Кой какво чете, part IV

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

matsi
Merchant
Posts: 87
Joined: Mon Jan 17, 2005 2:02 am

Re: Кой какво чете, part IV

Post by matsi » Thu Dec 10, 2015 9:31 am

Прочетох Кръвна Песен на Антъни Райън с невероятен кеф. Обаче сега като чета отзивите за другите две от трилогията и ме яд ,че я четох. Наистина ли е толкова зле положението с другите книги? То е ясно ,че като съм я почнал ще я довърша,ако предвид политиката на Бард да не си довършат поредиците,издадат останалите части!

User avatar
Mushu
Aes Sedai
Posts: 1649
Joined: Tue Apr 13, 2004 11:39 am

Re: Кой какво чете, part IV

Post by Mushu » Tue Dec 15, 2015 5:35 pm

И аз я прочетох преди седмица-две, видях отзивите и се хванах за главата... Пак ще ги прочета, де, все пак не се знае, може на мен да ми харесат другите части. И дано Бард да ги издадат, ако не - ще ги търся в оригинал.

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Кой какво чете, part IV

Post by penzata » Thu Jan 07, 2016 2:55 pm

Прочетох на един дъх "Време за живот" на Маркос Торенте, което не ми се беше случвало отдавна за книга, при все малкия й обем (чета бавно, ко да се прави :roll: ). Страхотна книга.
За самия автор и произведение разбрах като слушах представянето й на панаира на книгата, а и нещата, които каза Маркос страшно ми харесаха, за да ме накарат веднага да отскоча до издателството и да си купя книгата. Оказа се, че Персей имат страшно хубава поредица от малки книжки от по 7-8лв., чиито произведения са печелили някакви престижни (по думите на задните корици) награди.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Кой какво чете, part IV

Post by tigermaster » Mon Jan 11, 2016 12:03 pm

Захванах "Шадоус Фол" на Саймън Грийн.
Приятна е, идеята е интересна, обаче книгата е толкова натъпкана с инфодъмпове, че на моменти имам чувството, че чета филмов сценарий. Доста странно.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Кой какво чете, part IV

Post by coldie » Mon Jan 18, 2016 10:27 pm

Чета "Трите заповеди на Създателя". Това е фантастика. Засега мога да кажа, че автора е изобретил интересна фабула. Казвам изобретил, защото автора ми навява повече на изобретател, отколкото на писател, въпреки, че пише добре. В някои отношения към днешна дата някои виждания на автора звучат нелепо, като това, че към 2020-та година, се още въществува
Spoiler: show
СССР
. Макар още да не съм дочел книгата, виждам, че автора е атеист, насочен към науката както я разбира.
Предполагам, че книгата особено ще допадне на хора с атеистични наклоности.
Всеки случай книгата е интересна с художествените си стойности.

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Re: Кой какво чете, part IV

Post by Random » Sat Feb 06, 2016 9:45 am

Вчера дочетох Зора на Октавия Бътлър в подготовка за сбирката на клуба по фантастика в Гринуич тази неделя. Книгата е прекрасна, както си говорихме с Intery, напомня ти защо обичаш жанра. Много ми хареса начина на разказване - доста елиптичен, без особено детайлни физически и психологически описания, но винаги правилно прицелен, поддръжащ напрежението и вниманието на читателя. Има невероятно силни фантастични идеи - повече в сферата на социологията и антропологията, отколкото в твърдите науки (макар че извънземните технологии са много по-шашкащи и добре пресъздадени от повечето други в жанра) - които постоянно те карат да се поставяш във въображаемия свят и да се чудиш какво би било... Но вероятно най-силната черта на романа е, че никога не си позволява да очертае ясни морални граници - просто защото концепцията за морал е напълно неприложима в този нов пост-апокалиптичен свят. Страхотен роман, адски жалко е, че поредицата има почти нулев успех в България и третата книга вероятно никога няма да бъде издадена. Аз нямам търпение да намеря време за втора и трета част на трилогията.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Вашта леля
Scholar
Posts: 128
Joined: Thu Dec 03, 2015 10:29 pm

Re: Кой какво чете, part IV

Post by Вашта леля » Sun Feb 28, 2016 8:09 pm

Прочетох "Вълци" и "Доведете труповете" - две части на нещо, което се очертава като три- или тетралогия от Хилари Мантел. Напълно заслужени две награди "Букър" и няколко други за цвят. Стопяващо добра историческа фикция за времето на Хенри VІІІ, разказана през погледа на един от главните му министри, Томас Кромуел (който иначе в официалната историческа литература се ползва със славата на ловък, коварен и безскрупулен използвач). Сега съм се завтекла да гледам и сериалът на BBC, който бил направен по книгата - и за него ми казаха, че не бил лош.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Кой какво чете, part IV

Post by Xellos » Tue Mar 15, 2016 3:18 pm

Забавлявам се следобеда с препрочитане на пасажи и лафове от фейса на Никола Крумов, докато дойде книжката му от Озон тия дни.
https://www.facebook.com/%D0%9D%D0%B8%D ... age_bubble
:ninja:

User avatar
Mushu
Aes Sedai
Posts: 1649
Joined: Tue Apr 13, 2004 11:39 am

Re: Кой какво чете, part IV

Post by Mushu » Wed Mar 16, 2016 8:58 am

Трябва да взема и аз да си я купя :) На някои разкази съм се смяла със сълзи, да не кажа на всички :lol:

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Кой какво чете, part IV

Post by Moridin » Wed Mar 16, 2016 10:06 am

Вашта леля wrote:Прочетох "Вълци" и "Доведете труповете" - две части на нещо, което се очертава като три- или тетралогия от Хилари Мантел. Напълно заслужени две награди "Букър" и няколко други за цвят. Стопяващо добра историческа фикция за времето на Хенри VІІІ, разказана през погледа на един от главните му министри, Томас Кромуел (който иначе в официалната историческа литература се ползва със славата на ловък, коварен и безскрупулен използвач). Сега съм се завтекла да гледам и сериалът на BBC, който бил направен по книгата - и за него ми казаха, че не бил лош.
Първият сезон беше доста епик, вторият го оставих по средата, но може би после пак вдига ниво :)
This is it. Ground zero.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Кой какво чете, part IV

Post by tigermaster » Sun Mar 20, 2016 5:06 pm

Захванах "Лъвовете на Ал-Расан" на Гай Гавриел Кай. Книгата е много готина, хубав стил, интересна история и т.н., обаче на моменти имам чувството, че гледам някакъв филм, чиито сценаристи и режисьори не смеят да се разгърнат истински заради бюджетни ограничения. Много странно. Уговаря се - в продължение да достатъчно време - епична, може да се каже, гладиаторска битка на двама от главните герои срещу петима бойци. Потривам доволно ръце и... Епичната битка бива прескочена, за да бъде след това преразказана два пъти от различни хора - което със сигурност си има своята функция, обаче ме подразни много. Твърде често Кай казва, вместо да показва, което е поносимо заради красивия му стил на писане, обаче, подозирам, именно заради това през цялото време - а вече съм доста напреднал - ме преследва усещането, че историята тепърва ще започва. Другата причина за това усещане е постоянното въвеждане на нови герои и гледни точки. И това ме кара да предчувствам разочарование на финала... Дано да греша, понеже, каквото и да изписах досега, ако си нямах предостатъчно работа (дори в момента, обаче просто ми пламна главата), едва ли щях да пусна книгата.

Прочетох "Оковният пръстен" на Бюджолд. Готина книжка, леко твърде детска. И по някаква причина я влачих повече от месец. Нито ми е било трудно да я чета, нито нищо, просто... Не знам. А и това име Джулия, при положение, че героинята беше италианка, ми бъркаше в здравето. Грешка в превода, явно, обаче при всяко споменаване ме изваждаше от атмосферата на книгата.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Кой какво чете, part IV

Post by Matrim » Sun Mar 20, 2016 7:34 pm

И това ме кара да предчувствам разочарование на финала...

Лек спойлър:
Spoiler: show
Подозирам, че финалът няма много да ти допадне, защото е използван точно същия разказвачески похват, от който се оплакваш. :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Кой какво чете, part IV

Post by tigermaster » Sun Mar 20, 2016 9:11 pm

Ще го преживея...
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Mushu
Aes Sedai
Posts: 1649
Joined: Tue Apr 13, 2004 11:39 am

Re: Кой какво чете, part IV

Post by Mushu » Tue Mar 22, 2016 7:15 pm

Чета Uprooted на Naomi Novik - последните месеци си напълних Киндъла с книжки и сега чета наред ;)

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Кой какво чете, part IV

Post by coldie » Sat Apr 23, 2016 8:51 pm

След като, преди години спрях Троновете на половината на книга 2, наскоро реших да продължа да чета от книга 3. Слабо ми е, след блестящата книга 1, и след като съм чел Колелото и Малазана, слабо е.

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 17 guests