Кой какво чете, part IV

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

Locked
ysn
Merchant
Posts: 77
Joined: Mon Feb 11, 2008 10:08 am
Location: тук-там

Post by ysn » Thu Aug 20, 2009 10:29 am

и никой не те кара. но книга от 200 страници е едно, поредица от 5200 страници е друго. и като почваш да четеш и едното и другото трябва да го имаш предвид. всичко на този свят има две базисни характеристики - количество и качество. да пренебрегваш едната е също толкова абсурдно колкото да пренебрегваш другата.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Aug 20, 2009 10:35 am

Продължавам да не мога да схвана какво искаш да ми кажеш?
Че дебелите книги са некачествени по логиката ти може би ?
Изясни се по ясно и конкретно.

ysn
Merchant
Posts: 77
Joined: Mon Feb 11, 2008 10:08 am
Location: тук-там

Post by ysn » Thu Aug 20, 2009 10:54 am

казвам ти, че количеството и качеството са отделни категории, несвързани една с друга. казвам ти, че всяка една от тези категории има значение сама по себе си. казвам ти го във връзка с твоя коментар, че ти не правиш разлика между 200 странична книга и многотомна поредица понеже считам, че не си прав.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Aug 20, 2009 11:09 am

Ти не ми отговори на въпроса дали според теб има връзка между количеството текст и качеството и?

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Thu Aug 20, 2009 11:21 am

Бе не че искам да ви прекъсвам, ама що не си отворите тема, посветена на въпроса, за да може в тая да се пише кой какво чете?
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Thu Aug 20, 2009 12:17 pm

RRS, ysn ти каза, че за него това са две отделни категории, несвързани една с друга. Тоест отговори ти на въпроса, но трябва да го четеш по-внимателно.
Аз също съм на мнение, че има значима разлика между многотомните поредици и произведенията, които представляват единични томове.
Представи си го като разликата между двучасов филм и 90-сериен сериал.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Aug 20, 2009 12:22 pm

Когато си ИЗБИРАМ нещо (книга/филм/игра) не го избирам по фактора обем/дължина/ а по фактора качество . Ето това казвам. Мисля че вече няма смисъл да продължаваме по темата, нали?

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Thu Aug 20, 2009 12:45 pm

Е, ти си говорел за избиране, отсрещната страна не.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

ysn
Merchant
Posts: 77
Joined: Mon Feb 11, 2008 10:08 am
Location: тук-там

Post by ysn » Thu Aug 20, 2009 12:56 pm

и за избиране включително. ако се захванеш да четеш една книга от 200 страници това е един ангажимент към времето ти, към парите които ще инвестираш, към усилието, което ще положиш, към типа удоволетворение, което можеш да получиш, докато една поредица от 3/5/15 романа е нещо съвсем различно.

За да не съм съвсем оф топик - последно четох трилогията за Избледнялото слънце на Черит. Започва обещаващо, но втория и третия том я забиват в среднячество. Или най-малкото в една история, която е безпредметна, неинтересна и несвършваща никъде. Опитвам и романите за Съюзното пространство, но сякаш само първия ми допада.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Aug 20, 2009 1:03 pm

Както казах и преди нямам норма която да изпълнявам така че да изчислявам книгата по времето и парите които ще ми отнеме. Или книгата е качествена или не е - какво толкова сложно има? В крайна сметка не чета нон-стоп че да изчислявам кое за колко време ще го отметна и да гоня срок.

User avatar
beliefcontrol
Paragon
Posts: 532
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:53 pm

Post by beliefcontrol » Thu Aug 20, 2009 1:57 pm

ysn wrote:последно четох трилогията за Избледнялото слънце на Черит. Започва обещаващо, но втория и третия том я забиват в среднячество.
Не ме стряскай така, че наскоро си я купих с идеята да се откъсна малко от фентъзи историите. :roll:
Досега от Чери съм чел само Cyteen, която ме остави с доста добри впечатления.

А понастоящем, вече втори месец, чета Before They Are Hanged на Joe Abercrombie. Книгата е супер, но се върнах към онлайн играта, която цикля от години, и чета максимум 2-3 странички преди сън.
Disillusion is common place.
Confusion, our fatal flaw.
Retribution, our sacred god.
Conclusion: There is no law.

ysn
Merchant
Posts: 77
Joined: Mon Feb 11, 2008 10:08 am
Location: тук-там

Post by ysn » Thu Aug 20, 2009 2:05 pm

точно тази поредица се чете почти като чисто фентъзи, сай-фай елементите са малко и страшно повърхностни. сори :neutral:

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Sat Aug 22, 2009 5:24 pm

Не издържах.

Започвам "Лабиринтът на отраженията".
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
gal.eon
Adept
Posts: 220
Joined: Thu Jul 31, 2008 2:10 pm
Contact:

Post by gal.eon » Sat Aug 22, 2009 5:28 pm

Аз пък захванах патрулите...
В края на краищата няма жив човек, който да може да разбере другия, защото всеки от нас гастролира пред отделни хора с отделни, избрани измислици от собствения си аз!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Aug 23, 2009 9:02 pm

Прочетох The Wonderful Wizard of Oz. Това ми е първото четене в съзнателна възраст и на английски език, и трябва да призная, че съм леко объркан. Вероятно е важен фактор и това, че напоследък се запознах с идеята на Wicked, обаче имам чувството, че Баум доста умишлено не е никак ласкав към своя Оз, нито към главните си герои. Едно такова доста егоцентрично е всичко, доста лицемерно и като цяло с доста негативна украска в стил "All we need is lies". Възможно е, разбира се, това да е поантата и да откривам в момента топлата вода, но трябва да призная, че книгата доста ми хареса в тази й странна и леко извратена светлина.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 26 guests