тази връзка е добре преди The Tawny Man Trilogy да подхванеш Корабите, но ако не го направиш, не е голяма беда. Е, някои моменти от Златният Шут няма да са така озадачаващи, но и няма да се изгубиш в текста, ако оставиш Корабите за по-късно. Тази трилогия е великолепно повествование за друга част от изградения от Хоб свят и е деликатно обвързана със съдбинте му като цяло.

Claymore47_Fen, самият Мартин е голям почитател на Робин Хоб, дори имаха съвместна изява преди време. След Златния Шут той казва за нея и творчеството й: " Fantasy as it ought to be written . . . Robin Hobb’s books are diamonds in a sea of zircons.”—George R. R. Martin

Xellos, ще си позволя да добавя към библиографската справка още една книга: The Willful Princess and the Piebald Prince
Spoiler: show
Много силна история, която се разгръща в Шестте херцогства доста преди събитията от Придворният убиец и поставя в съвсем различна светлина онова, което знаем за Петнистия Принц и за управляващата династия.
Не съм сигурна дали да пиша тук за Fool's Assassin...
От една страна Хоб твърди, че щом надникне в света на Елдерлингите, вижда толкова съдби и събития, щото едва ли би й стигнал животът да ги раскаже; от друга, финалът на втората трилогия разстрои много феновете. В едно интервю тя казваше, че издателят й получавал гневни писма от читатели и накрая й казал императивно: "Дай им каквото искат" , което си намирисва на поръчковост:). Истината е, че май в първата книга от новата трилогия не получихме точно каквото искахме (поне аз, но ако съдя по коментарите в различни форуми, не само аз:) )

Spoiler: show
Хоб остава вярна на себе си и започва с бавен и напоителен увод за новия живот на Фиц далече от дворцовите интриги. Доколкото въвежда нов, ключов персонаж в лицето на Bee, тя не изневерява на любимия си подход и ние узнаваме в детайли как расте, страда и се вписва в действителността едно малко и различно момиченце, чието детство е толкова тъжно и самотно, колкото беше някога на малкия Фиц; как се е променила Моли; как отношението към Фиц не се е променило и т.н. Отново детайлна и протяжна експозиция, но сред този безметежен уж селски живот съдбата от време на време чука на вратата, докато накрая нахлува вихрено и стоварва върху Фиц най-черните дни в живота му. Работата е там, че разгледано извън контекста на другите две трилогии, това е добро произведение само по себе си, почти класическо като изграждане, изказ и обрисуване на персонажите. Но в рамките на другите трилогии изглежда донякъде насилено - казано накратко, подозирам, че Фиц и Шута отново ще тласкат света в друг коловоз, а може би това ще са Bee и някой друг Изменящ, а старите бойни другари ще им пазят гърба, кой знае...това са само мои догадки, а решенията са на Хоб, която преди около месец хвърли в смут феновете с изявлението, че най-после е написала изречение, което от десет години е желаела да напише...Лично аз съм дълбоко разстроена от късната поява на Шута и от онова, което тя му причини. Звучи инфантилно, но дотолкова съм обсебена от този персонаж и отношенията му с Фиц, че плаках от обида. Ще видим как ще се развият нещата през август 2015:)

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Sat Mar 07, 2015 3:29 pm

Проблемът е, че все още не съм достатъчно на "Ти" с английския и 3 такива грамадни книги ще ми вървят доста тегаво, а българския превод бил покъртителен. Затова се чудех дали ще е толкова голям проблем ако започна директно на следващата трилогия за Фиц. Мерси за отговорите :)
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Sat Mar 14, 2015 10:55 pm

Имах възможността да прочета предварително събраните разкази на Хану Раяниеми, книгата излиза на пазара през май месец. Като цяло съм доволен, имаше чудесни попадения и доста разнообразие, всъщност сборникът е изненадващо балансиран между научна фантастика/фентъзи/хорър, освен това е вплел по много приятни начини разнородните фактори, които го определят като автор: финландец, емигрант, жител на Шотландия, физик и математик, предприемач и т.н. Не е на нивото на трилогията за Jean le Flambeur, но въпреки това е доста добро четиво, а все пак много от разказите са писани преди романите. Малко по-подробно в блога, който най-сетне се наканих да съживя покрай това ревю:

Hannu Rajaniemi - Collected Fiction
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Mon Mar 23, 2015 12:11 pm

Ох, адски много ме изкефи трилогията за "Придворния убиец" на Хоб. И наистина "влязох" в света на книгата. Сега се чудя дали да почвам следващата трилогия за Шута и Фиц или да си взема почивка. От една страна може да ми дойде в повече, от друга съм адски зарибен и вече привързан емоционално към героите.
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6455
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Fri Mar 27, 2015 7:56 pm

Влязох в някаква серия и прочетох почти всичко на Сандерсън, издавано на български, хареса ми, обаче рекох да мина на нещо по-различно и подхванах "Quo Vadis" на Сенкевич... Не е истина как идва това след "Стоманеното сърце".
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Drigan
Sorcerer
Posts: 456
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:51 pm
Location: Neverwhere

Post by Drigan » Sun Mar 29, 2015 4:13 pm

Останах дълбоко впечатлен от първия роман на серията Greatcoats - Traitor's blade. Mного четивен стил, достатъчно сериозен сюжет, и учудващо добър хумор. Леко напомня на тримата мускетари във фентъзи сетинг, но с по-тъмни обертонове. Претрупаният завършек леко развали впечатленията, но много отдавна не бях мятал книга в рамките на един ден, така че горещо препоръчвам!
"Ние сме просто хора и боговете са ни създали за обич. Това е голямото ни величие, това е славата ни и най-голямата ни трагедия."
Емон Таргариен

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 46 guests