Кой какво чете, part IV

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Aug 01, 2013 8:46 pm

Shardsa е прикуъл, както и Бараяр, и като всеки прикуъл, е добре да се чете след като човек е понапреднал с поредицата. Аз бих ги хванал някъде след Сетаганда.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Post by Ambartanen » Thu Aug 01, 2013 8:47 pm

Claymore47_Fen wrote:Щом е така положението, ще пробвам Shards of Honor, така и така го имам от втория Humble Ebook Bundle. :P
И аз от хъмбъл бъндъла я подхванах, но набързо изчетох цялата поредица (дори препрочетох няколкото книги, които вече бях чел). Shards of Honor не беше от най-силните, но си заслужава да се чете във вътрешно-вселенски хронологичен ред. Единственото изключение е Falling Free, в която действието се развива около 200 години преди Shards of Honor, но няма почти никаква връзка с поредицата (само мъничко общо с Diplomatic Immunity). Само Ethan of Athos не прочетох, защото синопсиса ми звучеше много глупав. Някой чел ли я е?

След катокнигите за Воркосиган подхванах трилогията за Шалион. Първите две книги не ги бях от публикуването им в България, но на втори прочит ми се сториха дори по-интересни (аз почти нищо не помнех от тях де). Третата обаче я прочетох за първи път и останах малко разочарован- най-слабата от трилогията за нещастие. Тя няма почти нищо общо с първите две де- просто се развива в същия свят без да има познати герои, места или събития (малко като Falling Free за Воркосиган поредицата).

П.П. След Сетаганда са най-добрите книги в поредицата, но все пак си заслужава да се карат по вътрешно хронологичен ред иначе много in-jokes остават необяснени.

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Sat Aug 03, 2013 5:37 pm

Някой знае ли коа от новите издадени у нас книги на Лъвкрафт е за Ктхуло?
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Aug 03, 2013 9:17 pm

The Call of Cthulhu е само един разказ и вероятно го има в повечето сборници, издавани в Бг.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
yotoland
Farmer
Posts: 65
Joined: Wed Oct 31, 2012 12:09 am

Post by yotoland » Sun Aug 04, 2013 11:07 am

Dante wrote:Някой знае ли коа от новите издадени у нас книги на Лъвкрафт е за Ктхуло?
В Некрономинкон.

User avatar
Bimbaldy
Commoner
Posts: 48
Joined: Sun Mar 25, 2007 4:13 am

Post by Bimbaldy » Sun Aug 04, 2013 12:25 pm

yotoland wrote:
Dante wrote:Някой знае ли коа от новите издадени у нас книги на Лъвкрафт е за Ктхуло?
В Некрономинкон.
И "Планините на безумието". И двата сборника ги издаде май издателство "Ентусиаст". Иначе най -много разкази свързани с Кхтулу имаше в "Зовът на Кхтулу", но пък тя излезе преди няколко години, така че не е новоиздадена.

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Sun Aug 04, 2013 4:16 pm

yotoland wrote:
Dante wrote:Някой знае ли коа от новите издадени у нас книги на Лъвкрафт е за Ктхуло?
В Некрономинкон.
Ако това "н" е била много тънка ирония на "о"-то в оригиналното мнение, евала :lol: Ако не, е, случва се :)
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
gal.eon
Adept
Posts: 220
Joined: Thu Jul 31, 2008 2:10 pm
Contact:

Post by gal.eon » Mon Aug 05, 2013 8:53 pm

"Приумиците на смъртта" на Жозе Сарамаго. В този роман героите са безименни, а където се споменават имена, те са изписани с малки букви - дори "смърт", а не "Смърт" в ролята й на главен герой, за което си има причина. Почти липсва разделение на текста на абзаци, изреченията са дълги, пряката реч е вмъкната в авторовата, като репликите на героите са разделени със запетайки и главни букви в началото (което също има обяснение...).

Но всичко това не прави книгата по-малко четивна. Обстоятелствеността на Сарамаго много добре се вписва в темата - смъртта лишава от услугите си неназована страна (в ревютата неправилно пише град). Вследствие на това в обществото назрява криза - ощетени са църквата, погребалните агенции, болниците, домовете за стари хора, застрахователните компании, маффията (няма грешка) и естествено, правителството. Да не говорим за хората, които имат близки, които са на прага на смъртта, но не умират...

В първата част, макар романът да е разделен само на глави, а не на части, Сарамаго отделя по-голяма внимание на обществото като цяло, вплитайки философия и ирония - героите, където ги има, са епизодични. Във втората част, където смъртта сменя подхода си, вече има герои и фокусът е върху личността, преживяванията и емоциите.

Книгата много ми хареса и мисля да си набавя и другите книги на Жозе Сарамаго, издадени в България.
В края на краищата няма жив човек, който да може да разбере другия, защото всеки от нас гастролира пред отделни хора с отделни, избрани измислици от собствения си аз!

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Mon Aug 05, 2013 9:32 pm

Започнах книгата на Bernard Cornwell - 1356 . Добре върви за сега, интересна е и английският ми ще се обогати доста със средновековни термини :D

User avatar
yotoland
Farmer
Posts: 65
Joined: Wed Oct 31, 2012 12:09 am

Post by yotoland » Tue Aug 06, 2013 4:41 pm

Преди време спечелих "Пътуването на Слона" от една игра на Колибри и още докато беше в ръцете ми прочетох първите 2-3 страници просто от любопитство. Явно си е в стила на автора, книгата му да е един безкраен абзац, да няма главни букви и пряка реч. Тогава я оставих за по-късно и макар да предполагам, че ще ми хареса - още не съм я чел.

User avatar
yotoland
Farmer
Posts: 65
Joined: Wed Oct 31, 2012 12:09 am

Post by yotoland » Tue Aug 06, 2013 4:43 pm

Roamer wrote:
yotoland wrote:
Dante wrote:Някой знае ли коа от новите издадени у нас книги на Лъвкрафт е за Ктхуло?
В Некрономинкон.
Ако това "н" е била много тънка ирония на "о"-то в оригиналното мнение, евала :lol: Ако не, е, случва се :)
Хаха... като го прочетох много се смях, но няма да си приписвам прозорливост, защото в интерес на истината съм допуснал грешка по невнимание. Все пак добре се е получило :)

Mitko
Commoner
Posts: 46
Joined: Wed Dec 21, 2011 1:41 am

Post by Mitko » Wed Aug 07, 2013 5:19 pm

С известно усилие завърших Promise of Blood. Очаквах нещо къде-къде повече от тази книжка.
През цялото време имах чувството, че чета някой средняшки трилър, героите не ми бяха интересни и до края на книгата най-много ми пукаше за Хрътките на Тамас. Отделно от това, автора има странния навик да повтаря името на героите по 5-6 пъти на абзац, което ми досади на места. Лична оценка мога да поставя около 5.5/10

User avatar
Lubimetz13
Mistborn
Posts: 1307
Joined: Sun Feb 01, 2004 1:37 pm
Location: Sofia, BUL / Baltimore, MD

Post by Lubimetz13 » Mon Aug 12, 2013 2:28 pm

Оф, почнах King of Thorns на Марк Лорънс, за която имах големи очаквания, ама първите страници не ме грабват. Някой да има други препоръки за някакво епично фентъзи, което е излязло през последната година? На Брандън Сандерсън серията например?

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Mon Aug 12, 2013 2:55 pm

Че в на Лорънс нещата няма нищо епично, главно пълп, кръв, яки уанлайнъри и пусвни.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
ProxyFantasy
Paragon
Posts: 615
Joined: Tue Jul 19, 2011 12:59 pm
Contact:

Post by ProxyFantasy » Wed Aug 21, 2013 11:32 pm

Прочетох Защитения на Питър В. Брет. Книгата има жесток сетинг и нещата просто се случват. Изкефих се както на елементите "Ежедневие", както и на масаката демони изяждат хора и хора изяждат демони. Може би най-добрата книга, на която съм попадал последната година.

Who is online

Users browsing this forum: Amazon [Bot] and 23 guests