Кой какво чете, part IV

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Wed Sep 10, 2008 7:22 pm

а и постмодернизъмът си е на талази още от 50-те. :)

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Wed Sep 10, 2008 7:29 pm

Мързеливецо, ако забелязваш, не споря с тебе, а по-скоро с Делвиг :)
Иначе, в тази връзка си спомням как в 11 кл. в АЕГ-Варна ни посети един инспектор от британското министерство на образованието. И накрая проведохме разговор с него. Един съученик го запита какво би ни казал за "сърдитите млади хора" (имаше едно такова литературно течение, даже преди бийт-културата). А той каза: Well... they are not young any more. Besides, they've got money, so they are not angry too :)
А това, че Керуак умря от цироза едва ли ще накара Делвиг или други хора сега да го захаресват повече :wink:
"Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество."
- Йежи Лец, "Невчесани мисли"

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Wed Sep 10, 2008 8:11 pm

Scourge wrote:а и постмодернизъмът си е на талази още от 50-те. :)
Тук нещата са спорни. Като термин наистина се появява след Първата световна война, но като дефиниция за насока в изкуството - май някъде към края на 70-те. Аз поне така знам, но тези работи са условни 8-)

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6912
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Wed Sep 10, 2008 8:22 pm

А темата се казва Кой какво чете...
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Wed Sep 10, 2008 9:00 pm

Yan wrote:А темата се казва Кой какво чете...
Така е, но не се казва:
Мама ми купи днес пъстра книжка със картинки...
В см. говорехме си за сърдити млади, битници, хипита, пост-мост, нек'ви термини си уточнявахме там. Нещо против, шефе :?

User avatar
B. Delvig
Sorcerer
Posts: 354
Joined: Tue May 18, 2004 6:58 pm

Post by B. Delvig » Wed Sep 10, 2008 11:35 pm

Lazy wrote: Е, едва ли е толкова елементарно. Все пак самият Керуак е бил битник, а Джанис Джоплин, Джеферсън Еърплейн и Грейтфул Дет - хипита. Не е като само да са лежали и мързелували. А през това време ги е имало и войната във Виетнам, и Джон Едгар Хувър, и други фактори...
Битници, хипита. Аз просто споделих, че философията ми е неприятна. Ти ги наречи както желаеш. Колкото до Джанис и Грейтфул..
Бийтълс, Пинк Флойд, Стоунс, Моцарт и Металика не са нито битници, нито хипита. Ще рече...по-добре да не си. Няма нужда според мен да навлизам в противоречивите дебри на социалния дарвинизъм за да поясня какво имам предвид. Аз нямам нищо против Керуак като писател. Той има увлекателен, гладък, Зен стил на писане. Повежда те на пътешествие и ти тръгваш с него с удоволствие. Просто много скоро, импулса да го удариш с лопатата зад врата и да го метнеш на релсите става прекалено силен..
Хеликоптерите са душите на взривени танкове...

User avatar
F242
Sorcerer
Posts: 383
Joined: Sat Feb 11, 2006 6:34 pm

Post by F242 » Wed Sep 10, 2008 11:50 pm

Нещо тази тема ми стана интересна с последните си мнения:)
Не мисля, че имаше, чак такова отклонение, че да се правят забележки от администратори.
Ако искате направете тема и за кой какво не чете и защо.
Аз не обичам да чета Керуак, защото съм по-близо до хипи поколението, отколкото до битниците.
И докато мога да разбера "цветята" за пълното отричане на войната във Виетнам - аз съм изкарал половината си досегашен живот в "Студената Война", която в последните си години имаше всички признаци да се превърне в изключително гореща и може би за това ми е трудно да приема, че някой може да напише книга за това как пътуваш от място за напиване и/или надрусване до следващото.
Определено от "пътеписите" предпочитам и препрочитам "Зен или изкуството за поддържане на мотоциклет".

Един цитат, не от книга:

Torch Song
(Derek William Dick a.k.a Fish)

Read some Kerouac and it put me on the tracks to burn a little brighter now
Something about roman candles fizzing out, shine a little light on me now
Found a strange fascination with a liquid fixation, alcohol can thrill me now
It's getting late in the game to show any pride or shame
I just burn a little brighter now, burn a little brighter now
Doctor says my liver looks like living with my lover, need another time-out now
Like any sort of hero turning down to zero still standing out in any crowd
Pulling seventeen with experience and dreams, sweating out a happy hour
Where you're hiding 29 you know it ain't a crime
To burn a little brighter now, burn a little brighter now

Dr. Finlay: "And my advice is if you maintain this lifestyle you won't reach 30"

Torch: "Christ - it's a romantic way to go really, it's part of the heritage, it's your round i'n'it?"

We burn a little brighter now

Read some Kerouac and it put me on the tracks to burn a little brighter now
It was something about roman candles fizzing out, shine a little light on me now
Found a strange fascination with a liquid fixation, alcohol thrill me now
Getting late in the game to show any pride or shame
Burn a little brighter now, we burn a little brighter now
We burn a little brighter now

:lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
Lazy
E'lir
Posts: 185
Joined: Sat Apr 24, 2004 10:27 am
Contact:

Post by Lazy » Thu Sep 11, 2008 8:02 am

С никого не съм спорил, просто посочвам грешките на някои хора.
Хипита и битници не са едно и също и героите на Керуак са битници, а не хипита, както беше посочено погрешно.
И "Джеферсън Еърплейн" и "Грейтфул Дет" СА хипита.
Дотолкова, че по-големи хипита от тях не може да има.
Просто факти.

User avatar
B. Delvig
Sorcerer
Posts: 354
Joined: Tue May 18, 2004 6:58 pm

Post by B. Delvig » Thu Sep 11, 2008 12:36 pm

Приемам грешката си! Не са хипита, битници са! :lol: 'Хипита' е събирателен образ в американската култура. Изразът 'Damn hippies!' може да се използва за всеки, който не носи гащи 'Докерс' и карирана риза. А на мен изобщо не ми трябва да се замислям с какво това променя смисъла на изписаните по-горе мнения... :neutral:

F242 Фиш е институция! The wicked master of jesters and magpies... 8-)
Хеликоптерите са душите на взривени танкове...

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Thu Sep 11, 2008 11:20 pm

Brighton Rock на Graham Greene. So far, so good.
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Sun Sep 14, 2008 9:27 am

Тъкмо довърших "Първа любов" на Тургенев. Всъщност прочетох само двете повести, третата нещо ми доскуча да я чета. Страхотен разказвач само, че точно тази книга беше доста еднообразна.
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
bgspace
Misting
Posts: 336
Joined: Mon Jun 23, 2008 3:41 pm

Post by bgspace » Sun Sep 14, 2008 10:34 am

Вмомента чета А.и Б. Стругацки - "Хищните вещи на века". Чудя се как ми е убягнала досега.

User avatar
Daggerstab
Arcanist
Posts: 860
Joined: Wed Feb 04, 2004 6:31 pm
Contact:

Post by Daggerstab » Sun Sep 14, 2008 12:11 pm

Аз продължавам с прогреса по списъка "Неща, които не съм чел някога поради липса на пари/интерес/неподозиране на съществуването им". Прочетох Ender's Game и се чудя дали да се захващам с останалите от поредицата.
Дагърстаб. Точка.

Предупреждение: Имам лошия навик да споря. Освен това страдам от черен хумор и изблици на сарказъм.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Sep 14, 2008 12:25 pm

Ъъъ, на каква ос е чуденето ти? :shock:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Mon Sep 15, 2008 5:53 pm

Мрррфм. Има хора, които твърдят, че било силно здравословно по време на къпане с нормално топла вода (каквото и да значи това за отделните хора) в един момент, за малко, внезапно да завъртиш рязко крана и да се оплискаш с чиста студена вода за няколко секунди. Ако някой иска да опита интелектуалния еквивалент на това преживяване, силно препоръчвам прочитане на "Perdido Street Station" (на China Mieville, ако някой още не е разбрал) и веднага след нея - новата "Nation" на Тери Пратчет :) Комбинацията е... доста силно въздействаща на психиката на няколко нива :)

Иначе за самите книги - ми "Perdido Street Station" общо-взето не можех да я оставя и изобщо не ми попречи размерът й - но имайте предвид, че аз обичам да чета големи тухли и много ми хареса едно парче от предговора на "Quicksilver", първата книга от Бароковия цикъл на Стивънсън:
Neil Stephenson wrote:Of particular note is Sir Winston Spencer Churchill's six-volume biography of Marlborough, which people who are really interested in this period of history should read, and people who think I am too long-winded should weigh.
Курсивът си е на Стивънсън, аз само цитирам :)

Таааа значи за "Perdido Street Station" - книгата е голяма, езикът е... богат и цветист и интересен, героите са много, ама пък са развити, историите (мдам, доста повече от една, макар и да изглежда, че всичко се събира в едно цяло) са мноооого добре измислени, темите и случките понякога карат човек *много* да се замисли - и като цяло, искам още!

След това "Nation" всъщност ми дойде много добре - чете се на един дъх за един, най-много два дни, леко и забавно. Малко по-детска е от повечето други книги на Пратчет, но това едва ли е голяма изненада, след като е *обявена* за детска :) Има хумор като за подрастващи юноши във викторианската епоха, има хумор като за подрастващи юноши в елизабетинската епоха, има хумор за подрастващи юноши в наши дни, а има и хумор, който... ммм, абе, като се замисля, май няма да се учудя много, ако и днешните юноши успеят да го разберат. Историята е донякъде предвидима, ама пък това си е съвсем нормално за детска книга - а дори и така има доста изненадващи изненади в подробностите, а понякога и в истинското развитие на действието. Общо-взето - съвсем даже става, дори много ми хареса.
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests